Γενικά Διαγωνισμός αναγνώρισης εξωτικών πουλιών

όταν τα ονομάζουμε ποτέ δεν αναφέρουμε το χρώμα του στήθους, ούτε επίσης το χρώμα της πλάτης και της κοιλιάς
άρα όταν λέμε ( Red head gouldian ) κοκκινοκέφαλο γκούλντιαν εννοούμε πάντα ότι το συγκεκριμένο πουλί έχει μωβ στήθος πράσινη πλάτη και κίτρινη κοιλιά
Το ίδιο με το (Black head gouldian ) μαυροκέφαλο γκούλντιαν εννοούμε πάντα ότι το συγκεκριμένο πουλί έχει μωβ στήθος πράσινη πλάτη και κίτρινη κοιλιά
Το ίδιο με το (Yellow (orange) head gouldian ) κιτρινοκέφαλο γκούλντιαν εννοούμε πάντα ότι το συγκεκριμένο πουλί έχει μωβ στήθος πράσινη πλάτη και κίτρινη κοιλιά
Στα υπόλοιπα πουλιά τα οποία είναι όλα διασταυρώσεις ονομάζουμε τη διασταύρωση που υπάρχει δηλαδή ένα μπλε πουλί (στην πλάτη) το ονομάζουμε μπλε γκούλντιαν, αν έχει λευκό στήθος είναι διασταύρωση το ονομάζουμε λευκόστηθο μπλε γκούλντιαν αν το ονομάσουμε λευκόστηθο κοκκινοκέφαλο εννοούμε ότι έχει και πράσινη πλάτη και κίτρινη κοιλιά

Γιώργο, με της τελευταίες διορθώσεις... Προσπάθησα να απαντήσω όσο μπορούσα πιο full. Θα τα δω στο όνειρο σήμερα τα Γουλδιανάκια σου! :eyesss:

1. shaft tail finches (fawn & normal)
2. green singer finch (serinus mozambicus)
3. blue-faced parrot finch ( erythrura trichroa)
4. house bunting (emberiza striolata)
5. fawn java sparrow ( padda oryzivora)
6. zebra finch fawnckeek ( poephila guttata) florida fancy aka Isabel
7. grey singer finch (serinus leucopygious)
8. cherry finch aka plum headed finch (aidemosyne modesta)
9. saffron finch (sicalis flaveola)
10. black breasted + orange breasted zebra finch isabel ( orange breasted phaeo) (poephila guttata)
11. gouldian finch blue, red head male (chloebia gouldiae)
12. yong gouldian finch silver,ίσος black head αλλα ακόμα είναι αρκετά νωρίς για να καταλάβουμε ακριβός το χρώμα του κεφαλιού, μάλλον θηλυκό με λευκό στήθος. (chloebia gouldiae)
(single factor yellow back + double factor blue back aka silver )
13. gouldian finch yellow, black head (chloebia gouldiae) (double factor yellow back male)
14. pearl society finch / pearl bengalese ( lonchura striata domestica)
15. collared warbling-finch (poospiza hispaniolensis)
16. Pekin Robin (leiothrix lutea)
 
Πωλίνα πρέπει να δούλεψες πολύ μπράβο έχεις δώσει 13 ολόσωστες απαντήσεις μία κατά 3/4 σωστ'η το χαλάς στη τελευταια λέξη, φυσικά στο πουλί παγίδα δεν έχω απαίτηση να το βρεις και στο τελευταίο είναι νέο είδος ειναι πάλι πολύ δύσκολο σε βαθμολογώ 14 στις 16
 
Χάρηκα πολύ που βελτιώθηκα...
... Και στεναχωρήθηκα που δεν βρήκα σωστά τα άλλα δυο...☹
 
#7 To Βρήκα! Hybrid Μάνα Green Singing Finch (serinus mozambicus), Πατέρας Grey Singing Finch (serinus leucopygious)! 😛
 
#7 To Βρήκα! Hybrid Μάνα Green Singing Finch (serinus mozambicus), Πατέρας Grey Singing Finch (serinus leucopygious)! 😛
Σωστή απάντηση, ήταν η παγίδα στις 16 φωτογραφίες



Αυτές τις μέρες είμαι σε μεγάλη αγωνία γιατί έχω ένα γόνιμο αυγό απο διαστύρωση αρσενικό Diamond finch με θηλυκό αρχέγονο Java sparrow , αν βρεις καμιά φωτογραφία θα ήθελα να μου την στείλης για να δω πως θα είναι
 
Κάτι άσχετο θέλω να γράψω, αλλα μονο σε αυτό το θέμα κολλάει )

Πέρασαν ακριβώς 4 χρονια από τη στιγμή που έριξα το πρώτο μου σοβαρό ψάξιμο/διαβασμα για παραδείσια πουλια στο Google. Για να ψάξω τις απαντήσεις του διαγωνισμού που μας έχει βάλει ο κύριος Γιώργος εδώ.

) ... Και ας δεν κέρδισε κανεις το υπέροχο δώρο του, εγώ θέλω να του πω ένα μεγάλο ευχαριστω, επειδή χάρη σε αυτό το μικρό διαγωνισμό άρχισα να μαθαίνω βήμα βήμα το υπέροχο κόσμο των παραδείσιων πτηνών.

Από εκείνη την ημερα, από αυτό το μικρό διαγωνισμό μπήκε το μικρόβιο! ) Και μου αρέσει πολύ! )

Ευχαριστω Γιώργο! :D
 
Back
Top