Διατροφή Διαιτα κοκκινολαιμη

χαρη και εγω εχω αναρωτηθει γιαυτο το "φροντιζω";

δημητρη περι ειρωνιας.. : μαλλον δεν καταλαβες οτι μιλουσανε για κλαμπ κατοχων πουλιων που τα "ακουνε "για θεματα καθαριοτητας απο τις συζυγους:D. Δεν ξερω αν το ποστ ηταν το καταλληλο για χιουμορ αλλα δεν νομιζω να υπηρχε κακη προθεση.

τα περι κατοχης δικαιολογουνται μονο αν υπαρχει καποιο προβλημα με το πουλι και αναγκαστικα ειναι σε κλουβι.στην περιπτωση μας αυτο τελικα οσο ο παναγιωτης δεν το διευκρινιζει ειναι λιγο επισφαλες. Και εγω αρχιζω και το βλεπω διαφορετικα. Ελπιζω να διαψευσει τις ανησυχιες μου

*παναγιωτη παντως και στου φιλοπαππου ανετα το ελευθερωνεις κοντα ειναι!
 
δημητρη περι ειρωνιας.. : μαλλον δεν καταλαβες οτι μιλουσανε για κλαμπ κατοχων πουλιων που τα "ακουνε "για θεματα καθαριοτητας απο τις συζυγους:D. Δεν ξερω αν το ποστ ηταν το καταλληλο για χιουμορ αλλα δεν νομιζω να υπηρχε κακη προθεση.
ναι ρε παιδια γιαυτο μιλαμε γιατι παρεξηγηθηκε;
Ειναι οι μοιρα των παντρεμενων.Λιγοι καταλαβαινουν με χιουμορ. Δε ξερετε ποσο ζηλευω συνεχεια καποιους που δειχνουν με περιφανεια το νεο τους εκτροφειο. Οι μπαλκονατοι παλευουμε και με το θεο. Μετα βιας πυρωνουν τα πουλια τελη Απριλη και μολις μπουμε στο ψητο πλακωνουν οι ζεστες.
Εγω πιαστηκα στην φραση αμα φερω σκουλικια στο σπιτι θα φυγω εγω.
 
Θα πρέπει να αναρωτηθούμε γιατί υπάρχει διαφορετική αντιμετώπιση του Πάνου που έγραψε για τον Κοκκινολαίμη, με τον Πάνο που θα τον είχε γραμμένο στην δίπλα στο "φροντίζω" & δεν θα τον ενοχλούσε κανένας.
Μα γιατί στο φροντίζω μπορεί να γράψει κανείς και στρουθοκαμήλο έστω και αν δεν έχει δει ποτέ στη ζωή του. Δεν είναι δυνατόν να ανακριθεί κανείς ή να φέρει αποδείξεις γι' αυτό που γράφει στο συγκεκριμένο πεδίο ούτε μπορώ εγώ να ασχολούμαι με τη σοβαρότητα του.

Αυτό που λαμβάνεται ως δεδομένο είναι αυτό που δηλώνει κανείς στις συζητήσεις και αυτό αρκεί διότι δεν μπορεί να γίνει κάπως αλλιώς. Ούτε εφόδους έχω το δικαίωμα να κάνω στα σπίτια των μελών, ούτε και έχω καμιά όρεξη να το κάνω. Μπορεί απλά ο καθένας, οποιοσδήποτε και αν είναι αυτός να δηλώσει ότι πιάνει πουλιά συστηματικά και οι πληροφορίες που ζητάει από εδώ πρόκειται να εφαρμοστούν στην επόμενη μπάζα και τότε θα δείτε αν γίνονται διακρίσεις. Πολύ απλά, δηλώστε το δημόσια για να βγείτε από την περιέργεια.

μεχρι να εχω χρονο να τον παω καπου καταλληλα πριν πιασουν και τα κρυα
θελω να του δωσω οτι χρειαζετε

κι αμα μου φερεστε ετσι σιγα μην σας δειξω και βιντεο μετα😛
sophia pj. ασε το κοκκινολαιμακη και πιασε το Μαρτακη

πηρα και σκουλικακι σημερα για το φιλο μας
και εαν και κανενας ειναι και πολυ βιαστικος ας περασει απο καλλιθεα να τον τσιμπησει να τον αμολυσει στη συναντηση της Κυριακης στο Αττικο Παρκο συμβολικα απο παρτη του φορουμ μας.
Αντε παλιοικολογρια με εψησες παλι 😛

Αντε γειααα
Αυτές είναι οι δηλώσεις του Πάνου και αυτές λαμβάνω ως στοιχεία. Κατά τα άλλα δεν ασχολήθηκα περισσότερο με το θέμα διότι διακρίνω στο ύφος των μηνυμάτων μια χιουμοριστική και "σκανδαλιάρικη" διάθεση που είχε ίσως σκοπό να προκαλέσει το πανηγύρι που ήδη άρχισε. Επειδή όμως η εποχή των πανηγυριών έχει τελειώσει στο PetBirds και επειδή δεν έχει ανάγκη από "τηλεθέαση", η συζήτηση θα επιστρέψει και πάλι στο θέμα που προσδιορίζει ο τίτλος της και εμείς απλά περιμένουμε είτε το βίντεο, είτε τα νεότερα από την απελευθέρωση
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
και αμα το αφησω πως θα κανω κοκκινολαιμοκαναρινα;😛

και τι θα γινουν τα 11 ευρω που εχω ξοδεψει εως τωρα; 🙄

το αγορασα απο πετ


πριν βαρεσετε ολοι μαζι
σκεφτηκα οτι δεν θα τη βγαλει καθως ειναι ενα μηνα στα αζητητα
ναι οκ δεν αγοραζουμε για να μην ενισχυσουμε κλπ
αλλα τωρα ειναι δικος μου

μεχρι να εχω χρονο να τον παω καπου καταλληλα πριν πιασουν και τα κρυα
θελω να του δωσω οτι χρειαζετε


κι αμα μου φερεστε ετσι σιγα μην σας δειξω και βιντεο μετα😛

O red Robin ειναι απο τα μονα πτηνα που πλησιαζουν τοσο πολυ τον ανθρωπο στην Αγγλια και κατεβαινουν στον κηπο οταν σκαβει για να παρουν σκουληκια
στις αλλες χωρες τους τουφεκαμε κατα κορον

ΜΦΧ
Πανος
τελικα το σπρει που μου πεσε στα ματια τις προαλλες μου κανε δουλεια και δεν βλεπω φαινεται καλα. Παναγιωτη μαλλον δεν προσεξα αυτο το ποστ που ειχες στειλει και ονειρευομουνα τραυματισμενους και εξαντλημενους κοκκινολαιμηδες.
καλα εκανες και δεν τον αφησες εκει. Κακως τον κρατας πανω απο μια μερα. Αν ξοδεψες δικια σου επιλογη. Εισαι παλιος στο φορουμ και δεν δικαιολογεισαι (απο εμενα τουλαχιστον).
 
Δεν αναφερόμουν στην αντιμετώπιση από τους διαχειριστές του φόρουμ.
Οι οποίοι εξάλλου έχουν ένα θεσμικό ρόλο.
& σίγουρα η δουλειά τους δεν είναι να κάνουν τον ντεντέκτιβ.
Μιλάω για το στατιστικώς παράδοξο,
όλοι να είναι κατά των αγρίων πιασμένων πουλιών
& η πλειοψηφία να έχει...άγρια.
( Η πλειοψηφία την συμμετεχόντων σε αυτές τις συζητήσεις).
Ή είναι εκτροφής, ή...
& σε άλλες κουβέντες να αναφερόμαστε στο μικρό εώς ανύπαρκτο αριθμό γεννητόρων εκτροφής στην Ελλάδα.
Νομίζω ότι για κάποιον που το βλέπει αυτό,
δημιουργεί περίεργες σκέψεις...
Τέλος, αν & δεν μου ζητήθηκε η άποψή μου,
θα ήτανε πιο ξεκάθαρο στο-απολύτως σεβαστό & σωστό-
"μη αναφορά σε πιασμένα κτλ."
να προστεθεί ότι η συμμετοχή στη δημόσια συζήτηση
αφορά κατόχους δαχτυλιδωμένων πουλιών.
Έστω, κατά δήλωσή τους.
Εξάλλου ούτως ή άλλως μερικές φορές στη ροή της συζήτησης,
τίθεται αυτό το ξεκάθαρο ερώτημα από τους συμμετέχοντες.
Εάν προκύψουν τόσα πουλιά... Εκτροφής,
πάει να πει ότι η Ελλάδα εντέλει δεν...υστερεί...
 
το μονο σημειο το οποιο αισθανομαι οτι πρεπει να αιτιολογησω ειναι γιατι τον αγορασα
και καρδερινες ειχε το πετ και σκαρθακια και αλλα ωραια απλα σκεφτηκα οτι ο συγκεκριμενος ειχε τις λιγοτερες πιθανοτητες να ζησει απο ολα τα υπολοιπα,
Οχι οτι ειναι λιγοτερο εγκλημα αυτο που γινετε και με τα υπολοιπα
αλλα δεν βλεπω και συχνα κοκκινολαιμη στο κλουβι.



Εδω ερχεται ενα ερωτημα μου που θα ηθελα να ανοιξω πολυ σοβαρη συζητηση και αμα με δειτε να κανω χιουμορ πτυστε με.
Αφου το πιασιμο συνεχιζετε κατα κορον γιατι να αφηνουμε
ειδικα τα σπανιοτερα ειδη μεσα στα καγκελλα οπου ειναι σιγουρα πιο καταδικασμενα καθως το κοστος συντηρησης τους ειναι μεγαλυτερο απο τα συνηθισμενα σε εισαγωγικα παντα ειδη πιασμενων που πουλιουνται; Ο εμπορος που τα μετραει ολα σιγα μη δινει σκουλικι πχ. Αμα του φυγει το πουλι γρηγορα αγορασμενο εχει καλα αμα οχι δεν χανει παρα μονο το χαμηλο αντιτιμο αμοιβης του πουλοπιαστη.
Ποσες πιθανοτητες εχει δηλαδη ο φιλος μου ο κοκκινολαιμης σε σχεση με τα καρδερινακια;

Οχι οτι δεν συγκινειται κανεις βλεπωντας καρδερινες στα κλουβακια αλλα αμα δεις τον κοκκινολαιμη πιασμενο σου παει η καρδια να τον αφησεις εκει; Εγω τον ειδα τον πηρα τον αφηνω, ετσι ειμαι εγω
Μπορει να ειναι και ρατσισμος για τα υπολοιπα πτηνα αλλα εχει καποια βαση

Με καταγγελιες και λοιπα δεν ασχολουμαι γιατι για μενα δεν οδηγουν και πουθενα.

Εδω ακουω με προσοχη, για τα υπολοιπα χιουμοριστικα μου
δεν παρεξηγιεμαι και οπως γνωριζετε απανταω αναλογως 😛

Σταυρο εαν θες βαλτου τιτλο και αναρτησε το οπου νομιζεις



Για την ιστορια και το θεμα ο φιλος δεν δειχνει να τρωει τα σκουλικια καθως απο τα 6 χτεσινα τα 4 ειναι στον πατο του κλουβιου και για τα 2 δεν ειμαι σιγουρος οτι τα εφαγε και δεν την κανανε αλα Αλκατραζ.
Εχει ανακατεψει την Μαινοτροφη παντως. Εδω και ενα μηνα παντως ητανε στο πετ σε μικροτερο κλουβι και ειναι αποριας αξιο.
Αυτο που ειπα για το Ατττικο ισχυει αλλα δεν ειδα και καμια κινηση
-ξερω ειναι ταλαιπωρια να τον φτασουμε μεχρι εκει μακρια.
Ετσι κι αλλιως οπως εννοει και το φιλοξενω που ειπα απο την αρχη με την πρωτη ευκαιρια θα τον παρω σε καποιο πρασινο μερος, σκεφτομουν τον Κηπο στην Ιερα οδο που μου ειναι πιο ευκολο να φτασω

Τωρα για βιντεο χωρις πλακα θα στο σκεφτω σοβαρα γιατι
πλεων θα το κανουμε Αποδειξεις εδω μεσα
Το περιμενω/νουμε το βιντεο δεν με ξετρελλαινει πια σαν ιδεα γιατι καθως ειπε και ο Σταυρος βασιζομαστε στο οτι δηλωνει ο καθενας και εκει επανω σχολιαζουμε.


ΜΦΧ
Πανος
 
παναγιωτη εμενα προσωπικα αυτη τη στιγμη με εχεις πεισει οτι τωρα πια και μαλλον απο την αρχη δεν εχεις σκοπο να κρατησεις τον φιλο μας και ισως να ημουν αδικος μαζι σου. Να εισαι σιγουρος οτι ημουν και θα ειμαι σε αναλογη περιπτωση αυστηρος τοσο μαζι σου οσο και με αλλους αφου πρωτα ειμαι αυστηρος με τον εαυτο μου και να ξερεις δεν ημουνα και παντα καθαρος. Ο κηπος στην ιερα ειναι μια καλη ιδεα, καλυτερη απο το αττικο. Εδω θα ελεγα με βολευει και μενα αν με ηθελες σε αυτη τη στιγμη παρεα 🙄να ειμαι και εγω μαζι σου. Θα το προσπαθησω ειλικρινα.

αν ημουνα απαιτητικος στο ταχυστο της απελευθερωσης ειναι γιατι φοβαμαι αν θα αντεξει το στρεσαρισμα του κλουβιου. Ενα τραυματισμενο ή εξαντλημενο πουλι ειναι διαφορετικα. Αυτο θα ηταν καταδικασμενο.ηδη παρατηρεις οτι δεν πολυτρωεει.

καλη λευτερια!
 
Εμένα μου αρέσει η ιδέα για την απελευθέρωση στο Αττικό Πάνο. Έτσι μπορούμε να μοιραστούμε την εμπειρία μιας τόσο "μαγικής" στιγμής, και σ'ευχαριστούμε που το προτείνεις κιόλας..
Ξέρω πως ο Κοκκινολαίμης φίλος σου θα σε ευγνωμονεί αιώνια για αυτήν την κίνηση. 🙂
 
Μου αρεσει που εισαι ειλικρινης Πανο! Οχι οτι εχει παντα η γνωμη των αλλων μεγαλη σημασια για τον καθενα απο μας.Απλα αυτου του ειδους το χιουμορ ειναι σπανιο και για μενα σημαντικο! Κατι που με ανησυχει ειναι οτι αγαπησες τον μικρο αγριο φιλο σου και θα σου λειψει περισσοτερο απο οσο τωρα νομιζεις!Μακαρι να τα καταφερει! Προσπαθηστε να σωσετε αυτη την στιγμη και για μας !
 
Σημερα ακουσα και τη φωνη του επιτελους

Παρτε μια ιδεα απο το φιλο μας
γιατι εγω τουλαχιστον σε λιγο μονο σε φωτο θα τον εχω


ΜΦΧ
Πανος
 

Συνημμένα

  • MVC-001F.webp
    MVC-001F.webp
    17,5 KB · Προβολές: 137
  • MVC-003F.webp
    MVC-003F.webp
    20,6 KB · Προβολές: 134
Αντε Πανο, αφησε το γρηγορα! Ενα τετοιο ζευγαρακι, ερχεται στην βεραντα μου και τρωει για τριτη χρονια φετος! Ο admiral κι'ο pipis κελαηδανε σαν τρελοι οταν τα ακουσουν:D
 
Bρέθηκε τελικά καποιος να τον παρει να τον απελευθερώσει στην αυριανή συγκέντρωση;

Πάντως Πάνο μου φαίνεται λίγο αδυνατούλης...Απο κελάηδημα τι λέει; Μοιάζει αλήθεια με κελάηδημα αηδονιού;

Σε ευχαριστούμε που τελικά δεν μας ξέχασες! Χαίρομαι ειλικρινά που θα του δώσεις την ευκαιρία να ξαναδεί τον κόσμο ελεύθερο!
 
Πανο ειδικα αυτη την εποχη ολη σχεδον η Αθηνα ειναι γεματη απο κοκκινολαιμηδες οι οποιοι ειναι ικανοποιημενοι και με ενα μικρο κηπακο σπιτιου ως επικρατεια τους. Πιστευω πως δεν ειναι απαραιτητο να απελευθερωσεις το πουλακι σε εξοχη. Ετσι ισως κερδισεις εσυ εναν ωραιο γειτονα-επισκεπτη και αυτο, πολυτιμο χρονο.
 
Ευχαριστω τους andrews69 Ανδρεα και pigaki Γεωργια για την ουσιαστικη και μεγαλη βοηθεια τους στο εγχειρημα

τωρα θα παω για ψαρεμα με τοσα σκουλικια


ΜΦΧ
Πανος
 
Ευγε Παναγιωτη!
Σημερα με τοσο ωραια μερα.. Ειναι οτι πρεπει για ψαρεμα.
 
ακου παναγιωτη εχω προταση:

(*προς τους διαχειριστες του φορουμ:αστειευομαι)

θα πιασουμε ενα αηδονακι εχω και ενα γκλοστερακι μονο του,θα βγαλουμε τα σκουφατα, θα τα μοιρασουμε και απο την επομενη στο προφιλ μου θα λεει :φροντιζω καναρινια κοινα, γκλοστερ ,"αηδοαναρο σκουφατο" και φυσικα οπως ολα τα ιθαγενη που ο καηθενας γραφει οτι φροντιζει θα ε9ιναι και αυτο εκτροφης!😱

(προς τους διαχειριστες του φορουμ:ο εμμεσος καυτηριασμος περιεργων καταστασεων επιτρεπεται; )
 
(προς τους διαχειριστες του φορουμ:ο εμμεσος καυτηριασμος περιεργων καταστασεων επιτρεπεται; )
Αν επιτρέπεται λέει… βρείτε τρόπους (που δεν θα προβάλλουν όμως άτομα) και κάντε αυτούς που γράφουν αναχρονιστικές εξυπνάδες να ντρέπονται γι' αυτό που έγραψαν. Είναι προτιμότερο από το να ντρεπόμαστε εμείς που τα διαβάζουμε. :)

Συγχαρητήρια παιδιά για την απελευθέρωση, εύχομαι να το ευχαριστηθήκατε
 
Back
Top