Διατροφή Διαιτητικό συμπλήρωμα για περιστέρια (Combivit MA)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Poephila
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Poephila

PB New Member
Εγγραφή
16 Ιαν 2009
Μηνύματα
87
Πόλη
Πάτρα
Χρησιμοποιώ αυτό το συμπλήρωμα για τα περιστέρια μου. Είναι το Combivit MA (Περιέχει: Βιταμίνες, ιχνοστοιχεία, αμινοξέα, μεταλλικά άλατα).
Ο κτηνίατρος μου έχει πει να το βάζω για 5 συνεχόμενες μέρες (1/2 κουτ. Γλυκού σε 1/2 λίτρο νερό) και 10 μερες μετά ξανά για ακόμα 5 μέρες. Αλλά μου τυχαίνουν διάφορα και δεν μπορώ να το βάζω τόσο τακτικά. Θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα;

Χρησιμοποιείτε τέτοια συμπληρώματα; Ή κάποιο άλλο;

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας!
 
εδω στην ενθετη φωτο βλεπουμε τη συσταση του
https://community.petbirds.gr/threads/combivit-αντί-ferti-vit.1929/

οταν ο σκοπος της χορηγησης παραπεμπει σε αναγκη αμεσων αποτελεσματων (πχ καποιος διαγωνισμος ή μετα απο καποια αρρωστια και χορηγηση αντιβιωσης ) η χορηγηση πρεπει να γινει σαφως με το χρονοδιαγραμμα που ο γιατρος συνεστησε. Αν οχι (μαλλον αυτο καταλαβαινω) να ξερεις οτι αν παρεχεις σωστη "φρεσκια" τροφη (που περιεχει αρκετες βιταμινες Β που η αναγκη τους ειναι καθημερινη γιατι δεν αποθηκευονται) η αυστηρη τηρηση ως προς την συχνοτητα δεν εινα επιτακτικη. Επιτακτικη ειναι η μη υπερβαση των συνιστωμενων ημερων ανα μηνα, μη υπερβαση της δοσολογιας ανα μερα ακομα και αν ειχες πολλες μερες να χορηγησεις. Αυτο γιατι οι λιποδιαλυτες κυριως βιταμινες(Α,D κυριως) εχουν ανωτατα ημερησια ορια μη τοξικοτητας, καθως επισης δεν αποβαλλονται ανα ημερα απο τον οργανισμο αν δεν καταναλωθουν (οπως οι βιτ. Β) αλλα συσσωρευονται κυριως στο συκωτι των πουλιων
 
Αυτό ακριβώς είχα στο μυαλό μου, με κάλυψες πλήρως!

Ευχαριστώ πολύ!
 
φιλε μου γιαννη και μην με παρεξηγησεις γιατι δεν ξερω τι ακριβως εννοεις με το"μου τυχαινουνε διαφορα" μην αμελησεις για τα βασικα στα περιστερακια:)και στο λεω γιατι προσφατα εχω υπαρξει ως ενοχος. Και μια μερα ειναι σημαντικη
 
Δεν αμελώ για τα "βασικά". Τροφή και νερό έχουνε πάντα απλά αν τους βάλω βιταμίνες θα πρέπει την επόμενη μέρα να αλλάξω νερό. Δεν μπορούν να το πίνουν με χαλασμένη βιταμίνη μέσα. Και τυχαίνει κάποιες φορές να πηγαίνω ανα δύο μέρες. Όμως όταν μπορώ τηρώ ευλαβικά τη δοσολογία. Αυτό που με απασχολούσε είναι το "5 συναπτές μέρες" αλλά εντάξει. Πάντως δεν προκειται για αγωνιστική περίοδο. Δεν έχω συμμετάσχει σε αγώνες ποτέ...

Και πάλι ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!
 

Σχετικά θέματα

Back
Top