Ασθένειες Διακοπή ζευγαρώματος λόγω ασθένειας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ace21
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Αναφέρομαι στο σκούρο σημαδάκι κάτω αριστερά στον κρόκο, δεν ξέρω κατά πόσο μπορούν να βγουν συμπεράσματα από αυτό...
 

Συνημμένα

  • Αυγό.webp
    Αυγό.webp
    20,7 KB · Προβολές: 13
Με ποιο σκεπτικό έβγαλες την φωλιά;

Για να μειωθούν οι πιθανότητες να ξεκινήσει μια άσπορη γέννα. Οι (ανορθόδοξες) κινήσεις που έχω κάνει από χθες είναι οι εξής:
1. Από τη στιγμή που θεώρησα ότι αντιβίοση + γέννες θα εξουθενώσει το πουλάκι, του έβαλα ξανά νήμα και φωλιά με τσόχα.
2. Μετά από παρότρυνση πετσοπά ο οποίος ασχολείται σχεδόν αποκλειστικά με πουλιά, έβαλα μέσα ένα αρσενικό που μου έδωσε μήπως και. Στην αρχή φάνηκαν να τα πηγαίνουν καλά, μετά είδα κάποια μαλώματα. Τα άφησα μέχρι το βράδυ.
3. Σήμερα το πρωί και ενώ φωλιά δεν είχε στρωθεί, βρήκα πάνω στην τσόχα καινούργιο αυγουλάκι. Ξανά μαλώματα και χώρισμα των δύο πουλιών σε ξεχωριστές ζευγαρώστρες, να ηρεμήσουν και τα δύο και να έχουν το χώρο τους.

Οι λόγοι που από τη στιγμή που άρχισε τις γέννες θέλω να προχωρήσει η διαδικασία είναι ότι δεν θέλω να μάθει να τα γεννάει έξω και αν μία στις 100 είχε βατευτεί, να μην χάσω πουλάκια από το πρώτο αρσενικό το οποίο ήταν αστεράκι.
Το θέμα είναι ότι φωλιά δεν στρώνει. Έχω και ψεύτικα αυγά αλλά αν τα βάλω τι νόημα έχει αφού δεν θα μπορεί να τη στρώσει;

Μία λύση που σκέφτηκα είναι να αφήσω ένα ψεύτικο όπως το γέννησε στην τσόχα και να βάλω άλλη φωλιά, μήπως στρώσει την άλλη...
Το ευχάριστο είναι ότι το αρσενικό τώρα που βρήκε το χώρο του άρχισε να τα λέει. Είναι φαιό λευκό, περσινό και ταλαιπωρημένο...
 
Νομίζω ότι κι εγώ σου είχα πει να βγάλεις τη φωλιά ακριβώς για αυτόν τον λόγο που αναφέρεις. Πιθανά να έκανα λάθος στην προσέγγισή μου.
Τώρα σου λέω να βάλεις μέσα την παλιά φωλιά, στην προηγούμενη θέση που την είχες και να την αφήσεις να κλωσσήσει τα αυγά της, απουσία ή παρουσία του νέου αρσενικού*. Και βλέπεις πως πάνε τα πράγματα.
* Τα προβλήματα που ίσως αντιμετωπίσεις στην πορεία είναι τα ακόλουθα:
  • Το νέο αρσενικό να ταλαιπωρηθεί παραπάνω ή να κολλήσει το θηλυκό κάποια αρρώστια μια και δεν κρατάς καραντίνα
  • Το θηλυκό να κολλήσει το αρσενικό το μικρόβιο που ενδεχομένως να είχε κολλήσει από το πρώτο σου αρσενικό
  • Το θηλυκό ήδη να παλεύει με κάποιο μικρόβιο και να εξαντληθεί στη γέννα, στο κλώσημα και να... Καταλήξει
  • Το νέο αρσενικό να σου σπάσει τα αυγά
Αυτά βλέπω.
Είτε όμως τα βάλεις μαζί τα πουλιά, είτε όχι, δώσε μπανάκι στο νέο αρσενικό και καλές τροφές ώστε να αναλάβει από την ταλαιπωρία του και ανάλογες τροφές στο θηλυκό ώστε τουλάχιστον να έχει καλή υγεία.
 
  • Το νέο αρσενικό να ταλαιπωρηθεί παραπάνω ή να κολλήσει το θηλυκό κάποια αρρώστια μια και δεν κρατάς καραντίνα
  • Το θηλυκό να κολλήσει το αρσενικό το μικρόβιο που ενδεχομένως να είχε κολλήσει από το πρώτο σου αρσενικό
  • Το θηλυκό ήδη να παλεύει με κάποιο μικρόβιο και να εξαντληθεί στη γέννα, στο κλώσημα και να... Καταλήξει
  • Το νέο αρσενικό να σου σπάσει τα αυγά

α) Έγινε εν γνώση μου και λόγω συγκυριών.
β) Όταν ηρεμήσει το πουλί θα του ξεκινήσω προληπτικά αντιβίωση, ούτως ή άλλως οι οδηγίες λένε για πρόληψη 3 ημέρες
γ) Από τη στιγμή που το πουλί γεννάει δεν ήθελα να του βάλω αντιβίωση, οπότε...
δ) Δεν παίζει. Από τη στιγμή που τον είδα πολύ επιθετικό (βασικά αμυντικό) και όποτε πλησίαζε η θυληκιά "φέρμαρε", το φοβήθηκα και τα χώρισα. Είπα αρκετά με τα ρίσκα.

Νομίζω οφείλουμε να σας παρουσιαστούμε, αλλά να φτιάξει πρώτα λίγο η ουρίτσα μας. Γραφικός έχω καταντήσει 😛
 
Σταύρο, τι αντιβίωση είναι αυτή που δίνεται και προληπτικά; Οι αντιβιώσεις δίδονται πάντοτε ώστε να αντιμετωπιστεί μια ασθένεια που οφείλεται σε παθογόνους μικροοργανισμούς. Πες μας το όνομά της σε παρακαλώ.
 
Σταύρο, τι αντιβίωση είναι αυτή που δίνεται και προληπτικά;

ERYTROMYCIN PROVET w.s.p. 5%
Αναγράφεται: "Πρόληψη: 6γρ./L για 3 ημέρες"

Τώρα σου λέω να βάλεις μέσα την παλιά φωλιά, στην προηγούμενη θέση που την είχες και να την αφήσεις να κλωσσήσει τα αυγά της, απουσία ή παρουσία του νέου αρσενικού

Η παλιά φωλιά είχε αφαιρεθεί αλλά κράτησα το νήμα όπως το είχε στρώσει σε μια σακούλα γιατί πραγματικά είχα εντυπωσιαστεί. Να το βάλω πάνω στην καινούργια τσόχα με ένα ψεύτικο αυγουλάκι μέσα;
Πάντως τώρα τη βλέπω να ασχολείται με το νήμα, θα περιμένω λίγο και θα το βάλω το απόγευμα αν είναι...
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Για να μειωθούν οι πιθανότητες να ξεκινήσει μια άσπορη γέννα.
Δεν έχει λογική αυτό που λές, ούτε μεμονωμένα το "άσπορη" ή το "γέννα", ούτε σύνθετα "άσπορη γέννα".
Νομίζω το κατάλαβες απο την στιγμή που γράφεις:
αν μία στις 100 είχε βατευτεί, να μην χάσω πουλάκια από το πρώτο αρσενικό το οποίο ήταν αστεράκι
Και το παραπάνω έπρεπε να είναι το ερώτημα που θα έθετες στον εαυτό σου την στιγμή που έβγαζες την φωλιά. (και όχι μόνο).

Για να ρίξεις 2ο αρσενικό μέσα, θα μπορούσες απλά να περιμένεις λίγες μέρες, να κάνεις ωοσκόπηση και να προχωρήσεις σε γνωριμία αναλόγως.

Είναι φαιό λευκό, περσινό και ταλαιπωρημένο...
Δίνω και εγώ 99% να είναι ταλαιπωρημένο και Φαίο λευκό ούτε 1 στις 100. Θα το δούμε.
 
Για να ρίξεις 2ο αρσενικό μέσα, θα μπορούσες απλά να περιμένεις λίγες μέρες, να κάνεις ωοσκόπηση και να προχωρήσεις σε γνωριμία αναλόγως.

Τι να πω ότι έχεις άδικο; Απομυθοποιήθηκε η αντίληψη "πέτα τον μέσα όπως είναι, είναι η εποχή και θα τη βατέψει".
Ωοσκόπηση μπορεί να γίνει και με υλικά... Κουζίνας; Μπορώ να το δω και τώρα ή πρέπει να περιμένω;

και Φαίο λευκό ούτε 1 στις 100. Θα το δούμε.

Μου είπε ότι είναι φαιό και κάνοντας αναζήτηση στο σχετικό άρθρο είδα ότι μοιάζει πολύ σε φαιό λευκό. Κοινά της προκοπής δεν είχε. Όχι ότι με πειράζει, αλλά μόλις στρώσουμε πτέρωμα θα σας παρουσιαστούμε να μας πείτε τις απόψεις σας. :)
 
Ωοσκόπηση μπορεί να γίνει και με υλικά... Κουζίνας; Μπορώ να το δω και τώρα ή πρέπει να περιμένω;
Όντως θα μπορούσε με χαμηλή πιθανότητα φυσικά να συμβεί ζευγάρωμα.
Ωοσκόπηση ναι, μπορεί να γίνει με φακό, (και κινητού τηλεφώνου), ναι, στην κουζίνα (σήμερα έκανα και τα δύο), αλλά θα πρέπει να αυγά να έχουν κλωσηθεί (δεν μπορεί να υπάρχει φαντάζομαι η παθητική φωνή του κλωσσάω - κλωσσώ και μάλιστα με ένα σίγμα) επί τουλάχιστον 4-5 ημέρες. Και τα περισσότερα θηλυκά καναρίνια ξεκινούν το κλώσσημα (εδώ η γραμματική μου φαίνεται πιο σωστή!) στο 3ο, άντε 4ο αυγό, έστω κι αν κάθονται στη φωλιά από το πρώτο.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Απομυθοποιήθηκε η αντίληψη "πέτα τον μέσα όπως είναι, είναι η εποχή και θα τη βατέψει".
Όχι Σταύρο μην βιάζεσαι. Δεν απομυθοποιήθηκε τίποτα ακόμη, απλά τα πράγματα είναι πιο σύνθετα απ'ότι με ευκολία λέγονται.
Απο τα 100 βήματα που πρέπει να κάνεις, καλυτερα να εστιάσεις σε 5, να βγάλεις τα δικά σου συμπεράσματα και να έχεις τις δικές σου σκέψεις να συγκρίνεις, παρά να πιάσεις και τα 100 μαζί.
Ωοσκόπηση μπορεί να γίνει και με υλικά... Κουζίνας; Μπορώ να το δω και τώρα ή πρέπει να περιμένω;
Μπορείς με φακό κινητού και πρέπει να περιμένεις 5-6 μέρες τις οποίες η κανάρα θα είναι βιδωμένη επάνω τους μέρα/νυχτα. Ούτως ή άλλως, αφού ήρθε η ωοτοκία (ή αφου είχε φτιάξει φωλιά και θα ερχόταν πάλι σχεδόν νομοτελειακά), την αφήνεις λίγες μέρες να κλωσήσει τα αυγά και μετά τα αποσύρεις, εάν και εφόσον. Έτσι φτιάχνουμε "κάτι" που μοιάζει στον φυσιολογικό κύκλο και δεν τρελαίνει το πτηνό.
Μου είπε ότι είναι φαιό
Φυσικά όχι πως έχει σημασία, η αναφορά μου ήταν πιο πολύ σαν δήλωση: "πολλοί πουλάν φύκια, για μεταξωτές κορδέλες". Εξ αρχής λοιπόν το θεωρώ απίθανο να βρήκες κάποιον που εκτρέφει Φαιό.
 
Δεν έχει λογική αυτό που λές, ούτε μεμονωμένα το "άσπορη" ή το "γέννα", ούτε σύνθετα "άσπορη γέννα".

Επειδή μάλλον υπάρχει σημαντική έλλειψη γνώσης από πλευράς μου... Από τη στιγμή που το πουλάκι γεννάει με συνέπεια, σημαίνει ότι έχει γίνει η πράξη; Γιατί ξέρω ότι μπορεί να κάνει αυγό και χωρίς να έχει επαφές και αυτό πήγα να αποφύγω βγάζοντας τη φωλιά...

Αυτή τη στιγμή έχω εφαρμόσει το νήμα της προηγούμενης φωλιάς πάνω στη νέα τσόχα με ένα ψεύτικο αυγουλάκι μέσα. Να δω αν αύριο θα κάνει αυγό και κυρίως που. Με τόσες παρεμβάσεις θα μου κάνει μεγάλη εντύπωση αν δεν απαξιώσει τη φωλιά.
Αν αύριο κάνει αυγό, θα είναι το τρίτο (το πρώτο έσπασε), επομένως θα έχει μέσα δύο ψεύτικα. Θα πρέπει να αρχίσει να κλωσσάει;

Εν τω μεταξύ όλο το απόγευμα σήμερα είχα μια μικρή ορχηστρούλα έξω...Βιολοτζέλο ο μικρός και στα ρυθμικά το κοριτσάκι... :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Γιατί ξέρω ότι μπορεί να κάνει αυγό και χωρίς να έχει επαφές και αυτό πήγα να αποφύγω βγάζοντας τη φωλιά...
Μπορεί να κάνει αυγά,όχι απλά αυγό.Αυτά κατεβαίνουν ανά συστάδες. Όταν έχεις κάνει διατροφική προετοιμασία,έχεις έτοιμη φωλιά και έχεις ενώσει το ζευγάρι, δεν μπορείς ξαφνικά να κάνεις διαγραφή απλά βγάζοντας την φωλιά απο μέσα.
Θα πρέπει να αρχίσει να κλωσσάει;
Αν δεν δώσει καμία σημασία στο έργο του κλωσήματος, βγάλε τα όλα, συνέχισε την γνωριμία και σε μια εβδομάδα δώσε ξανά νήμα και φωλιά. Όταν την στρώσει,ένωσέ τα.
Διαφορετικά είναι στο αν θα επιλέξεις την υπομονή για να δεις αν έχεις ένσπορα. Υπάρχουν βέβαια λίγες πιθανότητες.
 
Μπορεί να κάνει αυγά,όχι απλά αυγό.Αυτά κατεβαίνουν ανά συστάδες. Όταν έχεις κάνει διατροφική προετοιμασία,έχεις έτοιμη φωλιά και έχεις ενώσει το ζευγάρι, δεν μπορείς ξαφνικά να κάνεις διαγραφή απλά βγάζοντας την φωλιά απο μέσα.

Ευχαριστώ Δημήτρη για το ενδιαφέρον και τις συμβουλές. Αν κλωσήσει θα περιμένω να δω αν είναι ένσπορα. Έστω και για τις λίγες αυτές πιθανότητες.

Ήθελα να σου στείλω μήνυμα να σε ρωτήσω κάτι άσχετο αλλά δεν το βρήκα στις επιλογές του προφίλ σου.. Σε ζαλίζανε; 😛
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Δεύτερη σερί μέρα χωρίς νέο αυγό. Ο απολογισμός είναι ένα σπασμένο (το πρώτο στη σχάρα) ένα καλό το οποίο έχει αντικατασταθεί με ψεύτικο από προχθές και... Τίποτε άλλο. Και φυσικά δεν κλωσάει. Λέω να περιμένω και αύριο, και αν και πάλι τίποτα, τα απομακρύνω όλα (φωλιές νήματα κλπ), ξεκινάω το φάρμακο της γιατρού και στα δύο πουλάκια ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ (φαίνονται υγιέστατα) και μετά από λίγες ημέρες και αν δω πως όλα βαίνουν καλώς τα βάζω μαζί με διαφανές χώρισμα, νήμα - φωλιά στο κοριτσάκι. Τι λέτε;
 
Back
Top