Διατροφή Διαλυση χρωστικης στην αυγοτροφη

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης billoss1
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

billoss1

PB Member
Εγγραφή
28 Φεβ 2016
Μηνύματα
616
καλησπέρα στην παρέα παιδιά ήθελα να κανω την εξής ερώτηση:η χρωστικές μπορούν να αναμιχθούν και σε πατέ αυγοτροφή ή μόνο σε ξηρή;
 
καλησπέρα στην παρέα παιδιά ήθελα να κανω την εξής ερώτηση:η χρωστικές μπορούν να αναμιχθούν και σε πατέ αυγοτροφή ή μόνο σε ξηρή;
Το πρόβλημα είναι να προσδιορίσεις την υγρασία που θα μείνει στην αυγοτροφή μετά την παρασκευή της.
Η πατέ - υγρές αυγοτροφή χρησιμοποιείται όπως είναι στα πουλιά.
Η ξηρή, προπαρασκευάζεται όπως εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Προετοιμασία-της-ξηρής-αυγοτροφής.25060/
Γιατί όμως θέλεις να χρησιμοποιήσεις πατέ αυγοτροφή στη βαφή των καναρινιών σου;
 
γτ ειναι η πρωτη φορα που θα δωσω χρωστικη στα καναρινια μου(οχι τωρα στην περιοδο πτεροροιας) και δεν θελω να την δωσω στο νερο.
 
γτ ειναι η πρωτη φορα που θα δωσω χρωστικη στα καναρινια μου(οχι τωρα στην περιοδο πτεροροιας) και δεν θελω να την δωσω στο νερο.
Σωστά.
Να αρχίσεις από τις πρώτες μέρες του Ιουνίου, αλλά γιατί να μην βάλεις ξηρή αυγοτροφή;
 
γτ ειναι η πρωτη φορα που θα δωσω χρωστικη στα καναρινια μου(οχι τωρα στην περιοδο πτεροροιας) και δεν θελω να την δωσω στο νερο.
Ωραια τότε θα αγοράσεις ξηρή αυγοτροφη και θα την προετοιμάσεις όπως λέει ο κύριος Γιαννης εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Προετοιμασία-της-ξηρής-αυγοτροφής.25060/
Τα δικά μου την τσακίζουν!
 
οπως ειδα στο βιντεο ε; Μπορω αντι για ρασκ να βαλω κους κους;

επισης ποσο καιρο διατηρειται αυτη στο ψυγειο;
 
οπως ειδα στο βιντεο ε; Μπορω αντι για ρασκ να βαλω κους κους;
Ασφαλώς.
Για αρκετούς εκτροφείς είναι και καλύτερο.

επισης ποσο καιρο διατηρειται αυτη στο ψυγειο;
Να προετοιμάζεις την απαραίτητη ποσότητα για δυο μέρες.
Συνήθως από κει μετά χάνει και τη φρεσκάδα της αλλά ίσως γίνεται και επικίνδυνη.
 
να ρωτησω και κατι τελευταιο...η χρωστικη λεει 1 γραμμαριο σε 100γρ αυγοτροφης ή σε 200 ml νερου... Εγω θα υπολογισω την ποσοτητα της χρωστικης απο το βαρος της τελικης αυγοτροφης ή του συνολικης ποσότητας νερου που θα χρησιμοποιησω;
 
1 γραμμαριο σε 100γρ αυγοτροφης
Αυτό αφορά στα 100 γραμμάρια αυγοτροφής που θα βάλεις ώστε να παρασκευάσεις την αυγοτροφή που ανέφερα πιο πάνω.
σε 200 ml νερου...
Εδώ μιλάμε για την ποσότητα που πρέπει να βάλεις στην ποτίστρα των 200 ml για να πίνουν τα πουλιά.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
αρα ας πουμε αν η ξηρή αυγοτροφη που θα προσθεσω ειναι 200 γρ θα πρπει να προσθεσω 2 γρ χρωστικης ασχετος ποσο θα ειναι το βαρος γενικα;
 
να ρωτησω και κατι τελευταιο...η χρωστικη λεει 1 γραμμαριο σε 100γρ αυγοτροφης ή σε 200 ml νερου... Εγω θα υπολογισω την ποσοτητα της χρωστικης απο το βαρος της τελικης αυγοτροφης ή του συνολικης ποσότητας νερου που θα χρησιμοποιησω;
Από το βάρος της αβγοτροφης. Εγώ συνήθως φτιάχνω 250 γρ αβγοτροφη και βάζω 2,5 γρ. χρωστική 25γρ. ράσκ και 75ml νερό. Ακολουθώ κατά γράμμα τις οδηγίες του κυρίου Γιάννη και έχει πολύ καλή αποδοχή από τα πουλιά.
 
Παναγιωτα αυτη η ποσοτητα για ποσα πουλακια ειναι και ποσες μερες σου κραταει;
 
Τα 100 γρ τελικού προϊόντος αυγοτροφής, πρέπει να περιέχουν... 99γρ. του τελικού μείγματος και 1 γρ. χρωστική.
Αυτό σημαίνει 1 στα 100.
 
Παναγιωτα αυτη η ποσοτητα για ποσα πουλακια ειναι και ποσες μερες σου κραταει;
Ανάλογα την περίοδο άμα βρίσκεσαι σε αναπαραγωγή η σε πτερορροια. 250 γρ. Γεμίζουν ένα μεσαίο βαζάκι. Σε περίοδο που δίνουμε φουλ αβγοτροφη φεύγει γρήγορα. Σε τέσσερις πέντε μέρες για 30 καναρίνια με νεοσσους έχει εξαφανιστεί.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
ειναι ενα ζευγαρι black red που μεχρι στιγμης απο την πρωτη γεννα εχουν 4 νεοσσους... Θα αφησω αλλη μια γεννα... Περιπου δηλαδη 8 με 10 πουλια..
 
Οπότε 100 γρ αυγοτροφή την ημέρα σε καλύπτουν άνετα.
Δυο - τρεις φορές τη βδομάδα και τα πουλιά θα λάμπουν μετά το τέλος της πτερόρροιας.
 
α οχι καθημερινα;στους νεοσσους δινω απο αρχες ιουνιου ενω στους γεννητορες απο ιουλιο αυγουστο σωστα;(συγνωμη απο τις πολλες ερωτησεις απλα δεν εχω ξανασχοληθει με χρωστικες και απο οτι διαβαζω δεν ειναι και το πιο αθωο πραγμα)
 
και απο οτι διαβαζω δεν ειναι και το πιο αθωο πραγμα)
Ακριβώς.
Τίποτε δεν είναι αθώο.
Όχι μόνο οι χρωστικές αλλά κάθε τι που χορηγούμε στα πουλιά.
Δηλαδή δεν υπάρχει κάτι που θα τους κάνει μόνο καλό...
Από κει και μετά αν κρατηθούν οι προτεινόμενες ποσότητες το κακό περιορίζεται στα ανακτά από τον οργανισμό των πουλιών επίπεδα.
Αν τώρα εφαρμόζουμε το μέτρο σε όλα, δεν υπάρχει ιδιαίτερος κίνδυνος για τον οργανισμό των πουλιών.
στους νεοσσους δινω απο αρχες ιουνιου ενω στους γεννητορες απο ιουλιο αυγουστο σωστα)
Εξαρτάται τι θέλεις να κάνεις.
Αυτό που περιγράφεις εφαρμόζεται από τους εκτροφείς που θα στείλουν τα πουλιά σε εκθέσεις... ενώ στους γεννήτορές χορηγείται απλά για τη συντήρηση του χρώματος.
Προσωπικά χορηγώ τις προβλεπόμενες ποσότητες από την έναρξη της αναπαραγωγικής περιόδου και τη σταματώ αμέσως μετά την πτερόρροια σε όλα τα πουλιά κόκκινου παράγοντα.
 
Back
Top