Αναπαραγωγή Διασταύρωση φαιό καναρινιών

kostasb

PB Member
Εγγραφή
7 Ιουν 2009
Μηνύματα
246
Πόλη
Αθήνα
Χαιρετώ την παρέα!
Φέτος σκέφτομαι να ασχοληθώ με την αναπαραγωγή μιας πανέμορφης ράτσας καναρινιών, αυτής των φαιο κόκκινων μωσαικών. Επειδή όμως είμαι στην φάση της επιλογής ζευγαριών θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις πριν προχωρήσω.
1. Πρεπει αποκλειστικά να ζευγαρώσει ενα φαιο με έναν φορέα φαιο;
2. Σε περίπτωση διασταύρωσης 2 φαιο θα ανοίξει η απόχρωση του καφέ στο πτερωμά τους;
3. Σε οτι αφορά το βάψιμο ισχύει οτι και στα ασπροκόκκινα μωζαικ?
4. Εχει κάποιο ιδιαίτερο χαρακτηριστικό η συγκεκριμένη ρατσα που χρίζει ιδιαίτερης προσοχης;
Και οτι άλλο θα μπορουσε να ειπωθεί ωστε να με βοηθήσει στο ξεκίνημα μου.
Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τις όποιες απαντήσεις σας.
 
1. Πρεπει αποκλειστικά να ζευγαρώσει ενα φαιο με έναν φορέα φαιο;
Όχι απαραίτητα, αλλά σε βάθος δύο - τριών χρόνων οπωσδήποτε.

Υπάρχει και ένα άρθρο για το ρόλο του φορέα στην αναπαραγωγή των καναρινιών που θα βοηθήσει αν το διαβάσεις https://community.petbirds.gr/threads/Ο-ρόλος-του-φορέα-γονιδίων-στις-μεταλλάξεις-των-καναρινιών.29029/

2. Σε περίπτωση διασταύρωσης 2 φαιο θα ανοίξει η απόχρωση του καφέ στο πτερωμά τους;
Μία από τι επιπτώσεις είναι και αυτή.

3. Σε οτι αφορά το βάψιμο ισχύει οτι και στα ασπροκόκκινα μωζαικ?
Πολύ σωστά. Όπως όλα τα μωσαϊκού τύπου πουλιά θα ξεκινήσουν τη βαφή μετά τις 45-50 μέρες.

4. Εχει κάποιο ιδιαίτερο χαρακτηριστικό η συγκεκριμένη ρατσα που χρίζει ιδιαίτερης προσοχης;
Κάποιες λεπτομέρειες για τα φαιό γενικά μπορείς να διαβάσεις στο άρθρο https://community.petbirds.gr/threads/Τα-φαιό-καναρίνια-phaeo-canaries.25950/

Φέτος σκέφτομαι να ασχοληθώ με την αναπαραγωγή μιας πανέμορφης ράτσας καναρινιών, αυτής των φαιο κόκκινων μωσαικών. Επειδή όμως είμαι στην φάση της επιλογής ζευγαριών θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις πριν προχωρήσω.
Και οτι άλλο θα μπορουσε να ειπωθεί ωστε να με βοηθήσει στο ξεκίνημα μου.
Καλώς ήρθες στην παρέα των φαιό καναρινιών.
 
Γιάννη σε ευχαριστώ πολύ. Υπάρχουν και άλλες επιπτώσεις απο ενα ζευγάρωμα 2 φαιο καναρινιών; Η προσωπικη σου συμβουλή ποιά θα ηταν σε κάποιον νέο στην ράτσα των φαιο;

ΥΓ. Διαβάζοντας το πρώτο αρθρο που παρέθεσες Γιάννη είδα και κάποιες άλλες επιπτώσεις. Παρόλα αυτά με ε ενδιαφέρει η συνολική άποψή σου για το θέμα.
 
Η προσωπικη σου συμβουλή ποιά θα ηταν σε κάποιον νέο στην ράτσα των φαιο;
Διάβασμα και πολύ συζήτηση. Μόνο έτσι μαθαίνουμε.

Υπάρχουν και άλλες επιπτώσεις απο ενα ζευγάρωμα 2 φαιο καναρινιών;
Σίγουρα υπάρχουν κι άλλες επιπτώσεις όπως το μέγεθος, το φτέρωμα κλπ... Ευτυχώς δεν είμαι τόσο καλά ενημερωμένος για αυτές τις συνέπειες μια και ακολουθώ πιστά όσα συμβουλεύω στο άρθρο με τους φορείς γονιδίων.

Παρόλα αυτά με ε ενδιαφέρει η συνολική άποψή σου για το θέμα.
Όταν κάποτε αποκτήσω ολοκληρωμένη άποψη για τη συγκεκριμένη μετάλλαξη... με χαρά θα την καταθέσω στην παρέα μας.
 
Αν έχουμε ενα καναρίνι φαιο το οποίο εχει χάσει το έντονο καφέ χρώμα του και το ζευγαρωσουμε με καφε φορέα, οι φαιο απόγονοι υπάρχει περίπτωση να αποκτήσουν ξανα σκούρο καφε χρώμα;
 
Πρεπει αποκλειστικά να ζευγαρώσει ενα φαιο με έναν φορέα φαιο;
Είναι βασικό ζήτημα η γνώση του γιατί γίνεται αυτό. Συνιστώσα κάθε καλής και επιτυχημένης εκτροφής είναι ο έλεγχος να παραμένει στα χέρια του εκτροφέα. Οπωσδήποτε λοιπόν πρέπει όχι μόνο να έχουμε γνώσεις γενετικής αλλά να ξέρουμε και τί να τις κάνουμε.Αυτό που ισχύει σαν λάθος για όλες τις αυτοσωμικές και υποχωρητικές μεταλλάξεις είναι οτι δεν θέλουμε να έχουμε στην ίδια φωλιά πουλιά που είναι φαινοτυπικά ίδια αλλά γονοτυπικά όχι. Δεν ανακατεύουμε δηλαδή φορείς με μή φορείς γιατί θα χάσουμε το νήμα.Αυτός είναι ενας παράγοντας που καθορίζει τις επιλογές μας σε κάθε ζευγάρωμα.

Ωστόσο έχω την εντύπωση πως ειδικά στα φαιό,ένας καφέ φαινότυπος δείχνει πότε φέρει την μετάλλαξη.Αν όχι ας με διορθώσει κάποιος και να αναφερθεί επι τούτου.
 
Ωστόσο έχω την εντύπωση πως ειδικά στα φαιό,ένας καφέ φαινότυπος δείχνει πότε φέρει την μετάλλαξη.Αν όχι ας με διορθώσει κάποιος και να αναφερθεί επι τούτου.
Ποιά είναι τα σημεία σημεια αυτα που ξεχωρίζουν έναν φορέα απο ένα απλό καφέ?
 
Αν έχουμε ενα καναρίνι φαιο το οποίο εχει χάσει το έντονο καφέ χρώμα του και το ζευγαρωσουμε με καφε φορέα, οι φαιο απόγονοι υπάρχει περίπτωση να αποκτήσουν ξανα σκούρο καφε χρώμα;
Με ένα απλό καφέ ίσως να πήγαινε καλύτερα, αλλά θα είχες φορείς.
Ποιά είναι τα σημεία σημεια αυτα που ξεχωρίζουν έναν φορέα απο ένα απλό καφέ?
Ο φορέας είναι πιο σκούρος, αλλά να ξέρεις μιλαμε στον αέρα και περιμένουμε επιβεβαίωση.
 
Εχω πεί και άλλη φορά οτι η μετάλλαξη ΦΑΙΟ ειναι απο τις δυσκολότερες μαζί με τα ΣΑΤΙΝΕ και τα ΓΚΡΙΖΟΠΤΕΡΑ. Δεν είναι μετάλλαξη, που ενδύκνειται για να ξεκινήσει κανείς την προσπάθεια του στο χόμπυ. Γ' αυτό, το πρώτο που θα σε ρώταγα Κώστα, είναι το πόση εμπειρία έχεις πάνω στην εκτροφή και μάλιστα στην εκτροφή καναρινιών χρώματος.

Τώρα όσον αφορά την ουσία. Η ΦΑΙΟ έχει απόλυτη έλλειψη ευμελανινών. Με ποιά λογική ένα πουλί ΜΑΥΡΗΣ ή ΚΑΦΕ σειρας που είναι ΟΞΥΔΩΜΕΝΑ ΜΕΛΑΝΙΝΙΚΑ (δηλαδή με μεγάλη ποσότητα ευμελανίνης), θα έκανε καλό στην τόνωση της μετάλλαξης ΦΑΙΟ που ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ σημαίνει απουσία ΕΥΜΕΛΑΝΙΝΗΣ ; Αυτό δεν σας δημιουργεί απορία; Γιατί να πάρω ένα ΚΑΦΕ ή ΄ενα ΜΑΥΡΟ για να βγάλω φορείς και να "τονώσω" την ΦΑΙΟΜΕΛΑΝΙΝΗ ; αφου τα καλά πουλιά αυτών των σειρών έχουν ελάχιστη φαιομελανίνη και πολύ ΕΥΜΕΛΑΝΙΝΗ, πράγμα που αντιβαίνει στην βασική αρχή της ύπαρξης της μετάλλαξης ΦΑΙΟ ; Όποιος νομίζει οτι μπορεί να απαντήσει μεσα απο τις λίγες γραμμές ενός μηνύματος... Τον ακούω.

Υ. Γ Το πράγμα, θέλει ανάλυση και πολύ βαθειά γνώση πολλών παραγόντων... ΔΥΣΤΥΧΩΣ.
 
Ποιά είναι τα σημεία σημεια αυτα που ξεχωρίζουν έναν φορέα απο ένα απλό καφέ?
Ενα απλό ΚΑΦΕ απο ένα ΚΑΦΕ/ΦΑΙΟ ξεχωρίζει αμέσως. Δεν έχουν καμιά φαινοτυπική συγγένεια. Εκείνο που είναι πολύ δύσκολο να ξεχωρίσει κανείς είναι έναν ΦΟΡΕΑ ΦΑΙΟ απο ένα ΚΑΦΕ ΠΑΣΤΕΛ.
 
Μακη η ενασχόληση μου μέχρι τωρα έχει να κανει μόνο με καναρίνια κόκκινα λιποχρωμικα σε ενα μικρο επίπεδο 3 ετών.Απο εκει και πέρα ηθελα να ασχοληθώ με τα φαιο γιατι μου αρέσουν πολύ σαν πουλιά. Ξερω οτι μονο αυτο σαν επιχείρημα ισως δεν αρκεί και αυτο το συμπεραίνω μη βγάζοντας ακρη με τα ως ανω γραφομενα σου

Ενα απλό ΚΑΦΕ απο ένα ΚΑΦΕ/ΦΑΙΟ ξεχωρίζει αμέσως. Δεν έχουν καμιά φαινοτυπική συγγένεια. Εκείνο που είναι πολύ δύσκολο να ξεχωρίσει κανείς είναι έναν ΦΟΡΕΑ ΦΑΙΟ απο ένα ΚΑΦΕ ΠΑΣΤΕΛ.
Αναφέρομαι σε αναγνώριση φορεα φαιο με καφε παστελ.
 
Η γνώμη μου είναι, πριν φτάσεις στα φαιο ξεκίνα με τα ΚΑΦΕ ΠΑΣΤΕΛ. Είναι μια ποικιλία που είναι κάπως κοντα στα γούστα σου και θα σου είναι και χρήσιμη για την στιγμή που θα "πέσεις" στα φαίο.
 
Η γνώμη μου είναι, πριν φτάσεις στα φαιο ξεκίνα με τα ΚΑΦΕ ΠΑΣΤΕΛ. Είναι μια ποικιλία που είναι κάπως κοντα στα γούστα σου και θα σου είναι και χρήσιμη για την στιγμή που θα "πέσεις" στα φαίο.
Να βαλω τουλαχιστον καφε παστελ φορεις μηπως παρω ενα 25% φαιο;
Παλι μεσα θα ειμαστε...😀
 
Κύριε Μάκη το έχασα!Η καφέ ευμελανίνη που είναι και η επιζητούμενη εδώ (τα τελευταία χρόνια), ούτως ή άλλως δεν είναι λίγη; Σε τι αναφέρεστε όταν λέτε πολλή ευμελανίνη;
όποιος νομίζει οτι μπορεί να απαντήσει μεσα απο τις λίγες γραμμές ενός μηνύματος... Τον ακούω .
Η διαδικασία που απορρίπτει την εναπόθεση ευμελανινών στο φτέρωμα ευνοεί τις συνθήκες εκείνες που ευνοούν με την σειρά τους την φαιομελανογένεση! 🙂Προσπάθησα τουλάχιστον!
Να βαλω τουλαχιστον καφε παστελ φορεις μηπως παρω ενα 25% φαιο;
Το παστέλ πως μπήκε στο παιχνίδι;
 
Να βαλω τουλαχιστον καφε παστελ φορεις μηπως παρω ενα 25% φαιο;
Παλι μεσα θα ειμαστε...😀
😀 Εγώ τουλάχιστον προσπάθησα Κώστα. Τώρα η ταλαιπωρία θα είναι δική σου. Εξ' άλλου θα μου πείς τα ωραία πράγματα τα αποκτούμε με "θυσίες". :D
 
Η διαδικασία που απορρίπτει την εναπόθεση ευμελανινών στο φτέρωμα ευνοεί τις συνθήκες εκείνες που ευνοούν με την σειρά τους την φαιομελανογένεση! 🙂Προσπάθησα τουλάχιστον!
Το παστέλ πως μπήκε στο παιχνίδι;
... Και επειδή συμβαίνει ακριβώς αυτό, δεν θα έπρεπε να ψάχνουμε για ένα ΜΑΥΡΟ ΚΟΚΚΙΝΟ ΜΩΣΑΙΚΟ ή για κάποιο ΚΑΦΕ ΚΟΚΚΙΝΟ ΜΩΣΑΙΚΟ που χρησιμοποιούμε τώρα όταν θέλουμε να πάρουμε φορείς ΦΑΙΟ , απο ένα ΦΑΙΟ ΚΟΚΚΙΝΟ ΜΩΣΑΙΚΟ. Διότι αυτά σαν υπερμελανινικά (οξυδομένα) αντιδρούν άμεσα στην απόρριψη ευμελανινών και κατα συνέπεια χαλάνε την δράση της μετάλλαξης ΦΑΙΟ . :)
Υ. Γ ... Και μη τολμήσεις να το συνεχίσεις,:D
 
Που καταληγουμε βρε παιδια... Παω να παρω τα ηρεμιστικα μου και επανερχομαι... Ελπιζω να δω μια λυτη και απέριττη απαντηση και για μας τους απλους θνητους! 😀
 
Υ. Γ ... Και μη τολμήσεις να το συνεχίσεις,:D
😀
Κώστα θα πάρεις το πρώτο τυχαίο κόκκινο μωσαϊκό που θα σου χαρίσουν,θα είναι χάλια αλλά θα βγάλεις ένα τέλειο φαιό, κάποια μέρα. 😛
 
Back
Top