Διατροφή Διατροφή για Gouldian

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Luna1
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Luna1

PB New Member
Εγγραφή
4 Ιουν 2014
Μηνύματα
33
Πόλη
Χίος
Είμαι νέος στο θέμα με τα gouldian μου και θα ήθελα την βοήθειά σας σχετικά με την τροφή τους. Τα έχω βάλει μια μπάρα ασβεστίου ένα σουπιοκόκαλο και έχω στις ταίστρες ένα μίγμα για παραδείσια. Προχτές τα έβαλα να φάνε αυγό ανακατεμένο με τα τσόφλια του λίγο μέλι λίγο λάδι και λίγους σπόρους από την τροφή τους αλλά δεν τα είδα να τρελένονται. Έχετε καμιά συμβουλή σχετικά με την διατροφή τους; Ευχαριστώ.
 
Καλωσόρισες στο φόρουμ! Να χαίρεσαι τα γκούλντιαν σου! Είναι πανέμορφα πουλιά!
Η διατροφή τους θα πρέπει να αποτελείται από ένα καλό μείγμα σπόρων κατά προτίμηση συσκευασμένο. Μπορείς να τους δίνεις και τσαμπιά από κεχρί, καθώς με αυτά απασχολούνται και δεν θα ραμφίζουν το ένα πουλί το άλλο. Μία φορά την εβδομάδα σφιχοβρασμένο αυγό με το τσόφλι( να το έχεις βράσει για 15 λεπτά για να εξουδετερωθεί το μικρόβιο της σαλμονέλας). Τρεις φορές την εβδομάδα φρέσκα φρούτα( μήλο) και λαχανικά( μπρόκολο, αγγούρι και φύλλα από μαρούλι, αντίδι, ραδίκι, παντζάρι) καθώς και αρωματικά φυτά( λεβάντα, φασκόμηλο, ρίγανη, θυμάρι, βασιλικό) και θα τους δίνεις πάντα μέρα παρά μέρα. Μόνιμα στο κλουβί θα τους έχεις Σουπιοκόκκαλο και άμμο grit με τριμμένα όστρακα για πρόσληψη ασβεστίου.
Δεν προσφέρεις καθόλου αυτά τα στικς ούτε αυτές τις κίτρινες, κόκκινες και πράσινες σκόνες τις υποτιθέμενες βιταμίνες, γιατί το μόνο που προσφέρουν είναι να παχαίνουν τα πουλάκια σου.
Ότι άλλο χρειαστείς και για την γενική φροντίδα τους ρώτα! Είμαστε πάντα στην διάθεση σου! Φιλικά!
 
Είμαι νέος στο θέμα με τα gouldian μου και θα ήθελα την βοήθειά σας σχετικά με την τροφή τους. Τα έχω βάλει μια μπάρα ασβεστίου ένα σουπιοκόκαλο και έχω στις ταίστρες ένα μίγμα για παραδείσια. Προχτές τα έβαλα να φάνε αυγό ανακατεμένο με τα τσόφλια του λίγο μέλι λίγο λάδι και λίγους σπόρους από την τροφή τους αλλά δεν τα είδα να τρελένονται. Έχετε καμιά συμβουλή σχετικά με την διατροφή τους; Ευχαριστώ.

Γενικά οι σπίζες γούλντιαν είναι επιφυλακτικές με τις νέες τροφές. Δεν είναι λαίμαργες όπως τα καναρίνια και πολλά ιθαγενή. Αν δοκίμασαν από την τροφή που τους έβαλες αυτό είναι καλό σημάδι και συνέχισε την προσπάθεια. Μην περιμένεις να την εξαφανίσουν με την μία.
 
Back
Top