Διατροφή Διατροφή και εκπαίδευση του καναρινιού μου

GiannisStl

PB New Member
Εγγραφή
22 Δεκ 2020
Μηνύματα
39
Πόλη
Σαλαμίνα
Καλησπέρα σε όλους!
Θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις σχετικά με τη διατροφή και την εκπαίδευση του καναρινιου μου,του Τουίτι. Μέχρι και πριν 1 μήνα η αλήθεια είναι ότι χρησιμοποιούσα χύμα τροφή όπως και στα παπαγαλάκια μου,μέχρι που διάβασα στο φόρουμ για τις επιπτώσεις της χύμα τροφής και αποφάσισα να αγοράσω συσκευασμένη. Έτσι, αγόρασα της Beaphar και της Vitakraft, όπου με μια μεζούρα που έχει μέσα στη συσκευασία της beaphar βάζω στο μπολ του 2 κουταλιές από τη μια τροφή και 2 από την αλλη και το ανακατεύω. Από λαχανικα και φρούτα δεν ξέρω πόσο συχνά πρέπει να τρώει και τι, οπότε έχω περιοριστεί σε αγγούρι και μαρούλι που του αρέσει και βάζω 3 φορές την εβδομάδα περίπου. Φρούτα δεν τρώει, όσες φορές επιχείρησα να βάλω δεν πλησίασε. Είδα στο πετ σόπ ότι πουλάνε σε συσκευασμένη τροφή σκουλίκια σαν αποξηραμένα καθώς και κάτι κίτρινο σαν βιταμίνες ειδικα για καναρίνια, αλλά και σαν νωπή τροφή επίσης συσκευασμένη. Θα ήθελα να μου πείτε αν είναι καλά να του αγοράσω κάτι από αυτά, αλλά και αν του δίνω κάτι άλλο. Επίσης αυγό 1-2 φορές που του έβαλα δεν ενθουσιάστηκε και πολύ.
Όσων αφορά την εκπαίδευση, θα ήθελα να ξέρω αν γίνεται να του μάθω να κάνει και άλλα γυρίσματα. Έχει ήδη μάθει αρκετά και μου έκανε εντύπωση διότι δεν ξέρω το είδος του, εγώ το πήρα ως ένα απλό κίτρινο καναρίνι αν και τώρα σιγά σιγά έβγαλε και άσπρα πούπουλα δεν είναι μόνο κίτρινο όπως όταν το πήρα. Κάνει περίπου 5 με 6 διαφορετικά γυρίσματα. Είναι περίπου 3 χρόνων, αν του βάζω ήχους από το youtube υπάρχει περίπτωση να μάθει και κάτι παραπάνω;
 
Καλησπέρα. Να χαίρεσαι τον Τουιτι σου!


αγόρασα της Beaphar και της Vitakraft
Οποιαδήποτε τροφή που είναι συσκευασμένη είναι σαφώς καλύτερη από τις χύμα (ποιοτικά τουλάχιστον). Από εκεί και πέρα, και οι συσκευασμένες αξιολογούνται. Άλλες είναι ποιό καλές με μεγαλύτερη ποικιλία σπόρων άλλες με λιγότερους σπόρους. Γενικά, πάντως αυτές που πήρες είναι καλές.

με μια μεζούρα που έχει μέσα στη συσκευασία της beaphar βάζω στο μπολ του 2 κουταλιές από τη μια τροφή και 2 από την αλλη και το ανακατεύω
Δεν χρειάζετε να το κάνεις αυτό. Οι συσκευασμένες τροφές έχουν συγκεκριμένη σύσταση, και ανακατεύοντας δύο διαφορετικές τροφές, η σύσταση αυτή χαλάει. Δώσε καλύτερα μόνο από την μια τροφή για αρχή, και όταν τελειώσει η πρώτη δώσε από την άλλη.

Από λαχανικα και φρούτα δεν ξέρω πόσο συχνά πρέπει να τρώει και τι, οπότε έχω περιοριστεί σε αγγούρι και μαρούλι που του αρέσει και βάζω 3 φορές την εβδομάδα περίπου
Η συχνότητα που βάζεις λαχανικά είναι σωστή! (3 φορές την εβδομάδα). Με το αγγούρι και το μαρούλι, δεν υπάρχει θέμα, και αν θες να εντάξεις στην διατροφή του κι'αλλα λαχανικά μπορείς να δίνεις πιπεριές, καρότο, μπρόκολο, κουνουπίδι, κολοκύθι, ρόκα, σπανάκι, ζοχό, πικραλίδα κ.α. Βασική προϋπόθεση, να είναι πλυμένα και στεγνομένα καλά, διότι αν δεν τα έχεις στεγνώσει καλά συνήθως κάνουν διάρροια.

Φρούτα δεν τρώει, όσες φορές επιχείρησα να βάλω δεν πλησίασε
Τα φρούτα δεν είναι τόσο αναγκαία στην διατροφή τους, πάντως αν αποφασίσεις να προσπαθήσεις για την ένταξή τους στην διατροφή του μπορείς να του δίνεις: μήλο, αχλάδι, μπανάνα, καρπούζι, πεπόνι, βερίκοκα, βανίλιες, ακτινίδιο, ροδάκινα κ.α. Θα προσέχεις όμως πάντα τα κουκούτσια του μήλου, του αχλαδιού, των βερικοκων, των βανιλιων, και των ροδακινων γιατί είναι τοξικά. Περισσότερα φρούτα και γενικά τροφές που επιτρέπετε και δεν επιτρέπετε να δίνεις εδώ: https://community.petbirds.gr/threads/Ασφαλή-και-τοξικά-φυτά-και-καρποί-για-τα-πουλιά.26454/.

Είδα στο πετ σόπ ότι πουλάνε σε συσκευασμένη τροφή σκουλίκια σαν αποξηραμένα
Δεν χρειάζεται να αγοράσεις. Τα δίνουν συνήθως στις καρδερίνες όταν τις εκτρέφουν για να ταΐζουν τα μικρά τους.

και κάτι κίτρινο σαν βιταμίνες ειδικα για καναρίνια, αλλά και σαν νωπή τροφή επίσης συσκευασμένη.
Ούτε αυτά μην τα αγοράσεις! Πρόκειται για χαμηλής διατροφικής αξίας αρτοσκευάσματα. Δίνοντας μισό βραστό αυγό, μια φορά την εβδομάδα είσαι εντάξει.

Όσο αφορά την εκπαίδευσή του στο τραγούδι, μπορεί πράγματι να πάρει κάποιες φωνές από το YouTube. Αρκεί βέβαια να του βάζεις να ακούει συστηματικά, νωρις το πρωΐ και προς την δυση του ηλίου, καθώς βρίσκονται σε κατάσταση ηρεμίας και παίρνουν ποιό εύκολα τις φωνές.
 
Όσο αφορά την εκπαίδευσή του στο τραγούδι, μπορεί πράγματι να πάρει κάποιες φωνές από το YouTube. Αρκεί βέβαια να του βάζεις να ακούει συστηματικά, νωρις το πρωΐ και προς την δυση του ηλίου, καθώς βρίσκονται σε κατάσταση ηρεμίας και παίρνουν ποιό εύκολα τις φωνές.
Μπορεί να μάθει ακόμη και που είναι απλό καναρίνι ή πρέπει να είναι timbardo; Πέραν τούτου, μπορώ να του βάζω και φωνές από καρδερίνα, φλώρους κλπ και να αφομοιώσει κάποιες από αυτές; Για αηδόνι δεν ρωτάω, σίγουρα θα είναι δύσκολο να το αντιγράφει δεδομένου της μοναδικότητας του αηδονιού.
 
Έχει την δυνατότητα να αφομοιώσει κάποιες φωνές, αλλά ποτέ δεν θα μπορέσει να τις αντιγράψει. Μπορεί να το ακούσεις να σου πετάξει 2-3 φθόγγους από αυτό που του έχεις βάλει να μάθει, αλλά ως εκεί. Τα Τιμπράντο, είναι αλήθεια ότι παίρνουν πολύ ποιό εύκολα φωνές όπως και τα καρδερινοκαναρα. Αυτό βέβαια δεν είναι πάντα θετικό, γιατί οι φωνές που μπορεί να πάρουν, ίσως χαλάσουν το κελάηδισμά τους. Πάντως, θα σε συμβούλευα να μην προσπαθήσεις ιδιαίτερα, να του δώσεις κάποιο συγκεκριμένο ρεπερτόριο. Αυτό είναι δύσκολο, καθώς κάθε πουλί έχει το δικό το κελάηδισμα και συγκεκριμένες δυνατότητες.
 
Μπορεί να μάθει ακόμη και που είναι απλό καναρίνι ή πρέπει να είναι timbardo; Πέραν τούτου, μπορώ να του βάζω και φωνές από καρδερίνα, φλώρους κλπ και να αφομοιώσει κάποιες από αυτές; Για αηδόνι δεν ρωτάω, σίγουρα θα είναι δύσκολο να το αντιγράφει δεδομένου της μοναδικότητας του αηδονιού.
Το ρεπερτόριο ενός καναρινιού ολοκληρώνεται τους πρώτους δύο άντε τρεις μήνες της ζωής του.
Στην συνέχεια είναι δύσκολο να αλλάξει με κάποιους ήχους που θα του βάλουμε και αυτό γιατί θέλει καθημερινά μαθήματα για πολλούς μήνες.Ειναι πιθανό να πάει προς το χειρότερο αν δεν διαλέξουμε με προσοχή τους ήχους που θα το βάλουμε να ακούσει.Αυτο γίνεται γιατί όπως όλος ο κόσμος θα μάθει τις εύκολες νότες , ίσως τις αρνητικές και θα αφήσει τις περίπλοκες και τα όμορφα γυρίσματα που τυχόν έλεγε.
Γι'αυτό είναι προτιμότερο να ακούει τις νότες που θέλουμε να του περάσουμε μεμονωμένα και όχι σαν μέρος ενός συνολικού ρεπερτορίου.
Πολλοί ηχογραφούν ένα άριστα βαθμολογημένο πουλί τους και έχουν έτσι τον ήχο που θέλουν να διδάξουν.
Ακόμη και έτσι στην επόμενη πτεροροια το πουλάκι θα χάσει ένα σημαντικό μέρος από το ρεπερτόριο που διδάχθηκε και θα γυρίσει στα παλιά.

ΥΓ Το κελάηδημα του αηδονιού έχει πολλές νότες μη συνεχείς και ευδιάκριτες που είναι (όσο και να ακούγεται περίεργο) σχετικά εύκολη η μάθηση και η αναπαραγωγή τους από τα καναρίνια.
 
@Giannisbox δηλαδή εφόσον βάλω από το youtube να ακούει καθημερινά ρεπερτόριο αηδονιού είναι πιθανό να μάθει να το κάνει;
 
@Giannisbox δηλαδή εφόσον βάλω από το youtube να ακούει καθημερινά ρεπερτόριο αηδονιού είναι πιθανό να μάθει να το κάνει;
Ίσως.
-Να είναι καθαρός ο ήχος.
-Να τον ακούει αρκετές ώρες αφού νυχτώσει ή αρκετές ώρες πριν ξημερώσει για πολλούς μήνες.
-Το καλοκαίρι μετά την πτεροροια θα λέει τα δικά του πάλι...
-Η καλύτερη εκπαίδευση ξεκινά από το αυγό και συνεχίζει για δύο μήνες..
 
@Giannisbox τότε πιστεύω ότι είναι κρίμα να του χαλάσω το ρεπερτόριο εφόσον εν τέλει δεν θα το κρατήσει για πάντα, εξάλλου μαρεσει πολύ έτσι όπως είναι απλά ήθελα αν γίνεται να του προσθέσω κιαλλα.
Εκπαίδευση σε καναρίνι γίνεται; Δεν εννοώ προφανώς όπως στα παπαγαλάκια, αλλά να μην με φοβάται τόσο πολύ διότι όταν βάζω το χέρι μέσα φοβάται και ήθελα να το σταματήσω αυτό αν γίνεται.
Επίσης, αυτό με το ρεπερτόριο γίνεται μόνο όταν έχεις ένα καναρίνι από μικρό και του βάλεις εσύ να ακούσει φωνές; Μόνο τότε μαθαίνει και τις κρατάει και μετα την πτεροροια;
 
@GiannisStl
Παίζει ρόλο και ο χαρακτήρας του πουλιού αλλά οι πιθανότητες επιτυχίας αυξάνονται όταν το καναρίνι είναι μικρό . Όσο πιο μικρό τόσο μεγαλύτερη πιθανότητα έχεις να το κρατήσεις στο χέρι.

Όσο για το ρεπερτόριο ναι έτσι είναι αλλά και πάλι μετά την πτεροροια θα έχεις πρόβλημα .
Η διδασκαλία με δάσκαλο σε οπτική επαφή αφήνει μόνιμα αποτελέσματα.
 
@Giannisbox θα ήθελα άλλη μια τελευταία συμβουλή! Το καναρίνι το έχω δίπλα το κλουβί μέ το ζευγάρι παπαγαλάκια που έχω και έχουν συνηθίσει μαζί διότι είναι τουλάχιστον 1 χρόνο δίπλα δίπλα. Χρειάζεται να του πάρω ταίρι θηλυκό καναρίνι ή αρσενικό για παρέα ώστε να μην νιώθει μοναξιά; αν ναι τι από τα 2 είναι καλύτερο;
 
Να προσπαθησεις να ενταξεις στην διατροφη του το μηλο.Ενα ωριμο μηλκ προσφερει πολλα πραγματα στα καναρινια που ειναι απαραιτητα γι αυτα.Το θεωρω πολυ βασικο για την διατροφη του.Θα σου προτεινα να μην το αμελησεις.Παντα με μετρο ομως.
 
@Giannisbox θα ήθελα άλλη μια τελευταία συμβουλή! Το καναρίνι το έχω δίπλα το κλουβί μέ το ζευγάρι παπαγαλάκια που έχω και έχουν συνηθίσει μαζί διότι είναι τουλάχιστον 1 χρόνο δίπλα δίπλα. Χρειάζεται να του πάρω ταίρι θηλυκό καναρίνι ή αρσενικό για παρέα ώστε να μην νιώθει μοναξιά; αν ναι τι από τα 2 είναι καλύτερο;
Επιτρέψετε μου να πω και εγώ την άποψη μου!Τα καναρίνια "μαθαίνουν"να τραγουδούν σε 3 φάσεις της ζωής τους όταν είναι μικρα στην πρώτη πτερορροια και μετά στην δεύτερη πτερορροια και τέλος ότι έμαθε έμαθε! Έτσι οπως τα έχετε δεν πρόκειται ποτέ να έχετε ένα σωστό φωνητικά καναρίνι γιατί πολύ απλά ακούει συνεχώς τα παπαγαλάκια!
 
Back
Top