Διατροφή Διατροφή μέχρι την αναπαραγωγή

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης redcanary
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

redcanary

PB Member
Εγγραφή
22 Οκτ 2007
Μηνύματα
417
Πόλη
Αθήνα
Ο administrator έγραψε τα εξής:

"Νομίζω επίσης πώς από εδώ και πέρα και μέχρι την έναρξη της αναπαραγωγικής περιόδου, το κύριο ενδιαφέρον σου δεν θα έπρεπε δεν επικεντρώνεται τόσο στο θέμα "αβγοτροφή" όσο σε ένα μείγμα σπόρων καλής ποιότητας με αναλογίες προσαρμοσμένες στην "περίοδο της συντήρησης". Εάν είχα να φροντίζω δύο τρία πουλάκια, θα τους έβραζα καλά ένα δύο αβγά, θα τα έκοβα στη μέση και θα τους έδινα από ένα κομμάτι, μια φορά την εβδομάδα. Θα φρόντιζα επίσης να έχουν σουπιοκόκαλο και grit στο κλουβί και θα τους έβαζα πολυβιταμίνες στο νερό μια φορά κάθε δέκα μέρες. Αυτά μέχρι την έναρξη της αναπαραγωγικής περιόδου".

1. Θα ήθελα να ρωτήσω τί είναι το grit.

2. Επίσης το δικό μου καναρίνι δεν τρώει το σουπιοκόκκαλο (περισσότερο έπαιζε με το artificial που μου είχαν πουλήσει μαζί με το κλουβί, το οποίο πλέον τελείωσε). Σε κάθε περίπτωση δεν το έχω αποσύρει από το κλουβί.

3. Αναφορικά με τις πολυβιταμίνες, μπορείτε να συστήσετε κάποια μάρκα;
Αυτή την περίοδο του δίνω AIDONINE σταγόνες με το νερό του. Είναι κάτι αντίστοιχο με τις πολυβιταμίνες στις οποίες αναφέρεστε;

4. Το μήλο, αγγούρι, μαρούλι, μπρόκολο κτλ. Να τα βάζω (ένα τη φορά), κάθε μέρα ως συμπλήρωμα ή κάποιες μέρες πρέπει να μένει μόνο με σπόρους;

5. Αφού καταλήξαμε στο συμπέρασμα ότι πρέπει να δίνουμε συσκευασμένες τροφές (όχι χύμα), λόγω της καλύτερης ποιότητας, μπορείτε να μου συστήσετε κάποια μάρκα που να θεωρείτε αξιόπιστη και αν την βρίσκω σε συγκεκριμένα καταστήματα;

Ζητώ συγγνώμη για το πλήθος των ερωτήσεων.

Ευχαριστώ.
 
  1. Άμμος που προορίζεται για πουλιά εμπλουτισμένη με ιχνοστοιχεία (όχι η άμμος υγιεινής).
  2. Να έχεις πάντα σουπιοκόκαλο στο κλουβί και όταν χρειαστεί θα φάει.
  3. Δεν έχει να κάνει με τη μάρκα κατά την άποψή μου. Σύγκρινε με άλλα σκευάσματα και επέλεξε αυτό που περιέχει περισσότερα στοιχεία. Με λίγη αναζήτηση και ενημέρωση, μπορείς να μάθεις και την προτεινόμενη ημερήσια δόση για καθένα από αυτά και να δεις αν τις καλύπτουν.
  4. Κάθε μέρα είναι πολύ συχνά. Δύο φορές την εβδομάδα το πολύ τρεις. Προσοχή, καλά πλυμένα.
  5. Υποκειμενικό θέμα.
Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη όσον αφορά στα παραπάνω ερωτήματα. :)

Ο administrator έγραψε τα εξής:
Σταύρος
 
Back
Top