Διατροφή Διατροφη για budgerigar

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Billy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Billy

PB Member
Εγγραφή
14 Απρ 2008
Μηνύματα
363
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γεια σας παιδια. Εχω 2 παπαγαλακια στα οποια δίνω τουσ κλασσικουσ σπορους κατι κιττρινεσ βιταμινες και τουσ εχω και 2 sticks σαν συμπληρωμα που ειναι παστελακια με μελι και κομματακια συκο. Πρεπει να τουσ βαλω κατι ακομα; Εβαλα λιγο αγγουρι και δεν το ακουμπησαν
 
Gia sou Billy,

na se rotao kati ;

Afta ta Budgies, apo pia xora erthounde; An to psakseis ligo, tha bris afta erthounde apo Australia. Ekei zoune se perioxes pou exoune mono stegna xorta. Gia afto o Budgie exei ena sistima xonepsis, pou dextei 90% amylouxoi sporia. Den xriasete elaiouxoi sporia.
Meli tha bri poli spanio ekei, sika malon pote. Gia afto ta entera tou den xoneboune kala afto. An les kitrines Bitamines, esei ksereis ti exei meza se afto to migma ; Ego pantos den troo tipota pou den ksero ti einai, kai oute ta poulia mou dino kati tetoio.

Ego den grafo afto me kako nou, selo mono na skeftese ligo pos einai to fisiko peribalon pou zoune afta, kai ti trofi tha bri to papagalaki sou ekei. Etsi prepei na tous taiseis.

Alexandros
 
Ευχαριστω πολυ αλεξανδρε. Αν και αυτα τα στικσ τα τρωνε παρα πολυ και φαινεται να τουσ αρεσει. Απλα εχω ακουσει οτι αλλοι βαζουν μηλα αγγορι μαρουλι μεχρι και φετα. Γι αυτο ρωτησα
 
Ευχαριστω πολυ αλεξανδρε. Αν και αυτα τα στικσ τα τρωνε παρα πολυ και φαινεται να τουσ αρεσει. Απλα εχω ακουσει οτι αλλοι βαζουν μηλα αγγορι μαρουλι μεχρι και φετα. Γι αυτο ρωτησα


Pali xoris kakia, kai xoris kako nou.

I kori mou einai 17 xronon, an den prosexoume tha zi apo tria pragmata, Coca Cola, Patatakia kai Pites. Afti pai sto skolio kai exei mathenei ti einai igino fai, omos...

Tora seleis na mou les, ta poulia mas trone mono afto pou einai kalo gia aftous ; I mipos to Budgie sou stin Australia den troi FETA kai PATATAKIA, giati ekei den tha bri.
Giati an ego dino ta poulia mou xalasmena skoulikia, ta trone kai tin ali mera tha einai nekro.


Alexandros
 
εχεισ δικιο... Ευχαριστώ για ολα. Μη στεναχωριεσαι δεν θα σε παρεξηγησ ω για τισ συμβουλεσ σου...
 
Δεν βρίσκω άδικο στον Αλέξανδρο για την διατροφή αλλά μήπως έχει προσαρμοστεί το πεπτικό τους μετά από τόσα χρόνια αναπαραγωγής έκτός Αυστραλίας: Εν τω μεταξύ, μόλις είδα ένα φιλμάκι στο youtube με τάισμα νεοσσών από μια σύριγγα. Μήπως ξέρει κανένας τι είδους μείγμα είναι αυτό;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Billy
δεν εχω ιδεα τι ειναι...
σιγουρα καποιοσ παλιοτεροσ θα μας δωσει τα φωτα του...
 
Τα παπαγαλάκια είναι παμφάγα.. Μπορούν να φάνε από μαρούλι μέχρι μακαρόνια.
Θυμάμαι όταν τα βγάζαμε από το κλουβί, ερχόντουσαν στο τραπέζι και τσιμπολογούσαν από το πιάτο μου, ό,τι φαί και να έτρωγα.
Δεν σημαίνει βέβαια πως πρέπει να τους βάζεις μακαρονάδες στο κλουβί:D, μπορείς να τους βάζεις ψωμάκι, μαρούλι, μήλο και γενικά φρούτα εποχής. Το στικ αυτό που πήρες όντως είναι σκέτη λιχουδιά και το ρημάζουν:D
 
Ευχαριστω παρα πολυ για ολα παιδεσ... Τουσ πηρα κλουβι μεγαλο χθεσ και ειναι απιστετυτα χαρουμενα...
 
Πόσο καιρό έχεις τα πουλάκια σου; Αν τα έχεις πάρει πρόσφατα, θα χρειαστει λίγος χρόνος μέχρι να μαθεις τις συνηθειές του σχετικά με την διατροφή τους. Τα περισσότερα πουλιά είναι επιφυλάκτικά στην αρχή με κάθε νέα τροφή που εισαγουμε στο διαιτολόγιό τους. Χρειάζεται συστηματική παρακολούθηση, υπομονή, για να διαπιστώσεις τι είναι αυτό που τους αρέσει και τί όχι.

Κατά την γνώμη μου να αποφεύγεις την χρήση των στικ γιατι περιέχουν μεσα πολλές γλυκαντικές ουσίες που μόνο πάχος προσφέρουν στο πουλί. Διάλεξε τις καλύτερες συσκευασμένες τροφές, τις καλύτερες συσκευασμένες βιταμίνες, τα φρεσκότερα φρόυτα και λαχανικά και το πουλάκι σου θα ειναι πολύ ευχαριστημενο!

Δωστου χρόνο, κανε τις παρατηρήσεις σου και ενημερωσέ μας για τις εξελίξεις!
 
Φίλοι μου γειά! Είμαι πολύ ενθουσιασμένη :) Το απόγευμα πήγα σε 2 καλά pet shops και ρώτησα για μεγάλα κλουβιά εξωτερικού χώρου, αλλά πήρα και πληροφορίες για το πως και τι να ταίζω τα μωρά παπαγαλάκια κλπ. Για να τα πάρουμε από την αρχή, ο ένας μου είπε πως πρέπει να τα χωρίσω αμέσως από τους γονείς τους (κι ότι άργησα κιόλας) αμα θέλω να μήν αγριέψουν. Μου πρότεινε να τα βάλω σε ξεχωριστά κλουβιά και να τα ταίζω ένα μέιγμα που λέγεται : Nutribird Α19 και είναι ειδικό για νεοσσούς ( στο κουτί γράφει πως περιέχει lactobacilli kai enzymes). Μου είπε να έχω όμως στις ταίστρες κάι μέιγμα με αλεσμένους σπόρους, νερό κλπ. Ο άλλος μου πρότεινε να τα έχω στο ίδιο κλουβί με τους γονέις αλλά με χώρισμά στην μέση και ένα μέιγμα που λέγεται Blanc Patee και περιέχει minerals, methionine , vitamins.
Τώρα η σειρά μου Αποφάσισα να τα χωρίσω σε διαφορετικά κλουβιά και αγόρασα και τα δύο μέιγματα...
Λέω πολλά: Φαντασου πως δεν είπα ούτε τα μισά από ότι θέλω να πω...
Αντε και το τελευταιο 😉 Τα κατάφερα να τα χωρίσω (ένιωσα ο χειρότερος άνθρωπος του κόσμου). Είναι πανέμορφα. Ενα κιτρινοπράσινο κι ένα μπλέ-ασπρο. Είναι πολύ φρόνιμα και μέ τσίμπησαν πολύ απαλά (μάλλον αγοράκια ε:). Δεν έφαγαν παρά ελάχιστο από το κουταλάκι αλλά είτανε η πρώτη φορά... Πρέπει να σταματήσω να μιλώ...
 
Νομιζω πως αν θελεις ''ημερα μωρα απο κουνια'':D καλα εκανες και ακουσες τον πρωτο.

Αλλα ειναι μεγαλη ευθυνη αυτη που ανελαβες και μην την παρεις αψηφιστα. Ειναι μωρα και εχουν αναγκη απο σταθερο προγραμμα διατροφης.

Και οι 2 φορμουλες καλες ακουγονται ας πουνε καποιοι που ισως τις εχουν δοκιμασει.

Καλη τυχη στην ανατροφη τους και να μας κρατας ενημερους αν θελεις... 😉

Βαλε και καμια φωτο! :D
 
Χριστιάνα να σε ρωτήσω κάτι; Τι έπαθαν οι γονείς των πουλιών; Δεν τα ταίζουν; Τα εγκατέλειψαν; Πόσων ημερών είναι τα παπαγαλάκια σου; Θέλει να ξαναζευγαρώσει το ζευγάρι;

Σκέφτηκες οτι ανα 2ωρο θα πρέπει να είσαι με μια σύριγγα στο χέρι; Τι θα κανεις σε περίπτωση που πρέπει να λείψεις για αρκετες ώρες; 😕🙄
 
Εχω αγωνία για το θέμα της διατροφής. Τα πουλάκια είναι 30 ημερών, με πλήρες πτερωμα και ΄μέχρι αύριο θα ήταν έξω από την φωλια. Για να είμαι ειλικρινής χθές σε συζήτηση στο malinois αγχώθηκα πως παραμεγάλωσαν. Ο κύριος από το pet shop μου είπε να βάλω τα κλουβια κολλητα για να τα ταίζουν και οι γονείς αν χρειάζεται. Επίσης μου είπε πως 3-4 φορές την ημέρα θα είναι αρκετες για τάισμα. Το πρωί μπορώ να τα ταίζω μέχρι και 2 φορές μέχρι να πάω δουλειά ( ξυπνώ στις 6:00 ). Τελειώνω μεσημέρι και έχω απόγευμα ελεύθερο. Και παραπάνω φορές δεν έχω πρόβλημα. Εξ άλλου νομίζω πως αυτό δεν θα κρατήσει παραπάνω από δύο βδομάδες γιατί σταδιακά θα αρχίσουν να τρώνε. Θα τους αφήνω φρούτα και λαχανικά (τώρα έχω στον κήπο μου υπέροχα μούσμουλα που αρέσουν πολύ στα πουλιά). Νομίζετε πως έκανα λάθος. Θα μπορούσα να τα βάλω πίσω ξανά ☹
 
Δεν νομιζω να εκανες λαθος αρκει να εισαι αποφασισμενη γι αυτο. Θα τα καταφερεις μια χαρα. Εαν οι ωρες που θα λειπεις ειναι αρκετες τοτε βαλτα διπλα με τους γονεις να τα ταιζουν. Αν παλι οχι δεν υπαρχει λογος, ωστε να δεθουνε μαζι σου πιο γρηγορα... 😉
 
Χριστιάνα πόσους νεοσσούς έχεις;Έκκολάφθηκαν όλα μαζί την ίδια μέρα;

Από οτι γνωρίζω επειδή τα παπαγαλάκια γεννούν κάθε δεύτερη μέρα από ένα αυγό, δεν εκκολάπτονται όλα μαζί, με συνέπεια το πρώτο από το τελευταίο (αν πχ είναι 4), να έχουν μεγάλη διαφορά μεταξύ τους.
Συνηθως οι νεοσσοι ταίζονται από τους γονείς τους μέχρι την 35η μέρα. Αν εχουν και μια διαφορά μεταξυ τους καταλαβαινεις τι γινεται... Επειδη δεν γνωρίζω τις λεπτομέρειες, δεν θέλω να σου πω οτι βιάστηκες να τα χωρίσεις. Αν πάλι είναι αρκετά μεγάλα ίσως να μην χρειαστεί τάισμα με την σύριγγα, απλά να τους παρέχεις μαλακη τροφή, φρούτα και σπόρους περασμένους στο μπλέντερ για να μπορούν να τα φάνε ευκολότερα.

Εσυ γνωρίζεις τις λεπτομέρειες... Μακάρι να πανε όλα καλά! Περιμενουμε νεότερα.
 
Εχω δύο νεοσσούς. Ο ένας ελάχιστα μεγαλύτερος. Πήρα μαλακό μείγμα εμπλουτισμένο με βιταμίνες, ιχνοστοιχεία κλπ και ειδικό μείγμα για τάισμα απο χέρι για νεοσσούς εμπλουτισμένο με ένζυμα για το στομάχι και κάτι άλλο που δεν θυμάμαι αυτη την στιγμή.
Τα τάισα ήδη μια φορά (πολύ λιγο έφαγαν) με κουταλάκι, αλλά αύριο θα πάρω σύριγγες.
 
Back
Top