Διατροφή Διατροφη για budgerigar

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Billy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ενα πουλάκι αλιώτικο

Αυτό είναι απλά μια προσπάθεια να κατεβάσω φωτογραφίες. Αυτός είναι ο Λούης μου που πήγε σίγουρα στον παράδεισο των σκύλων πέρσι 30 Μαρτίου. Τον αγαπώ για πάντα.:)
 

Συνημμένα

  • O Lulus mou a agapimenos.webp
    O Lulus mou a agapimenos.webp
    6,2 KB · Προβολές: 73
  • Like
Αντιδράσεις: epo
Χριστιαννα κοιτα λιγο και αυτα... 😉

https://community.petbirds.gr/threads/Τάισμα-μωρού-παπαγάλου-στο-χέρι.357/

?lzHXYR-hIqY]YouTube - Birdy Breakfast

και σε αυτο εχει πολυ καλες πληροφοριες και βιντεο για να δεις πως γινεται. Ειναι με Lovebirds αλλα δεν πειραζει, η διαδικασια ειναι ιδια. :D
Breeding Lovebirds Part II Handfeeding Weaning and Socializing
 
Γεια σε όλους. Φοιβο αυτό το τελευταίο breeding Lovebirds ειναι πολύ καλό! Ευχαριστώ πολύ. Τώρα τι λέει η σημερινή μου εμπειρία. Αν θυμάστε έβαλα τα πουλάκια στο δικό τους κλουβί χθές αργά το απόγευμα, μετά που προσπάθησα να τα ταίσω και έφαγαν ελάχιστο. Σήμερα το πρωί ξαναπροσπάθησα κι έπειδή δεν είμουν ευχαριστημένη με το αποτέλεσμα, τα έβαλα πίσω στους γονείς τους. Δεν είδα πολύ θερμή ανταπόκριση. Ο αρσενικός δεν έδωσε σημασία και η μαμά τους είταν πολύ ελαφρώς επιθυετική. Δηλαδη δεν τα τσιμπησε αλλά δεν άφησε να την πλησιάσουν. Εμεινα κοντά τους περίπου μια ώρα (δεν κοιτούσα συνεχώς) αλλά δεν είδα να τα ταίσουν (αν και τα μικρά προσπάθησαν να πλησιάσουν έδειξαν 'χαρούμενα' αλλά δεν ζήτησαν κιολας φαί). Τέλος παντων αποφάσισα να τα αφήσω στο κλουβί με τους γονείς. Όταν γύρισα από την δουλειά το μεσημέρι μου φάνηκαν στάσιμα τα πράγματα οπότε τάισα τα μικρά με σύριγγα. Δεν τρώνε ικανοποιητικά νομίζω. Το απογευμα έκανα πρόοδο με το ένα ειδικά που έφαγε περίπου 2 ml κατευθέια. Νομίζω πως άρχισα να βρίσκω τον τρόπο να βάζω την σύριγγα στο στόμα τους. Το βράδυ είπα να δοκιμάσω το άλλο μείγμα που πήρα γιατί μου είπαν πως μπορώ κι εκείνο να το διαλύω σε νερό. Το ένα πουλάκι πάλι έφαγε καλύτερα από το άλλο. Είναι πολύ ήρεμα όμως και το μικρότερο θέλει να μπαίνει στο μανίκι μου ή κάτω από τα μαλιά μου στο σβέρκο. Τους έκοψα λίγο τα φτερά επειδή πεταξαν ψηλά την πρώτη φορά που τα έβγαλα έξω από το κλουβί. Αύριο θα ασχοληθώ ολοήμερο με το τάισμα και θα βρώ τον τρόπο. Μηπως κάποιος ξέρει γιατί οι γονείς δεν τα ταίζουν;
 
Πιθανών οι γονείς να κρίνουν οτι μπορούν να αυτοεξυπηρετηθούν στο θέμα της διατροφής.
Ισως πάλι να ετοιμαζονται να ξαναζευγαρώσουν και έχουν θέσει τωρα άλλες προτεραιότητες.

Χριστιάνα δεν ήθελα να σε μπερδέψω και να κάνεις λανθασμενους χειρισμούς. Θα πρέπει να είσαι αποφασιστικη σε ότι κάνεις και να μην κάνεις πισογυρίσματα για να μην μπερδεύονται και τα πουλιά.

Εύχομαι να τα καταφέρεις μεε το τάισμα των μωρών και να μας ενημερώνεις για τις εξελίξεις.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
τζωρτζινα τα ππουλακια μου τα εχω περιπου 2-3 μηνες... Εχω ακουσει οτι το αυγο τουσ αρεσει πολυ... Πωσ να το δινω;
 
Το αυγό π΄ρεπει να είναι καλά βρασμένο (σφικτό). Το αφήνεις να κρυώσει εντελώς και το κόβεις στα δύο αφήνοντας και το τσόφλι. Αυτό τουλάχιστον ξέρω και κάνω από πολλά χρόνια. Αν υπάρχει άλλος τρόπος δεν ξέρω. Τα παπαγαλάκια που έχω τώρα δεν το προτιμούν πάντως. ίσως δεν αρέσει σ΄όλα τα πουλιά :)
 
ευχαριστω παρα πολυ χριστιανα... Θα το δοκμασω και αμα δω οτι δεν το τρωνε δεν θα το ξαναβαλω...
 
ευχαριστω παρα πολυ χριστιανα... Θα το δοκμασω και αμα δω οτι δεν το τρωνε δεν θα το ξαναβαλω...

το θεμα ειναι να το ξαναβαλεις! Πολλα πουλια ειναι επιφυλακτικα στην αρχη με τροφες που δεν γνωριζουν... με επιμονη και με το να προσφερεις κατι συνεχεια θα το δοκιμασουν καποια στιγμη... 😉
 
αλήθεια; Τοτε θα επιμεινω σιγουρα... Θα το δοκιμάσω αύριο κιολας και θα σας πω τα αποτελέματα
 
Back
Top