Διατροφή Διατροφη κοκκινου μωσαικ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Eleanna
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Eleanna

PB New Member
Εγγραφή
3 Μαϊ 2016
Μηνύματα
442
Πόλη
Πειραιάς
Καλησπερα και απο εδω. Η δω και τεσσερις ημερες εχω ενα καναρινακι χρωματος κοκκινο μωσαικο. Εκτος την κανονινκη τροφη, του βαζω σπιτικη αυγοτροφη και τριμενα οστρακα. Ειναι κατι αλλο που πρεπει να συμπεριλαμβανει η διατροφη του για το χρωμα του; Ευχαριστω
 
Ειναι κατι αλλο που πρεπει να συμπεριλαμβανει η διατροφη του για το χρωμα του; Ευχαριστω
Στα κόκκινα μωσαικα δίνουμε μείγμα σπόρων χωρίς ρουπσεν και αυγό χωρίς τον κρόκο. Επίσης, καλό είναι να χρησιμοποιείς αυγοτροφή για λευκά καναρίνια ή ουδέτερη. Από φρούτα και λαχανικά νομίζω ότι δεν υπάρχει περιορισμός.
 
Στα κόκκινα μωσαικα δίνουμε μείγμα σπόρων χωρίς ρουπσεν και αυγό χωρίς τον κρόκο. Επίσης, καλό είναι να χρησιμοποιείς αυγοτροφή για λευκά καναρίνια ή ουδέτερη. Από φρούτα και λαχανικά νομίζω ότι δεν υπάρχει περιορισμός.
Σε ευχαριστω πολυ Παναγιωτα!
 
Στα κόκκινα μωσαικα δίνουμε μείγμα σπόρων χωρίς ρουπσεν και αυγό χωρίς τον κρόκο. Επίσης, καλό είναι να χρησιμοποιείς αυγοτροφή για λευκά καναρίνια ή ουδέτερη. Από φρούτα και λαχανικά νομίζω ότι δεν υπάρχει περιορισμός.
+ ότι και στην πτερόροια αν θες του δίνεις χρωστική για να διατηρήσει το κόκκινο χρώμα του! 😉

και αυγό χωρίς τον κρόκο.
Άμα δεν ενδιαφέρεται για διαγωνισμούς και εκθέσεις δεν υπάρχει λόγος να του στερεί τον κρόκο!
 
+ ότι και στην πτερόροια αν θες του δίνεις χρωστική για να διατηρήσει το κόκκινο χρώμα του! 😉


Άμα δεν ενδιαφέρεται για διαγωνισμούς και εκθέσεις δεν υπάρχει λόγος να του στερεί τον κρόκο!
Αλίκη καλημέρα! Του δίνω αυγό αλεσμένο με το τσόφλι, δεν θέλω να του στερώ βιταμίνες. Και όχι, δεν ενδιαφέρομαι για εκθέσεις. Όσον αφορά το χρώμα, ναι μεν είναι όμορφο, αλλά εάν είναι βλαπτική δεν θέλω να του δώσω και ας ασπρίσει. Αν θυμάσαι τον πήρα από το pet shop για να τον σώσω...
 
Όσον αφορά το χρώμα, ναι μεν είναι όμορφο, αλλά εάν είναι βλαπτική δεν θέλω να του δώσω και ας ασπρίσει. Αν θυμάσαι τον πήρα από το pet shop για να τον σώσω...
Και εγώ είμαι της άποψης όχι χρωστική... Παλαιότερα δεν έδινα και φέτος κάνοντας την πρώτη μου αναπαραγωγή στα κόκκινα μωσαικά ( https://community.petbirds.gr/threa...εκτροφής-κόκκινων-μωσαικών.27416/#post-326890 ) αποφάσισα να δώσω στα μικρά.. Αν δώσεις την δόση που πρέπει, δεν τα βλάπτει.. Αρκεί να ακολουθείς κατά γράμμα τις οδηγίες! 😉
 
To πουλάκι μπορεί να τρώει ΤΑ ΠΑΝΤΑ . Ολα όσα τρώνε και τα υπόλοιπα καναρίνια χωρίς να επιρεάζεται η απόχρωσή του. ΜONON κατα την διάρκεια της αλλαγής του πτερώματός του, χρειάζεται μια βοήθεια με κάποια "χρωστικά" μέσα. Αυτά μπορεί να είναι φυσικά(ΠΑΝΤΑΡΙ-ΚΑΡΟΤΟ-ΣΠΙΡΟΥΛΙΝΑ κλπ.) ή χημικά (CATHAXANTHINE-CAROFFYL RED).
 
Και εγώ είμαι της άποψης όχι χρωστική... Παλαιότερα δεν έδινα και φέτος κάνοντας την πρώτη μου αναπαραγωγή στα κόκκινα μωσαικά ( https://community.petbirds.gr/threads/Η-Οδύσσεια-της-πρώτης-μου-εκτροφής-κόκκινων-μωσαικών.27416/#post-326890 ) αποφάσισα να δώσω στα μικρά.. Αν δώσεις την δόση που πρέπει, δεν τα βλάπτει.. Αρκεί να ακολουθείς κατά γράμμα τις οδηγίες! 😉
Είδα την παρουσίασή σου Αλίκη, τέλεια τα μικρά!

To πουλάκι μπορεί να τρώει ΤΑ ΠΑΝΤΑ . Ολα όσα τρώνε και τα υπόλοιπα καναρίνια χωρίς να επιρεάζεται η απόχρωσή του. ΜONON κατα την διάρκεια της αλλαγής του πτερώματός του, χρειάζεται μια βοήθεια με κάποια "χρωστικά" μέσα. Αυτά μπορεί να είναι φυσικά(ΠΑΝΤΑΡΙ-ΚΑΡΟΤΟ-ΣΠΙΡΟΥΛΙΝΑ κλπ.) ή χημικά (CATHAXANTHINE-CAROFFYL RED).
Καλημέρα Μάκη! Όπως προανέφερα του δίνω αυγοτροφή σπιτική, σπόρους, φύτρες καθώς και πόσιμες βιταμίνες για να δυναμώσει (ήταν ταλαιπωρημένο όταν το πήρα).
Η γνώμη σου ποια είναι; Λαχανικά ή χημικά;
 
Ψηφίζω λαχανικά. Είτε σκέτα, είτε με μια ελάχιστη δόση χρωστικών μέσα στην αυγοτροφή του (το 1/5 της κανονικής δοσολογίας)
Τα κόκκινα μωσαικά μπορούν να τρώνε και ρούπσεν;
Ολο τον χρόνο άφοβα, πλήν της περιόδου της αλλαγής πτερώματος.
 
Ψηφίζω λαχανικά. Είτε σκέτα, είτε με μια ελάχιστη δόση χρωστικών μέσα στην αυγοτροφή του (το 1/5 της κανονικής δοσολογίας)

Ολο τον χρόνο άφοβα, πλήν της περιόδου της αλλαγής πτερώματος.
Να σε ζαλίσω λίγο ακόμη... sorry αλλά δεν έχω εμπειρία... Ποια χρωστική θα με συμβούλευες να πάρω; Και το 1/5 που αναφέρεις είναι η δοσολογία που προφανώς θα αναφέρει η συσκευασία...
 
Εννοώ το 1/5 της όποιας δοσολογίας αναφέρει η συσκευασία :). Ολες οι καταξανθίνες του εμπορίου δίνουν περίπου το ίδιο αποτέλεσμα. Εσύ δεν ενδιαφέρεσε για βαφή εκθεσιακών προδιαγραφών αλλά για ένα όμορφο κοκκινωπό πουλάκι. Παρε μια μικρή συσκευασία των 25 γραμμαρίων.
 
Εννοώ το 1/5 της όποιας δοσολογίας αναφέρει η συσκευασία :). Ολες οι καταξανθίνες του εμπορίου δίνουν περίπου το ίδιο αποτέλεσμα. Εσύ δεν ενδιαφέρεσε για βαφή εκθεσιακών προδιαγραφών αλλά για ένα όμορφο κοκκινωπό πουλάκι. Παρε μια μικρή συσκευασία των 25 γραμμαρίων.
Ναι εννοείται, μόνο για να διατηρήσει το χρώμα του γιατί είναι κούκλος. Τώρα που συνέρχεται δε, άρχισε δειλά δειλά να μου κελαηδάει σήμερα! Σε ευχαριστώ 😉
 
Back
Top