Διατροφή Διατροφη μαυροκοκκινων καναρινιων

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης irini
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

irini

PB New Member
Εγγραφή
29 Μαϊ 2009
Μηνύματα
23
Πόλη
Κως
καλησπερα σε ολους
αποφασισα να ασχοληθω συν ολα τα αλλα και με την αναπαραγωγη μαυροκοκκινων καναρινιων
αγορασα ενα αρσενικο 7 μηνων, περιμενω και την θηλυκια σε λιγες μερες και θα ηθελα συμβουλες για την διατροφη τους και ειδικα τις χρωστικες ετσι ωστε να τα εχω καλα προετοιμασμενα για την ανοιξη
ευχαριστω εκ των προτερων
 
Ειρήνη καλύτερα να απευθυνθείς σε ένα σύλλογο ώστε να πάρεις πληροφορίες από κάποιον έμπειρο εκτροφέα της ράτσας που σε ενδιαφέρει. Επίσης σου υπεθυμίζω πως τα πουλιά πρέπει να είναι το ένα χιονέ και το άλλο έντονο.

Φιλικά
 
  • Like
Αντιδράσεις: mgerom
ευχαριστω θα αλλαξω και στο πετ σοπ την παραγγελια μαυροκοκκινο ιδιο με το αρσενικο πραγγειλα
κανεις εκτροφεας μαυροκοκκινων εδω;
 
υπαρχει καποιο βιβλιο η σαιτ που να μπορω να συμβουλευθω για πιο πολλες πληροφοριες αναπαραγωγης διατροφης κτλ;
 
λεπτομερειες για την διατροφη οπως η κοκκινη αυγοτροφη εμποριου;η την φτιαχνω εγω;(προσωπικα θα προτιμουσα κατι που φτιαχνω εγω και στους νεοσσους τοσα χρονια που ασχολουμαι δικη μου αυγοτροφη δινω και με μπισκοτο που φτιαχνω εγω) αν οχι ποιας εταιρειας
ειμαι σε νησι και στα πετσοπ δεν βρισκεις ευκολα προιοντα στα οποια να εχουν εμπειρια οι ιδιοι για να παρεις μια γνωμη εγκυρη



επισης πως να διαλεξω τα ζευγαρια το χρωμα δλδ
 
Στις παρουσιασεις πουλιων εχω βαλει φωτο. Τα φετινα μου διαμαντια.
Γραψε μου τη συνταγη σου. Ενα βιβλιο που υπαρχει καλο ειναι μπλε στο εξωφυλλο εχει ενα κοκκινο ενα york και ενα κιτρινο στοιχοιζει 32-35 ευρω
 
ευχαριστω θα παω στισ παρουσιασεις πουλιων να τα δω να τα δω
 
η συνταγη ειναι η εξης"
20 αυγα
500 γρ. σιταλευρο
200 γρ ζαχαρη
ξεχωριζουμε τα ασπραδια απο τους κροκους και τα χτυπαμε
χτυπαμε τους κροκους με την ζαχαρη προσθετουμε εναλλαξ αλευρι και ασπραδια ελαφρυ ανακατεμα
αλειφουμε το ταψι με αγνο βουτυρο και ψηνουμε στο φουρνο προσεχουμε να μην αρπαξει πολυ
οταν κρυωσει το κοβουμε σε φετες το ξηραινουμε στο φουρνο και οταν ειναι ακομα ζεστο το βαζουμε στο μπλεντερ και το κανουμε σκονη
σε ενα αυγο ειναι μια κουταλια απο αυτο και μερικες σταγονες λαδι μουρουνελαιο και αν δεν βρισκουμε αγνο ελαιολαδο μετα τις δεκα μερες ριχνω ελαχιστους σπορους σησαμι και αυτο οχι παντα
αυτη την συνταγη μου την ειχε δωσει ενας αγγλος εκτροφεας οταν ημουν 12 χρονων
δεν μπορω να ξερω αν ειναι καλη η οχι μετα απο τοσα χρονια τωρα ασχολουμε με βιβλιογραφια και τα σαιτς προβληματα παντως δεν ειχα ποτε
και οι νεοσοι μεγαλωναν χωρις να παρουσιαζουν κατι
εχω διαβασει και εδω μεσα συνταγες τις οποιες εχω σκοπο να χρησιμοποιησω στοιχεια
περιμενω σχολια για την συνταγη αν και δεν εχω εντοπισει κατι αρνητικο μπορει να κανω κατι λαθος
 
ειδα τα διαμαντια σου πολυ ομορφα
θα ανεβασω μια φωτο του δικου μου το συντομοτερο να μου πειτε γνωμες
 
Μπορεις να προσθεσεις σπιρουλινα, μαγια, τυρφη, σιροπι απο ζαχαροτευτλα κτλ... Καλη η συνταγη σου αφου οπως λες δεν παρουσιασε προβλημα... Μιας και δεν εχεις πολλες επιλογες με ετοιμες του εμποριου. 🙂
 
Ειρήνη καλύτερα να απευθυνθείς σε ένα σύλλογο ώστε να πάρεις πληροφορίες από κάποιον έμπειρο εκτροφέα της ράτσας που σε ενδιαφέρει. Επίσης σου υπεθυμίζω πως τα πουλιά πρέπει να είναι το ένα χιονέ και το άλλο έντονο.

Φιλικά

μπορεις να μου εξηγισεις πια ειναι χιονε και πια εντονο
γιατι εχω αρχισι να μπερδευομαι...😕
 
μπορεις να μου εξηγισεις πια ειναι χιονε και πια εντονο
γιατι εχω αρχισι να μπερδευομαι...😕

Maggie θα σε μαλώσω τώρα. :)
Έτοιμα στο πιάτο σας τα έχουμε, αλλά δεν μπαίνετε στον κόπο
να ρίξετε και μια ματιά στα άρθρα. Διότι το petbird υπάρχει και εργάζεται, πολύ
πρίν απο σας, για σάς. (ΠΩ-ΠΩ Είδες τί κάνει η πλύση εγκεφάλου των διαφημίσεων) ;)

Έλεγχος του τύπου πτερώματος πριν από το ζευγάρωμα
 
φωτο απο το μαυροκοκκινο καναρινι
 

Συνημμένα

  • 102_1262.webp
    102_1262.webp
    46 KB · Προβολές: 279
  • 102_1263.webp
    102_1263.webp
    63,5 KB · Προβολές: 257
  • 102_1271.webp
    102_1271.webp
    32,2 KB · Προβολές: 266
Back
Top