Διατροφή Διατροφη μαυροκοκκινων καναρινιων

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης irini
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
μπορεις να μου εξηγισεις πια ειναι χιονε και πια εντονο
γιατι εχω αρχισι να μπερδευομαι...😕

Ειρήνη σου παραθέτω μια φωτο από ένα πουλί παραπλήσιας ράτσας με το δικό σου, αυτό που θέλω να παρατηρήσεις είναι το λευκό τελειώμα στα πουπουλά του που το κάνει να δείχνει σαν να το έχεις πασπαλίσει με ζάχαρι άχνη, αυτό είναι ένα πουλι με φτέρωμα τύπου Β (ή χιονέ).


Φιλικά
 

Συνημμένα

  • agaat rood schimmel.webp
    agaat rood schimmel.webp
    10,8 KB · Προβολές: 150
ευχαριστω πολυ
μακαρι να καταφερω να βρω θηλυκο στο νησι απο πετσοπ αλλιως ελπιζω να βρω στην Αθήνα
 
η συγκεκριμενη ρατσα ειναι η αγαπημενη μου και εκτρεφω τετοιου ειδους καναρινια.λοιπον πρεπει στη διατροφη τους να βαλουμε καροτο, πατζαροζουμο και να μην υπαρχει ρουπσεν στο μειγμα σπορων που δινουμε.η χρωστικη δινεται απο την αρχη μεχρι το τελος της πτεροροιας. Εγω την βαζω στην αυγοτροφη.η υπολοιπη διατροφη ειναι ιδια με τα αλλα καναρινια.
 
Τοτε Ειρηνη χορηγεις κοκκινη αυγοτροφη, μονο 2 μηνες πριν την αναπαραγωγη σταματας την αυγοτροφη στον αρσενικο για να χασει το λιπος που εχει πιασει...
και κυρίως για να μην έχεις πρόβλημα στειρότητας η οποία προέρχεται από τις χρωστικές, αλλά παροδικά αποκαθίσταται η γονιμότητα των πουλιών με το κόψιμο των χρωστικών αυτών!
 
Back
Top