Διατροφή Διατροφη μωρου Zaco

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Victoria
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Victoria

PB Member
Εγγραφή
8 Μαρ 2009
Μηνύματα
664
Πόλη
Περιστέρι
Ο Πωλυ μου ειναι 2,5 μηνων και μεχρι στιγμης η διατροφη του ειναι φρουτα εκτος απο ακτινιδιο αβοκαντο και καποια αλλα ειδη φρουτων που ειναι απαγορευμενα. Το παιδι που μου το εδωσε μου ειπε επισης να του δινω κατεψυγμενα αναμεικτα λαχανικα και βεβαιως την ξηρα τροφη. Εχω ακουσει και εχω διαβασει οτι τα zaco ειναι παμφαγα και τρωνε μεχρι και κρεας δεν ξερω ομως αν του κανει καλο η απλα ειναι μια λιχουδια. Θα το εκτιμησω ιδιαιτερα αν μου πειτε αν κανω κατι λαθος ή αν εχω παραλειψει κατι σημαντικο οσον αφορα την διατροφη του.:)
 
Ο Πωλυ μου ειναι 2,5 μηνων και μεχρι στιγμης η διατροφη του ειναι φρουτα εκτος απο ακτινιδιο αβοκαντο και καποια αλλα ειδη φρουτων που ειναι απαγορευμενα. Το παιδι που μου το εδωσε μου ειπε επισης να του δινω κατεψυγμενα αναμεικτα λαχανικα και βεβαιως την ξηρα τροφη. Εχω ακουσει και εχω διαβασει οτι τα zaco ειναι παμφαγα και τρωνε μεχρι και κρεας δεν ξερω ομως αν του κανει καλο η απλα ειναι μια λιχουδια. Θα το εκτιμησω ιδιαιτερα αν μου πειτε αν κανω κατι λαθος ή αν εχω παραλειψει κατι σημαντικο οσον αφορα την διατροφη του.:)


Να σου ζήσει ο Πώλυ. Το παρακάτω θα σε καλύψει σε όλες τις απορίες σου.
https://community.petbirds.gr/threads/Τι-διατροφή-ακολουθούν-οι-παπαγάλοι-μας.4000/
 
Βεβαιωθείτε ότι το πουλί είναι να άφθονο βιταμίνη Α. African greys περισσότερο ανάγκη αυτής της βιταμίνης στη διατροφή τους σε σχέση με τα άλλα πουλιά. Έτσι λοιπόν, είναι μια καλή ιδέα να επιτραπεί το πουλί να φάει πορτοκαλί λαχανικά όπως τα καρότα και γλυκοπατάτες. Αυτά τα λαχανικά περιέχουν β-καροτένιο. Το β-καροτένιο οργανισμός μετατρέπει σε βιταμίνη Α.
 
Να του δίνεις οπωσδήποτε Μπρόκολο, αμύγδαλα, φρέσκα καρότα και αυγά με το τσόφλι (αφού τα χεις χιλιοβράσει και τα χεις καθαρίσει απ' έξω).. Οι Γκρίζοι χρειάζονται πολύ ασβέστιο!
 
Back
Top