Διατροφή Ο μικρος μου εχει φαγητοφοβια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ilie mp
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Σήμερα ετρωγα μπροστά του ρύζι με καλαμπόκι και τόνο και είχε κολλήσει στα κάγκελα και του έδωσα ένα ρυζακι και ξετρελάθηκε.
Του έδωσα και καλαμπόκι στην αρχή δεν το ηθελε και φώναζε αλλά μετά δοκίμασε και του άρεσε (όχι όσο το ρυζι).
Πειράζει που έφαγε ρύζι;
Χάρηκα πολύ που δοκίμασε και άλλο είδος φαγητού.
 
Τωρα το διαβασα αυτο και θυμήθηκα και τα δικα μας.
Ο Ερνεστο εκανε τα ιδια ακριβως νάζια, και φοβοταν τα παντα. Το κλειδί όσον αφορα την προσωπική μου πειρα ειναι η περιέργεια. Αφήνεις αυτο που θες να φανε εκει που παιζουν, εκει που καθονται χωρις ομως να γινεσαι πιεστικός. Απο περιέργεια και μονο θα πανε να δουνε "σαν τι' ειν' αυτο το παρδαλό" κι εκει θα ξεθαρρέψουνε.

Ετσι τώρα ο δικος μου τρώει σα κοιλιόδουλο, κατεβάζει τόνους, τον κραταω με χαλιναρι μη μου χοντρύνει 😛 (ευτυχώς διαολιζεται ολη μερα και καιει και καμια θερμίδα :D )

Θέλει ομως απεριγραπτη υπομονή και αγάπη, απ' αυτα ομως εχουμε περίσσευμα :)
 
😀 πως τα γράφεις 😛
Έχει πάθει τρελά με τα ζυμαρικά και δεν συμμαζευεται.
Σιγά σιγά είμαι σίγουρη ότι θα φαει και λίγα φρούτα τα οποία άμα του τα βάλω τα πετάει κάτω με μίσος πλέον.
Λέω να του φτιάξω αυτά τα πεντανοστιμα μακαρόνια της Σισσυ.
 
Το κλειδί όσον αφορα την προσωπική μου πειρα ειναι η περιέργεια.
Ακριβώς όπως και με τα παιδιά, η περιέργεια και η ζήλεια αν σε δουν να τρως εσύ κάτι.
 
😀 πως τα γράφεις 😛
Έχει πάθει τρελά με τα ζυμαρικά και δεν συμμαζευεται.
Σιγά σιγά είμαι σίγουρη ότι θα φαει και λίγα φρούτα τα οποία άμα του τα βάλω τα πετάει κάτω με μίσος πλέον.
Λέω να του φτιάξω αυτά τα πεντανοστιμα μακαρόνια της Σισσυ.

Είχα παρατηρήσει (δεν ξερω αν ισχύει) οτι με τα φρουτα τον ενοχλουσε ο χυμος που κολλαγε στο ραμφάκι του. Φυσικα μαλλον δεν ισχύει αφου οταν δει καρπουζι "κολυμπαει" στον χυμο του και δε φαινεται να δινει δεκάρα. Παντως σίγουρα οτι "κολλαει" στο ραμφος τους τα ενοχλει καπως. Κι εμενα στην αρχή ηταν δολοφόνος φρούτων, το πρώτο που τον "εξέπληξε" ήταν ενα κομματι φραουλα (το έκλεψε απ' το πιατο μου) και απο τοτε βαστάτε Τούρκοι τ' αλογα 😛

Ακριβώς όπως και με τα παιδιά, η περιέργεια και η ζήλεια αν σε δουν να τρως εσύ κάτι.
Α, ναι ακριβως. Και μιας και το ειπες κοιτα να δεις τι εχουμε παθει.
Στο σπιτι δεν μπορουμε να βαλουμε αλατι σε κανενα φαγητο. Εχει... Ερωτευτει τον ήχο της αλατιέρας και οταν προσπαθεις να βαλεις αλατι τσιριζει και ορμαει για να παει κοντα της. Μετα αραζει διπλα της κορδωμένος και δε σε αφήνει να την παρεις :D
 
Αφού δεν κάνει να τρώει αυτός, δεν θα φάει κανείς :)
😀 ακριβώς!
Στα σοβαρά τώρα εχω παρατηρήσει οτι και τα ίδια έχουν αρκετή αντίληψη το τι τους κανει κακό και δεν θα πανε εύκολα να το φάνε. Γιατί είχα στην αρχή το αγχος με την αλατιέρα. Δεν τον ενδιαφέρει όμως το αλάτι παρα μόνο ο ήχος της και στη συνέχεια η "φύλαξή" της.
 
...
Στο σπιτι δεν μπορουμε να βαλουμε αλατι σε κανενα φαγητο. Εχει... Ερωτευτει τον ήχο της αλατιέρας και οταν προσπαθεις να βαλεις αλατι τσιριζει και ορμαει για να παει κοντα της. Μετα αραζει διπλα της κορδωμένος και δε σε αφήνει να την παρεις :D

😀 Τέλειος! :D👍
 
Είχα παρατηρήσει (δεν ξερω αν ισχύει) οτι με τα φρουτα τον ενοχλουσε ο χυμος που κολλαγε στο ραμφάκι του. Φυσικα μαλλον δεν ισχύει αφου οταν δει καρπουζι "κολυμπαει" στον χυμο του και δε φαινεται να δινει δεκάρα. Παντως σίγουρα οτι "κολλαει" στο ραμφος τους τα ενοχλει καπως. Κι εμενα στην αρχή ηταν δολοφόνος φρούτων, το πρώτο που τον "εξέπληξε" ήταν ενα κομματι φραουλα (το έκλεψε απ' το πιατο μου) και απο τοτε βαστάτε Τούρκοι τ' αλογα 😛

Ο δικός μου γεροντοκόρος δεν διανοείται ότι θα του κολλήσει τροφή ή θα τον λερώσει! Το αντιλαμβάνεται εκ των προτέρων και δεν πλησιάζει...😛 αν ήταν δυνατόν να φορέσει πετσέτα φαγητού και να κρατήσει μαχαιροπήρουνα θα το έκανε! 😛
 
Ο δικός μου γεροντοκόρος δεν διανοείται ότι θα του κολλήσει τροφή ή θα τον λερώσει! Το αντιλαμβάνεται εκ των προτέρων και δεν πλησιάζει...😛 αν ήταν δυνατόν να φορέσει πετσέτα φαγητού και να κρατήσει μαχαιροπήρουνα θα το έκανε! 😛
😀 το Μαριόνι είναι αριστοκρατης βρε, αμ πως;
 
αν ήταν δυνατόν να φορέσει πετσέτα φαγητού και να κρατήσει μαχαιροπήρουνα θα το έκανε! 😛
Λόρδος παιδί μου...
Παπαγάλος από τζάκι...
 
Το μεγάλο αστείο το είπε ο Νίκος (εκτροφέας του). Όταν πήρα τον Κάρλο και άρχισαν ανταλλάσσουν φιλάκια, μου είπε: Ευτυχώς που δεν τον συχαίνεται κι αυτόν το Μαριόνι! 😛
 
Back
Top