Διατροφή Διατροφη lovebirds

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης epo
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

epo

PB Member
Εγγραφή
3 Μαϊ 2007
Μηνύματα
720
παιδια ποια ειναι η καλυτερη σας προταση για την ισορροπημενη τροφη αυτων των μικρων μας φιλων;
περα απο την κλασικη παπαγαλινη...
 
παπαγαλινη μαζι με ηλιοσπορο κοντο.
και απο κει και περα φρουτακια, κανα λαχανικο (καλα πλυμενο)και κλαρακια για μασουλημα. Και εισαι κομπλε.
 
ευχαριστω νασο! Αυγοτροφη δινεις;
 
δινω τωρα πουχουν ταυγα αλλα δεν την πολυπροτιμανε.
αλλα αστη δε χρειαζεται ιδιεταιρα.
 
Είναι κατεξοχήν σποροφάγα πουλιά και τρώνε ειδικό μείγμα σπόρων για εξωτικά πουλιά. Είναι πρέπον η διατροφή τους να περιλαμβάνει φρέσκα φρούτα και λαχανικά όπως, μπρόκολο, τριμμένο καρότο, αρακά, καλαμπόκι, σπανάκι, φασόλια κτλ.
είναι αλήθεια ότι μπορείς να δώσεις στα πουλάκια αυτά φρέσκα φρούτα και λαχανικά; Όταν λέτε φρουτα δλδ;
 
Θεοδοσία οπως λένε κ παραπανω τα παιδιά και τα Lovebirds τρώνε φρουτα κ λαχανικά. Γενικα περιέχουν βιταμινες κ αρέσουν πολύ σχεδον σε ολα τα πουλάκια ανεξαρτήτως είδους. Τωρα απο φρουτα+ λαχανικά μπορείς να τους δώσεις μήλο, αχλάδι, μαρούλι(καλά πλυμένο κ στεγνωμένο), λάχανο, μανταρίνι κ φρούτα εποχής. Κανε πειραματισμούς κ δες τι θα αρέσει κ περισσότερο στα δικά σου πουλάκια.Αμα δε τους αρέσει πολύ απλα δε θα το ξαναβάζεις. Πάντως να ξέρεις οτι μετά παο καποια ωρα καλό ειναι να τα αφαιρείς απο το κλουβάκι τους επειδή αρχιζουν κ χαλάνε, πχ το μηλο μαυριζει κ "οξειδώνεται" κ δεν έχει πλεον κμ θρεπτική αξία.
 
τους έβαλα μηλο αλλά δεν το ακουμπήσανε! to ίδιο και το καρόττο!

χεχε είναι εκλεκτικά πουλια!
 
Βασικός κανόνας στην διατροφή των παπαγάλων είναι η υπομονή. Χρειάζονται ενα εύλογο χρονικό διάστημα να συνηθίσουν την κάθε καινούρια τροφή... Μπορεί να χρειαστεί να τους βάλεις 15 φορές μήλο για να το δοκιμάσουν. Και μπορεί να μην τους αρέσει ένα φρούτο και να μην το πλησιάσουν ποτέ. Μην απελπίζεσαι, προσπάθησε ξανά και ξανά! Το δικό μου παπαγαλάκι δεν προτιμάει τα μήλα, τρελλάινεται όμως για μπανάνα και φράουλα! Μην ξεχνάς οτι έχουν και αυτά την προσωπικότητά τους και ειναι φυσικό να εχουν τις προτιμήσεις τους.

Επίσης σημασία έχει και η παρουσίαση... Πήγαινε κοντά τους τρώγοντας εσύ αργα και απολαυστικά ενα κομάτι μήλου. Θα διαπιστώσεις οτι θα προσπαθήσουν να σε μιμηθούν και πολύ συντομα θα κάνουν το ίδιο! Εφάρμοσε διάφορες ταχτικές και δες ποιά από ολες ταιριάζει στα δικά σου πουλιά! Είπαμε, είναι πουλιά με έντονη προσωπικότητα και χαρακτήρα... Μην προσπαθείς εσύ να τους αλλάξεις χαρακτήρα αλλά προσαρμόσου εσύ στις ανάγκες τους! Οπως ακριβως θα έκανες αν είχες ενα μικρό παιδί!
 
Γεωργία μου οταν παω εγώ κοντα τους τρωγοντας μηλο δεν θα φάνε ποτε! Με φοβουνται! αλλά ευτυχώς έχω υπομονηηη! Καποτε θα με συνηθίσουν!
 
καλα ολα αυτα αλλα δοκιμασε τα μετα απο καιρο.
δεν μπορει να ηρθαν χτες και σημερα να ερθουν να φανε απο το χερι σου.
ακομα δεν εχουν μαθει το κλουβι, νεες τροφες θα δοκιμαζουν;
αστα να μαθουν το κλουβι, το χωρο, εσενα! Και μετα αρχιζεις και τους δινεις φρουτα να δεις τι τους αρεσει και τι οχι.
 
Back
Top