Γενικά Διαφορές σκληρόπτερο - μαλακόπτερο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Nikfree
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Το χιονέ και το έντονο είναι χαρακτηρισμοί που αφορούν μόνο το πού φτάνει το λιπόχρωμα, αν πάει μέχρι πρίν την άκρη ή μέχρι τέλους.
Το μαλακό και το σκληρό είναι κάτι άλλο που απλά συνήθως συνοδεύεται απο τα παραπάνω κατ αντιστοιχία. Είναι σχετική μεταβλητή, συγκριτική των δύο μερών.
Συνήθως λοιπόν ένα χιονέ φτέρωμα είναι φαρδύ, μακρύ και μαλακό ενώ ένα έντονο φτέρωμα είναι στενό, κοντό και σκληρό.
Αυτό είναι το σημείο που γίνεται το μεγαλύτερο μπέρδεμα από τους περισσότερους. Νομίζω Δημήτρη ότι το μήνυμά σου κάνει κατανοητές αυτές τις διαφορές.
 
από ότι καταλαβαίνω το ζήτημα αυτό χρειάζεται αρκετή εκτροφική εμπειρία. και εγώ δυσκολεύομαι στον διαχωρισμό αυτόν. ωστόσο ήξερα πως τα καναρίνια με κολλημένο το πτέρωμα πάνω τους ήταν καλό σημάδι για το πτέρωμα τους, επίσης κατάλαβα πως ένα πουλάκι με μπούκλες και πούπουλα που προεξέχουν δεν έχει πετυχημένο πτέρωμα. εκτός όμως από την εμφάνιση τους υπάρχει σοβαρός κίνδυνος για την υγεία και την ζωή καναρινιού; Αναφέρομαι στο ζευγάρωμα μαλακόπτερων και σκληρόπτερων ασφαλώς.
 
Κατ'αρχάς δεν χρειάζεται να τρελαθούμε,petbirds λέγεται το site και δεν είμαστε σε κάποιο research group.
Απευθύνεται σε ανθρώπους με κατοικίδια που επιζητούν την φροντίδα τψν φίλων τους και μέσα σε αυτά τα πλαίσια δίνονται συμβουλές. Η απλή συμβουλή λοιπόν είναι, να μην ζευγαρώνουμε μαλακόπτερα με μαλακόπτερα γιατί υπάρχει πιθανότητα οι απόγονοι να παρουσιάσουν κύστες.
από ότι καταλαβαίνω το ζήτημα αυτό χρειάζεται αρκετή εκτροφική εμπειρία. και εγώ δυσκολεύομαι στον διαχωρισμό αυτόν.
Ναι χρειάζεται. Παρομοίως δυσκολεύομαι ωστόσο το έχω στο μυαλό μου και προσπαθώ για το καλύτερο.
ήξερα πως τα καναρίνια με κολλημένο το πτέρωμα πάνω τους ήταν καλό σημάδι για το πτέρωμα τους
Δεν υπάρχει καλό και κακό σημάδι ή τουλάχιστον δεν μιλάμε τώρα για διαγωνιζόμενα πτηνά.Αυτό που περιγράφεις και σύμφωνα και με τις αναφορές σε όλο αυτό το θέμα, είναι μάλλον ένα πουλί εντόνου πτερώματος που ώς συνήθως τυγχάνει να έχει σκληρά, στενά και κοντά πούπουλα, γεγονός που μας φαίνεται και το περιγράφουμε σαν σφιχτοδεμένο.
κατάλαβα πως ένα πουλάκι με μπούκλες και πούπουλα που προεξέχουν δεν έχει πετυχημένο πτέρωμα.
Ομοίως, δεν μιλάμε για διαγωνιζόμενα πτηνά, δεν υπάρχει το καλό και το κακό.Αυτό που περιγράφεις είναι μάλλον ένα χιονέ (ή αλλιώς, μή έντονο) πτηνό που ως συνήθως τυγχάνει να έχει φαρδιά, μακριά και μαλακά πούπουλα γεγονός που μας φαίνεται και το περιγράφουμε σαν χνουδόμπαλα, φαρδύ και ογκώδες πτηνό.
εκτός όμως από την εμφάνιση τους υπάρχει σοβαρός κίνδυνος για την υγεία και την ζωή καναρινιού; Αναφέρομαι στο ζευγάρωμα μαλακόπτερων και σκληρόπτερων ασφαλώς.
Υπάρχει το θέμα των κύστεων μεταξύ μαλακόπτερων, δεν απειλεί άμεσα την ζωή ενός πουλιού,ωστόσο μπορεί να υπάρξει πρόβλημα με λοιμώξεις που θα έχουν σαν αφετηρία το εν λόγω πρόβλημα. Επίσης σε ένα πτηνό που παρουσιάζει κύστες, η συχνότητα αυτών δεν είναι σταθεροποιημένη. Μπορεί να γίνεται δηλαδή σε πολύ αραιά χρονικά διαστήματα, πέραν της αλλαγής του πτερώματος.
Σκληρόπτερα με σκληρόπτερα δεν συστήνεται καθώς οι απόγονοι έχουν πολύ κακό ποιοτικά πτέρωμα με κενά κατα τόπους και άλλα.
@George Kouth αυτά ισχύουν και για τα πουλιά τύπου και εμφάνισης. Ειδικά μάλιστα, μιας και ο σωματότυπός τους απαίτησε στο παρελθον πολλές ενδοδιασταυρώσεις για να συγκρατηθεί, γεγονός που ταυτόχρονα συρρίκνωσε και συρρικνώνει την γκάμα των επιλογών με τις όποιες συνέπειες.
 
αυτά ισχύουν και για τα πουλιά τύπου και εμφάνισης. Ειδικά μάλιστα, μιας και ο σωματότυπός τους απαίτησε στο παρελθον πολλές ενδοδιασταυρώσεις για να συγκρατηθεί, γεγονός που ταυτόχρονα συρρίκνωσε και συρρικνώνει την γκάμα των επιλογών με τις όποιες συνέπειες.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση Δημήτρη!
Και θα ξεχωρίσω με τον ίδιο τρόπο που αναφέρθηκε και παραπάνω (να πάρουμε πούπουλο από το πουλί και να το εξετάσουμε) εάν είναι σκληρόπτερο ή μαλακόπτερο το κάθε πουλί;
 
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση Δημήτρη!
Και θα ξεχωρίσω με τον ίδιο τρόπο που αναφέρθηκε και παραπάνω (να πάρουμε πούπουλο από το πουλί και να το εξετάσουμε) εάν είναι σκληρόπτερο ή μαλακόπτερο το κάθε πουλί;
Εικάζω πως ναι.Ας σου πεί και ο άλλος gloster freak @Dimitris.P
 
Υπάρχει το θέμα των κύστεων μεταξύ μαλακόπτερων, δεν απειλεί άμεσα την ζωή ενός πουλιού,ωστόσο μπορεί να υπάρξει πρόβλημα με λοιμώξεις που θα έχουν σαν αφετηρία το εν λόγω πρόβλημα. Επίσης σε ένα πτηνό που παρουσιάζει κύστες, η συχνότητα αυτών δεν είναι σταθεροποιημένη. Μπορεί να γίνεται δηλαδή σε πολύ αραιά χρονικά διαστήματα, πέραν της αλλαγής του πτερώματος.
Σκληρόπτερα με σκληρόπτερα δεν συστήνεται καθώς οι απόγονοι έχουν πολύ κακό ποιοτικά πτέρωμα με κενά κατα τόπους και άλλα.
ο Δημήτρης έχει δίκιο..σε όλα..
ο άλλος gloster freak @Dimitris.P
😀.. Δεν έχεις άδικο..gloster freak! 😛
..όχι όμως ειδικός! Λάτρης των gloster.. Ναι! Υπάρχουν πολλοί καλύτεροι από μένα.. Αλλά το..
να πάρουμε πούπουλο από το κάθε πουλί και να το εξετάσουμε εάν είναι σκληρόπτερο ή μαλακόπτερο
.. Είναι αυτό ακριβώς που θα έκανα και γω!👍
 
ο Δημήτρης έχει δίκιο..σε όλα..

😀.. Δεν έχεις άδικο..gloster freak! 😛
..όχι όμως ειδικός! Λάτρης των gloster.. Ναι! Υπάρχουν πολλοί καλύτεροι από μένα.. Αλλά το..

.. Είναι αυτό ακριβώς που θα έκανα και γω!👍
Ευχαριστώ πολύ Δημήτρη και για την δική σου άποψη!
Το "ειδικός" ήταν για να σε παροτρύνει να απαντήσεις! 😛
 
Το "ειδικός" ήταν για να σε παροτρύνει να απαντήσεις!
.. Μα θα απαντούσα ούτως ή άλλως,Γιώργο μου! σε ότι γνωρίζω και μπορώ να βοηθήσω..συμμετέχω!👍😉
 
@George Kouth αυτά ισχύουν και για τα πουλιά τύπου και εμφάνισης. Ειδικά μάλιστα, μιας και ο σωματότυπός τους απαίτησε στο παρελθον πολλές ενδοδιασταυρώσεις για να συγκρατηθεί, γεγονός που ταυτόχρονα συρρίκνωσε και συρρικνώνει την γκάμα των επιλογών με τις όποιες συνέπειες.
Γι αυτό το λόγο νομίζω ότι τα γκλόστερ είναι τα καναρίνια που πάσχουν πιο πολύ απ τις κύστες. Διορθώστε με αν κάνω λάθος. :)
 
Γι αυτό το λόγο νομίζω ότι τα γκλόστερ είναι τα καναρίνια που πάσχουν πιο πολύ απ τις κύστες. Διορθώστε με αν κάνω λάθος. :)
Δεν ξέρω.
Ορίστε το άκουσες και αυτό! 🙂
Πάντως λογικό ακούγεται, γενικά για τα ποζιτούρας.
 
Γι αυτό το λόγο νομίζω ότι τα γκλόστερ είναι τα καναρίνια που πάσχουν πιο πολύ απ τις κύστες. Διορθώστε με αν κάνω λάθος.
Αλίκη.. Πιστεύω πως όλα στηρίζονται στις λανθασμένες επιλογές(πρωτίστως βάσει του φτερώματος) του χομπίστα-εκτροφέα ή του επαγγελματία-εκτροφέα κατα την αναπαραγωγή, εν συνεχεία στις λανθασμένες επιλογές διατροφής - διαμονής - περιποίησης των πτηνών.
όλα μετρούν και συμμετέχουν κατά το μέτρο τους..στην εμφάνιση κύστεων στα πτηνά.
Γνωρίζω προσωπικά 2 μεγάλους εκτροφείς gloster στην Αθήνα, ο ένας στα 180 πουλιά που διαχειρίζεται τα 2 τελευταία χρόνια μόνο αντιμετώπισε 2 μόνο θέματα κύστης ενώ ο άλλος στα 120 πουλιά του..στο 1/4 του σμήνους.
κατ'εμέ..όλα τα παραπάνω που καταγράφω..συμμετέχουν στο ποσοστό τους.
πολύ προσοχή και σωστή διαείιρηση..χρειάζεται.
 
Γενικά όλα τα "φουσκωτά" όπως Norwich etc...
..ζητώ συγνώμη για την παρέμβαση μου, αγαπητέ Σταύρο, αλλά δεν αποτελεί κανόνα αυτό.. 😉 μιας και έχω παραδείγματα επ'αυτού.
 
Γενικά όλα τα "φουσκωτά" όπως Norwich etc...

Αυτό αποτελεί κανόνα. Πουλιά που το πρότυπό τους δίνει ένα μεγάλο βάρος στον όγκο τους είναι επιρρεπή στις κύστες διότι ο όγκος επιτυγχάνεται με αυτό που λένε οι "ποζιτουράδες" buff πτέρωμα. Η δυσκολία λοιπόν εκεί είναι να κρατηθούν οι ισορροπίες...Και μεγάλος όγκος...και αποφυγή ανωμαλιών. Δύσκολα πράγματα αλλά είναι και αυτά που δίνουν αξία στην διαχείριση.
 
Η δυσκολία λοιπόν εκεί είναι να κρατηθούν οι ισορροπίες...Και μεγάλος όγκος...και αποφυγή ανωμαλιών
δύσκολο ναι.. Είναι κε Μάκη,όχι ακατόρθωτο.
Και μιας και το ανέφερα και πιο πάνω.. Εκτροφέας gloster(με μόλις 2 κρούσματα κύστεων φέτος) και εκτροφέας κόκκινων λιποχρ/μωσαικών (κρούσματα στο 1/4 του σμήνους φέτος)
2 διαφορετικές εκτροφές.. Διαφορετικα πουλιά αλλά... Ποιός ''ταλαιπωρήθηκε'' πιο πολύ;
..στη διαχείρηση πιστεύω και γω πως κρύβονται/στηρίζονται όλα μα όλα! Έχετε δίκιο..
δεν είναι ακατόρθωτο. Γνώση & δουλειά, δουλειά & γνώση.. Θα πετύχει πιστεύω.

συγχωρείστε την παρέμβαση αυτή, κε Μάκη..
 
Back
Top