Γενικά Διαφορες στην αρσενικη και τη θηλυκη παπαδιτσα

Κατάσταση
Κλειστό.
αν θες ρίξε μια ματιά στα zipakia ανεβάζω ένα αρχείο pdf σπασμένο σε 4 μέρη που έχει και φωτογραφίες... Δυστυχώς δεν μπόρεσα να τα κάνω πιο μικρά τα αρχειάκια γι' αυτό και αναγκάστηκα να το κάνω έτσι🙄
 

Συνημμένα

Παιδία ενδιαφέρομαι για φωνές αυτών των πουλιών μπορεί να μου πει κάποιος αν μπορώ να βρω κάπου;
 
εγω εχω παπαδιτσα τρωι σκουλικακια μαινοτροφι και του βαζω και βιταμινες αλλα κανει σαν καρακατσα πολι νεβρικο πουλι ετσι σαν εμενα 😀 ωρες ωρες πεταει ενα καλο και τρελενομε απο κελαιδιμα το αγορασα δεκα ευρω αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν μου εδοσαν αρσενικο ι οχι να προσθεσω παπαδιτσα κλειδωνας :)
 
το αγορασα δεκα ευρω αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν μου εδοσαν αρσενικο ι οχι να προσθεσω παπαδιτσα κλειδωνας :)
Δεν ξέρω αν είναι αρσενικό ή θηλυκό πάντως από τιμή, φαίνεται πως είναι άγριο πιασμένο. Καλά πιάνουν και τις παπαδίτσες τώρα; Πόσο καιρό το έχεις; Άσε το πουλάκι ελεύθερο να πάει στο καλό του.
 
και οχι μονο κοτσιφια και αλλα πολλα δεν λεω περιοχη αλλα σε λιγο κερο θα βγουν και αδιες για αυτα τορα δεν ξερω ποσο αλιθεβι αυτο θα διξι
 
σε λιγο κερο θα βγουν και αδιες για αυτα τορα δεν ξερω ποσο αλιθεβι αυτο θα διξι
Τι άδειες θα βγουν; να τα πιάνουν; Ας σοβαρευτούμε λιγάκι παιδιά. Η ζωή έχει ωραίες ασχολίες κι ενδιαφέροντα. Μην ενοχλούμε τους συγκατοίκους του πλανήτη.
 
εγω παντος δεν μπορο να το αφισο το εχο τρις με 4 μινες δεν ξερο αν θα επιβιοσι αν τον αφισο γιατι οταν το πιρα ιταν μικρο αν βγαλι φτερα καλα καλα τοτε μονο τορα ειναι ετιμο γιανα το φανε τα αλλα εξω και εδω ειναι γεματο καρακαξες ιπα να ριξο κατι και να τις σακατεψω αλλα ΔΕΝ ΜΟΥ ΦΤΕΝΕ ΤΑ ΑΛΛΑ ΚΟΤΣΙΦΙΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΑΓΡΙΑ ΤΙΣ ΦΥΣΗΣ
 
ειναι γεματο καρακαξες ιπα να ριξο κατι και να τις σακατεψω

Αυτό δεν θα έπρεπε να υπάρχει ούτε καν σαν σκέψη. Αν κάνεις μια έρευνα και δεις τη νοημοσύνη που έχει η καρακάξα είναι βέβαιο ότι θα αναθεωρήσεις. Αλλά φοβάμαι μήπως όταν απελευθερωθούν οι άδειες θελήσεις να πιάσεις και μια τέτοια.
 
ΓΙΑΝΑ ΠΙΑΣΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΕΥΚΟΛΟ ΚΑΡΑΚΑΞΑ ΑΛΛΑ ΑΝ ΤΗΝ ΠΙΑΣΟ ΓΙΑΤΙ ΤΙΣ ΕΧΟ ΑΧΤΙ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΦΑΓΑΝ ΚΑΤΙ ΑΥΓΑ ΑΠΟ ΚΑΝΑΡΙΑ ΚΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΘΑ ΤΙΣ ΒΑΛΩ ΑΠΟ ΠΙΣΟ ΕΝΑ ΚΛΑΔΙ ΑΠΟ ΕΛΙΑ ΝΑ ΔΟΣΙ ΧΕΡΕΤΙΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΝΑ ΜΙΝ ΞΑΝΑΠΑΤΙΣΟΥΝ ΕΦΟΣΟΝ ΕΧΟΥΝ ΝΟΗΜΟΣΙΝΗ ΣΟΣΤΑ; ΚΑΡΑΚΑΞΕΣ ΚΑΙ ΠΟΣ ΤΑ ΕΙΠΑΜΕ ΤΑ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΜΙΑΖΟΥΝ ΣΑΝ ΓΕΡΑΚΙΑ;
 
εγω παντος δεν μπορο να το αφισο το εχο τρις με 4 μινες δεν ξερο αν θα επιβιοσι αν τον αφισο γιατι οταν το πιρα ιταν μικρο αν βγαλι φτερα καλα καλα τοτε μονο τορα ειναι ετιμο γιανα το φανε τα αλλα εξω και εδω ειναι γεματο καρακαξες ιπα να ριξο κατι και να τις σακατεψω αλλα ΔΕΝ ΜΟΥ ΦΤΕΝΕ ΤΑ ΑΛΛΑ ΚΟΤΣΙΦΙΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΑΓΡΙΑ ΤΙΣ ΦΥΣΗΣ
Στην αλυσίδα της φύσης κάθε κρίκος είναι απαραίτητος. Δεν είναι θέμα της αρεσκείας του καθενός ποιο είδος θα επιβιώσει και ποιο θα αφανιστεί. Μ' αυτά και μ' αυτά κάθε χρόνο αφανίζεται και κάποιο είδος ζώου.
Οι αρχές και ο πολιτισμός των περισσότερων μελών εδώ μέσα είναι σε αντίθεση με αυτά που λες Γιώργο. Θέλω να πιστεύω πως δεν έχεις σκεφτεί και ενημερωθεί αρκετά. Πρέπει να το κάνεις έστω και τώρα.
 
ΜΑΡΙΑ ΓΝΟΡΙΖΟ ΟΡΙΣΜΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΣΧΕΤΟΣ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΑΓΡΙΑ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΙΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΟΙ ΠΟΥ ΠΟΘΛΑΝΕ ΑΓΡΙΑ ΜΠΕΝΙΣ ΣΤΟΝ ΠΙΡΑΣΜΟ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΙΣ ΣΕ ΜΙΑ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ ΑΛΛΑ ΑΝ ΤΟ ΘΕΛΩ ΕΓΩ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΩ ΑΓΡΙΟ ΤΟ ΚΡΑΤΑΟ ΑΝ ΘΕΛΟ ΝΑ ΤΟ ΑΦΙΣΟ ΣΤΗΝ ΦΥΣΗ ΤΟ ΑΦΙΝΟ ΣΟΣΤΑ ΟΠΟΣ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΑ ΚΟΚΙΝΟΛΕΜΙ ΤΟ ΑΦΙΣΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΑ ΔΙΟ ΜΙΝΕΣ ΑΥΤΟ ΑΝ ΜΠΙς YOUTUBE ΘA TO ΔΙΣ ΚΟΚΙΝΟΛΕΜΙΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟς ΤΟΡΑ ΑΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΑΦΙΣΩ ΘΑ ΤΟ ΑΦΙΣΟ ΜΟΝΑΧΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΘΥΛΙΚΟ...ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΣΕΝΙΚΟ ΚΑΙ ΚΕΛΑΙΔΑΕΙ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΣΚΟΥΡΟ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΙ ΠΟΥ ΤΑ ΚΑΜΑΡΟΝΟΥΝ ΦΙΛΟΙ ΓΝΟΣΤΙ ΑΓΝΟΣΤΙ ΚΑΙ ΜΙΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΤΙ ΟΙ ΠΑΠΑΔΙΤΣΕΣ ΕΧΟΥΝ ΕΠΙΚΙΝΟΝΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΘΡΟΠΟ ΣΟΣΤΑ ; ΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΒΛΑΚΙΕΣ ΟΡΙΣΜΕΝΟΝ; ΟΤΑΝ ΤΑ ΦΡΟΝΤΙΖΙΣ ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΝΙΟΣΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΙΣ ΑΠΛΑ ΤΑ ΑΦΙΝΙΣ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΑΓΡΙΑ ΘΕΛΟΥΝ ΦΡΟΝΤΙΔΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΜΙΛΑΣ ΜΙΑΛΟ ΣΚΥΛΟΥ ΑΡΑ; Ο ΠΑΠΑΓΑΛΟΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ Ι ΜΑΙΝΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΑ; ΝΑ ΟΛΛΑ ΤΑ ΑΓΡΙΑ ΤΙς ΦΥΣΗΣ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΣΑΚΑΤΕΨΙ ΜΑ ΣΕ ΤΣΙΡΚΟ ΣΕ ΠΑΡΚΑ ΤΙ ΝΑ ΛΕΜΕ ΤΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΑ ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΑ
 
Γιώργο ειλικρινά έχω πάθει σοκ!
Είχα παρακολουθήσει το θέμα με τον κοκκινολαίμη και πραγματικά ένιωσα ευγνωμοσύνη που "σε ήξερα". Και τώρα είμαι μέσα στην απογοήτευση. Τι καρακάξες σουβλισμένες διαβάζω ... Εντάξει κι εγώ δεν τις χωνεύω, και εμένα μου έχουν σκοτώσει πουλί, κι ο ίδιος ένιωσα βίαια αισθήματα, αλλά να τις βασανίσω κιόλας;
Εσύ, Γιώργο, που κατέχεις την παπαδίτσα και δεν σκέφτεσαι καν να την αφήσεις αν είναι αρσενική, έτσι για πάρτη σου, για να είσαι εσύ χαρούμενος, αν η καρακάξα χρειάζεται ξύλο από πίσω επειδή πείναγε κι έφαγε, εσύ τι ακριβώς θα πρέπει να σκεφτείς ότι χρειάζεσαι που για το κέφι σου διατηρείς το άγριο σε αιχμαλωσία;
Συντονίσου λοιπόν, και επικοινώνησε με την ΑΝΙΜΑ για να δεις τι πρέπει να γίνει για το πουλάκι, ώστε να καταστεί ελεύθερο και ενημέρωσέ μας κι εμάς να χαιρόμαστε.
 
Γιάννη, δεν μπορεί να σου απαντήσει ο Γιώργος πλέον. Το συγκεκριμένο θέμα ίσως να μην έπρεπε να βρίσκεται καν εδώ μέσα. Ας μένει ως σημείο αναφοράς στα συμπεράσματα καθενός μας. Εύχομαι να γίνει παράδειγμα προς αποφυγή για όλους τους συνειδητοποιημένους κατόχους κατοικίδιων.
 
Κατάσταση
Κλειστό.
Back
Top