Γενικά Διαχωρισμός φύλου κοκατίλ

unicorn

PB New Member
Εγγραφή
25 Ιουν 2008
Μηνύματα
8
Πόλη
Ρόδος
καλημερα.🙄 Θέλω να πάρω ενα ταίρι στο παπαγαλάκι κοκατίλ που μου χάρισαν είναι κίτρινο με πράσινο κι έχει κι λοφίο πώς ξεχωρίζουμε το αρσενικό απο το θηλυκό
 
Μπορείς να δείς εδώ. https://community.petbirds.gr/threads/Είναι-αγοράκι-ή-κοριτσάκι-το-κοκατίλ-μου.3938/
Άμα μπορείς βάλε μια photo να σε βοηθήσουμε.


Πολύ γενικά: Tα κοκατίλ που έχουν έντονο χρώμα στα μάγουλα είναι αρσενικά και αυτά που έχουν κίτρινα στίγματα στην ουρά και στα φτερά είναι θηλυκά.
 
ευχαριστώ θα πάω να το δω τώρα κελαηδάει κιόλας ο κύριος που το είχε το είχε μαζί με καναρίνια κι κάνει περίεργους ήχους
 
Και κάτι ακόμα για να δούμε είναι το τραγούδι. Άνδρας cockatiels whistle συχνά ενώ είναι ως επί το πλείστον γυναικεία cockatiels ήσυχο. Υπάρχουν κάποιες εξαιρέσεις, αλλά συχνά είναι αλήθεια.
 
είναι κίτρινο με πράσινο κι έχει κι λοφίο
Eisai sigouros oti exeis Cockatiel? :) Den exoune prasino katholou auta ta poulia! Ade mporei na exei kapou sto lofio ligo xroma ilias...oxi prasino!

...kita edo gia to filo tou pouliou...

Cockatiels, How to tell if your Cockatiel is a Male or Female, The difference between male and female cockatiels.
Cockatiel information, Lets Talk Birds
Sexing Cockatiels
Takoda Aviary: Sexing a Cockatiel
Cockatiel Mutation & Sexing the Cockatiel
 
καλημερα σε ολους το ξανακοιταξα το παπαγαλακι μου δεν ειναι πρασινο αλλα ειναι πολυ ανοιχτο το κιτρινο στη ακρη του λοφιου του κι μοιαζει με πρασινο εχετε δικιο. Δεν καταφερα να το βγαλω φωτο ακομα ειναι κι μεγαλη η κλουβα ; αλλα που θα μου παει.
 
εγω δεν ξερω τιποτα απο κοκατιλ παντως να σου ζησει αν μπορεις πες μου απο ποιο πετ σοπ το πηρες;
 
Δεν το αγορασα μου το χαρισαν καποιος το ειχε μαζι με τα καναρινια του κι επειδη ξερει οτι μου αρεσουν παπαγαλοι μου το εδωσε
 
α τοτε ενταξη γιατι αν πηγαινε σε ενα πετ σοπ ηθελα να σε ρωτησω αν εχει καινουργιες παραλαβες επειδη σκεφτομαι να παρω και 2ο Lovebird!
 
δεν εχουμε κι πολλες επιλογες δεν εχει κι πολλα pet shop
στο νησι μας αν ψαξεις μπορεις να βρεις
 
Παιδιά δεν ισχύει αυτό που ξέρω εγω.. Οτι δηλαδή ο αρσενικός κοκατίλ έχει έντονα πορτοκαλί μάγουλα, ενω η θηλυκιά πιο αχνό πορτοκαλί στα μαγουλά της; Μύθος είναι;
 
αυτο ισχυει μαρια αλλα για τα κοκατιλ που εχουν το φυσικο χρωματισμο! Οπως στην φυση! Δηλαδη το γκρι!
 
Einai alithia...omos iparxoun kai thilika me entona mavoulakia ... iparxoun kai poulia xoriz mavulakia katholou...)
 
Back
Top