Γενικά Διαχωρισμός φύλου μικρής καρδερίνας

George98

PB Known Member
Εγγραφή
19 Μαϊ 2015
Μηνύματα
2.599
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Μπορούμε να καταλάβουμε το φύλο μιας μικρής καρδερίνας πριν να βαφτεί; υπάρχει κάποιο σημάδι ή πρέπει να βαφτεί πρώτα για να καταλάβουμε;
 
Όταν πρόκειται για πουλιά από την ίδια φωλιά μπορεις να κάνεις μιά εκτίμηση συγκρίνοντας τον σωματότυπο... Με μεγάλη όμως πιθανότητα λάθους. Σε πουλιά από διαφορετικές φωλιές είναι πολύ παρακινδυνευμένο. Μπορείς να καταλάβεις το φύλο μετά από ενάμισι μήνα περίπου όταν αρχίσουν να ψευτοκελαηδάνε... Και όταν αρχίσουν να "ντύνονται" μπορείς να καταλάβεις από το μαύρισμα στην φτερούγα.
 
και όταν αρχίσουν να "ντύνονται" μπορείς να καταλάβεις από το μαύρισμα στην φτερούγα.
βασικά αυτό ήθελα να μάθω αν ισχύει δηλαδή και όταν είναι άβαφα τα πουλιά αλλά προφανώς δεν ισχύει
 
Όπως έγραψα και πριν κοιτάμε κάποια σημάδια αλλά μπορεί να πέσουμε έξω... Τα πουλιά εκτροφής όμως επειδή είναι πιό ήμερα στον μήνα περίπου τα καταλαβαίνουμε... Τα αρσενικά φλυαρούν περισσότερο και συνεχόμενα ενώ τα θηλυκά λιγότερο και διακεκομμένα...
 
ευχαριστώ το δικό μου του βάζω να ακούει διάφορες φωνές μέσα στην μέρα πιο πολύ καρδερίνα αλλά και αηδόνι και παπαδίτσα και φλώρο και λίγο καναρίνι μαλινουα και όταν σταματάει το cd αρχίζει αν φλυαρεί συνεχώς ελπίζω να βγει αρσενικό :D

* καλά κάνω που βάζω και άλλες φωνές ή πρέπει μονο καρδερίνα; (έχω φτιάξει ένα αρχείο ήχου που βάζω στο κινητό βγάζοντας τους άσχημους ήχους και κρατώντας μονο όσους μου άρεσαν 🙂 και κάθε τόσο παύσεις για να απαντάει )
 
ευχαριστώ το δικό μου του βάζω να ακούει διάφορες φωνές μέσα στην μέρα πιο πολύ καρδερίνα αλλά και αηδόνι και παπαδίτσα και φλώρο και λίγο καναρίνι μαλινουα και όταν σταματάει το cd αρχίζει αν φλυαρεί συνεχώς ελπίζω να βγει αρσενικό :D

* καλά κάνω που βάζω και άλλες φωνές ή πρέπει μονο καρδερίνα; (έχω φτιάξει ένα αρχείο ήχου που βάζω στο κινητό βγάζοντας τους άσχημους ήχους και κρατώντας μονο όσους μου άρεσαν 🙂 και κάθε τόσο παύσεις για να απαντάει )
, στο θέμα αυτό μην περιμένεις να πάρεις απάντηση από εμένα!:D
ας σου απαντήσει κάποιος άλλος!:D
 
Το ανακάτεμα φωνών από διάφορα πουλιά προσωπικά με ενοχλεί...
Αν θέλεις να ακούσεις φωνές πολλών πουλιών στο χώρο σου καλύτερα είναι να φιλοξενείς περισσότερα είδη... Παρά να ανακατεύεις στο "τσουκάλι" τις φωνές τους.
Κάθε είδος έχει περάσει μετά από αιώνες εξέλιξης στο DNA του τις φωνές που γνωρίζουμε... Που το κάνει ξεχωριστό... Προσωπικά με τρομάζει η ιδέα πως μια καρδερίνα θα μου βγάζει φλώρο (που δεν μου αρέσει ως κελάηδημα) η ακόμη και κάτι από καναρίνι.
Και θεωρώ πως είναι άδικο για το πουλί να το υποχρεώνουμε να μάθει κάτι που σίγουρα δεν θα το βγάλει καλά.
Γνώμη μου είναι να μείνει το μάθημα στις φωνές του κάθε είδους... ίσως εκεί να εστιάζονται και οι θέσεις του @dimitris_patra ...
 
Εγω προτιμάω να λέει καρδερίνα! (προσωπικά μου αρέσει πιο πολύ απο τα άλλα άγρια) απλά επειδή το έχω διαβάσει και αλλού και σκεφτόμουν πως και στην φύση θα άκουγε απο όλα... Εγω θέλω το καλύτερο για το πουλάκι απλά πρώτη φορά ασχολούμαι φέτος με ωδικά και δεν ξέρω πολλά για τις φωνές και ο καθένας λέει τα δικά του... Πείτε λοιπόν τι προτείνεται τόσοι είστε στο φόρουμ με καρδερίνες τι θα πει το :
, στο θέμα αυτό μην περιμένεις να πάρεις απάντηση από εμένα!:D
 
Back
Top