Αναπαραγωγή Διαχωρισμός φύλου στα μικρά καρδερινοκάναρα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dimok
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

dimok

PB Member
Εγγραφή
27 Ιαν 2007
Μηνύματα
92
Πόλη
Χανιά-Ηγουμενίτσα
Παιδια ειχαμε πει σε προηγουμενο ποστ οτι ο διαχωρισμος αρσενικου και θηλυκου καρδερινοκαναρου μπορει να γινει ακομα και οταν αυτο ειναι ακομα μικρο. Στα αρσενικα το πιγουνι του εχει φτερακια με το χρωμα της καναρας ενω το θηλυκο μενει γκρι.. Δυο φωτογραφιες ισως σας σας βοηθησουν...

Υ. Γ τα μικρα ειναι και τα δυο 24 ημερων.

αρσενικο.webp θηλυκο.webp
 
Οντως στα ποιο πολλα καρδερινοκαναρα ισχυει αυτο αλλα δεν ειναι και κανονας. Οριστε και δυο φωτο που αποδεικνυουν το αντιθετο. Αυτο ειναι ενα καρδερινοκαναρο αρσενικο 1 ετους μου το χαρησε ενας φιλος.

καρδερινοκαναρο.webp καρδερινοκαναρο 1.webp
 
Φιλε Νικο πιστευω ειναι το κελαηδισμα παρα η αμαρα γιατι για να δεις την αμαρα πρεπει να γινει ενος χρονων και παλι η αμαρα του καρδερινοκαναρου δεν ειναι οπως στο καναρινι που ξεχωριζει πολυ οποτε μπορεις να μπερδευτεις!
Αυτη ειναι η δικη μου αποψη!
 
Οντως στα πιο πολλά καρδερινοκαναρα ισχυει αυτο αλλα δεν ειναι και κανονας. Οριστε και δυο φωτο που αποδεικνυουν το αντιθετο.Αυτο ειναι ενα καρδερινοκαναρο αρσενικο 1 ετους μου το χαρησε ενας φιλος.
Τα σημάδια ώχρας κάτω από το ράμφος δεξιά και αριστερά δείχνουν τον σίγουρο αρσενικό ανεξαρτήτου χρωμάτων κανάρας. Στα πουλιά που αυτό είναι ολο γκρι υπάρχουν και άλλες ενδείξεις για να σιγουρευτούμε ότι είναι αρσενικό ένα πουλί όπως το κεφάλι-σβέρκος-μάτι και στήσιμο πουλιού στο κλαρί.
Τώρα για αυτό που λες για πουλιά 1 χρόνου δεν ισχύουν τα σημάδια στο πηγούνι, γιατί έχουν ντυθεί τα πουλιά. Όλα αυτά ισχύουν ως 3 μηνών περίπου πως να τα ξεχωρήσουμε και ειδικά για τον πρώτο μήνα.
 
να προσθεσω και την δικη μου εμπειρια στο θεμα επειδη εχω κοκκινα ταιζω κοκκινη αυγοτροφη και τα μικρα καρδερινοκαναρα 20 ημερων ηδη αρχιζουν να κανουν κοκκινη μασκα κατω απο το ραφμος οπως ειπε ο λελος. τα θυλικα δεν παραμενουν αβαφα εμενα αυτος ειναι ο τροπος που τα ξεχωριζω απο μικρα και ως τωρα δεν επεσα ποτε εξω
 
μετα το δευτερο μηνα τα αρσενικα δαγκωνουν καθως τα κρατας στο χερι ενω τα θυληκα οχι
 
Παιδια ειχαμε πει σε προηγουμενο ποστ οτι ο διαχωρισμος αρσενικου και θηλυκου καρδερινοκαναρου μπορει να γινει ακομα και οταν αυτο ειναι ακομα μικρο. Στα αρσενικα το πιγουνι του εχει φτερακια με το χρωμα της καναρας ενω το θηλυκο μενει γκρι.. Δυο φωτογραφιες ισως σας σας βοηθησουν...

Υ. Γ τα μικρα ειναι και τα δυο 24 ημερων
φιλικα
Δημητρης
o πιο σωστος τροπος διαχωρισμου των καρδερινοκαναρων.
 
μετα το δευτερο μηνα τα αρσενικα δαγκωνουν καθως τα κρατας στο χερι ενω τα θυληκα οχι
Πως δαγκώνουν δηλαδή "με κοντινή ή μακρινή επίθεση"; και γιατί να τα κρατάς στο χέρι; δεν υπάρχουν κλουβιά ; Εννοείς τσιμπούν φαντάζομαι, δεν ισχύει αυτό, μπορεί να σκούζουν αλλά δεν είναι ένδειξη για το φύλο στα πουλιά
 
  • Like
Αντιδράσεις: lizard
Φιλε ftakis δεν εχεις δικιο ο ποιος σωστος τροπος ειναι με τεστ dna.Αν αυτο το γκρι καρδερινοκαναρο το εβγαζα εγω και το εδινα σε αλλον για παραμανα και μετα απο καιρο μου ελεγε οτι ειναι αρσενικο θα τρελαινομουν.
 
αυτο το προβλημα εχω κ γω. Εβγαλα πρωτη φορα 7 καρδερινοκαναρα κ δεν ηξερα πως να τα ξεχωρισω. Το κριτιριο που τα εχω ξεχωρισει ειναι τα σαλιαροκελαηδισματα που κανουν. Δυστυχως ομως λαθη γινονται, συνεχιζω να παιζω το cd με τη φωνη καρδερινας κ ελπιζω να τα ξεχωρισω συντομα κ με σιγουρια!
 
απο τα 7 καρδερινοακαναρακια που εβγαλα, ποσα μπορει να ειναι αρσενικα;τα 4 κελαηδανε κ απο τα αλλα ακουω κατι σαλιαρισματα
 
καλησπερα φιλε μου ολα μπορει να ειναι αρσενικα φετος γενικα η χρονια εχει πολλα αρσενικα φαντασου σε μενα απο τα 40 τα 35 βγηκαν αρσενικα πολυ μεγαλη η χαρα μου του χρονου ομως μπορει να ειναι διαφορετικα τα πραγματα. και προσοχη το πρωτο χρονο κελαηδανε και τα θυλικα αρκετα ωστε να μπερδευτης
 
σε ευχαριστω για την απαντηση. Απλα αγχωνομαι μη δωσω καποιο αρσενικο για θηλυκο μιασ κ ειναι η πρωτη φορα που βγαζω μουλουσ.. Οποτε δε θα βιαστω, κ βλεπουμε
 
από το σχέδιο και μόνο του αυγού καταλαβαίνεις το φύλο του καρδερινοκάναρου που εμπεριέχεται στο αυγό και μπορείς να το απομακρύνεις πριν η κανάρα το κλωσήσει αν θες να πάρεις μόνο τα αρσενικά... Τα αυγά που εμπεριέχουν αρσενικά καρδερινοκάναρα είναι πιο μυτερά μπροστά από ότι αυτά που έχουν θηλυκά... Τα δεύτερα είναι πιο στρογγυλεμένα μπροστά
 
από το σχέδιο και μόνο του αυγού καταλαβαίνεις το φύλο του καρδερινοκάναρου που εμπεριέχεται στο αυγό και μπορείς να το απομακρύνεις πριν η κανάρα το κλωσήσει αν θες να πάρεις μόνο τα αρσενικά... Τα αυγά που εμπεριέχουν αρσενικά καρδερινοκάναρα είναι πιο μυτερά μπροστά από ότι αυτά που έχουν θηλυκά... Τα δεύτερα είναι πιο στρογγυλεμένα μπροστά
..Χμ! Κατι τετοιο εχω ακουσει για τα αυγα που ειναι γονημοποιημενα και γιαυτα που δεν ειναι. Δεν νομιζω ομως πως ισχυει κατι τετοιο.
Αν θες επιχειρηματολογησε σχετικα...
Για να μην καταληξει ο φιλος μας και αλλοι που θα διαβασουν την σχετικη τοποθετηση να πετανε αυγουλακια τσαμπα και βερεσε.

Δηλαδη...χμ!(συγνωμη για την τοποθετηση)τα αυγα που εχουν αρσενικα πουλια εχουν πιο...''φαλλικο'' σχημα.😱
 
από το σχέδιο και μόνο του αυγού καταλαβαίνεις το φύλο του καρδερινοκάναρου που εμπεριέχεται στο αυγό και μπορείς να το απομακρύνεις πριν η κανάρα το κλωσήσει αν θες να πάρεις μόνο τα αρσενικά... Τα αυγά που εμπεριέχουν αρσενικά καρδερινοκάναρα είναι πιο μυτερά μπροστά από ότι αυτά που έχουν θηλυκά... Τα δεύτερα είναι πιο στρογγυλεμένα μπροστά

Για την φόρμα του αυγού παιδιά ρόλο παίζει η και η σάλπιγγα της θηλυκής, σε καμιά περίπτωση ο σπόρος που είναι μέσα στο αυγό. Αν υπήρχε περίπτωση 1:1000 να μπορούσες να βρεις με σιγουριά πιο είναι αρσενικό και πιο θηλυκό, θα έβρισκες δουλεια στις φάρμες που εκτρέφουν κοτοπουλάκια για ψησταριές με μισθοδοσία πάνω από 10 000.- Euro το μήνα.
 
😀 ναι πιο φαλλικό σχήμα ακριβώς... Να επιχειρηματολογήσω σχετικά με τι ακριβώς; Γιατί ισχύει αυτό;αυτό δεν το ξέρω και επιστημονικά αν το θες δεν μπορώ να στο τεκμηριώσω... Είναι εμπειρικές γνώσεις και μου το έχουν αναφέρει 2 άτομα ως τώρα... Ο ένας από καρδίτσα που ασχολείται με πιάσιμο άγριων με παγίδες και κάνει διασταυρώσεις γενικότερα με αρσενικά άγρια και θηλυκά κανάρια (για καρδερινοκάναρα, φανετοκάναρα, σκαρθοκάναρα κλπ)... Ο δεύτερος είναι ένας ηλικιωμένος κύριος έχει pet στη λάρισα, είναι νομίζω το πιο παλιό της λάρισας και ενώ δεν σου γεμίζει το μάτι εξωτερικά αν μπεις μέσα έχει τη μεγαλύτερη ποικιλία σε πουλιά και ιδίως άγρια και οι γνώσεις του είναι γενικότερα πολλές στα άγρια και στις διασταυρώσεις τους... Πριν καιρό που πήγα μου το ανέφερε και αυτός όταν του είχα κάνει τη σχετική ερώτηση...όσον αφορά τους φίλους/ες δεν νομίζω ότι καποιος/α θα απομάκρυνε τα αυγά από τη φωλιά έστω και για τις λίγες πιθανότητες να κάνει λάθος
 
Μάλλον οι συμπαθέστατοι κατά τα άλλα φίλοι σου διαιωνίζουν κάποιες παλιές αντιλήψεις εμπειρικών πουλιατζήδων. Ισχύει όσο ισχύει και για τις έγκυες γυναίκες με μυτερή κοιλιά ότι κάνουν κορίτσι:D. Εκτός και αν έχουν κάνει κάποιο πείραμα να βάλουν μυτερά αυγά για εκόλαψη σε παραμάνα και να βγουν 100% αρσενικά και το αντίθετο με τα θηλυκά για 5-6 γέννες.
 
Αυτο το πουλακι ειναι αρσενικο η θυληκο;
 

Συνημμένα

  • 20180621_134342_640x480.webp
    20180621_134342_640x480.webp
    13,7 KB · Προβολές: 194
  • 20180621_134348_640x480.webp
    20180621_134348_640x480.webp
    15,9 KB · Προβολές: 147
  • 20180621_134354_640x480.webp
    20180621_134354_640x480.webp
    13,4 KB · Προβολές: 124
Back
Top