Γενικά Διαχωρισμός φύλου στα budgies μου

annita1978

PB New Member
Εγγραφή
22 Νοε 2014
Μηνύματα
56
Πόλη
Πειραιάς
Καλησπέρα στην ομάδα και από εμένα. Με λένε Άννα και έχω στην παρέα μου 2 παπαγαλάκια,ένα γκλοστεράκι,ένα γερμανικό σκουφάτο καναρινάκι και ένα κοκατίλ. Θα ήθελα τη βοήθειά σας σχετικά με τα παπαγαλάκια μου καθώς από το πετ σοπ που τα πήρα μου είπαν ότι είναι ζευγάρι. Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε;
 
Γεια σου Αννίτα, αν δεν έχουμε φωτογραφία δεν μπορούμε να πούμε συγκεκριμένα για τα δικά σου. Μπορείς να διαβάσεις μόνη σου ένα αναλυτικό θέμα εδώ Διαχωρισμος φυλου στα παπαγαλακια budgie | PetBirds και μπορείς επίσης να βάλεις φωτογραφίες τους. Υποθέτω πρόκειται για budgies έτσι;
Να σου ζήσουν τα πουλάκια σου και αν έχεις την καλοσύνη, ξανάνοιξε θέμα στα νέα μέλη για να σε καλωσορίσουμε όπως σου πρέπει, γιατί λόγω της συγκεκριμένης ερώτησής σου, το θέμα μεταφέρθηκε στην κατάλληλη κατηγορία.
Καλώς ήρθες από μένα :)
 
Ευχαριστώ πολύ Μαρία, καλώς σας βρήκα, αγαπώ πολύ τα ζωάκια μου και έψαχνα ένα ιστότοπο για τους λάτρεις των πτηνών. Θα προσπαθήσω να βάλω φωτογραφίες.
 
Αφού τα αγαπάς τόσο πολύ, ξεκίνα διαβάσματα σιγά σιγά από εδώ Χρήσιμα θέματα - απαντήσεις για τη φροντίδα των παπαγάλων | PetBirds

Ασχολήσου πολύ σοβαρά με την διατροφή τους https://community.petbirds.gr/threads/Η-διατροφή-των-καναρινιών.17688/ σε ποικιλία με προσθήκη φρέσκων πράσινων τροφών, χορταρικά, αρωματικά βότανα, λαχανικά και που και που φρούτα και μακριά από χύμα σπόρους.
Η θεματολογία είναι πλούσια, δώσε βάση στα άρθρα και στα tags χαμηλά δεξιά της κεντρικής σελίδας.
Άντε θα τα λέμε, ό,τι θέλεις να ρωτάς :)
 
παιδιά εύχομαι να φαίνονται οι φωτό σας παρακαλώ βοηθήστε με,τα έχω από τον Αύγουστο αλλά τίποτα. Τί είναι;

1f9a4a7f-002.webp 2d77f8bc-001.webp 457f7-001.webp
 
Αννα χρησιμοποίησε αν θέλεις τον προσωπικό χώρο των φωτογραφιών σου ή διόρθωσε τις φωτογραφίες γιατί έχεις τοποθετήσει λάθος σύνδεσμο από τη σελίδα που φιλοξενούνται ήδη.

Edit: Έχω προσθέσει τις φωτογραφίες στο προηγούμενο μήνυμα.
 
Δημιούργησα ένα άλμπουμ με όνομα petbirds.gr/community/media/albums/12/. Εάν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει σχετικά με το φύλλο τους. Ευχαριστώ πολύ.

[x]
 
Αννούλα μου, το πράσινο σίγουρα θηλυκό αλλά και το υπέροχο κίτρινο κάτι, πάλι θηλυκό νομίζω εκτός και αν δεν φαίνεται καλά το χρώμα του χαλινού γιατί το βλέπω προς το μπεζ. Μπορείς να βάλεις μια δική του καθαρή;
 
Αννούλα μου, το πράσινο σίγουρα θηλυκό αλλά και το υπέροχο κίτρινο κάτι, πάλι θηλυκό νομίζω εκτός και αν δεν φαίνεται καλά το χρώμα του χαλινού γιατί το βλέπω προς το μπεζ. Μπορείς να βάλεις μια δική του καθαρή;
Μαράκι μου σε ευχαριστώ,θα προσπαθήσω να το βγάλω μία πιο καθαρή για να την ανεβάσω.

Μαράκι μου σε ευχαριστώ,θα προσπαθήσω να το βγάλω μία πιο καθαρή για να την ανεβάσω.
Μαρία,ήταν οι καλύτερες που μπόρεσα να βγάλω...
 
Θηλυκό σίγουρα. Ετοιμάσου να πάρεις και δύο αγοράκια αν θέλεις ζευγάρια οπωσδήποτε αλλιώς άσε τις να είναι φίλες. Περνάνε καλά και έτσι. Όμως μην πάρεις μόνο ένα αρσενικό, μπορεί να αντιμετωπίσεις σοβαρά δράματα, μπορεί και σπανίως όχι. Φυσικά για να βάλεις μαζί τα πουλιά σου με νεοφερμένο πρέπει να τηρήσεις 40 ήμερη καραντίνα.
 
Ευχαριστώ Μαρία μου, πάντως και αυτό που κάνουνε στα πετ σοπ για να πουλήσουν, δεν είναι σωστό.Φαντάσου ότι έκανα όλες τις διαδικασίες,ζευγαρώστρα, φωλιά, ειδικές βιταμίνες, διατροφή και στο τέλος ανακαλύπτω το προφανές. Κρίμα για τα πουλάκια να μπαίνουν σε τέτοια διαδικασία...☹
 
Πόσον καιρό τα έχεις Άννα; Μήπως ήταν μικρά, μικρότερα, και δεν φαινόταν;
 
Πόσον καιρό τα έχεις Άννα; Μήπως ήταν μικρά, μικρότερα, και δεν φαινόταν;
Τα αγόρασα τον Αύγουστο. Μου είπαν ότι είναι ζευγαράκι χωρίς να μου διευκρινήσουν ηλικία. Στο πράσινο ο χαλινός του ήταν ελαφρώς γαλάζιος και μου είπαν ότι είναι αρσενικό. Μάλλον δεν θα είχε φανεί το φύλλο τους ακόμη. Το θέμα είναι ότι τα έχουμε αγαπήσει πολύ και εγώ και τα παιδιά μου και περιμέναμε διακαώς νεοσσούς, γιατί μας είπαν ότι είναι σχετικά εύκολη η αναπαραγωγή τους. Κρίμα!☹
 
Για να γυρίσεις πίσω κάποιο από τα δύο μην το σκέφτεσαι είναι κρίμα. Αν δεν θέλεις δύο ζευγάρια, μπορείς να κρατήσεις την μία θηλυκή ξεχωριστά μόνη της και να ζευγαρώσεις την άλλη. Ή να βάλεις αγγελία εδώ μήπως κάποιος έχει αρσενικό και επιθυμεί ανταλλαγή με κάποιο από τα θηλυκά σου, αν και εφόσον μπορείς να αποχωριστείτε κάποια από τις δύο. Και βέβαια αφού ελέγξεις την υγεία και του προσφερόμενου αρσενικού γιατί μια αγγελία εδώ μπορεί να είναι κάπως πιο φερέγγυα, αλλά δεν είναι και εγγυημένη σίγουρα.
 
Back
Top