Γενικά Διαχωρισμός φύλου budgie

Έχουμε ένα αναλυτικό άρθρο στο φόρουμ, ρίξε μια ματιά. https://community.petbirds.gr/threads/Διάκριση-φύλου-στα-παπαγαλάκια-budgie.14607/

Η γνώμη μου είναι ότι το μπλε είναι θηλυκό (και πολύ μικρό ηλικιακά) και το κίτρινο αρσενικό. Το φως δεν βοηθάει πολύ ούτε η ποιότητα στις φώτο κι έχω μια ελάχιστη αμφιβολία για το κίτρινο. Αν μπορείς βάλε μας φώτο στο φως της ημέρας.

Υ. Γ Βλέπω σκοτάδι έξω και τα πουλάκια πρέπει να κοιμούνται με τη δύση του ηλίου ως και την ανατολή. Αν τα πάρεις μέσα φρόντισε να κοιμούνται για 12 ώρες σε ήσυχο και σκοτεινό μέρος.
 
Πολύ χαριτωμένα τα budgie σου Γιάννη, να τα χαίρεσαι! Κατά την γνώμη μου το κλουβάκι είναι λίγο μικρό για το ζευγάρι σου, το καλύτερο θα ήταν μια 60άρα ζευγαρωστρα. Πολύ σημαντικό είναι να πάρεις ξύλινες πατήθρες και όχι πλαστικές γιατί οι τελευταίες τους δημιουργούν προβλήματα στα πόδια. Μπορείς επίσης να πάρεις ένα σουπιοκοκαλο και να το έχεις μόνιμα μέσα στο κλουβί για να μπορούν τα πουλιά να λαμβάνουν ασβέστιο αλλά και να ξύνουν το ράμφος τους. Αν θέλεις πες μας και τι διατροφή ακολουθούν 🙂
 
Η διατροφή τους είναι ότι μου έδωσαν από το petshop.
Μίγμα σπόρων με κόκκους από φρούτα και chia.
Αυγοτροφη και άμμο υγείας.
Επίσης έχω προσπαθήσει πολλές φορές για φρέσκο αυγουλακι αλλά δεν το πλησιάζουν με τίποτα!
όσο για το κλουβί θα αρχίσω να ψαχνομαι για μεγαλύτερο!
 
Αυτό ακριβώς έχω!
Ίσως δεν το εξήγησα εγώ σωστά.
Sorry
Σωστά το εξηγήσες... Εγώ έκανα λάθος...
Να χαίρεσαι τα πουλάκια σου. 😊
[automerge]1565710847[/automerge]
Η άμμος υγείας μπαίνει ξεχωριστά ή μαζί με τη βασική τροφή ανακατεύεται;
Ειναι βρωσιμη; Ποια πήρες; να προτιμάς τα μινεραλ καλύτερα η τα γκριτ...
αρχείο λήψης (1).webpdeli-nature-grit-416x735.gif
 
Καλησπέρα και πάλι σε όλους. Έβαλα δύο πιο κοντινές φωτογραφίες για να ξεχωρίσουν οι έμπειροι της παρέας για το ποιο παπαγαλακι είναι αρσενικό και ποιο θηλυκό.
Περιμένω τις απαντήσεις σας, ευχαριστώ.

1srhcnlb9t.webpIMG_20190922_160341_zpsnwb0mowi.webp
 
Το πράσινο είναι σίγουρα θηλυκό. Το μπλε μάλλον λόγω φωτισμού δείχνει να έχει γκρι χαλινό και με μπερδεύει. Θα τολμήσω να πω ότι είναι αρσενικό αλλά προσπάθησε να ανεβάσεις μια καλύτερη φωτογραφία για να σιγουρευτούμε.
 
Στις φωτογραφίες δεν φαίνεται καλά.
Το μπλε παπαγαλακι γύρω - γύρω τα ρουθούνια του είναι άσπρα και από κάτω μπλεδιζει λίγο. Δεν ξέρω τι να πω, στο petshop που τα πήρα μου είπε πως είναι αρσενικό - θηλυκό. Επίσης έχουν αρκετό καιρό που ταίζονται συνέχεια το ένα με το άλλο στο στόμα.
 
γύρω - γύρω τα ρουθούνια του είναι άσπρα

Tα budgie που έχουν άσπρα ρουθούνια είναι θηλυκά κι ας είναι γαλάζιος ο υπόλοιπος χαλινός. Δες 2 μπάτζι με γαλάζιους χαλινούς και πρόσεξε τη διαφορά. Δεξί αρσενικό, αριστερό θηλυκό. Στο αρσενικό το μπλε φτάνει μέχρι μέσα στα ρουθούνια.
 

Συνημμένα

  • μπατζι.webp
    μπατζι.webp
    79,4 KB · Προβολές: 26
Αυτό που λένε ότι τα θηλυκά έχουν ροζ πόδια και τα αρσενικά πιο σκούρο ισχύει;
 
Αυτό που λένε ότι τα θηλυκά έχουν ροζ πόδια και τα αρσενικά πιο σκούρο ισχύει;
Όχι δεν ισχύει.

@Tony Forpus Αντώνη δεν χρειαζόμαστε τα ξένα άρθρα έχουμε δικό μας άρθρο πιο ωραίο και πιο κατατοπιστικό. 😛
https://community.petbirds.gr/threads/Διάκριση-φύλου-στα-παπαγαλάκια-budgie.14607/
 
Απ'ότι καταλαβαίνω έχω δύο θηλυκά.
Τζάμπα τα πιτσιρίκια μου περιμένουν γεννητουρια.
Εάν πήγαινα να βρω ένα αρσενικό θα συμβιωναν και τα τρία μαζί;
 
Back
Top