Διατροφή Δουλεύει κάποιος προϊόντα comed για την πτερόρροια;

George53

PB New Member
Εγγραφή
21 Ιουλ 2023
Μηνύματα
9
Καλησπέρα μπαίνοντας σιγα σιγα σε περίοδο πτερροροιας σκέφτομαι να αγοράσω προϊόντα της εταιριας comed για τα καναρινια μου timbrado . Τα δουλεύει κάποιος απο εσάς είναι αποτελεσματικά ? Είναι καλά τα γνωρίζετε μου προτείνετε να τα αγοράσω?? ( winmix comed , murol, muriul κλπ) Επίσης κοιτάζω και τα προϊόντα της verse laga τα oropharma multi vit αλλα δεν ξερω ποιας εταιρίας είναι αποτελεσματικότερα? Αν δουλεύει κάποιος της comed ή γνωρίζει ή και είναι εκτροφεας ας με βοηθήσει να επιλεξω . Ευχαριστώ πολύ
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20230720-171404_Chrome.webp
    Screenshot_20230720-171404_Chrome.webp
    17,4 KB · Προβολές: 2
  • Screenshot_20230720-171026_Chrome.webp
    Screenshot_20230720-171026_Chrome.webp
    18 KB · Προβολές: 2
  • Screenshot_20230720-171255_Chrome.webp
    Screenshot_20230720-171255_Chrome.webp
    13,3 KB · Προβολές: 2
  • Screenshot_20230720-170947_Chrome.webp
    Screenshot_20230720-170947_Chrome.webp
    18,2 KB · Προβολές: 2
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
@Irene chatzimichail Ειστε ικανοποιημένη με αυτής της εταιρίας τα σκευάσματα είναι αποτελεσματικά? Έχετε δει αποτελεσμα στα καναρινια ? Και αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι για την πτεροροια ποια ακριβώς σκευάσματα να χρησιμοποιήσω της εταιρίας γνωρίζετε?? Γιατί έχει αρκετά βγάλει ποια είναι τα κατάλληλα για την πτεροροια πως λέγονται???
 
@George53 τα δουλευω σε gouldians 3η χρονια τώρα . Ποτε στα 3 χρονια δεν μου έχει αρρωστήσει πουλί αλλά είμαι πολύ τυπική με τη διατροφή τους ,τη καθαριότητας τους και τα συμπληρώματα ανά περιόδους . Θα ξεκινήσω λέγοντας ότι χρησιμοποιώ όλο τον χρόνο stopmite καθώς και bath salt. Παρακάτω θα σου παραθέσω φωτογραφίες απ τη χρήση του καθενός . Από κει και πέρα βάζω κάποια συμπληρώματα στην αυγοτροφη τους κατά τη διάρκεια της πτερορροιας και αυτά είναι τα εξής : Murol, murium, myobol και Winmix . Τώρα στις ζεστές δίνω καθημερινά hydracom iso που είναι ηλεκτρολύτες . Αν κανείς εσωτερική εκτροφή και τα πουλιά δεν τα βλέπει καθόλου ήλιος δίνεις και tonivit.
 

Συνημμένα

  • IMG_2033.webp
    IMG_2033.webp
    38,5 KB · Προβολές: 24
  • IMG_2036.webp
    IMG_2036.webp
    42,7 KB · Προβολές: 23
  • IMG_2035.webp
    IMG_2035.webp
    40,5 KB · Προβολές: 20
  • IMG_2034.webp
    IMG_2034.webp
    25 KB · Προβολές: 20
  • IMG_2037.webp
    IMG_2037.webp
    65,4 KB · Προβολές: 20
  • IMG_2032.webp
    IMG_2032.webp
    104,5 KB · Προβολές: 22
  • IMG_2038.webp
    IMG_2038.webp
    69,5 KB · Προβολές: 24
  • IMG_2030.webp
    IMG_2030.webp
    49,5 KB · Προβολές: 25
@Irene chatzimichail Πως τα χρησιμοποιείς βάζεις όλα τα σκευάσματα μαζί στην αυγοτροφη ??? Πχ winmix + murol + murium + myobol όλα μαζί στην αυγοτροφη και τα ανακατεύεις???
[automerge]1690105458[/automerge]
@Irene chatzimichail επίσης ποιας εταιρίας αυγοτροφη χρησιμοποιείς? Πως λεγετε ? Ποια ακριβώς είναι???
 
@Irene chatzimichail εγω που έχω ξηρή αυγοτροφη μπορώ να την βρεξω πρώτα και μετά να ρίξω τα σκευάσματα?
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@George53 Το link προς την αλλη σχετικη κουβεντα που σου παρεθεσα δεν το εκανα για να περασει η ωρα μας ευχαριστα

Μεσα περιεχει ενα πληρη οδηγο 125 σελιδων το οποιο παραθετω μεμονωμενα
125 σελιδες αλλα 14mb αρχειο που δεν μπορω να επισυναψω.
μπορεις να βρεις οποια πληροφορια θες αν το διαβασεις βεβαια.Τι δινεις και ποτε και ποσο

Η @Irene chatzimichail πιθανοτατα μελετησε προσεκτικα ολη την γκαμα και επελεξε τι της ταιριαζει στην δικη της εκτροφη gouldians και στις δικες της συνθηκες. Η comed οντως εχει μεγαλη γκαμα.
Αληθεια δεν εχεις αναφερει καν ποσα καναρινια εχεις , σε τι συνθηκες εκτροφης, ειδος κλπ για να εχει νοημα η κουβεντα.
 
Γιώργο και η ξηρή τρώγεται προφανώς ,αν ήταν να έπρεπε να τη βρέχουμε δεν θα υπήρχαν δυο είδη. Θα υπήρχε μόνο η υγρή. Παντως δεν τη βρέχουμε οπως σου ειπα και πιο πάνω .
Ξηρή δεν έχω δώσει ποτε όποτε δεν μπορώ να ξέρω εμπειρικά κάτι. Κάθε τροφή η αυγοτροφη έχει άλλη αποδοχή απ τα πουλιά . Δοκιμάζεις και καταλήγεις σ αυτό που τρώνε τα πουλιά σου . Δεν μπορώ να ξέρω εγώ τι γίνεται στο δικό σου κοπάδι ,ξέρω μονάχα για το δικό μου . Για το οποίο έχω διαβάσει ,έχω μελετήσει παρά πολύ για να καταλήξω σε προϊόντα που με εξυπηρετούν . Δεν υπάρχει μαγική συνταγή που χρησιμοποιούν όλοι και έχει αποτέλεσμα . Πρέπει να ξέρεις γιατί δίνεις κάθετι και αυτό μαθαίνεται με διάβασμα,ψάξιμο και παρατήρηση .Αυτά που κάνω εγώ μπορεί σε σένα να μη ταιριάζουν . Τι πουλιά έχεις ακριβώς ,που ζουν και τι στόχο έχεις γενικά ;
 
@Irene chatzimichail έχω 20 καναρινακια 2,5 μηνων timbrado δικιάς μου εκτροφής
[automerge]1690115660[/automerge]
@Irene chatzimichail στόχο έχω να τα κάνω να έχουν ωραίο και λαμπερό φτέρωμα και να είναι όμορφα . Δεν έχω κάτι άλλο σαν στόχο. Τα έχω σε εξωτερικό χώρο
 
Καλησπέρα ειρήνη, όταν το βάζεις στο νερό μοιριζει το νερό? Το stopmite τα σπάει το δουλεύω εδώ και ένα χρονο , επίσης δουλεύω την myobol , winmix, αλλά όπως είπες θέλει ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΗΑ . Επίσης δουλεύω την liposoft και ευτυχώς έχει πλήρη αποδοχή από τα πτηνά Μ συν ότι μοιριζει τέλεια.
 
@alexisthes Καλησπερα Αλέξη . Τα νερά εγώ τα αλλάζω τώρα το καλοκαίρι και 3 φορές μέσα στη μέρα , μου μύριζαν παρά πολύ από versele laga,είχα αγανακτήσει . Πότιζε και το πλαστικό . Στη liposoft προσθέτεις και το φακελάκι με τις βιταμίνες ; Είναι η μόνη που έχει τέτοια αποδοχή απ τα πουλιά μου που δεν είναι καθόλου εύκολα σαν είδος ,έχω δοκιμάσει παρά πολλές .
 
Τα νερά εγώ τα αλλάζω τώρα το καλοκαίρι και 3 φορέ
Εγώ δύο φορές,αλλά αν δεν αλλάξεις μυρίζει?
Στη liposoft προσθέτεις και το φακελάκι με τις βιταμίνες ;
Όχι προσθέτω της comed που είπαμε παραπάνω αλλά τωρα δίνω σαν πολυβιταμινες την nekton s.
Είναι η μόνη που έχει τέτοια αποδοχή απ τα πουλιά μου που δεν είναι καθόλου εύκολα σαν είδος ,έχω δοκιμάσει παρά πολλές
Και μια από τα ίδια είχα αγανακτήσει, την ξηρή της raggio δεν την ακούμπησαν παρόλο που είναι ίδια εταιρεία, αλλά αν έχεις ζευγάρια και πάρεις μετά δικά σου μικρά μετά είναι εύκολο να πλασάρεις την αυγοτροφη που θέλεις. Τώρα ψάχνω τροφή , άλλαξα αυτήν που έδινα ,άνοιξα νέο θεμα αλλά δεν πήρα απάντηση....
 
Εγώ δύο φορές,αλλά αν δεν αλλάξεις μυρίζει?
Δεν έχω δοκιμάσει καθόλου να το αφησω .
Όχι προσθέτω της comed που είπαμε παραπάνω αλλά τωρα δίνω σαν πολυβιταμινες την nekton s.
αν παίρνεις το 4κιλο έχει ένα φακελάκι που το προσθέτεις μέσα με βιταμίνες ..
Εγώ δύο φορές,αλλά αν δεν αλλάξεις μυρίζει?

Όχι προσθέτω της comed που είπαμε παραπάνω αλλά τωρα δίνω σαν πολυβιταμινες την nekton s.

Και μια από τα ίδια είχα αγανακτήσει, την ξηρή της raggio δεν την ακούμπησαν παρόλο που είναι ίδια εταιρεία, αλλά αν έχεις ζευγάρια και πάρεις μετά δικά σου μικρά μετά είναι εύκολο να πλασάρεις την αυγοτροφη που θέλεις. Τώρα ψάχνω τροφή , άλλαξα αυτήν που έδινα ,άνοιξα νέο θεμα αλλά δεν πήρα απάντηση....
Για κάνε με επισύναψη το θέμα αν δεν σε κάνει κόπο ,δεν ειδα κάτι προσωπικά .
 
Back
Top