Αναπαραγωγή Δυο από τα τρία αυγά της κανάρας εξαφανισμένα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ariadnh
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Εγώ χωρίς να ξέρω και πολλά. Πιστεύω ότι είναι πολύ πυρωμενη πήγε να κάνει αυγό αλλά,τελικά ήταν τυχερή και το απορρόφησε ο οργανισμός της.. Και δεν έπαθε δυστοκια.. Στις φώτο δε βλέπω κάτι ανησυχητικό προσωπικά...

Πως, είναι η συμπεριφορά της;
 
Ειναι φυσιολογικη. Οπως πριν. Απλα οταν βαλω την φωλια μπαινει και μενει.. Οπως οταν καθεται μια θηλυκια στην φωλια και σηκωνεται μονο για να φαει.
 
Μην της βάζεις φωλιά γιατί αν έχει κάτι με τη φωλιά θα κρύψει το σύμπτωμα... Αστη λίγες μέρες να βεβαιωθεις ότι είναι καλά και μετά προχώρα σε επόμενη γέννα με τον αρσενικό.. Πάντως δεν νομίζω πως είναι άρρωστη.. Απλά καθημερινά στην αυγοτροφη ή στο αυγό που της δίνεις τριβε αρκετή ποσότητα σαπιοκοκκαλου ή ασβέστιο στο νερό και πιστεύω δε θα έχει πρόβλημα ξανά... Ο ήλιος βλέπει καθόλου το κλουβί;
 
Ναι. Ολα τα κλουβια τις πρωινες ωρες εχουν αρκετο ηλιο.. Μηπως η αυγοτροφη η κοκκινη δεν ειναι καλη;
 
Ποια μάρκα παίρνεις; Οι συσκευασμενες θεωρώ πως όλες είναι καλές...
 
Μα γιατι δεν με εχω ειδοποιηση για καποια θεματα που ανοιγω εγω ή που συμμετεχω;
 
Πάτα στις "περισσότερες επιλογές" δίπλα στο "ανέβασμα αρχείου" και δες αν είναι τικαρισμένο το ειδοποίηση ή κάπως έτσι... 😉

Καλή αυγοτροφή είναι θεωρώ.. αλλά γιατί δε φτιάχνεις εσύ με τα χεράκια σου; Εγώ έχω δει διαφορά στα καναρίνια μου από τότε που έκοψα τις έτοιμες και τους φτιάχνω εγώ...
 
Αυτη ληγει Σεμπτεβρη. Θα δωσω τωρα που ειναι αναπαραγωγη και οταν αλλαξουν φτερα και Που και που μεσα στο καλοκαιρι. Αν δεν βαζω θα την πεταξω γεματη. Ισως βαζω μια την μια αυγοτροφη, μια την αλλη. Φτανει να παρω την αποφαση και να μην σκεφτομαι συνεχεια πως αν κανω κατι λαθος στην συνταγη θα τα δηλητιριασω.
 
Μπορείς να φτιάχνεις αυγοτροφή και να βάζεις την έτοιμη σαν βάση και να την ανακατεύεις με τη σπιτική! 😉

Γιατί καλέ να τα δηλητηριάσεις;
 
αυτο που σου λεει ειναι κανε την δικη σου αυγοτροφη παρε οδηγιες απο αυτες που εχουν βαλει τα παιδια εδω και βαλε μεσα και ποσοτητα απο αυτη που εχεις...

δηλαδη θα σου πω πως τελειωνω εγω την δικη μου βαζω 2 κουταλακια του γλυκου απο την αγοραστη και δεν βαζω φρυγανια που λενε τα παιδια στις οδηγιες... Βαζω μονο το κουακερ ... ετσι εχει κατεβει αυτη που εχω αγορασει χωρις να περιμενω ποτε θα τελειωσει για να αρχισω να κανω δικη μου!
 
Όπως ακριβώς στα λέει η νασια! Αντί για φρυγανιά ή κουακερ βάζω την έτοιμη! Άσε που έτσι θα μάθουν πιο εύκολα τη δικιά σου την χειροποίητη! 😉
 
Back
Top