Αναπαραγωγή Δυσαρμονία ζευγαριού budgies

δεκαοχτουρα

PB New Member
Εγγραφή
9 Σεπ 2011
Μηνύματα
182
Πόλη
Παγκράτι
Καλη χρονια σε ολους και στα ζωντανα σας με υγεια και αγαπη.
Μιλωντας για αγαπη, εχω ενα ψιλοπροβλημα με τα μπατζι μου.
Εχω δυο ζευγαρακια σε ενα μεγαλο κλουβι αλλα εχω βαλει το χωρισμα. Το ενα ζευγαρακι τα παει καλα αλλα το αλλο οχι. Το αρσενικο δειχνει να αγαπα περισσοτερο τον καθρεπτη του παρα την θηλυκια του! Αναρωτιεμαι αν αυτο σημαινει οτι θελει παπαγαλινα ιδιου χρωματος για να ζευγαρωσει επειδη το αλλο ειναι αλλου χρωματος. Αυτο ομως δεν συμβαινει το ιδιο με το αλλο ζευγαρι. Οταν αυτο το ζευγαρι χαιδευεται και φιλιεται, το αλλο θηλυκο τα βλεπει και χαιδευεται πλησιαζοντας το αρσενικο του αλλα εκεινο αδιαφορει. Τοτε πηγαινει στο αλλο αρσενικο και μεσα απο το χωρισμα το φιλαει. Φυσικο ειναι η θηλυκια του να ζηλευει και να φωναζει αλλα μετα απο δυο λεπτα, τα δυο θηλυκα φιλιουνται και το αρσενικο κοιτα.
Σκεγτομαι αν θα γινει τιποτα με το αλλο αρσενικο αν του βγαλω τον καθρεπτη. Μηπως πρεπει να αγορασω αλλο θηλυκο κι αλλο αρσενικο;
Ελπιζω να μην σας μπερδεψα. Ευχαριστω.
 
Γεια σου, καλή χρονιά και για σένα!
Ναι επειγόντως βγάλε τον καθρέφτη. Δεν ξέρω αν υπάρχει και κάποιο θέμα ασυμβατότητας του ζευγαριού αλλά όσο υπάρχει ο καθρέφτης δεν μπορείς να το διαπιστώσεις.
Ο καθρέφτης παραπλανά τα πουλάκια.
 
Γεια σου, καλή χρονιά και για σένα!
Ναι επειγόντως βγάλε τον καθρέφτη. Δεν ξέρω αν υπάρχει και κάποιο θέμα ασυμβατότητας του ζευγαριού αλλά όσο υπάρχει ο καθρέφτης δεν μπορείς να το διαπιστώσεις.
Ο καθρέφτης παραπλανά τα πουλάκια.
Παω τωρα να τον βγαλω, σε ευχαριστω!
 
Back
Top