Αναπαραγωγή 2η αναπαραγωγή κανάρας με νεοσσούς

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης RENOU
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Σίγουρα, δε θα υπάρχει τεράστια διαφορα ημερών μεταξύ τους αλλά πάλι δε βγαίνουν όλα μαζί. Έτσι συμβαίνει?
Αν η διαδικασία τηρηθεί πιστά, βγαίνουν όλα μαζί ή έστω με διαφορά μικρότερη των 24 ωρών. Πρέπει να παιρνουμε τα αυγά νωρίς το πρωί, πάντα την ίδια ώρα. Να τα τοποθετούμε στον ίδιο χώρο για φύλαξη (ομοιόμορφες συνθήκες φύλαξης).
-Συνήθως οι μικροδιαφορές στην εκκόλαψη ωφείλονται στην διαφορά της ώρας που γίνεται η απομάκρυνση απο την φωλιά, στις συνθήκες φύλαξης που δεν είναι ομοιόμορφες απο άποψη θερμοκρασίας-υγρασίας και τέλος στην θέση κάθε αυγού στην φωλιά και την αρτιότητα που είναι αυτή κατασκευασμένη απο το θηλυκό.
χτες εσκασαν δύο, σήμερα το πρωί άλλο ενα και εκκρεμούν αλλά δύο, μάλλον ενσπορα.
Λίγο υπομονή διότι υπάρχει η πιθανότης να τελείωσαν οι εκκολάψεις.
 
Καλημέρα. Επειδή είναι η πρώτη φορά που εφάρμοσα την αντικατάσταση αυγών με πλαστικά,εχω μια απορία. Ενώ τα τοποθέτησα όλα μαζί την ίδια μέρα, οι νεοσσοί δε βγαίνουν όλοι μαζί. Πχ χτες εσκασαν δύο, σήμερα το πρωί άλλο ενα και εκκρεμούν αλλά δύο, μάλλον ενσπορα.Σίγουρα, δε θα υπάρχει τεράστια διαφορα ημερών μεταξύ τους αλλά πάλι δε βγαίνουν όλα μαζί. Έτσι συμβαίνει?
Το ίδιο συμβαίνει και σε εμένα. Εχθές έσκασαν 2 και σήμερα το πρωί ένα. Εκκρεμούν αλλά 2 ελπίζω να πάνε όλα καλά.
 
@KBILLYS παντως σε εμενα τα αλλα δυο ηταν ασπορα, μαλλον.Δεν τα ελεγξα γιατι δεν ηθελα. Απλα δεν εσκασαν ποτε. Να πω την αληθεια μου, πρωτη φορα, με τη συγκεκριμενη καναρα, μου συμβαινει να εχω ασπορα. Συνηθως, κανει 5-6 αυγα και ολα ενσπορα.Τωρα η εγω δεν εκανα σωστη δουλεια ή οντως ετυχε.
 

Σχετικά θέματα

Back
Top