Φροντίδα Δυσκολίες στο μεγάλωμα κοκατίλ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sina
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Sina

PB New Member
Εγγραφή
11 Απρ 2019
Μηνύματα
380
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα σε ολους!
Πριν 1.5 μήνα απέκτησα το πρώτο μου κοκατιλ που τόσο ήθελα τον Ρίκο! Είναι αρσενικός και χθες έγινε 4 μηνών! Έχω μπόλικες απορίες οπότε πάρτε ποπ Κ
κορν😁😋 Τον πήρα από άνθρωπο που μου είπε ότι είναι ήμερος και ταισμενος στο χέρι. (Δαχτυλίδι δεν φοράει δεν ξέρω αν παίζει ρόλο). Η μεταφορά του ήταν δύσκολη καθώς τον μετέφερε σε κούτα και έπειτα ήρθε στα χέρια μου και στρεσαριστηκε πάρα πολύ και γενικά μου είπε ότι θα του πάρει λίγο παραπάνω να με μάθει. Μου είχε πει πως υπάρχει τρόπος να με μάθει πιο γρηγορα (από τον κανονικό με πολύ χρόνο και υπομονή) κ αυτός είναι να τον βγάζω έξω από το κλουβί θελει-δεν θέλει και να τον κρατάω στο χέρι μου... Νομίζω πως έκανα το μεγαλύτερο λάθος και αυτό πήγε ακόμα πιο πίσω τον Ρίκο. Αποφάσισα να μην το ξανά κάνω αυτό και το χέρι μου να μπαίνει στο κλουβί μόνο για να φαει από εμένα. Ο Ρίκο με έχει μάθει, με αναγνωρίζει από όλους τους άλλους στο σπίτι, αλλά ψιλοτρεμει όταν πλησιάζω το κλουβί. Ο μεγαλύτερος του "ενισχυτής" είναι η παπαγαλινη και έπειτα οι ηλιόσποροι. Έχω δοκιμάσει να του δώσω τσαμπί από κεχρί και τίποτα, παρότι ο προηγούμενος ιδιοκτήτης μου είπε ότι τρελενοταν. Έχουμε φτάσει σε ένα αρκετά καλό σημείο. Βάζω το χέρι μου μέσα με παπαγαλινη και ανεβαίνει πάνω του και τρώει από εμένα... Αν το χέρι μου κάνει κάποια απότομη κίνηση αμέσως ανοίγει το στόμα να με δαγκώσει... Το έχει κάνει κάνα δυο φορές αλλά δεν δείχνει να το κάνει για να με πονέσει μονάχα για να αμυνθεί ίσως.
Πώς να προχωρήσω; Έχει πάει αρκετά πίσω και φταίω εγώ και δεν ξέρω πως να τον χειριστώ από εδώ και πέρα...
Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!
 
Καλημέρα και καλώς ήρθες στην παρέα μας.
Το πιάσιμο του πουλιού ήταν τεράστιο λάθος και είσαι πολύ τυχερή που έρχεται και τρώει από το χέρι σου.
Φρόντισε να βρίσκεσαι καθημερινά όσο μπορείς περισσότερο κοντά στο κλουβί του και όσο θα περνάει ο καιρός θα συνηθήσει στην παρουσία σου και θα καταλάβει ότι δεν απειλείται από εσένα.
Ένας τρόπος να του δώσεις κεχρί, λαχανικά και άλλα που δεν τρώει εύκολα είναι να τα κρεμάς στο κλουβί για να τα βλέπει σαν παιχνίδι και σίγουρα θα τα δοκιμάσει.
Συνέχισε να βάζεις το χέρι σου με σπόρους μέσα στο κλουβί με αργές κινήσεις.
Χρειάζεται αρκετός χρόνος για να αφήσει την ασφάλεια του κλουβιού και να αρχίσει τις βόλτες στο δωμάτιο.
 
(Δαχτυλίδι δεν φοράει δεν ξέρω αν παίζει ρόλο)
Αυτο σημαίνει ότι δεν μπορείς να είσαι σίγουρη για το έτος γέννησης. Ανέβασε μια φωτογραφία για να σου πουν τα άτομα που γνωρίζουν εάν είναι όντως τόσο μικρό.


-δεν θέλει και να τον κρατάω στο χέρι μου.
Απορώ πραγματικά με τις συμβουλές που δίνουν κάποιοι. Και συμφωνώ ότι είσαι πολύ τυχερή που τρώει από το χέρι σου. Συνέχισε να του δίνεις τροφή με το χέρι σου και να του μιλάς. Σε καμία περίπτωση δεν κάνεις απότομες κινήσεις ακόμη κι αν σε δαγκώσει δυνατά.
Τα κοκατιλακια είναι πολύ βολικά και γλυκά πουλάκια. Σύντομα θα ξανακερδισεις την εμπιστοσύνη του.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@, Σκέψου ότι βασιστηκα σε "ειδικό" και μου το είπε και σαν πρωτάρα την πάτησα. Και από μόνη μου κατάλαβα ότι δεν του ταιριάζει αυτό και δεν τον βοηθάει πουθενά. Του έχω ήδη αφήσει το κεχρί μέσα στην παπαγαλινη του η του έχω βάλει μαρουλακι στο κλουβί και δεν το πλησιάζει. Δεν τρώει τίποτα από ότι έχει μάθει να τρώει. Αυτό προς το παρόν είναι το λιγότερο για εμένα γιατί είμαι σίγουρη ότι θα το κατακτήσει σε κάμποσο καιρό. Το βασικό ερώτημα μου είναι αν είναι φυσιολογικό που δεν με έχει συνηθίσει ακόμα, φταίει και το γεγονός ότι τον έβγαζα ενώ δεν ήθελε... Πιστεύεις ότι θα του πάρει παραπάνω καιρό εξαιτίας αυτού;
[automerge]1555059248[/automerge]
@ζιζι, Έχω φωτογραφία στο προφίλ μου με τον Ρίκο δεν ξέρω εάν μπορούν να καταλάβουν πόσο χρονών η μηνών είναι...
Δεν ξέρω αν το έκανε σε δικά του πουλιά και έπιασε πάντως τον Ρίκο δεν τον βοήθησε πουθενά απολύτως. Τρώει διστακτικά αλλα το κάνει, αυτό είναι το καλό της υπόθεσης
 
Το βασικό ερώτημα μου είναι αν είναι φυσιολογικό που δεν με έχει συνηθίσει ακόμα, φταίει και το γεγονός ότι τον έβγαζα ενώ δεν ήθελε... Πιστεύεις ότι θα του πάρει παραπάνω καιρό εξαιτίας αυτού;
Είναι απολύτως φυσιολογικό, η αλλαγή του περιβάλλοντος συν το πιάσιμο είναι υπέρ αρκετά για να στρεσαριστεί το πουλάκι.
Ο χρόνος που θα χρειαστεί για να σε εμπιστευτεί περισσότερο εξαρτάται από το ίδιο το πουλάκι (τον χαρακτήρα του) και τον χρόνο που θα αφιερώνεις καθημερινά σε αυτό.
Θα παρακολουθείς την συμπεριφορά του και θα προχωράς ανάλογα χωρίς βιασύνες, η υπομονή σου σίγουρα θα ανταμειφθεί, διάβασε και τα αντίστοιχα άρθρα άλλων φίλων.
 
Είναι αρκετά φοβικός (δικαιολογημένα κιόλας) οπότε πιστεύω θα του πάρει αρκετό καιρό. Έχουμε κάνει αρκετά βήματα, στην αρχή δεν έτρωγε καθόλου από εμένα και έκανε σαν τρελό μέσα στο κλουβι. Έπειτα πλησίαζε το χέρι κ έτρωγε μέσα σε 40-45 λεπτά και τώρα ανεβαίνει κ στο χέρι μου για να φάει.. Πιστεύω θα τα πάει καλά 😊
 
τώρα ανεβαίνει κ στο χέρι μου για να φάει.. Πιστεύω θα τα πάει καλά 😊
Νομίζω είναι το αποφασιστικό βήμα... Πολύ θετικό...
Παπαγαλινη εννοείς χύμα τροφή;
Ανέβασε μερικές φωτογραφίες...
 
@fortunatos, Ναι χύμα τροφή από πετ από παίρνω και είναι το αγαπημένο του... Με αυτό στην ουσία με μαθαίνει γιατί δεν τον ενθουσιάζει τίποτα άλλο πέρα από αυτό και αμέσως μετά οι ηλιόσποροι. Προσπαθώ να ανεβάσω αλλά μου γράφει ότι είναι πολύ μεγάλο το αρχείο...
 
Ξεκίνα να την αντικαθιστάς σταδιακά με συσκευασμένη. Ίσως αποφύγεις στο μέλλον δυσάρεστα :)
Τι εννοείς; Μην με αγχωνεις 😱 εντάξει θα το κάνω!
[automerge]1555063432[/automerge]
Θα πρεπει να παρεις συσκευασμενες τροφες και οχι χυμα!

*με προλαβε ο Γιωργος 😛

Δηλαδή ότι μου έχει πει αυτός που τον είχε είναι **** ... Τροφή, ηλικία, τρόποι να με μαθει, έχω αρχίσει και νευριάζω!
 
Eννοει οτι δεν θα του βγαλεις την τροφη που την δινεις τωρα και θα του βαλεις την καινουρια, θα το κανεις σταδιακα με αραιωση /μιξη της παλιας με τη νεα.

Ωραία έτσι θα του κάνω. Έχει μεγάλη διαφορά η χύμα με την συσκευασμένη;
 
Καλημέρα σε ολους!
Πριν 1.5 μήνα απέκτησα το πρώτο μου κοκατιλ που τόσο ήθελα τον Ρίκο! Είναι αρσενικός και χθες έγινε 4 μηνών! Έχω μπόλικες απορίες οπότε πάρτε ποπ Κ
κορν😁😋 Τον πήρα από άνθρωπο που μου είπε ότι είναι ήμερος και ταισμενος στο χέρι. (Δαχτυλίδι δεν φοράει δεν ξέρω αν παίζει ρόλο). Η μεταφορά του ήταν δύσκολη καθώς τον μετέφερε σε κούτα και έπειτα ήρθε στα χέρια μου και στρεσαριστηκε πάρα πολύ και γενικά μου είπε ότι θα του πάρει λίγο παραπάνω να με μάθει. Μου είχε πει πως υπάρχει τρόπος να με μάθει πιο γρηγορα (από τον κανονικό με πολύ χρόνο και υπομονή) κ αυτός είναι να τον βγάζω έξω από το κλουβί θελει-δεν θέλει και να τον κρατάω στο χέρι μου... Νομίζω πως έκανα το μεγαλύτερο λάθος και αυτό πήγε ακόμα πιο πίσω τον Ρίκο. Αποφάσισα να μην το ξανά κάνω αυτό και το χέρι μου να μπαίνει στο κλουβί μόνο για να φαει από εμένα. Ο Ρίκο με έχει μάθει, με αναγνωρίζει από όλους τους άλλους στο σπίτι, αλλά ψιλοτρεμει όταν πλησιάζω το κλουβί. Ο μεγαλύτερος του "ενισχυτής" είναι η παπαγαλινη και έπειτα οι ηλιόσποροι. Έχω δοκιμάσει να του δώσω τσαμπί από κεχρί και τίποτα, παρότι ο προηγούμενος ιδιοκτήτης μου είπε ότι τρελενοταν. Έχουμε φτάσει σε ένα αρκετά καλό σημείο. Βάζω το χέρι μου μέσα με παπαγαλινη και ανεβαίνει πάνω του και τρώει από εμένα... Αν το χέρι μου κάνει κάποια απότομη κίνηση αμέσως ανοίγει το στόμα να με δαγκώσει... Το έχει κάνει κάνα δυο φορές αλλά δεν δείχνει να το κάνει για να με πονέσει μονάχα για να αμυνθεί ίσως.
Πώς να προχωρήσω; Έχει πάει αρκετά πίσω και φταίω εγώ και δεν ξέρω πως να τον χειριστώ από εδώ και πέρα...
Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!
Το πηρες απο ενα μαγαζι που λεγετε ωκεανος;
[automerge]1555063695[/automerge]
Καλημέρα σε ολους!
Πριν 1.5 μήνα απέκτησα το πρώτο μου κοκατιλ που τόσο ήθελα τον Ρίκο! Είναι αρσενικός και χθες έγινε 4 μηνών! Έχω μπόλικες απορίες οπότε πάρτε ποπ Κ
κορν😁😋 Τον πήρα από άνθρωπο που μου είπε ότι είναι ήμερος και ταισμενος στο χέρι. (Δαχτυλίδι δεν φοράει δεν ξέρω αν παίζει ρόλο). Η μεταφορά του ήταν δύσκολη καθώς τον μετέφερε σε κούτα και έπειτα ήρθε στα χέρια μου και στρεσαριστηκε πάρα πολύ και γενικά μου είπε ότι θα του πάρει λίγο παραπάνω να με μάθει. Μου είχε πει πως υπάρχει τρόπος να με μάθει πιο γρηγορα (από τον κανονικό με πολύ χρόνο και υπομονή) κ αυτός είναι να τον βγάζω έξω από το κλουβί θελει-δεν θέλει και να τον κρατάω στο χέρι μου... Νομίζω πως έκανα το μεγαλύτερο λάθος και αυτό πήγε ακόμα πιο πίσω τον Ρίκο. Αποφάσισα να μην το ξανά κάνω αυτό και το χέρι μου να μπαίνει στο κλουβί μόνο για να φαει από εμένα. Ο Ρίκο με έχει μάθει, με αναγνωρίζει από όλους τους άλλους στο σπίτι, αλλά ψιλοτρεμει όταν πλησιάζω το κλουβί. Ο μεγαλύτερος του "ενισχυτής" είναι η παπαγαλινη και έπειτα οι ηλιόσποροι. Έχω δοκιμάσει να του δώσω τσαμπί από κεχρί και τίποτα, παρότι ο προηγούμενος ιδιοκτήτης μου είπε ότι τρελενοταν. Έχουμε φτάσει σε ένα αρκετά καλό σημείο. Βάζω το χέρι μου μέσα με παπαγαλινη και ανεβαίνει πάνω του και τρώει από εμένα... Αν το χέρι μου κάνει κάποια απότομη κίνηση αμέσως ανοίγει το στόμα να με δαγκώσει... Το έχει κάνει κάνα δυο φορές αλλά δεν δείχνει να το κάνει για να με πονέσει μονάχα για να αμυνθεί ίσως.
Πώς να προχωρήσω; Έχει πάει αρκετά πίσω και φταίω εγώ και δεν ξέρω πως να τον χειριστώ από εδώ και πέρα...
Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!
Μηπως τον πήρες απο το μαγαζι ωκεανός;
 
Το πηρες απο ενα μαγαζι που λεγετε ωκεανος;
[automerge]1555063695[/automerge]

Μηπως τον πήρες απο το μαγαζι ωκεανός;

Όχι δεν τον πήρα από μαγαζί. Μου τον έκαναν δώρο επειδή τον ήθελα καιρό από κάποιον που τα εκτρεφει ιδιωτικά αν θυμάμαι σωστά. Γιατί;
 
Όχι δεν τον πήρα από μαγαζί. Μου τον έκαναν δώρο επειδή τον ήθελα καιρό από κάποιον που τα εκτρεφει ιδιωτικά αν θυμάμαι σωστά. Γιατί;
Γιατιι πηρρα κα εγω ενα παρροτλετ απο τον ωκεανό καθ μου ειπαν να το πιανω οπως ακριβως ειπαν και σε εσας.
 
Γιατιι πηρρα κα εγω ενα παρροτλετ απο τον ωκεανό καθ μου ειπαν να το πιανω οπως ακριβως ειπαν και σε εσας.

Από ότι κατάλαβες και εσύ και εγώ δεν πρέπει να τα πιάνουμε έτσι, μόνο κακό κάνουμε. Μερικοί είναι πολύ ότι να'ναι τελικά. Και το κακό είναι ότι όταν δεν ξέρεις καθόλου την πατάς!
 
Ωραία έτσι θα του κάνω. Έχει μεγάλη διαφορά η χύμα με την συσκευασμένη;
Ναι διοτι η χυμα μπορεινα εχει ληξεινα ειχε μεσα ζοηφια κλπ. Καλύτερα παρε συσκευασμένη για καλο του πουλιου.
[automerge]1555064127[/automerge]
Από ότι κατάλαβες και εσύ και εγώ δεν πρέπει να τα πιάνουμε έτσι, μόνο κακό κάνουμε. Μερικοί είναι πολύ ότι να'ναι τελικά. Και το κακό είναι ότι όταν δεν ξέρεις καθόλου την πατάς!
Ακριβως
 
Ωραία έτσι θα του κάνω. Έχει μεγάλη διαφορά η χύμα με την συσκευασμένη;

Υπαρχει ποιοτικη διαφορα σιγουρα.
Απο οικονομικη αποψη οχι κατι ιδιαιτερο!
 
Ναι διοτι η χυμα μπορεινα εχει ληξεινα ειχε μεσα ζοηφια κλπ. Καλύτερα παρε συσκευασμένη για καλο του πουλιου.
[automerge]1555064127[/automerge]

Ακριβως


Ωραία θα αρχίζω να του την αποσύρω σιγά σιγά όπως μου είπαν και τα παιδιά πιο πάνω ... Σε ευχαριστώ πολύ.
 
Back
Top