Φροντίδα Δυσκολίες στο μεγάλωμα κοκατίλ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sina
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Έχει μεγάλη διαφορά η χύμα με την συσκευασμένη;
Έχει διαφορά στην τιμή αλλά και στην ποιότητα, η συσκευασμένη τροφή και τα λαχανικά θα το βοηθήσουν να έχει σωστή διατροφή και σωστή υγεία.
 
Έχει διαφορά στην τιμή αλλά και στην ποιότητα, η συσκευασμένη τροφή και τα λαχανικά θα το βοηθήσουν να έχει σωστή διατροφή και σωστή υγεία.

Δεν με ενδιαφέρει τόσο η τιμή όσο να είναι εντάξει ο Ρίκο. Προσπαθώ να εντάξω λαχανικά κτλπ σιγά σιγά γιατί δεν τα δέχεται ακόμη. Σε ευχαριστώ πολύ!
 
Σκέψου ότι βασιστηκα σε "ειδικό" και μου το είπε και *σαν πρωτάρα την πάτησα. Και από μόνη μου κατάλαβα ότι δεν του ταιριάζει αυτό και δεν τον βοηθάει πουθενά. Του έχω ήδη αφήσει το κεχρί μέσα στην παπαγαλινη του η του έχω βάλει μαρουλακι στο κλουβί και δεν το πλησιάζει. Δεν τρώει τίποτα από ότι έχει μάθει να τρώει. Αυτό προς το παρόν είναι το λιγότερο για εμένα γιατί είμαι σίγουρη ότι θα το κατακτήσει σε κάμποσο καιρό. Το βασικό ερώτημα μου είναι αν είναι φυσιολογικό που δεν με έχει συνηθίσει **ακόμα, φταίει και το γεγονός ότι τον έβγαζα ενώ δεν ήθελε... Πιστεύεις ότι θα του πάρει παραπάνω καιρό εξαιτίας αυτού;
Έχω φωτογραφία στο προφίλ μου με τον Ρίκο δεν ξέρω εάν μπορούν να καταλάβουν πόσο χρονών η μηνών είναι...
***Δεν ξέρω αν το έκανε σε δικά του πουλιά και έπιασε πάντως τον Ρίκο δεν τον βοήθησε πουθενά απολύτως.
****Τρώει διστακτικά αλλα το κάνει, αυτό είναι το καλό της υπόθεσης

*Το σημαντικό είναι πως νοιάζεσαι για το πουλάκι, οπότε αντιλαμβάνεσαι νωρίς κάποια πράγματα.
**Φυσικά το ν΄αναγκάζεις οποιονδήποτε να κάνει κάτι που δεν θέλει, μόνο εμπιστοσύνη δεν φέρνει... Το να σε εμπιστευτεί θα πάρει χρόνο, κάτι που ούτως ή άλλως με τη συμπεριφορά που είχε (ήδη) ο ''ειδικός'' θα χρειαζόταν.
Πόσο μάλλον όταν την ίδια συμπεριφορά σε παρέσυρε και υιοθέτησες κι εσύ...
***Σε κανέναν δεν πιάνουν αυτές οι συμπεριφορές εξαναγκασμού...
****Ευτυχώς δείχνει πως έχει ανάγκη να σε εμπιστευτεί, αυτό δείχνει πως η μισή δουλειά έχει γίνει, θα χρειαζόταν πολύ περισσότερος χρόνος αν δεν βρισκόταν σε αυτό το σημείο...
Θα τα καταφέρεις δεν σε φοβάμαι, η αγάπη και το ενδιαφέρον που διαθέτεις κάνει θαύματα 😉:)
 
Υπαρχει ποιοτικη διαφορα σιγουρα.
Απο οικονομικη αποψη οχι κατι ιδιαιτερο!

Ωραία θα του το ξεκινήσω σιγά σιγά μέχρι να την αποσύρω εντελώς... Σε ευχαριστώ πολύ!
[automerge]1555064547[/automerge]
*Το σημαντικό είναι πως νοιάζεσαι για το πουλάκι, οπότε αντιλαμβάνεσαι νωρίς κάποια πράγματα.
**Φυσικά το ν΄αναγκάζεις οποιονδήποτε να κάνει κάτι που δεν θέλει, μόνο εμπιστοσύνη δεν φέρνει... Το να σε εμπιστευτεί θα πάρει χρόνο, κάτι που ούτως ή άλλως με τη συμπεριφορά που είχε (ήδη) ο ''ειδικός'' θα χρειαζόταν. Πόσο μάλλον όταν την ίδια συμπεριφορά σε παρέσυρε και είχες κι εσύ.
***Σε κανέναν δεν πιάνουν αυτές οι συμπεριφορές εξαναγκασμού...
****Ευτυχώς δείχνει πως έχει ανάγκη να σε εμπιστευτεί, αυτό δείχνει πως η μισή δουλειά έχει γίνει, θα χρειαζόταν πολύ περισσότερος χρόνος αν δεν βρισκόταν σε αυτό το σημείο...
Θα τα καταφέρεις δεν σε φοβάμαι, η αγάπη και το ενδιαφέρον που διαθέτεις κάνει θαύματα 😉:)

Μακάρι! Γιατί έχω θέληση και υπομονή για εκείνον. Όσο για τις συμβουλές του ειδικού...άστο! Σε ευχαριστώ πολύ!
 
Όπως στους ανθρώπους, έτσι και στα πουλιά-ζώα θα πρέπει πριν κάνουμε οτιδήποτε (που έχει σχέση με συμπεριφορά),
να σκεφτόμαστε με κοινή λογική...
Τι δεν θα ήθελα να μου κάνουν; αυτό δεν θα κάνω κι εγώ:)
 
Σε αθλια κατασταση ηταν τα πουλακια πριν απο κανενα μηνα που περασα, τουλαχιστον τα καναρινια που τα εχει και βιτρινα.
Το ξέρω.Απλα μου ειπε πως στο εκτροφιου που τα ειχε ειναι παρα πολυ καλα και εγω σαν ενήξερος τον πιστεψα. Να φανταστητε πως του ζητησα να τα δω και να επιλεξω και μου λεει οχι και οτι θα σου φερω ενα και αν σου αρεσει.
 
Την παπαγαλίνη την δίνεις φαντάζομαι σαν λιχουδιά. Ποια είναι η βασική του τροφή;

Όχι αυτός μου είπε πως η παπαγαλινη οι ηλιόσποροι και η βιταμίνη του πρέπει να υπάρχουν στο κλουβί του και στην αρχή μάλιστα μου είχε δώσει και ανάμεικτη ίδια με αυτήν που βάζω στα καναρίνια μου.
Όταν πρόκειται για να βάλω το χέρι μου για να φάει την έχω αποσύρει για λίγο από το κλουβί του.. Τρώει από εμένα πρώτα και μετά την ξανά βάζω μέσα. Δεν ήξερα τι άλλο να κάνω για να τον προσεγγίσω... Παρατήρησα ότι είναι το αγαπημένο του και πάτησα πάνω σε αυτό
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δεν θα τον χαρακτηρίσω τον συγκεκριμένο "κύριο". Ούτε η παπαγαλίνη, ούτε οι ηλιόσποροι, ούτε και η τροφή για τα καναρίνια είναι κατάλληλες, από άποψη διατροφικής αξίας, για τα κοκατίλ. Θα πάρεις ένα επώνυμο και συσκευασμένο, αεροστεγώς, μείγμα για μεσαίους παπαγάλους σε συσκευασία του ενός κιλού. Κυκλοφορούν πολύ καλά μείγματα στο εμπόριο και για όλα τα βαλάντια. Για την βιταμίνη θα κάνω πως δεν το διάβασα.
 
Δεν θα τον χαρακτηρίσω τον συγκεκριμένο "κύριο". Ούτε η παπαγαλίνη, ούτε οι ηλιόσποροι, ούτε και η τροφή για τα καναρίνια είναι κατάλληλες, από άποψη διατροφικής αξίας, για τα κοκατίλ. Θα πάρεις ένα επώνυμο και συσκευασμένο, αεροστεγώς, μείγμα για μεσαίους παπαγάλους σε συσκευασία του ενός κιλού. Κυκλοφορούν πολύ καλά μείγματα στο εμπόριο και για όλα τα βαλάντια. Για την βιταμίνη θα κάνω πως δεν το διάβασα.

Έχεις να μου προτείνεις κάποια συγκεκριμένη μάρκα που ίσως έχεις χρησιμοποιήσει και ξέρεις;
 
Έχοντας δοκιμάσει σχεδόν όλες τις τροφές για κοκατιλ, περισσότερο μου άρεσε η versele Laga prestige Australian parakeet mix. Μυρίζει υπέροχα και έχει πολλους διαφορετικούς σπόρους μέσα. Βέβαια εδώ που βρισκομαι εγώ έχει σχεδόν διπλάσια τιμή από τις άλλες συσκευασμένες. Δεν ξέρω αν ισχύει το ίδιο και στην Ελλάδα.
 
Έχεις να μου προτείνεις κάποια συγκεκριμένη μάρκα που ίσως έχεις χρησιμοποιήσει και ξέρεις;

Δεν έχω κοκατίλ,έχω πάρροτλετ αλλά τρώνε την ίδια τροφή. Έχω δοκιμάσει πολλές τροφές, από διάφορες εταιρείες και είχα καταλήξει σε αυτήν
62184
Versele Laga Big Parakeets. Καλή τιμή και εξαιρετική αποδοχή από τα δικά μου πουλιά τουλάχιστον.
 
Δεν έχω κοκατίλ,έχω πάρροτλετ αλλά τρώνε την ίδια τροφή. Έχω δοκιμάσει πολλές τροφές, από διάφορες εταιρείες και είχα καταλήξει σε αυτήν
View attachment 62184
Versele Laga Big Parakeets. Καλή τιμή και εξαιρετική αποδοχή από τα δικά μου πουλιά τουλάχιστον.

Τέλεια σε ευχαριστώ πολύ!
[automerge]1555082770[/automerge]
Δοκίμασε να ανεβασεις μια φωτο μπας κ υπολογιστει η ηλικια του, ωστε ναχεις κ καλυτερη ενημέρωση
Προσπάθησα να την ανεβάσω σε κάποιο σχόλιο αλλά μου έγραφε πολύ μεγάλο αρχείο... Θα το ανεβάσω ξεχωριστά !
[automerge]1555082809[/automerge]
Έχοντας δοκιμάσει σχεδόν όλες τις τροφές για κοκατιλ, περισσότερο μου άρεσε η versele Laga prestige Australian parakeet mix. Μυρίζει υπέροχα και έχει πολλους διαφορετικούς σπόρους μέσα. Βέβαια εδώ που βρισκομαι εγώ έχει σχεδόν διπλάσια τιμή από τις άλλες συσκευασμένες. Δεν ξέρω αν ισχύει το ίδιο και στην Ελλάδα.
Θα την έχω υπόψη μου σε ευχαριστώ πολύ!
 
Κι εγώ πάρροτλετς έχω και τους δίνω τροφή για κοκατίλ (+μπάτζι), παίρνω δυο-τρεις ποικιλίες και τις ανακατεύω...
6220262201 6219562197ή 62199

Μπορείς να δίνεις κάποια από αυτές για κοκατίλ ή καθώς και όλες μαζί ανακατεμένες (+για μπάτζι).
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top