Φροντίδα Δωμάτιο με 68 καναρίνια έχει γεμίσει κόκκινη ψείρα παντού

INDIANSPYRIT

PB New Member
Εγγραφή
17 Ιουλ 2016
Μηνύματα
3
Πόλη
Σαλαμίνα
Με πολυ κοπο εψαξα και βρικα το chevi-tren κατι λιγο βοηθεισε,το μπουκαλακι τελιωσε και το δωματιο ξαναγεμηζει, εινε παντου τις βλεπεις και περπατανε στουε τοιχους, που μπωρο να βρω chevi-tren στο Περιστερι η ξερει κανενας κατι καλιτερο; Εχω και γεννες...☹
 
Δεν είναι καθόλου εύκολη η αντιμετώπιση της κόκκινης ψείρας. Μελέτησε τα θέματα που πολύ σωστά σου παρέθεσε ο Δημήτρης παραπάνω, ώστε να παλέψεις το πρόβλημα.
εχω και γεννες...☹
Σίγουρα αυτό δε βοηθάει καθόλου. Το πρόβλημα σου γίνεται ακόμα μεγαλύτερο. Μέσα Ιουλίου και να έχουμε τα καναρίνια μας σε αναπαραγωγή με τόσο υψηλές θερμοκρασίες είναι ιδιαίτερα επικίνδυνο. Ακόμα και οι λύσεις που προτείνονται δε ξέρω κατά πόσο θα βοηθήσουν τη στιγμή που υπάρχουν αυγά και νεοσσοί.
 
Deukalion πρωτα πρεπει να δουμε αν αναπνεει μετα το σφιγμο και αν χρειαστη to φιλι της ζωης και τελος τον μεταφερουμε στο ποιο κοντινο νοσοκομειο!meh εσυ με τρομαξες και εμενα😱.

INDIANSPYRIT κανε για αρχη μια γενικη απολυμανση στα κλουβια στης πατηστρες κτλ. (χλωρινη, σαπουνι)τα πουλια πρεπει να ψεκαστουν με front line σπρειτ , ο εξωπλισμος με ανταρπ σπρει

Το πρόβλημα σου γίνεται ακόμα μεγαλύτερο. Μέσα Ιουλίου και να έχουμε τα καναρίνια μας σε αναπαραγωγή με τόσο υψηλές θερμοκρασίες είναι ιδιαίτερα επικίνδυνο
πολυ σωστα τωρα πρεπει να αποφασισει αν θα ρισκαρει και αλλο την υγεια τον πουλιων για να σωσει καποιους νεωσσους που ισως με τις συνθηκες αυτες να μην εχουν καμοια τυχη.

INDIANSPYRIT οταν μπορεις κανε και μια παρουσιαση τα πτηνα σου, στοπος και στοχος τησ εκτροφησ σου κτλ
 
Ας μας πείς πόσα ζευγάρια έχεις με νεοσσούς, πόσους νεοσσούς ανεξάρτητους(που τρώνε μόνοι τους) και πόσα ενήλικα καναρίνια.
Εγώ θέλω να μάθω και αν υπάρχει και άλλο διαθέσιμο δωμάτιο.
 
Με πολυ κοπο εψαξα και βρικα το chevi-tren κατι λιγο βοηθεισε,το μπουκαλακι τελιωσε και το δωματιο ξαναγεμηζει, εινε παντου τις βλεπεις και περπατανε στουε τοιχους,
Το συγκεκριμένο χαρακτηρίζεται ήπιο ως φάρμακο, είναι τέλειο για την πρόληψη αλλά δεν μπορεί να αντεπεξέλθει σε τέτοια μάστιγα με κόκκινη ψείρα που περιγράφεις.
εχω και γεννες...☹
Χρειάζεσαι πλέον συνδυασμούς φαρμάκων τόσο για τις γέννες που πολύ κακώς έχεις αυτή τη χρονική στιγμή, όσο για τα πουλιά, τον εξοπλισμό και το χώρο.
Υπάρχουν λοιπόν λύσεις...
Χρειάζεσαι κάτι πολύ δυνατό για τον τοίχο όπως το sebacil με αραίωση 2-3% αλλά χωρίς να υπάρχουν κλουβιά και πουλιά για μια δυο ώρες.
Με αραίωση έως 1% για τα κλουβιά που αφού στεγνώσουν επιστρέφουν στη θέση τους.
Με το frontline πάνω στα πουλιά (μια σταγόνα κάτω από κάθε μασχάλη των πουλιών) θα έχεις για ένα μήνα περίπου το κεφάλι σου ήσυχο.
Και φυσικά το https://community.petbirds.gr/threads/chevi-tren-chevita.6881/ με χρήση μια φορά το μήνα θα τις κρατήσει μακρυά.
Να ρωτήσω κι εγώ τώρα...
Πως πιστεύεις πως ήρθαν οι ψείρες στο χώρο σου;
Μιλάμε για κλειστό χώρο... Δωμάτιο όπως γράφεις...
 
Το θέμα που μιλάει και για κόκκινη ψείρα και για αναπαραγωγή είναι αυτό: https://community.petbirds.gr/threads/Βοηθεια-Ψειρες-κατα-την-αναπαραγωγη.19003/

Έχω αντιμετωπίσει και εγώ στο παρελθόν την κόκκινη ψείρα (φυσικά δεν είχα τόσα πολλά καναρίνια) και θεωρώ ως καλύτερη λύση να τα λούσεις ένα - ένα με Chevitren (ούτως ή άλλως την ημέρα οι κόκκινες ψείρες είναι κρυμμένες) και να τα μεταφέρεις σε άλλο χώρο, σε άλλα κλουβιά, με καινούργιο και καθαρό εξοπλισμό. Πες μας όμως πόσοι είναι οι νεοσσοί και πόσο ημερών...

Και λύσε μου και μια απορία ακόμα..
εχω και γεννες...☹
Για ποιο λόγο έχεις γέννες 18 Ιουλίου; Δολοφονικό τόσο για τους γεννήτορες όσο και για τους νεοσσούς.. Πολύ κρίμα να ταλαιπωρείς τόσα πουλάκια μια τέτοια εποχή!
 
Το συγκεκριμένο χαρακτηρίζεται ήπιο ως φάρμακο, είναι τέλειο για την πρόληψη αλλά δεν μπορεί να αντεπεξέλθει σε τέτοια μάστιγα με κόκκινη ψείρα που περιγράφεις.

Χρειάζεσαι πλέον συνδυασμούς φαρμάκων τόσο για τις γέννες που πολύ κακώς έχεις αυτή τη χρονική στιγμή, όσο για τα πουλιά, τον εξοπλισμό και το χώρο.
Υπάρχουν λοιπόν λύσεις...
Χρειάζεσαι κάτι πολύ δυνατό για τον τοίχο όπως το sebacil με αραίωση 2-3% αλλά χωρίς να υπάρχουν κλουβιά και πουλιά για μια δυο ώρες.
Με αραίωση έως 1% για τα κλουβιά που αφού στεγνώσουν επιστρέφουν στη θέση τους.
Με το frontline πάνω στα πουλιά (μια σταγόνα κάτω από κάθε μασχάλη των πουλιών) θα έχεις για ένα μήνα περίπου το κεφάλι σου ήσυχο.
Και φυσικά το https://community.petbirds.gr/threads/chevi-tren-chevita.6881/ με χρήση μια φορά το μήνα θα τις κρατήσει μακρυά.
Να ρωτήσω κι εγώ τώρα...
Πως πιστεύεις πως ήρθαν οι ψείρες στο χώρο σου;
Μιλάμε για κλειστό χώρο... Δωμάτιο όπως γράφεις...

Δεν ξερω πως ηρθαν, ισως της μεταφεραμαι απο αλλα πουλια το προβλημα μου εινε οτι δεν μπωρο να βρω να αγορασω chevitren και frontline εδω στο Περιστερι... Εχω παρη τηλε. Ολα τα πετ σοπ.
 
δεν μπωρο να βρω να αγορασω chevitren και frontline εδω στο Περιστερι... Εχω παρη τηλε. Ολα τα πετ σοπ.
.. Τότε ψάξε σε ηλεκτρονικά κατ/τα όπως το karderines.gr/shop ή το birdmarket.gr!
 
Ο αριθμός των πουλιών που έχεις δεν είναι μεγάλος. Μπορείς να τα μεταφέρεις σε μια μεγάλη ή 2-3 μικρότερες κλούβες για 24 ώρες. Κατα την μεταφορά μια σταγόνα EPHIPRO στο σβέρκο ΣΕ ΟΛΑ . Μετά ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ :). Διαλύεις και πλένεις τα πάντα. Κλουβιά, σκεύη, τοίχους, τα πάντα. Κατά την επιχείρηση, ψεκάζεις EPHIPRO επάνω στις ζωντανές ψείρες και στις πιθανές εστίες τους. Μετά 2ωρο επανέρχεσαι για ν' αποτελειώσεις τις όποιες ζωντανές βλέπεις και ταυτόχρονα πλένεις στεγνώνεις και ψεκάζεις με SOLFAC -PARAFECTANS - INS 5 ή ό,τι άλλο ισχυρό εντομοκτόνο έχεις προμηθευτεί. Αναμονή ένα 24ωρο, έλεγχος και επανατοποθέτηση των πουλιών.
Υ. Γ Προσοχή μη σου φύγουν και έξω απο το δωμάτιο, κατα την μετακίνηση των πουλιών.
 
Ο αριθμός των πουλιών που έχεις δεν είναι μεγάλος. Μπορείς να τα μεταφέρεις σε μια μεγάλη ή 2-3 μικρότερες κλούβες για 24 ώρες. Κατα την μεταφορά μια σταγόνα EPHIPRO στο σβέρκο ΣΕ ΟΛΑ . Μετά ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ :). Διαλύεις και πλένεις τα πάντα. Κλουβιά, σκεύη, τοίχους, τα πάντα. Κατά την επιχείρηση, ψεκάζεις EPHIPRO επάνω στις ζωντανές ψείρες και στις πιθανές εστίες τους. Μετά 2ωρο επανέρχεσαι για ν' αποτελειώσεις τις όποιες ζωντανές βλέπεις και ταυτόχρονα πλένεις στεγνώνεις και ψεκάζεις με SOLFAC -PARAFECTANS - INS 5 ή ό,τι άλλο ισχυρό εντομοκτόνο έχεις προμηθευτεί. Αναμονή ένα 24ωρο, έλεγχος και επανατοποθέτηση των πουλιών.
Υ. Γ Προσοχή μη σου φύγουν και έξω απο το δωμάτιο, κατα την μετακίνηση των πουλιών.
Και με τις γέννες που έχει αυτή την περίοδο κύριε Μάκη, τι θα κάνει; Υπάρχουν φωλιές με αυγά και νεοσσούς.
 
Και με τις γέννες που έχει αυτή την περίοδο κύριε Μάκη, τι θα κάνει; Υπάρχουν φωλιές με αυγά και νεοσσούς.
Πολύ σωστά Παναγιώτα, αλλά δεν υπάρχει άλλη συνταγή.
Αντιμετώπιση, με τον ίδιο τρόπο. Μόνο που αυτά πρέπει να μεταφερθούν σε ατομικά κλουβιά. Εξ ' άλλου ένα 24ωρο γερής δουλειάς είναι αρκετό. Η κατάσταση είναι επικίνδυνη. Ούτως ή άλλως δεν πρόκειται να μείνει πουλάκι ζωντανό σε λίγες μέρες αν συνεχιστεί το φώλιασμα με τόση ψείρα. Δεν ξέρω αν γίνεται αντιληπτό τί σημαίνει αυτό που περιγράφει ο φίλος. Εχουν χαθεί εκτροφές με εκατοντάδες πουλιά και πολύ μεγάλο χρηματικό αλλά και ψυχολογικό κόστος για τους ιδιοκτήτες. Εδώ δεν χωρούν παλινδρομήσεις και δεύτερες σκέψεις. Χρειάζεται άμεση επέμβαση και σοβαρή και προσεκτική δουλειά. Ο στόχος είναι η απαλλαγή και οι "παράπλευρες απώλειες" πιθανότατες. Βλέπεις τα λάθη πληρώνονται. ☹
 
Δεν ξέρω αν γίνεται αντιληπτό τί σημαίνει αυτό που περιγράφει ο φίλος.
Ασφαλώς και γίνεται αντιληπτό ότι μιλάμε για μια ιδιαίτερα δύσκολη κατάσταση και μόνο σα σκέψη μας τρομάζει. Γι αυτό και ζήτησα την παραπάνω διευκρίνηση. Είστε κατατοπιστικός, ευχαριστούμε πολύ.
 
Όπως σου έγραψε και ο Δημήτρης παραπάνω βγήκε ένα νέο προίον ειδικά για την κόκκινη ψείρα το ELECTOR . Ριχτου μια ματιά, είναι ο τελευταίος σύνδεσμος απ΄όσους αναφέρει.
 
Όπως σου έγραψε και ο Δημήτρης παραπάνω βγήκε ένα νέο προίον ειδικά για την κόκκινη ψείρα το ELECTOR.
Δεν υπάρχει στην Ελληνική αγορά, διαφορετικά θα το πρότεινα ανεπιφύλακτα.
Είναι μακράν η καλύτερη λύση για τέτοιες περιπτώσεις.
Δοκιμάστηκε πρόσφατα σε τρεις εκτροφές και τα αποτελέσματα ήταν πάρα πολύ καλά.
 
Για ποιο λόγο έχεις γέννες 18 Ιουλίου;
Εγώ ακόμα περιμένω απάντηση και γι αυτό πάντως. Γιατί όσο να ναι ο συνδυασμός ζέστη-καύσωνας και φωλιές δημιουργεί τις τέλειες συνθήκες να φωλιάσει και να πολλαπλασιαστεί η κόκκινη ψείρα. Δεν λέω πως επειδή συνέχισε τις αναπαραγωγές Ιούλιο μήνα, βγήκαν οι ψείρες, αλλά εξαιτίας αυτού τις βοήθησε να πολλαπλασιαστούν.
 
Back
Top