Αναπαραγωγή Δύο θηλυκά καναρίνια ταΐζονται;

bluespyros

PB New Member
Εγγραφή
3 Μαϊ 2017
Μηνύματα
222
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα.
Έχω μια απορία.
Το καλοκαίρι αγόρασα δύο θυληκα καναρίνια του 17.
Τα είχα μαζί σε μια κλούβα από την αρχή.
Πριν μια εβδομάδα τα έβαλα χώρισμα.
Σήμερα τα είδα να ταιζοντε από τα κάγκελα.
Αυτό το είναι φυσιολογικό ή βγήκε κάποιο αρσενικο;
 
Πες μας πρώτον από που αγόρασες πετ η εκτροφέα; Δεύτερον κελαηδούσε κάποιο; Τρίτον αν θες βάλε φωτό να δούμε τα πουλιά; Θελουμε φωτό από την αμαρα βάλε λίγο νεράκι και κάνε στην ακρη τα φτερά λίγο πιο πάνω από την ουρά στην κοιλιά περίπου και το κεφάλι του πουλιού! Αν και κάποιες φορές τα θυληκα έχουν αυτήν την συμπεριφορά
 
Πες μας πρώτον από που αγόρασες πετ η εκτροφέα; Δεύτερον κελαηδούσε κάποιο; Τρίτον αν θες βάλε φωτό να δούμε τα πουλιά;
Τα αγόρασα από διαφορετικούς εκτροφής.
Δεν άκουσα κανένα να κελαηδαει.
Φωτογραφίες όταν γυρίσω σπίτι.
 
Αυτό το είναι φυσιολογικό ή βγήκε κάποιο αρσενικο;
Συμβαίνει Σπύρο, δεν είναι κάτι τρομερό.
Εγώ έχω κάνει το αντίστροφο, νομίζοντας οτι έχω ζευγάρι. Έξι μήνες με χώρισμα, φιλάκια και φλέρτ και μόλις τράβηξα το χώρισμα το ένα έκανε φωλιά και γέννησε και το άλλο ταίζε.
Οπότε χαλαρουίτα.Απλά χώρισέ τα, γιατί όπως λένε "αν το δοκιμάσεις δύσκολα ξεκολλάς" και η μετάφραση αυτού είναι οτι μπορεί να φέρει πίσω ή να απορυθμίσει την συμπεριφορά τους στην ερχόμενη αναπαραγωγή.Αν θα τις βάλεις με ζευγάρια πρέπει να τους το δηλώσεις πως χώρισαν οριστικά.
 
Τα αγόρασα από διαφορετικούς εκτροφής.
Δεν άκουσα κανένα να κελαηδαει.
Κάποιο θα κελαηδούσε λίγο παραπάνω είτε τώρα που τα χωρίσες η όσο ήταν μαζί! Οι εκτροφείς εφόσον στα πούλησαν Γιάν θυληκα δεν νομίζω να έκαναν λάθος αλλά όπως και να έχει στείλε μας φωτό να δούμε και εμείς να υπάρχει πιο καθαρή εικόνα και ίσως καταλάβουμε καλύτερα
 
Σήμερα τα είδα να ταιζοντε από τα κάγκελα.
Αυτό το είναι φυσιολογικό ή βγήκε κάποιο αρσενικο;
Μπορεί να συμβαίνουν και τα δύο..
Και να ταΐζονται αλλά και να έχει γίνει λάθος στην αναγνώριση του φύλου τους.
Σε κάθε περίπτωση παρατηρείς και προσέγεις
Γιάν θυληκα δεν νομίζω να έκαναν λάθος
Μην παίρνεις όρκο... και μη βάλεις το χέρι σου στη φωτιά!
 
Back
Top