Διατροφή Εάν το αυγό σπάσει κατά τον βρασμό το προσφέρουμε στα καναρινια;

Giorgos keratea

PB New Member
Εγγραφή
16 Μαρ 2015
Μηνύματα
91
Πόλη
Κερατέα
Εάν το αυγό σπάσει κατά τον βρασμό αφού έχει σφίξει το ασπράδι το προσφέρουμε στα καναρινια μας ή όχι;
Σημείωση βράζω πάντα το αυγό τουλάχιστον 15' για να εξαλείψω τον κίνδυνο της σαλμονέλας.
 
Ναι, δεν υπάρχει πρόβλημα.
 
Να μην το βράζεις κρύο.

Να περιμένεις να πάρει θερμοκρασία δωματίου και μετα το βάζεις για βρασιμο.

Και αν ρίξεις και λίγο αλατάκι στο νερό, δεν σπάει.

Το ξαναλέω... Το αλατάκι στο νερό. (όχι στο αυγό)
 
Να μην το βράζεις κρύο.

Να περιμένεις να πάρει θερμοκρασία δωματίου και μετα το βάζεις για βρασιμο.
Πολύ σωστά και ξεκινάμε με χαμηλή θερμοκρασία, σιγά-σιγά να γίνει ο βρασμός.
 
Ξέρω ότι κάποιες ερωτήσεις μου ίσως είναι λίγο χαζές.Αλλα προτιμώ να ρωτάω παρα να θέσω σε κίνδυνο την ζωή το πουλιών μου. Μαρία χρησιμοποιώ το μάτι της κουζίνας κ ξεκινάω να βράζω το αυγό από την αρχή μέσα στο μπρίκι. Επίσης χρησιμοποιώ ντόπια αυγα ημέρας.
 
Μαρία χρησιμοποιώ το μάτι της κουζίνας κ ξεκινάω να βράζω το αυγό από την αρχή μέσα στο μπρίκι.
Ναι στο μάτι της κουζίνας, βάζεις ανάλογα την κλίμακα, ένα βαθμό λιγότερο από την μέση και το αφήνεις να φτάσει στον βρασμό με την ώρα του. Συν όλα τ' άλλα που σου είπε και ο Βασίλης, αποκλείεται να σπάσουν. Αλλά τελικά και να σπάσει εντάξει είσαι.
 
Γιώργο...

Αν δεν θες να το δίνεις στα πουλάκια... Τότε βάζεις το αλατάκι στο αυγουλάκι... Βάζεις και ένα τσιπουράκι... Και το απολαμβάνεις.

Κόψε και μία ντοματούλα... Και είσαι αρχηγόπουλο.
 
Όπως κατάλαβες όλοι συνηγορούμε πως το σπασμένο αυγό δεν θα πειράξει καθόλου τα πουλιά...
Λύθηκε το πρόβλημα
Να συμμετέχω κι εγώ στο διαγωνισμό... πως να βράσει το αυγό χωρίς να σπάσει...
Πρόταση λοιπόν...
Αν ανοίξεις μια τρυπούλα, όπως κάνουμε με τους βραστήρες αυγών τότε δεν θα σπάσει σίγουρα.
 
Στους βραστήρες αυγών υπάρχει ένα σκεύος με μια μεταλλική μυτούλα για να ανοίξουμε τρύπα στον αεροθάλαμο του αυγού ώστε να εκτονωθεί η πίεση και να μη σπάσει το αυγό...
 
Το σπάμε για να μην σπάσει δηλαδή :)
Δεν το ήξερα Γιάννη μου, ευχαριστώ για την πληροφορία, δεν είμαι τόσο 'προχώ' νοικοκυρά.
 
Αν είναι να το τρυπήσεις καλύτερα να το ρουφήξεις :D
 
Γιώργο...

Αν δεν θες να το δίνεις στα πουλάκια... Τότε βάζεις το αλατάκι στο αυγουλάκι... Βάζεις και ένα τσιπουράκι... Και το απολαμβάνεις.

Κόψε και μία ντοματούλα... Και είσαι αρχηγόπουλο.
Και ξυδάκι άμα ρίξεις στο νερό δεν χύνεται το σπασμένο αυγό. Βασίλη άλλη συνταγή: Βραστό αυγό αλατάκι ξυδάκι λαδάκι
 
Για τον ίδιο λόγο που βάζουμε όλα τα πράγματα στο ψυγείο, για την μεγαλύτερη διάρκειά τους. Να καθυστερήσουμε την αλλοίωση. Γιατί το ψυγείο έχει μια σταθερά χαμηλή θερμοκρασία κάτι που δεν διασφαλίζεται στο δωμάτιο ακόμα και όταν δεν υπάρχει θέρμανση.
 
Back
Top