Ασθένειες Είδα κάτι περίεργο στο ράμφος του κοκατίλ μου

Mitsosxatz

PB New Member
Εγγραφή
14 Νοε 2018
Μηνύματα
27
Σήμερα γυρνώντας απτή δουλειά βρήκα τη κοκη να τρώει... όπως κάθε μέρα πήρα το κλουβι και το κατέβασα στο τραπέζι για να της μιλήσω... είδα όμως κάτι στο Ράμφος του και δεν ξέρω τι είναι... μου φαίνεται σαν αίμα και πάνω κολλημένα σπορακια και λίγο πιο κάτω σπάσιμο... έχω αγχωθεί πολύ και δεν ξέρω τι να κάνω
 

Συνημμένα

  • rsz_img_5449.webp
    rsz_img_5449.webp
    66,8 KB · Προβολές: 38
δεν ξερω αν μπορειτε να καταλαβετε απο τη φωτογραφια δεν με αφηνει να ανεβασω σε καλυτερη αναλυση λογω μεγεθους
 

Συνημμένα

  • rsz_img_5449.webp
    rsz_img_5449.webp
    66,8 KB · Προβολές: 19
ναι εβαλα εσωτερικες ανοιχτες σαν μπολακια
 
ελπιζω να φαινεται καλυτερα
 

Συνημμένα

  • rsz_img_3784.webp
    rsz_img_3784.webp
    9 KB · Προβολές: 43
σπασιμο δε βλεπω καπου! Λιγο πιο σκουρο το βλεπω στην αρχη του ραμφους! Μηπως επαθε καποιο πανικο; βρηκες πουπουλα;
οχι ουτε πουπουλα βρηκα ουτε επαθε κατι οσο ημουν μαζι του
 
πως την βλέπεις την μικρή ;έχει καλή διάθεση ; Τρώει; ούτε εγώ μπορώ να καταλάβω κάτι από την φώτο
(βγάλε μια λίγο πιο φωτεινή και καθαρή φωτο. Προσπαθώντας να την μεγεθύνεις, κάνει πολύ κόκκο και αλλοιώνει το θέμα σου )
 
Πήρα τηλέφωνο σε κτηνίατρο-κτηνίατρο και του ειπα ότι πήρα ένα άγριο κοκατιλ πριν τρεις εβδομάδες περίπου και είναι σχετικά δραστήριο σκαρφαλώνει με το ράμφος του και τα λοιπά αλλά παρατήρησα εχθές ότι στο ράμφος του κάτω από το ρουθούνι έχει μια ρωγμή και κάτω στην άκρη, πως έριξα λίγο νερό για να καθαρίσουν κάτι σποράκια που είχανε μείνει και από κάτω φαίνεται σαν αίμα και ρώτησα πως μπορεί να το έπαθε και μου λέει η κάποια αποβιταμίνωσή ή επειδή είναι άγριο προσπάθειά του να σκαρφαλώσει από το στρες του να φύγει και τραυματίστηκε Ή έχει κάποιο ακαραιο (μύκητας ) και βγήκε στο Ράμφος του. Σάββατο πρωί θα το παω να το δει
 
Αν είναι αιμάτωμα κ δε μπορείς να το εξηγήσεις με τραυματισμό η καποιο ατύχημα κρατά στο πίσω μέρος του μυαλού λιπωδες ήπαρ/υψηλή χοληστερόλη. Θα μπορουσες να κοιτάξεις το σώμα χαμηλά αλλά καλύτερα θε το κάνει ένας Πτηνιατρος. Αν μαζί με το αίματωμα, αποφεύγει να ανοίγει τις φτερουγες αυτο το καιρό η έχει ελαττωθεί η επιθυμία του για ενασχόληση για παιχνίδι ασχολια με οτιδήποτε κλείσε άμεσα ραντεβού. Στη θέση σ θα του εκανα αιματολογικές κ δε θα πιθανολογούσα για μηκυτες η έλλειψη βιταμινών
 
Καλησπερα στη παρεα, πηγα τη κοκη σημερα στο κτηνιατρο-πτηνιατρο, ειδε τις κουτσουλιες μου ειπε πως ειναι πολυ σφιχτες και πηρε δειγμα.. αφου το αραιωσε και το ειδε στο μικροσκοπιο μου ειπε πως το πουλι εχει μυκητες και βακτυρια στο εντερο και μου εδωσε αντιβιωση. σταγονες στο νερακι του για 1 εβδομαδα. μου εξηγησε πως ξεφλουδιστηκε το ραμφος του και ματωσε. επισης μου ειπε να του βαζω και μυλοξιδο στο νερο αφου γινει καλα για να βοηθησει το πεπτικο του. τελος, μου εγραψε και κατι καψουλες που θα πρεπει να τις διαλυω στο νερο καθε 2 μηνες... αλλα δεν θυμαμαι το λογο... Οταν ξανα παω σε 1 βδομαδα για να δουμε αν εφυγαν οι μυκητες και τα βακτυρια θα σας πω. Τελος να αναφερω πως το πουλι μαλλον το επαθε απτις κακες συνθηκες διαβιωσης του στο πετσοπ. ετσι πιστευουμε τουλαχιστον με τον γιατρο... αυτα...
 
Back
Top