Γενικά Είμαι ανάμεσα σε love bird και Κοκατίλ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Mezz
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Mezz

PB New Member
Εγγραφή
19 Μαϊ 2017
Μηνύματα
30
Πόλη
Θάσος
Καλησπέρα σε όλη την ομάδα. Είμαι νέος στο forum και γενικά πάνω στο θέμα με τα παπαγαλάκια. Τελευταία με έχει πιάσει μια έμμονη ιδέα να πάρω παπαγαλάκι και έχω διάβασει μερικά πράγματα k προσπαθώ να ενημερωθώ όσο καλύτερα γίνετε. Είμαι ανάμεσα σε love bird και Κοκατίλ. Θα ήθελα αν γίνετε να με βοηθήσετε! Πριν όμως μου δώσετε οποιαδήποτε απάντηση να σας ενημερώσω εγώ.

Καταρχήν μένω στη Θάσο και είμαι 28 χρόνον. Έπειτα δουλεύω μέσο όρο 10 με 12 ώρες (όχι συνεχόμενες). Αν πάρω ένα παπαγαλάκι, πειράζει θα πάθει κάτι αν μένει μόνο του; βοηθήστε με αν μπορείτε δεν κάνω ακόμα τι κίνηση γιατί φοβάμαι μην πάθη κάτι αν μείνει μόνο του, αν πάθει κατάθλιψη και τέτοια. Το θέλω ευτυχισμένο και να στε σίγουροι ότι θα ασχολούμαι πολύ μαζί του.
 
Καλώς ήρθες!
Πέρα από τα greeklish που απαγορεύονται στο φόρουμ και θα στο επισημάνει και ο admin, όλα όσα αναφέρεις δεν είναι απαγορευτικά για την απόκτηση ενός μικρού-μεσαίου παπαγάλου. Οι ζωές όλων των ανθρώπων έχουν κάποιους τέτοιους περιορισμούς.
Ο βασικός παράγοντας που θα πρέπει να σε απασχολήσει είναι κυρίως η απόκτηση ενός όσο το δυνατόν υγιέστερου πουλιού, η πληρέστερη δική σου ενημέρωση και να εντοπίσεις τον πιο κοντινό εξειδικευμένο σε πτηνά κτηνίατρο για παν ενδεχόμενο.
Τις υπόλοιπες λεπτομέρειες θα τις συζητήσουμε στο φόρουμ των παπαγάλων.
 
Εκτός από το μήνυμα της Μαρίας, υπάρχει εδώ μια σχετική συζήτηση. Είμαι ανάμεσα σε Κοκατίλ ή lovebird

Διαβάστε την γιατί μπορεί να απαντάει ήδη σε κάποιες από τις ερωτήσεις που θέλεις να κάνεις στη συνέχεια. Για οτιδήποτε άλλο, ρωτάς.
 
Εγω έχω και τα δυο
Δε ξέρω τι να προτείνω
Είναι και τα δυο αξιαγάπητα και έχουν ισχυρές προσωπικότητες
Οποίο και να αποφασίσεις θα πρέπει να ασχολείσαι εξίσου
 
Εγω έχω και τα δυο
Δε ξέρω τι να προτείνω
Είναι και τα δυο αξιαγάπητα και έχουν ισχυρές προσωπικότητες
Οποίο και να αποφασίσεις θα πρέπει να ασχολείσαι εξίσου
Εγώ αυτό που θέλω είναι να λέει και καμία λέξη και να βγενη από το κλουβί να πεζουμε επειδή έχεις και τα δύο αν καπιο από τα δύο είναι καλύτερο σε αυτά πες μού επεισις πειράζει που θα λοιπο κάποιες ώρες από το σπίτι και θα μένει μόνο του;
 
Mezz σου προτείνω κοκκατιλ γιατι λένε ποιό εύκολα λέξεις και είναι ποιό ήμερο είδος μιλάω απο πείρα τις ώρες που λείπεις μπορείς να του αγοράσεις ενα παιχνίδι να ασχολείται τα love birds ζουν καλλίτερα με ζευγάρι εσύ πέρνεις την απόφαση
 
Mezz σου προτείνω κοκκατιλ γιατι λένε ποιό εύκολα λέξεις και είναι ποιό ήμερο είδος μιλάω απο πείρα τις ώρες που λείπεις μπορείς να του αγοράσεις ενα παιχνίδι να ασχολείται τα love birds ζουν καλλίτερα με ζευγάρι εσύ πέρνεις την απόφαση
Καλησπέρα Κώστα κ εγώ εκεί κατέληξα κ έχω αρχίσει ήδη και ψάχνω για εκτροφέα...
 
Καλησπέρα Κώστα κ εγώ εκεί κατέληξα κ έχω αρχίσει ήδη και ψάχνω για εκτροφέα...
Από αυτά που περιγράφεις ναι Κοκατιλ
ΕινΆι πολυ καλά πουλακια
Εγω με το δικό μου έχουμε δεθεί τρομερά και το έχω μόνο ένα μη α σχεδόν
Είναι απίστευτα αλλά απαιτούν προσοχή
 
Κανένα απο αυτά τα 2 είδη δεν φημίζονται για την ομιλία τους.
Βασικά τα λοβάκια δεν μιλάνε (1 στα 1000 και αν), όμως και τα κοκατίλ συνήθως αντιγράφουν μελωδίες παρα φωνές.
Απο εκεί και πέρα, τα λοβάκια είναι λίγο πιο δυναμικά και πιο παιχνιδιάρικα, το δικο μου δηλαδή μου θύμιζε το ρινγκνεκ που είχα κάποτε.
Τα κοκατιλάκια είναι πιο τρυφερά και γλυκά, οπότε εκεί είναι το τι θέλεις εσύ.
Ένα κοκατιλάκι θεωρώ ότι θα είναι τέλειο για σενα :)
Αυτή την εποχή έχει και πολλά μωρά έτοιμα για να βρουν ένα σπίτι σε "όλα τα χρώματα και σχέδια" 😛
 
Έχω αποφασίσει να πάρο "κοκατιλ" αρσενικό, αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να βρω ακόμα δυσκολεύομαι yt i μιση είναι στην αθηνα i άλλη από δω δίνουν τα αγρια για ημερα... Και πάει λέγοντας... Είμαι άπειρος στο θέμα... Εκεί που ήμουνα έτοιμος να πάρο 1 "κοκατιλ" λευκό p m άρεσε παρα πόλη αφού κατάφερα k το "βγαλα" vid όλα τα παιδιά m ηπα ότι είναι άγριο...k κάπως έτσι συνεχίζεται το story... Και δη ξέρω που θα βγάλει
 
ελα σε επικοινωνια με το Γιωργο στη σελιδα TZAVETZIO BIRD ειναι ανθρωπος που θα σου προμηθευσει άριστο πουλι και θα σου εξασφαλησει και τη μετεφορα πολλα παιδιά απο εδω εχουν παρει πουλια ειναι εντοιμος και σοβαρος ανθρωπος
 
Από εκεί πήρα κι εγώ το δικό μου κοκατιλ.
Δεν αντιγράφουν μόνο ήχους, αν ασχοληθείς λένε και λεξούλες (τα αρσενικά μόνο). Ο δικός μου λέει το όνομά του "Όσκαρ, Οσκαρουλη, Οσκαρουλετο", "πού είναι το πουλάκι μου", "καλοο πουλάκι", σφυρίζει μελωδίες και άλλα τέτοια, αν ψάξεις στο YouTube θα βρεις πολλά βιντεακια με κοκατιλ, θα ξετρελαθείς :)
 
Back
Top