Γενικά Είμαι ανάμεσα στην αγορά ζακό, noble macaw ή amazon

Για χρόνια θα τον έχεις αν του παρέχεις τα πάντα σωστά. Σου είπε κανείς ότι οι μικρότεροι παπαγάλοι στερούνται νοημοσύνης ή δεν χρειάζονται συντροφικότητα; Συγγνώμη που θα στο πω, αλλά δεν προσανατολίζεσαι και πολύ σωστά ως προς τα κριτίρια της αγοράς σου..
Φιλικά πάντα τα λέω..
 
Δεν μ'αρεσουν τα μικρα ειδη ειχα παλιοτερα Budgies αλλα δε βρισκω κατι το ενδιαφερον σε αυτα... Και κονουρα δε ξαναπερνω γιατι αν ηταν ετσι θα κρατουσα τον παλιο μου...Ειναι αλλιως ενας μεγαλος παπαγαλος που θα ειναι φιλος σου για χρονια... Ειναι δυσκολο δεν αμφιβαλω...
Το θεμα ειναι: Εσυ να εισαι φιλος του για χρονια και για παντα! Μικρος η' μεγαλος σε μεγεθος δεν εχει σημασια, η σχεση σου μαζι του μετραει.
 
να παρεις African Grey ! Δεν κανει πολλη φασαρια και ειναι πανεξυπνος. Οσο για τις 10 ωρες υπνου πιστευω ειναι υπερβολη, και 7-8 ωρες να κοιμαται μια χαρα θα ναι. επισης οι μικροι παπαγαλοι οπωσδηποτε δεν εχουν την ιδια νοημοσυνη με τους μεγαλους. τρομερες διαφορες
 
να παρεις African Grey ! Δεν κανει πολλη φασαρια και ειναι πανεξυπνος. Οσο για τις 10 ωρες υπνου πιστευω ειναι υπερβολη, και 7-8 ωρες να κοιμαται μια χαρα θα ναι. επισης οι μικροι παπαγαλοι οπωσδηποτε δεν εχουν την ιδια νοημοσυνη με τους μεγαλους. τρομερες διαφορες

Αυτα ολα τα ανακαλυψες στους 2 μηνες που φροντιζεις εναν μικρο σε ηλικια αφρικανικο; Προφανως δεν εχεις ενημερωθει σωστα. Αν διαβασεις σε ξενα εγκυρα site στο διαδικτυο θα δεις οτι τιποτα απο αυτα που ειπες παραπανω δεν ειναι ορθο.
 
νομιζα οτι σε αυτο το forum εχουμε ολοι δικαιωμα να λεμε την αποψη μας! Ανεξαρτητα απ το αν ειναι τεκμηριωμενη απο ξενα sites ! Οι πηγες γνωσεων του καθενος ειναι προσωπικη υποθεση πιστευω! Οσο για τους "2 μηνες ", δεν νομιζω να γνωριζεις την εμπειρια και τις γνωσεις του καθενος απο μας
 
νομιζα οτι σε αυτο το forum εχουμε ολοι δικαιωμα να λεμε την αποψη μας! Ανεξαρτητα απ το αν ειναι τεκμηριωμενη απο ξενα sites ! Οι πηγες γνωσεων του καθενος ειναι προσωπικη υποθεση πιστευω! Οσο για τους "2 μηνες ", δεν νομιζω να γνωριζεις την εμπειρια και τις γνωσεις του καθενος απο μας

Δεν σε εκρινα και δεν υπαρχει λογος εξαλλου.:) Σαφως και ολοι μπορουμε να λεμε ελευθερα την αποψη μας αλλα εφοσον γνωριζουμε κατι απο δικη μας εμπειρια ωστε αποδεδειγμενα να μπορουμε να το τεκμηριωσουμε η χρησιμοποιωντας αλλες πηγες του διαδικτυου. Διαφορετικα αν εγω που για παραδειγμα δεν ξερω για καναρινια παω και γραφω τι "νομιζω" στα καναρινια θα αποτελει αυτο βοηθεια για αυτον που ανοιξε το θεμα; Αναφερθηκα στους 2 μηνες επειδη απλα θυμηθηκα οτι περιπου τοτε απεκτησες τον αφρικανικο σου.
Λυπαμαι αλλα αδικα με παρεξηγησες. :)
 
να παρεις African Grey ! Δεν κανει πολλη φασαρια και ειναι πανεξυπνος. Οσο για τις 10 ωρες υπνου πιστευω ειναι υπερβολη, και 7-8 ωρες να κοιμαται μια χαρα θα ναι. επισης οι μικροι παπαγαλοι οπωσδηποτε δεν εχουν την ιδια νοημοσυνη με τους μεγαλους. τρομερες διαφορες
Mε την ευκαιρία, φιλικά και από ενδιαφέρον πάντα, ρωτώ, μετά το θέμα https://community.petbirds.gr/threa...-μου-να-μην-ανεβαινει-στα-κουρτινοξυλα.11543/
δεν τον έχεις αυτό τον Αfrican Grey; Επειδή δεν αναφέρεις πλέον ότι τον φροντίζεις! Τι απέγινε; Φυσικά είναι σεβαστές οι απόψεις!
 
δυστυχως ο ζακο που ειχα εδω και περιπου 1 μηνα εχει πεθανει. Αιτια αγνωστη. Πολυ πιθανον απο κατι σαν ιο, τον οποιο φανταζομαι κουβαλουσε απο οταν τον πηρα. Δεν το ανεφερα στο forum γιατι ημουν τοσο χαλια που δεν ηθελα καν να το συζητησω ...
 
Παιδες μιλαω με εναν που βρηκα σε μια αγγελια και πουλαει ζακό στην τιμη των 150 ευρω + 65 ευρω τα μεταφορικα.. Ολα μαζι 215 μου ειπε για να τον φερει εδω... Μου εστειλε και φωτογραφιες απο τους παπαγαλους αλλα δεν ξερω εμενα κατι μου βρωμαει σε αυτη την υπο8εση δεν το διακυνδινευω
 
Φίλε, PANTAZHS VASILHS πιστεύω ότι σε καμία περίπτωση ο Ανέστης (Φοίβος) δεν σε έκρινε.

Εγώ που φροντίζω 8 χρόνια Αφρικάνικο Γκρίζο (δηλαδή έχω εμπειρία), μπορώ να πω ότι συμφωνώ μαζί του, ότι 10 ώρες ύπνου χρειάζονται οπωσδήποτε τα πουλιά μας.

Και ασχολία μαζί του αρκετές ώρες την ημέρα επειδή ακριβώς έχει μεγαλύτερη νοημοσύνη.

georgepanatha θα σου συνιστούσα να ψάξεις το θέμα πάρα πολύ πριν αποφασίσεις να πάρεις μεγάλο παπαγάλο, είναι όντως δέσμευση ζωής.
 
Παιδες μιλαω με εναν που βρηκα σε μια αγγελια και πουλαει ζακό στην τιμη των 150 ευρω + 65 ευρω τα μεταφορικα.. Ολα μαζι 215 μου ειπε για να τον φερει εδω... Μου εστειλε και φωτογραφιες απο τους παπαγαλους αλλα δεν ξερω εμενα κατι μου βρωμαει σε αυτη την υπο8εση δεν το διακυνδινευω

Πρέπει να είναι απάτη πρόσεξε!
 
καλο ειναι να το κοιταξεις. Γιατι μου φαινεται περιεργο που το δινει τοσο φτηνα
 
Τον ρωτησα για πλακα αν δεχεται πληρωμες με paypal ετσι ωστε αν ειναι απατη να κανω claim στη paypal για να παρω τα λεφτα μου πισω... Περιμενω απαντηση τωρα... Και παλι ομως δεν ξερω αν το διακυνδινεψω... Οι παπαγαλοι εχουν χαρτια μου ειπε...
 
δν ξερω αν εχουν χαρτια, παντος προσεχε δν ξερεις τη μπορει να εχει
 
Back
Top