Γενικά Είμαι ανάμεσα στην αγορά ζακό, noble macaw ή amazon

georgepanatha

PB New Member
Εγγραφή
30 Ιουλ 2008
Μηνύματα
93
Πόλη
Κρήτη
Καλησπερα παιδες μετα απο πολυ καιρο... Το patagonian που ειχα το χαρισα στον ξαδερφο μου... εκανε πολυ φασαρια και ηταν πολυ επι8ετικο(ισως επειδη το ειχα αγορασει αγριο και δεν ηταν μικρο ), ασχολιομουν πολυ με αυτο αλλα δεν εβλεπα να αλλαζε κατι στη συμπεριφορα του.. Εχω αρκετη υπομονη αλλα οταν βλεπω οτι οι προσπαθειες που κανω πανε χαμμενες τοτε απογοητευομαι.. Δεν ξερω ισως φταιω κι εγω ... Τωρα μετα απο 3 μηνες που το εδωσα σκεφτομαι να αγορασω ενα αλλο το οποιο να ειναι μωρο και ταισμενο στο χερι αυτη τη φορα ωστε να ειναι πιο ηρεμο και πιο ευκολο στο να το μαθω... Ειμαι αναμεσα σε ζακό και noble macaw καθως και σε amazon αλλα περισσοτερο προς το πρωτο διοτι παντα ηθελα ενα ζακο.. Δεν ξερω ομως ποιο απο ολα αυτα κανει περισσοτερη φασαρια... Θα με βοη8ουσε πολυ να ακουσω τις γνωμες σας και τις συμβουλες σας... Ευχαριστώ
 
κοίταξε λίγο εδώ, μπορεί να βοηθηθείς! https://community.petbirds.gr/threads/Συγκριτικός-πίνακας-ειδών-παπαγάλων-project.7745/
Συμφωνώ μαζί σου οτι το patagonian conure είναι κατα τη γνώμη μου τα πιο θορυβώδη παπαγαλοειδή, αλλάκαι τα υπόλοιπα είδη που ανέφερες, αν δεν έχουν χώρο, χρόνο απο εσένα, διατροφή σωστή, δεκάωρο+ υπνο, παιχνίδια, κλπ, ε,την κάνουν τη φασαρία τους. 🙂
είναι τόσο έξυπνα ζώα, που διεκδικούν με τη φωνή,θέση στη ζωή σου!
 
Γιωργο εισαι σιγουρα ετοιμος για εναν τετοιο μεγαλο παπαγαλο; Δεν θελω να σε αποθαρρυνω αλλα θυμαμαι πως μας ειχες πει πως το πουλακι δεν ηταν τοσο αγριο και οτι σε αφηνε να το χαιδευεις και ανεβαινε και στο χερι σου και ο,τι απλα εσυ δεν ενιωθες ασφαλεια να το αφησεις να βγει απο το κλουβι του. Αυτα ειναι δικα σου θεματα https://community.petbirds.gr/threads/Ο-Πέτρος-προσαρμόζεται.7268/ https://community.petbirds.gr/threads/Παπαγάλος-φωνάζει-συνεχώς-τι-να-κάνω.6517/ Στο δευτερο μαλιστα μιλας για 4-5 ωρες υπνο μονο το βραδυ.

Αν δεν μπορεσες να "φερεις βολτα" αυτον που ειχες φοβαμαι πως με εναν παπαγαλο απο τα ειδη που αναφερεις θα τα βρεις πολυ δυσκολοτερα.

Και παλι επαναλαμβανω οτι απλα στα λεω φιλικα για να σε προετοιμασω για το τι κατα τη γνωμη μου σε περιμενει αν παρεις εναν μεγαλυτερο παπαγαλο.:)
 
Εαν πραγματι μπορεις να εχεις εναν τετοιο παπαγαλο, νομιζω οτι την λιγοτερη φασαρια την κανουν οι African Grey.
 
Συνφωνώ με τον Ανέστη απο ένα τέτοιο είδος παπαγάλου που είχες,ξαφνικά να πάς σε ένα τόσο μεγάλο είδος... Πιθανόν να υπάρξει πρόβλημα, διότι χωρείς μεγάλη ''προιπηρεσία'' δήσκολα θα τα βγάλεις πέρα... Θα σου πρώτεινα καλήτερα ένα ckokatiel ή ένα ringneck για αρχή και μετά πας σε αυτά τα μεγάλα είδοι... 😉
 
Απο οτι εχω ακουσει κι απο 'δω αν το παρω απο εκτροφειο ταισμενο στο χερι δεν 8α ειναι πιο ευκολο για μενα; Ανεστη τα θυμαμαι αυτα που λες... Είχε προσαρμοστει αλλα δεν επαψε ποτε να κανει υπερβολικη φασαρια και να ειναι επι8ετικος και μεχρι πριν απο λιγο καιρο που τον ειχα...
 
To oτι θα παρεις ενα μωρο δε σημαινει απολυτως τιποτα. Απλα δεν θα εχεις το θεμα της εξημερωσης. Σαφως και θα φωναζει διοτι ειναι παπαγαλος οπως και να το κανουμε. Τωρα αν καποιο πουλι φωναζει πολυ και αλλο λιγοτερο αυτο εκτος απο το ειδος εξαρταται απο παρα πολλα ακομη περισσοτερα. Με 4-5 ωρες υπνο θα εχεις ενα νευρικο πουλι (οποιουδηποτε ειδους) που θα φωναζει και θα δαγκωνει και θα ειναι αψυχολογητο. -Δεν θεωρω απιθανο να ειναι και αυτη η αιτια που ο Πετρος σου φωναζε τοσο οσο λες-. Αυτο που θελω να πω ειναι τι διαφορετικο πιστευεις οτι θα κανεις εσυ ωστε να μην παρουσιαστουν τα προβληματα που ειχες με τον αλλο παπαγαλο; Διοτι αν πιστευεις οτι επειδη θα ειναι ενα μωρο ταισμενο στο χερι θα ειναι και χωρις μπελαδες και φασαρια κανεις πολυ μεγαλο λαθος κατα τη γνωμη μου. :)
 
Απλα να μη βλεπω τις προσπα8ειες μου να πηγαινουν χαμμενες... Τουλαχιστον το μικρο θα ειναι πιο ημερο... απο θεμα φασαριας δεν με ενοχλει αν ειναι μεσα στα λογικα πλαισια.. Εγω πιστευω οτι θα εχω πιο πολυ ορεξη να ασχοληθω μαζι του...
 
... Εγω πιστευω οτι θα εχω πιο πολυ ορεξη να ασχοληθω μαζι του...

Νομιζω πως σε αυτη τη φραση βασιζονταν ολα τα προβληματα που ειχες με τον αλλο παπαγαλο.

Μια φιλη μου μεγαλωσε τον δευτερο African Grey της στο χερι μονη της και το πουλι απο θεμα χαρακτηρα αγαπαει μονο τον αντρα της και αυτην της εχει σακατεψει τα χερια και θελει κυριολεκτικα να την φαει. Ειναι γεματα πληγες και σημαδια. Το πουλι ειναι τωρα 2,5 ετων. Αυτο που θελω να πω ειναι οτι κανεις δε σου εγγυαται οτι το καινουριο πουλι θα ειναι αλλιως. Θα το αφηνεις να κοιμαται 10 ωρες συνεχομενες; (αυτο ειναι μονο ενα απλο παραδειγμα απο τα πολλα που παιζουν ρολο ) Αν αυτο θα το αφηνεις δεν ειναι αδικο που δεν αφηνες το προηγουμενο; Αν δεν το αφηνεις ουτε αυτο τοτε θα εχεις παλι τα ιδια και το πουλι θα εχει την ιδια καταληξη πραγμα αδικο ακομη και για να ενα ζωο να πρεπει να αποχωριζεται την οικογενεια του. Εαν σε πονεσε το δαγκωμα του conure, εχεις ιδεα τι θα πει δαγκωμα απο εναν παπαγαλο τετοιου μεγεθους που θελεις που μπορει να εχει νευρα για καποιο λογο;

Η αποφαση βεβαια ειναι δικη σου, εμεις οι υπολοιποι απλα καταθετουμε τις σκεψεις και τις γνωμες μας πρωτα απ'ολα για το καλο των πουλιων πιστευω.
 
εγω θαθελα αμα παρεις μεγαλο παπαγαλο να μη ξεχασεις και τα δολια
παιδια εδω μεσα που καμια φορα ζητανε να τους χαρισουν μεγαλο παπαγαλο.. Που ξερεις.. Μπορει και αυτος να σκουζει
 
Το μεγεθος του patagonian ειναι περιπου οσο ενος γκριζου δηλαδη δεν υπαρχει διαφορα μεγεθους
 
εγω εχω ενα κοκατιλ που τον εχω μαθει κ μιλαει λιγο τον εχω μεγαλοσει εγω. Ακομα καλητερα να παρεις ενα νεογενιτο παπαγαλακι να το μεγαλωσεις εσυ
 
Εγώ πιστεύω ότι είναι μεγάλη ενευθυνότητα αν δεν το έχουμε ξανακάνει να μεγαλώνουμε μόνοι μας μωράκια.. Ευαίσθητα αυτά, άπειροι εμείς αν πάει κάτι στραβά στο τέλος, το αντέχεις;
 
εχω μεγαλωσει 3 μωρακια γιαυτο ειπα οτι δν ειναι δυσκολο. Κ αυτο που λες εσυ δικιο εχεις
 
Δεν μ'αρεσουν τα μικρα ειδη ειχα παλιοτερα Budgies αλλα δε βρισκω κατι το ενδιαφερον σε αυτα... Και κονουρα δε ξαναπερνω γιατι αν ηταν ετσι θα κρατουσα τον παλιο μου... Ειναι αλλιως ενας μεγαλος παπαγαλος που θα ειναι φιλος σου για χρονια... Ειναι δυσκολο δεν αμφιβαλω...
 
Back
Top