Γενικά Είμαι η Όλγα κι απόκτησα πρόσφατα έναν μικρούλη ζακό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης OLGA82
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

OLGA82

PB New Member
Εγγραφή
9 Ιουν 2020
Μηνύματα
14
Πόλη
Νέα Σμύρνη
Ειναι ο Ερμής, τον πηραμε απο εκτροφεα.. Βεβαια δεν γνωριζω κ πολλα απο παπαγάλους, μα προσπαθω απο το διαδικτυο κ απο τον άνθρωπο που με βοηθησε για την αγορα του.. Εχω κ 2 μικρα παιδακια.. Δεν ξερω κατα πόσο θα τα καταφέρω... Τον ταιζουμε με κρεμουλα.. Τρωει κ ξηρους καρπούς κ λατρεύει μηλο, αρακα και καροτο! Ειστε καταπληκτικη παρέα κ θα χαρω να με βοηθατε σε αποριες κ '' φοβίες ''...
 
Καλώς ήρθες, να χαίρεσαι τον Ερμή και τα μικρά σου.
Ποια είναι η ηλικία του;
Υπάρχουν φίλοι που ασχολούνται και σίγουρα θα σε βοηθήσουν στις απορίες σου.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ σε ευχαριστω πολυ!Έχει ξεκινήσει κ τρωει ξηρους καρπούς, μηλι, αρακά κ καρότο... Πρέπει να ειανι βραστα τα λαχανικα; Η απλα ξεπαγωμενα;
[automerge]1591707649[/automerge]
@Tony Forpus καλησπερα! Σας ευχαριστώ!
[automerge]1591707701[/automerge]
@ΜΑΡΙΑαα Σας ευχαριστω πολύ
... Ειναι λιγο αγχωτικό για αρχη, αλλα νομιζω πως θα τα παμε καλα..
 
Καλώς ήρθες Όλγα. 🙂

Ποια είναι η βασική του τροφή, αυτή που θα τρώει όταν σταματήσει την κρέμα; Θα σου πρότεινα να του την έχεις ήδη στο κλουβί του. Συγκεκριμένα θα σου πρότεινα ένα καλό επώνυμο μίγμα σπόρων απο γνωστή εταιρεία όπως και μια καλή μάρκα πέλετς για παπαγάλους. Μην παραλείπεις να του δίνεις όσα περισσότερα φρέσκα λαχανικά μπορείς (λιγότερα φρούτα κι όχι πολύ ώριμα-γλυκά) για να δοκιμάζει και να μαθαίνει να τα τρώει όσο είναι μικρός και πιο δεκτικός.

Εαν θέλεις συμβουλές σχετικά με το κλουβί και τη διαμονή του ανέβασε μας φωτο με τις ερωτήσεις σου.
 
Εχω ολα τα παραπανω μονιμα στο κλουβι... Ξηρους καρπούς (μειγμα) κ πελλετς.. Κ νερακι(δεν τον εχω δει να πίνει βέβαια) με τη συριγγα πινει... Θα πρέπει να τα δινω με σειρα; Πρωι φρουτα μεσημέρι λαχανικα, απογευμα φρουτα βράδυ λαχανικα; Κ ενδιαμμεσα να τρωει ξηρους καρπους κ πελλετς; Συγνωμη για τις τόσες ερωτησεις! 🤗
 
Η σειρά δεν νομιζω οτι έχει καμία σημασία, παρά μονο το πόσο τρώει απο το καθένα και να τρώει ποικιλία κατάλληλων τροφών. Γενικά έχει σημασία η μάρκα στις τροφές, λογω ποιότητας και αναλογιών στα συστατικά που περιέχουν (χωρίς να σημαίνει ότι το ακριβότερο είναι πάντα το καλύτερο), αυτά που έχετε(τους ξηρούς καρπούς/μιγμα σπόρων και τα πελετς) τα πήρατε χύμα ή συσκευασμένα; Τα αναμειξατε εσείς; Για το πόση κρέμα πρέπει να τρώει και μέχρι πότε δεν ξέρω θα σας βοηθήσουν οι παρόμοιες παλαιότερες περιπτώσεις από το φόρουμ και όσοι γνωρίζουν από γκριζάκια.
[automerge]1591741080[/automerge]
Τον έχετε καιρό; Σε τι ηλικία έφυγε απο τον εκτροφέα;
 
@Φοίβος@myr οι τροφες ειναι απο συσκευασια κ οχι χυμα! Ρον εχουμε μια βδομάδα κ ο κυριος απο οπου μας ηρθε μας ειπε για εναν μηνα να συνεχισουμε να του δινουμε κρεμα 3 φορες τη μερα κ να τον ταιζουμε στο χερι(λαχανικα, φρουρα).. Προσπαθω να ανεβασω φωτο κ απο τροφη κ κλουβι..
[automerge]1591782567[/automerge]
@Φοίβος

IMG_20200610_123445.webp
 
Καλησπέρα Όλγα.. Καλώς ήρθατε. Ειναι ο πρώτος παπαγάλος σου; Σε ρωτάω επειδή είπες πως τον ταΐζεις κρέμα και από ότι γνωρίζω πρέπει να έχει κάποιος εμπειρία για να το κάνει σωστά. Μπραβο σου που το κατάφερες!
 
Back
Top