Γενικά Είμαι ο Πεπίτο και ήρθα για να μείνω

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης panos4
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Να χαίρεσαι τον όμορφο Πεπιτο.
Το να κοιμαται 1 το βραδυ του κανει κακο. Δεν αναπληρώνει "πληρως" τον ύπνο το πρωι, ο βραδινος εχει άλλη ποιότητα. Τέτοια εποχή 8 η ώρα θα πρέπει να ροχαλίζει ο μαγκάκος. Θα πρέπει να βρειτε μια λύση γι' αυτο.

Το στικ οπως σου ειπαν κι αλλα παιδια σουταρε το. Απο τροφή, βιταμίνες και κροκετες, επώνυμες συσκευασμένες μάρκες και ΠΟΤΕ χύμα. Επισης λιγα φρουτα και λαχανικα για να τα συνηθίσει όπως βλέπω ότι ήδη κάνετε (μπορει να παρει και μηνες, ισως και χρονια αλλά καλο θα του κανουν).

Κόψτε του την εύκολη προσβαση στον πατο του κλουβιου (τη σκαλιτσα που εχει εκει) για να μη τριγυρναει στις ακαθαρσιες του. Επίσης οι πατηθρούλες καλο θα ήταν να αντικατασταθουν με φυσικές ξύλινες καθως κουραζουν τα ποδαρακια του οι πλαστικές

Αυτά με τη... "γκρίνια μου" (και συγνώμη) και σας εύχομαι πολλά κι ευτυχισμένα χρόνια να ζήσετε με το φιλαρακι σας!
 
Να χαίρεσαι τον όμορφο Πεπιτο.
Το να κοιμαται 1 το βραδυ του κανει κακο. Δεν αναπληρώνει "πληρως" τον ύπνο το πρωι, ο βραδινος εχει άλλη ποιότητα. Τέτοια εποχή 8 η ώρα θα πρέπει να ροχαλίζει ο μαγκάκος. Θα πρέπει να βρειτε μια λύση γι' αυτο.

Το στικ οπως σου ειπαν κι αλλα παιδια σουταρε το. Απο τροφή, βιταμίνες και κροκετες, επώνυμες συσκευασμένες μάρκες και ΠΟΤΕ χύμα. Επισης λιγα φρουτα και λαχανικα για να τα συνηθίσει όπως βλέπω ότι ήδη κάνετε (μπορει να παρει και μηνες, ισως και χρονια αλλά καλο θα του κανουν).

Κόψτε του την εύκολη προσβαση στον πατο του κλουβιου (τη σκαλιτσα που εχει εκει) για να μη τριγυρναει στις ακαθαρσιες του. Επίσης οι πατηθρούλες καλο θα ήταν να αντικατασταθουν με φυσικές ξύλινες καθως κουραζουν τα ποδαρακια του οι πλαστικές

Αυτά με τη... "γκρίνια μου" (και συγνώμη) και σας εύχομαι πολλά κι ευτυχισμένα χρόνια να ζήσετε με το φιλαρακι σας!
Σημερα με κλειστη τηλεοραση και σκεπασμενος καλα με πετσετα απο τις 9 ακομα τον ακουω δεν εχει κοιμηθει! Στικακι εφυγε καδο με τη μια! Μαρουλακι το τσακιζει οποτε μαλλον για το επομενο 3ημερο λεω να του βαλω να δοκιμασει φρουτο μαλλον κανα μηλο να δω πως θα τα παει! Αλλα δεν θελω να το σφηνωσω στα καγκελα οποτε μαλλον θα του το βαλω σε κανα μπολακι μεσα στο κλουβι! Το κεχρι το δινω πλεον εξω να το φαει και το καταπινει αμασητο 😀! Σημερα εκανε 2 πτησεις δοκιμαστικες η μια κυκλο το δωματιο και πηγε να ανεβει ψηλα κουζινα αλλα δεν τα καταφερε και γαντζωθηκε απο το χερουλι και η αλλη πανω στην τηλεοραση αλλα παλι δεν εφτασε και κατω! ΑΑΑ εκανε και πεταγμα προς το κλουβακι του που ειχα ανοιχτη την πορτα και μπηκε σχεδον μεσα! Στον πατο δεν παει αλλο μπηκε η σχαρα και ολα καλα και η σκαλα πλεον κοιταει προς τα πανω! Σε καλο δρομο ειμαστε πιστευω!
 
Θα συνηθίσει και θα κοιμάται νωρίς. 🙂
Αντί για μαρούλι, μπορείς να του δώσεις σπανάκι, παντζαρόφυλλο ή κάτι άλλο πράσινο πιο θρεπτικό...
Σε λίγο που θα συνηθίσει και το χώρο και βρει τα πατήματά του να δεις πτήσεις :)
 
Για φρούτα και λαχανικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα μανταλάκι και να τα κρέμας
Σωστα ευχαριστω!
[automerge]1548104657[/automerge]
Θα συνηθίσει και θα κοιμάται νωρίς. 🙂
Αντί για μαρούλι, μπορείς να του δώσεις σπανάκι, παντζαρόφυλλο ή κάτι άλλο πράσινο πιο θρεπτικό...
Σε λίγο που θα συνηθίσει και το χώρο και βρει τα πατήματά του να δεις πτήσεις :)
ναι θα δοκιμασω και αλλα απλα το μαρουλι ηταν το πρωτο που μου ηρθε στο μυαλο! Μμμ παντζαροφυλλο μονο η και το παντζαρι;
 
Για φρούτα και λαχανικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα μανταλάκι και να τα κρέμας
Ή να του τα δίνεις με το χέρι σου... Πιστεύω το μήλο θα το λατρέψει.. Τα δικά μου καναρίνι κ λοβακι το λατρεύουν...
 
Το μαρούλι δεν του προσφέρει και πολλά πράγματα. Επίσης τα λαχανικά "τρελλο" πλύσιμο και στέγνωμα πριν τα δώσουμε. Μια χαρα τα πάτε, θα είναι λογικά άτσαλες οι πτήσεις του στην αρχή, τα δικά μου είχανε "μετρήσει" τους τοίχους και τα έπιπλα ένα ένα μέχρι να μαθουνε να πετανε καλά 😛

Δεν κοιμάται ακόμα γιατί το βιολογικό του ρολόι έχει συνηθίσει σε μεγαλύτερες ώρες. Ομως να ξέρεις κάτι, δεν εχει σημασία που είναι σκεπασμένος μας "νιώθει" ότι είμαστε στο χώρο. Σκέψου τα δικά μου αντιδρούν ακόμα και όταν περνάω έξω απ' την κλειστή πόρτα του δωματίου που κοιμούνται. Δεν ξεφεύγει τίποτα απ' τα διαολακια.

Και ο λαός απαιτεί φωτογραφίες εδώ μεσα, θα το μαθεις σύντομα 😛
 
Εγώ του δίνω το φύλλο και παθαίνει αμόκ..
Πάντως θέλει γενικά ποικιλία και μέτρο..
Να ρωτήσω κάτι τα φύλλα η και το παντζάρι τα δίνουμε αφού το βράσουμε η όπως το αγοράσουμε κατευθείαν μετά το πλυσιμο στέγνωμα; Επίσης τρώνε και φαγητό π.χ η γυναίκα μου έκανε εχθές ρύζι με αρακά και καρότο θα μπορούσα να του δώσω να δοκιμάσει κατευθείαν πριν ρίξω αλάτι;
[automerge]1548146329[/automerge]
Πανέμορφος ο Πεπίτο να τον χαίρεσαι!
Ευχαριστώ!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top