Φροντίδα Είμαι σε αναζήτηση μεσαίου - μεγάλου παπαγάλου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης GreGoz
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

GreGoz

PB New Member
Εγγραφή
16 Ιουν 2022
Μηνύματα
20
Πόλη
Ηγουμενίτσα
Καλησπέρα στην ομάδα
Παρακολουθώ το φόρουμ εδώ κ λίγο κ θέλω να σας πω ένα μεγάλο μπράβο 👋👋
Έχετε κάνει καταπληκτική δουλειά με την οποία βοηθάτε πολύ κόσμο!
Τώρα να σας πω για εμένα μήπως μπορείτε να βοηθήσετε κ να προτείνετε.
Ειμαι σε αναζήτηση να πάρω παπαγάλο,παλιά όταν ήμουν μικρός είχα κάτι παπαγαλάκια κ καναρίνια οπότε είμαι αρχάριος.Παντα ήθελα έναν παπαγάλο κ καλά μεγάλο(όταν λέω μεγάλο δεν εννοώ κανεναν μακαο απλά όχι παπαγαλάκια ή κοκατιλ) οπότε τώρα με τα παιδιά(6 κ 3 χρόνων) είπα να τους πάρω έναν...
Νομίζω έχω καταλήξει σε μονκ ή ringneck(βρήκαμε έναν τύπο στην παραλία με ένα ringneck 1,5 χρόνων το οποιο ήταν πολύ ήσυχο και ήρεμο που πήγαινε σε όλους)
Έχετε να μου πείτε κάτι παραπάνω για αυτά τα 2 είδη ή να προτείνετε κ κάποιο που να μη το ξέρω;
Σας ευχαριστώ πολύ κ συγνώμη για το σεντόνι που έγραψα! 😁
 
@GreGoz Καλώς όρισες! Καλό θα ήταν λόγω της ηλικίας των παιδιών να πάρεις ένα budgie ή ένα κοκατιλ καθώς τα μονκ και τα ringneck τείνουν να είναι πιο επιθετικά και κυριαρχικά από άλλα είδη ίδιου μεγέθους. Τα παιδιά είναι μικρά γι αυτό θα πρέπει να τα επιβλέπεις κάθε φορά που έρχονται σε επαφή με το πουλί καθώς μπορεί καταλάθος να το χτυπήσουν ή να το εκνευρίσουν και να τα δαγκώσει. Και τα δύο είδη θα χρειαστούν πατήρες από φυσικό ξύλο, πολλά παιχνίδια και ένα μεγάλο κλουβί. Το ιδανικό κλουβί για budgie είναι μια 60αρα, μια 76αρα ή εάν έχεις πολύ χώρο μια 90αρα ζευγαρώστρα. Για κοκατιλ θα χρειαστείς ένα κλουβί σαν αυτό:

Κλουβί Sandra
0101712.webp

Θα χρειαστείς επίσης σουπιοκόκαλο για την πρόσληψη ασβεστίου. Τα ringneck και τα μονκ χρειάζονται μεγάλα κλουβιά συν όλα τα παραπάνω. Λόγω ότι έχεις μικρά παιδιά και είσαι αρχάριος θα σου πρότεινα να πάρεις ένα ήμερο πουλάκι από έναν αξιόπιστο εκτροφέα. Καλό απόγευμα!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πάντα ήθελα έναν παπαγάλο κ καλά μεγάλο(όταν λέω μεγάλο δεν εννοώ κανεναν μακαο απλά όχι παπαγαλάκια ή κοκατιλ) οπότε τώρα με τα παιδιά(6 κ 3 χρόνων) είπα να τους πάρω έναν...
Είναι πάρα πολύ μικρά και μπορεί άθελά τους να του κάνουν κακό. Τον παπαγάλο θα πρέπει να τον αναλάβετε εσείς για 20-30 χρόνια. Να τον βγάζετε έξω να παίζει, να τον εκπαιδεύσετε, να μη μένει μόνος πολλές ώρες, να έχετε εξασφαλίσει parrot sitting για τα επόμενα 20-30 χρόνια αν δεν μπορείτε να τον παίρνετε μαζί σας και με όλη την τεράστια προίκα του. Είναι πολύ μεγάλη δεσμευση και αν προκύψουν και θέματα υγείας και συμπεριφοράς λόγω γονιδίων ή παραμέλησης τότε γίνονται πολύ πιο περίπλοκα τα πράγματα
Και φυσικά καθάρισμα καθάρισμα καθαρισμα.
Μήπως να περιμένατε να μεγαλώσουν τα παιδιά να φτάσουν σε ηλικία που μπορούν να είναι τουλάχιστον λίγο πιο υπεύθυνα; Τα ζώα δεν είναι δωράκια, είναι ισόβια ευθύνη και δέσμευση.
 
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Ο παπαγάλος θα ευθύνη δική μου και όχι φυσικά των παιδιών... Τον παίρνω για μένα απλά στη γυναίκα λέω ότι είναι για τα παιδιά! 😆😁
Έχω διαβάσει και έχω καταλάβει αυτά που λέτε για δέσμευση, υπευθυνότητα κτλ...
Η ζωή μου πλέον είναι μια ρουτίνα(δουλειά-σπίτι-οικογένεια) οπότε δεν υπάρχει κάτι που θα αλλάξει τα επόμενα χρόνια..
Έχω βρει από έναν εκτροφεα ένα μονκ το οποίο θα σταματήσει την κρεμα σε κάνα 2 βδομάδες...
Ανάμεσα σε μονκ κ ringneck ημέρα κ μεγαλωμένα με κρέμα και τα 2, είναι κάποιο πιο ζόρικο ή δύσκολο;
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Επόμενη ερώτηση
Μπορείτε να μου στείλετε κλουβιά που να μπορούν να μείνουν ένα από τα παραπάνω είδη?
Επίσης μια λίστα από τροφες κ ότι άλλο θα χρειαστώ για την αρχή!
 
Ειμαι σε αναζήτηση να πάρω παπαγάλο
Πριν την απόκτηση του διάβασε αυτό το άρθρο:
βρήκαμε έναν τύπο στην παραλία με ένα ringneck 1,5 χρόνων το οποιο ήταν πολύ ήσυχο και ήρεμο που πήγαινε σε όλους
Δεν είναι όλοι έτσι, υπάρχουν και παπαγάλοι που δεν πηγαίνουν σε ανθρώπους που δεν γνωρίζουν.
Ανάμεσα σε μονκ κ ringneck ημέρα κ μεγαλωμένα με κρέμα και τα 2, είναι κάποιο πιο ζόρικο ή δύσκολο;
Το κάθε πουλάκι έχει τον δικό του χαρακτήρα.
Κάποια είναι πιο εύκολα στη διαχείριση τους και κάποια είναι πιο δύσκολα και απαιτητικά στην φροντίδα, την εκπαίδευση και τη διατροφή τους.
Και τα δύο είδη θεωρούνται ανθεκτικά πουλιά, και χρειάζονται παρόμοια φροντίδα.
Προσωπικά τα monk μου αρέσουν περισσότερο.
Έχω βρει από έναν εκτροφεα ένα μονκ
Εδώ θα πρέπει να είσαι πολύ προσεκτικός στην επιλογή σου.
Ο παπαγάλος που θα πάρεις πρέπει να χαίρει άκρας υγείας.
Δες τι πρέπει να προσέξεις:
 
(βρήκαμε έναν τύπο στην παραλία με ένα ringneck 1,5 χρόνων το οποιο ήταν πολύ ήσυχο και ήρεμο που πήγαινε σε όλους)
Αν είναι αυτός ο λόγος που σας παρακίνησε να αποκτήσετε ένα παπαγάλο, θα πρότεινα να μην το κάνατε. Ο ενθουσιασμός είναι ο χειρότερος σύμβουλος στην απόκτηση ενός πουλιού.

Αν πρόκειται για συνειδητοποιημένη και ώριμη απόφαση, θα είμαστε εδώ για ότι χρειαστείτε. 🙂
 
Καλημέρα
Πουλι ταϊσμένο 2 βδομάδες από τους γονείς κ μετά μόνο από χέρι πως ακούγεται;
 
@GreGoz
Να σε ρωτήσω κάτι.
Τα άρθρα που σου επισυνάπτουμε τα διαβάζεις ή τζάμπα τα βάζουμε;
Πουλι ταϊσμένο 2 βδομάδες από τους γονείς κ μετά μόνο από χέρι πως ακούγεται;
Το ιδανικότερο είναι τα πουλάκια να μεγαλώνουν να σιτίζονται και να απογαλακτίζονται από τους φυσικούς γονείς τους.
Επίσης αν θέλουμε να αποκτήσουν από μικρά οικειότητα με την ανθρώπινη επαφή μπορούμε μετά την τρίτη με τέταρτη εβδομάδα όμως, όχι νωρίτερα, να τα βγάζουμε από την φωλιά τους να ασχολούμαστε μαζί τους και να τα ταΐζουμε, όχι όμως αποκλειστικά εμείς.
Η μέθοδος ονομάζεται co- parenting και την εφαρμόζουν αρκετοί εκτροφείς.
Διάβασε και αυτό:
 
@GreGoz
Να σε ρωτήσω κάτι.
Τα άρθρα που σου επισυνάπτουμε τα διαβάζεις
ή τζάμπα τα βάζουμε;
Τα έχω διαβάσει τα περισσότερα, απλά είναι μαζεμένη πολύ πληροφορία που κάπου χάνεις την μπάλα κ τα ξεχνας!
Σ ευχαριστώ παντως
 
Τα έχω διαβάσει τα περισσότερα, απλά είναι μαζεμένη πολύ πληροφορία που κάπου χάνεις την μπάλα κ τα ξεχνας!
Ο Βάιος σε ρώτησε επειδή πολλά από τα πράγματα που ρωτάς απαντώνται ήδη με τον καλύτερο τρόπο στα άρθρα.

Βοηθάει πολύ πάντως να μελετάς πρώτα ένα άρθρο και να μας γράφεις στο forum τυχόν διευκρινήσεις που θέλεις να γίνουν. Έτσι αποκτάς πιο βαθιά γνώση των πραγμάτων από ότι αν σου απαντάμε απλώς σε αποσπασματικές ερωτήσεις.
 
Βοηθάει πολύ πάντως να μελετάς πρώτα ένα άρθρο και να μας γράφεις στο forum τυχόν διευκρινήσεις που θέλεις να γίνουν. Έτσι αποκτάς πιο βαθιά γνώση των πραγμάτων από ότι αν σου απαντάμε απλώς σε αποσπασματικές ερωτήσεις.

Διαβάζοντας πάλι το παραπανω έχω μια απορία και γι αυτό ρώτησα κ πιο πάνω
Ποια είναι η κατάλληλη ηλικία στο να πάρουμε το πουλί από τους γονείς;
Δλδ οταν το πουλι είναι 2βδομαδων, 1 μηνών κτλ
Δε περιμένω ακριβή απάντηση απλά μια αιτιολογηση ότι πχ "η καλύτερη ηλικία να πάρουμε το πουλί από τους γονείς είναι η... Γιατί το τότε γίνεται αυτό... "
 
Δεν υπάρχει μία απάντηση για όλους και τι εννοώ…

Αν ρωτάει ένας εκτροφέας, την απάντηση θα πρέπει να δώσει κάποιος έμπειρος στην εκτροφή παπαγάλων, γιατί εγώ δεν είμαι.

Αν ρωτάει ένας υποψήφιος αγοραστής, η απάντησή μου είναι να περιμένει να κλείσει το πουλάκι δύο μήνες τουλάχιστον στα χέρια του εκτροφέα του και να το πάρει μετά.

Ο λόγος που δεν προτείνω να πάρει ένας υποψήφιος αγοραστής ένα πουλάκι μικρότερο των δύο μηνών, είναι επειδή έχουμε δει κατά καιρούς δράματα στο forum από ιδιοκτήτες που απόκτησαν ένα πουλάκι πρόωρα με σκοπό να το αναθρέψουν ίδιοι. Αυτός είναι και ο λόγος που στις αγγελίες μας δεν επιτρέπουμε την πώληση πουλιών μικρότερων των δύο μηνών.

Αν δεν έχεις καλυφθεί από την απάντησή μου, περίμενε καλύτερα κάποιον εκτροφέα να σου απαντήσει, γιατί αυτός γνωρίζει τα εκτροφικά καλύτερα.
 
Ποια είναι η κατάλληλη ηλικία στο να πάρουμε το πουλί από τους γονείς;
Όταν το πουλάκι γίνεται αυτόνομο, ανεξάρτητο, μπορεί και τρώει όλες τις τροφές μόνο του.
Στους παπαγάλους αυτό γίνεται από τους δύο έως τους τέσσερις μήνες περίπου, εξαρτάται από το είδος.
Οι μικρότεροι σε μέγεθος παπαγάλοι γίνονται αυτόνομοι πιο γρήγορα από τα μεγαλύτερα είδη.
Στα monk και στα ringneck αυτό συμβαίνει μετά τους τρεις μήνες περίπου.
 
Μπορεί κάποιος εκτροφεας ή μέλος του φόρουμ που γνωρίζει να μου πει ποτέ είναι κατάλληλη ηλικία για ένα μονκ να φύγει από τους γονείς του;
Τι θέλω να πω, μιλώντας με 2 άτομα που δίνουν δίνουν νεοσσούς μόνκ μου είπαν ότι τα πήραν από τους γονείς στις 2 βδομάδες.
άρα βάσει αυτών που έχω διαβάσει είναι παπαγάλοι ταϊσμένοι στο χέρι και όχι με την μέθοδο co parenting σωστά;
Για να είναι με co parenting θα έπρεπε να είναι με τους γονείς έως τους 3 μήνες περίπου που γίνονται τα μικρά αυτόνομα και να τα ταΐζουν κ αυτοί με κρέμα;Έχω καταλάβει σωστά;
Δε ξέρω αν γίνομαι κανανοητος απλά θέλω να καταλάβω αν η μέθοδος co parenting(που κατά την ταπεινή μου γνώμη είναι καλύτερη από τις άλλες 2) ολοκληρώνεται όταν γίνει το μικρό αυτόνομο κ είναι κ οι γονείς του μαζί δλδ μέχρι τους 3 μήνες περίπου ή οι 2βδομαδες είναι κατάλληλες-αρκετές ωστε να πούμε ότι μεγάλωσε με co parenting...
Αυτά κ συγνώμη για το σεντόνι! 😁
 
@GreGoz 2 βδομάδες είναι πολύ λίγες για την απογαλακτιση ενος παπαγάλου. Οι μονκ απογαλακτιζονται περίπου στην ηλικία των 2 μηνών. Για να παρουμε ενα μωρό πουλι πρεπει να είμαστε σίγουροι πως το πουλακι μπορει να τραφει μονο του. Δες εδω για το co-parenting https://community.petbirds.gr/threads/Ανατροφή-νεοσσών-με-τη-μέθοδο-του-co-parenting.18065/.
 
@GreGoz 2 βδομάδες είναι πολύ λίγες για την απογαλακτιση ενος παπαγάλου. Οι μονκ απογαλακτιζονται περίπου στην ηλικία των 2 μηνών. Για να παρουμε ενα μωρό πουλι πρεπει να είμαστε σίγουροι πως το πουλακι μπορει να τραφει μονο του. Δες εδω για το co-parenting https://community.petbirds.gr/threads/Ανατροφή-νεοσσών-με-τη-μέθοδο-του-co-parenting.18065/.
Αυτό που ρωτάω είναι
ποια είναι η μέθοδος ανατροφής όταν αφήνουμε το μωράκι 2 βδομάδες με τους γονείς του κ μετά το παίρνουμε κ το ταΐζουμε κρέμα μέχρι να γινει αυτόνομο κ να τρώει μόνο του
 
Back
Top