Γενικά Είναι Χελιδόνι;

vaylane

PB New Member
Εγγραφή
30 Μαρ 2008
Μηνύματα
34
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Σήμερα περπατώντας στο κέντρο της Θεσσαλονίκης βρήκα τον παρακάτω μικρό φτερωτό στο πεζοδρόμιο. Προς το παρόν τον μάζεψα αλλά δεν ξέρω κάν τι πουλί είναι. Σπουργιταράς σίγουρα δεν είναι 😛

Μπορεί κάποιος να το αναγνωρίσει; Σε Pet Shop μου είπαν οτι είναι χελιδόνι και οτι θα πρέπει να το ταίζω με σύριγγα αλλά δεν είμαι σίγουρος.
 

Συνημμένα

  • 29072008022.webp
    29072008022.webp
    58,8 KB · Προβολές: 997
  • 29072008021.webp
    29072008021.webp
    32,9 KB · Προβολές: 338
Κάποιο είδος χελιδονιού ειναι σίγουρα. Εντομα τρώει, βασικά.
Αν του δώσεις κρόκο αυγού (πρωτείνες) καλά θα είναι.
Υπάρχει έτοιμη τροφή για εντομοφάγα στα ΠΕΤ-ΣΟΠ.
Αν δεν έχει κάποια αρρώστια ή κτύπημα, δεν το βλέπω να μένει
για πολύ. Είναι αρκετά μεγάλο και σύντομα θα πετάξει για να βρεί
συγγενείς και φίλους. 🙂
 
Ζαλισμένο αρκετά φαίνεται. Ελπίζω να μήν έχει κάτι σοβαρό. Προς το παρόν μαζεύω τις σκόρπιες μύγες και βράζω κανα αυγουλάκι.

Ευχαριστώ για τα tips 😉
 
Χρόνη μου καραταω μια μικρή επιφύλαξη για το αν ειναι χελιδόνι ή όχι. Το κυρτο ράμφος του και τα κατάμαυρα νύχια του με παραπέμπουν καπου αλλου. Θα βοηθούσε πολύ για την αναγνώρισή του αν χωρις να το ταλαιπωρήσεις μπορούσες να βαλεις μερικές φωτογραφιες ακόμα...

Ωραιο το κουίζ πάντως και πολύ εκπαιδευτικό... Με έβαλες στο ψαξιμο!
 
Η αλήθεια είναι οτι όταν το μάζεψα ενας μαγαζάτορας μου είπε οτι είναι Γεράκι πόλης. Αν παρατηρήσω οτι λατρεύει τον κιμά και όχι τις μύγες μάλλον έχω πρόβλημα! :D

Georgina μου στην πρώτη ευκαιρία θα βγάλω καλύτερες φωτογραφίες (αυτές ήταν απο το κινητό μου) και θα τις ποστάρω.

Cheers
 
θα συμφωνησω με την Τζινα... Το σουλουπι του δεν με παραπεμπει σε χελιδονι αλλα σε κατι αλλο... Ισως και αρπακτικο🙄

και αφου σου ειπε κι ο μαγαζατορας οτι ειναι γερακι... Πιστευω ακραδαντα οτι ειναι αρπακτικο!
 
Ο μαγαζάτορας που μου είπε οτι ειναι γεράκι με είδε να το μαζεύω (έχει κάβα). Ο Pet Shopas το θεωρεί χελιδόνι. Αμα είναι αρπακτικό μήπως θα ήταν καλύτερα να το δώσω σε κάποια αρμόδια υπηρεσία που θα ξέρουν και πως να το φροντίσουν;
 
Ο μαγαζάτορας που μου είπε οτι ειναι γεράκι με είδε να το μαζεύω (έχει κάβα). Ο Pet Shopas το θεωρεί χελιδόνι. Αμα είναι αρπακτικό μήπως θα ήταν καλύτερα να το δώσω σε κάποια αρμόδια υπηρεσία που θα ξέρουν και πως να το φροντίσουν;


Ισως αυτη ειναι η καλυτερη ιδεα, εκεινοι θα ξερουνε σε ποιο ειδος ανηκει και ποια διατροφη πρεπει να εχει!
 
Συγκριτικά με τα γυαλιά που βρισκονται πάνω στο τραπέζι, διακρίνω πως ειναι πολύ μεγαλο για να ειναι νεοσσός χελιδονιού. Μαλλον πρόκειται για καποιο αρπακτικό χωρίς να μπορώ να το πω με βεβεαιότητα. Η σωματική του κατασκευή, τα μεγάλα μάτια του και το στήσιμό του δεν θυμίζει σίγουρα χελιδόνι. Ισως αν επικοινωνούσες το ΕΚΠΑΖ της Β. Ελλάδας να μαθαινες σίγουρα. Ισως ετσι εχει περισσότερες πιθανότητες να επιβιώσει.

Μην ξεχάσεις να μας ενημερώσεις για να μάθουμε και εμείς περί τινος πρόκειται!
 
Το πουλάκι δεν είναι ούτε χελιδόνι ούτε γεράκι.
Nομίζω πως ο κούκος είναι κάπως έτσι αλλα δεν είμαι σίγουρος.
 
Το ΕΚΠΑΖ πρέπει να έχει κλείσει. Υπάρχει κάποιος άλλος φορέας που να ασχολείται με την περίθαλψη άγριων ζώων;

Ο μικρός δεν φαίνεται να έχει κάποιο πρόβλημα εμφανές πέραν της αδυναμίας. Δεν γνωρίζω πολλά αλλά δεν πρέπει να έχει κάτι σπασμένο. Προς το παρόν του έδωσα μόνο νέρο με σύριγγα και θα τον αφήσω να ξεκουραστεί. Ετοίμασα ένα κλουβάκι με ροκανίδια στο πάτο για να απλωθεί.
 
Το ΕΚΠΑΖ πρέπει να έχει κλείσει. Υπάρχει κάποιος άλλος φορέας που να ασχολείται με την περίθαλψη άγριων ζώων;

Ο μικρός δεν φαίνεται να έχει κάποιο πρόβλημα εμφανές πέραν της αδυναμίας. Δεν γνωρίζω πολλά αλλά δεν πρέπει να έχει κάτι σπασμένο. Προς το παρόν του έδωσα μόνο νέρο με σύριγγα και θα τον αφήσω να ξεκουραστεί. Ετοίμασα ένα κλουβάκι με ροκανίδια στο πάτο για να απλωθεί.
Δοκίμασε να επικοινωνήσεις με την ''Αλκιονη''. Είναι σύλλογος προστασίας αγριων ζώων και πουλιών. Βέβαια είναι στην Πάρο αλλά πρώτον θα σε καθοδηγήσουν και δεύτερον έχει και σταθμό πρώτων βοηθειών στη Θεσσαλονίκη. Εχω τηλέφωνα αλλά δεν ξέρω αν πρέπει να στα δώσω στο forum. Σου δίνω το site

ΑΛΚΥΟΝΗ - Σύλλογος Περίθαλψης & Προστασίας Αγρίων Ζώων

Περιμένω νέα
 
Και μια κοντινή...
 

Συνημμένα

  • Apus%20pallidus14.webp
    Apus%20pallidus14.webp
    44,7 KB · Προβολές: 240
Οι ωχροσταχτάρες Apus pallidius ανήκουν στις σταχτάρες. Παρόλο που λέγονται και πετροχελίδονα, δεν συγγενεύουν με τα χελιδόνια. Τα πόδια τους σε αντίθεση με αυτα των χελιδονιών είναι κατάλληλα για γάντζωμα και όχι για να κάθονται σε συρματα όπως τα κοινά χελιδόνια. Οι μακριές μυτερές τους φτερούγες τα καθιστούν ικανούς και ακούραστους ανεμοπόρους, μιας και παντα τα παρατηρούμε εν πτήση! Είναι ικανά να τρώνε, να ζευγαρώνουν, ακόμα και να κοιμούνται στον αέρα. Σιτίζονται με έντομα, τα οποία και μπορούν να πιάσουν ακόμα και σε ύψος 1 χιλιομέτρου. Το συνολικό τους μέγεθος αγγίζει τα 18 εκατοστά ενώ το άνοιγμα των φτερών τους αγγίζει τα 44 εκατοστά. Προτιμούν να φωλιάζουν σε παλιά κτίρια, σε βράχια, κοιλότητες και σχισμές κυρίως κοντά σε θάλασσα. Εχουν φαρδύ κεφάλι και λαιμό και παχυ σώμα. Τα ενήλικα πουλιά έχουν λευκό μπάλωμα στον λαιμό, και σκούρα μάσκα ματιού.

Είσαι πολύ τυχερός που βρηκες το πουλάκι. Τάιζέ το με έντομα και μόλις δυναμώσει απελευθέρωσε το! Μας εδωσες μια πολύ ωραια ευκαιρια για μελέτη!
 
μηπως τελικα ειναι ενηλικο; Γιατι στις πληροφοριες που βρηκε η τζωρτζινα λεει οτι τα ενηλικα πουλιά έχουν λευκό μπάλωμα στον λαιμό! Και αν προσεψετε την δευτερη φωτογραφια εχει λευκο κατω απο το στομα...
 
Έχει πολύ λίγο λευκό κάτω απο το λαιμό του. Πιστεύω οτι αν συνέλθει θα είναι θέμα ημερών για να πετάξει. Τα παιδιά στην ΑΝΙΜΑ προτείνουν για διατροφή ξηρή τροφή για γάτες (βρεγμένη) και μερικές φορές ασπράδι αυγού βρασμένο.

Κρίμα που δεν έχουν κάποιο παράρτημα και σε εμάς εδώ πάνω. Αν υπήρχε θα τους το πήγαινα κατευθείαν.

Παραθέτω και μια φωτογραφία απο την σελίδα τους.

Οι περισσότεροι νομίζουν ότι είναι μικρά γεράκια, εξ αιτίας των γαμψών νυχιών και του «γερακίσιου» βλέμματος, που οφείλεται στο προστατευτικό για τον ήλιο φρύδι τους.
 

Συνημμένα

  • img_2333.webp
    img_2333.webp
    9,6 KB · Προβολές: 260
Back
Top