Γενικά Είναι Χελιδόνι;

Μίλησα σήμερα με το Σύλλογο Προστασίας και Περίθαλψης Άγριων Ζώων (ANIMA - Αρχική).

Απο την σύντομη κουβέντα που είχα με ενημέρωσαν οτι το πουλάκι μάλλον είναι ικανό να πετάξει κανονικά, απλώς το συγκεκριμένο είδος όταν πέσει στην γή χρειάζεται βοήθεια για να απογειωθεί. Όλη τους την ζωή την περνάνε στον αέρα. Σταματάνε μόνο για την αναπαραγωγή τους αλλά και πάλι σε ψηλά σημεία.

Σε περίπτωση που δεν πετάξει θα το δώσω σε εθελόντρια του συλλόγου για να το αναλάβει ή θα το στείλω με ΚΤΕΛ στην Αθήνα.

μηπως τελικα ειναι ενηλικο; Γιατι στις πληροφοριες που βρηκε η τζωρτζινα λεει οτι τα ενηλικα πουλιά έχουν λευκό μπάλωμα στον λαιμό! Και αν προσεψετε την δευτερη φωτογραφια εχει λευκο κατω απο το στομα...
Φώτη μάλλον είχες δίκιο τελικά 😉
 
Καλημερα Χρονη!
για να μην ταλαιπωρηθει με κτλ το πουλακι κι αφου λες οτι το ΕΚΠΑΖ μαλλον εκλεισε για διακοπες, σου εστειλα σε π. Μ. το κινητο τηλεφωνο καποιου παιδιου απο το ΕΚΠΑΖ που βοηθησε κιεμενα με τοπερδικακι, αν θες δοκιμασε ειναι Θεσσαλονίκη και ισως μπορεσει να ερθει να το παρει.:D
 
Κατερίνα θα δοκιμάσω να τον πάρω το απόγευμα τηλέφωνο. Κανα 2 δοκιμαστικές πτήσεις που κάναμε με τον μικρό δεν ήταν επιτυχείς ☹

Σήμερα του έδωσα ζαχαρόνερο και λίγες μυγούλες.

Το αστείο είναι οτι του αρέσει να σκαρφαλώνει στην μπλούζα μου και να κουρνιάζει στον ώμο.:)
 
Μόλις παρέδωσα τον μικρό στα παιδία απο το ΕΚΠΑΖ. Κατερίνα χίλια ευχαριστώ για τα τηλέφωνα και τις πληροφορίες!
 
Μπράβο Χρόνη για τη φροντίδα και το ενδιαφέρον που έδειξες για το πιτσιρίκι!
 
Όλοι εδω μέσα θα έκαναν το ίδιο Μαίρη! Ευτυχώς σχετικά γρήγορα παραδώθηκε σε σωστά χέρια.
Τώρα ξέμεινα με τροφή για μικρά και με ένα extra κλουβάκι βέβαια.. 😛
 
Ε ολο και κατι θα βρουμε να το γεμισουμε το κλουβακι... 😉θα σε εχω υποψη μου μια και οι καρδερινες κλωσσανε τριτη γεννα!
 
Back
Top