Ασθένειες Είναι άρρωστη η Νταίζη, το θηλυκό ζεμπράκι μου;

Καταρχήν περαστικά στην Νταιζούλα σου. Τι φωτογραφία ήταν αυτή... Με όλοι την οικογένεια στο πλευρό της...
 
Μπράβο Άννα, ευχαριστούμε για τη φωτογραφία, την ενημέρωση, τα ευχάριστα νέα. Όλα καλά πάντα.
 
εχω νεοτερα σχετικα με την αρρωστη μας.η μικρη ειναι στα ιδια επιπεδα κ στην ιδια κατασταση. Μιλησα με το πτηνιατρο τη παρασκευη κ μου ειπε οτι η καλλιεργεια εδειξε αρκετα υψηλα επιπεδα απο ενα κωλοβακτηριδιο που κανονικα υπαρχει σε μικρη ποσοτητα, την escherichia coli. Κ συνεστησε να απομoνωσω τη νταιζη κ να της χορηγησω για καμια εβδομαδα το αντιβιοτικο bitryl. Αποτι καταλαβα η μικρη δεν ειναι κ σ επολυ καλη κατασταση. Διοτι εαν ξεπερασει το κινδυνο μου ειπε ο γιατρος οτι θα μεινει φορεας του κωλοβακτηριδιου κ ισως θα εχει φουσκωματα. Κ στη χειροτερη υπαρχει κ κινδυνος να τελειωσει κ να μην αντεξει επειδη μου ειπε πως αυτη η αντιβιωση ειναι ισχυρη...
γνωριζετε αυτο το φαρμακο;
 
ναι, είναι πολύ ισχυρό αντιβιωτικό, που έχει αποτέλεσμα αν ο οργανισμός δεν είναι εξασθενημένος, γιατί, μαζί με τα μικρόβια μερικές φορές σκοτώνει και ζωτικά όργανα του οργανισμού!
θα πρότεινα να δίνεις πολυβιταμίνες στο νερό, αμέσως μετα την αντιβίωση ή και κατα την διάρκεια της χορήγησης του φάρμακου. Ρώτησε όμως το γιατρό σου, μη κάνουμε και του κεφαλιού μας...
καλή ανάρωση...
 
Tis Vitamines, boris na dinis kai mazi me to BAYTRIL. Kanonika den iparxei problima.
 
Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!
Ναι Χαρη αυτο μου εδωσε κ ο ιδιος μου ειπε να ζητησω το 0,5 τοις 100 κ θα βαζω-πληροφοριακα- μονο μισο ml σε 100ml νερου δηλ μιας κανονικης ποτιστρας αποτι καταλαβα.
Αλεξανδρε σωστα Baytril λεγεται. Να ρωτησω, βιταμινες για να την δυναμωσω τι ειδους να βαλω; Εψαξα στο θεμα φαρμακα κ συμπληρωματα κ απο μια γρηγορη ματια που εριξα ειδα για την περιπτωση μου to multi vit της beaphar.
 
Η δοσολογία που σου συνέστησε ο γιατρός είναι η μισή από την αναφερόμενη στις οδηγίες της συσκευασίας.
Προτεινόμενη δοσολογία είνα 10ml ανά λίτρο.
Οπότε, όταν η μικρή σου γίνει καλά,
θα ήταν χρήσιμο να αναφέρεις τις παρατηρήσεις σου.
Προς βοήθεια των υπολοίπων για αντιμετώπιση παρόμοιου περιστατικού, εάν δεν υπάρχει ιατρική βοήθεια...
Εκτός του συμπληρώματος βιταμινών,
καλό θα ήταν να της χορηγήσεις & κάποιο προβιοτικό.
Η εντερική χλωρίδα καταστρέφεται με τα αντιβιωτικά,
το προβιοτικό βοηθάει στην αποκατάστασή της.
Θα σου πρότεινα το Liviferm της Chevita,
χορηγείται εύκολα μέσω του νερού & βρίσκεις σε μικρές συσκευασίες(φακελάκι).
Αυτά ισχύουν γενικά,
είμαι παντελώς άσχετος &;😱σκράπας με τα...ζεβράκια!
 
To Multi-Vit einai kala. ( Oles Multivitamines se basi hygro einai kala ). Kai boris na baleis mazi me to Baytril 0,5ml ana 100ml.

Tora me to pharmako ( Baytril ). Einai apolito sosto afto pou lei o Xaris. I dosologia einai PARA POLI mikro kai an skeftoume ta Zebrakia pinoune akoma pio ligo apo ta Kanaria, simenei tha pernoune akoma mikroteri dosi. Afto einai poli epikindino. Giati etsi skotonounte ta "adinamo" Bakteria kai ta "dinamika" Bakteria epizoune, kai oxi mono afto afta ta Bakteria pou epizoune, seloune tin epomenei fora 3-fores tin dosi na skotonounte. Etsi tha ginoune ta Bakteria "resistent". Simenei den boreis na tous skotoneis tin epomenei fora me to idio Antibiosei. Kai an skeftoume tora ta MEGABAKTERIES (E-COLI) einai kapio apo tous Bakteries pou einai ta pio diskolo, idi sou elege o iatros "bori" ( Ego elega MALON ) na menoune foreas.

Selo na pistebo afto o Kiniatros kserei ti kanei kai den biastike kai ipe lathos dosologia. Kato kato aftos eina Kiniatros.
 
δηλ εσυ αλεξανδρε πιστευεις οτι πρεπει να δωσει περισσοτερη δοση απο την αντιβίωση;
ομως ετσι δεν υπαρχει ο φοβος να πεθανει και το πουλι το ιδιο αντι μονο τα μικροβια που εχει;
 
Nasos,

Pisteboume stin Eklithia
Kai ta Nomismata exoume stin trapeza.

O kiniatros elege prepei na dini 0,5 ml Baytril 0,5% sta 100ml nero. Aftos spoudase, aftos dini tis sintages.

Ego apo tin emperia mou, den eimai Kiniatros, ala milao me diafora ptiniatrei stin germania, ksero i dosologia gia tis karderines kai sta kanarinia einai 2-3 ml Baytril 2,5% ana Litro nero. Afto edina ta poulia mou, kai akoma zoune. Ala pali DEN EIMAI PTINIATRO. Ala ksero to pio epikindino sti xrisi Antibioseis einai na dinis miomenei dosis, giati, eksigousa pio pano.
 
Επειδη με μπερδεψε η ολη κατασταση ξανατηλεφωνησα στον γιατρο για να ρωτησω την ακριβη δοσολογια του Baytril. Αυτη τη φορα μου ειπε να δωσω 1ml σε 100ml νερου, για 5 ημερες. Την προηγουμενη φορα θυμαμαι μου ειχε πει 0.5ml για καμια εβδομαδα κ με αυτα που μου ειπατε μπερδευτηκα τελειως. Οποτε θα ακολουθησω τη συμβουλη του γιατρου δηλαδη θα χορηγησω 1ml καθε μερα στη ποτιστρα της μικρης μας αφου την απομονωσω. Επισης μου συνεστησε να τ επαναλαβω μετα απο 15 ημερες για καλυτερα αποτελεσματα.
θα καταγραφω εδω την πορεια της μικρης κ ελπιζω ολα να πανε καλα. Αγορασα κ το αντιβιοτικο κ πηρα κ το multi vit που θα το χορηγω παραλληλα.
Επισης τον ρωτησα για τυχον παραπανω ποσοτητα κ μου ειπε οτι δεν οφελει σε κατι, αφου στο τελος θα καταντησει τοξικη η ποσοτητα. Απο τι μου ανεφερε, οι νορμαλ ποσοτητες που χορηγουνται απο αυτο το αντιβιοτικο κυμαινονται μεταξυ 0,5 εως και 1,5 ml.

edit: να συμπληρωσω οτι η βοηθεια ειναι καλοδεχουμενη κ οτι καθε γνωμη ειναι σεβαστη. Θελω το καλυτερο για τα μικρα μου. Κ εφοσον καποιος εχει διαφορετικη αποψη για την ποσοτητα κτλ να την εκφραζει. Κ το αν θα την ακολουθησω ειναι δικο μου θεμα, δηλαδη η ευθυνη ειναι δικη μου δεν προκειται να επιρριψω σε κανεναν ευθυνες. Απλα γνωριζω οτι μελη οπως ο Αλεξανδρος και αλλοι εχουν πολυτιμες εμπειριες κ σκεφτομαι σοβαρα τα οσα εκφραζουν, κ αποφασιζω κ αναλογα παντα με τη δικη μου ευθυνη διοτι δικα μου ειναι κ τα μικρα.
 
Επειδη με μπερδεψε η ολη κατασταση ξανατηλεφωνησα στον γιατρο για να ρωτησω την ακριβη δοσολογια του Baytril. Αυτη τη φορα μου ειπε να δωσω 1ml σε 100ml νερου, για 5 ημερες.

Anna afto einai tora akribos afti i dosi pou dino kai ego.

Mono esei dinis 1ml sta 100ml nero apo to Baytril 0,5%, afto einai 10 ml Baytril sto Litro nero.

Ego kano to mix 2ml Baytril 2,5% sto litro nero. Afou dika mou Baytril einai 5 fores pio dynato apo dika sou (2ml x 5 = 10ml).

Simenei tora i dosologia pou dinis einai akribos to idio me tin dosologia pou ksero ego. Ego elega apo tin triti mera na ksekinisis na dinis mazi me to Baytril, meza sto idio nero ligo Multivit ( 0,5 ml ana 100ml nero).
 
H Νταιζυ εχει ξεκινησει απο δευτερα μεσημερι την αντιβιωση της.ηταν λιγο δραμα να την παρω απο το κλουβι της κ να τη χωρισω απο την οικογενεια αλλα τα καταφερα. Μετα επι ποση ωρα το ενα καλουσε το αλλο. Κ πεταγαν προς τα καγκελα για να ειδωθουν.☹τουλαχιστον τα εβαλα διπλα διπλα ακριβως τα κλουβια οποτε μετα το συνηθισαν. Την τριτη ηταν σε καλυτερη κατασταση η μικρη, χθες κ σημερα λιγο κοιμισμενη τη βλεπω, δηλ ιδια κατασταση με παλια, δεν εχει αλλαξει κατι, παρολο που εχουν περασει ηδη 3.5 ημερες.
το πρωι τα αλλαξα κ επειδη ηθελα να καθαρισω το κλουβι της νταιζης την πηρα ενα μετρο πιο περα κ κατω απο ενα τραπεζι που τα εχω κ τα 2 κλουβια. Να δειτε πως εκανε ο ντοναλτ!βαζω κ ενα ηχητικο ντοκουμεντο. Αυτος που ακουγεται δυνατα ειναι ο ντοναλτ κ η πιο μακρινη φωνη ειναι η νταιζη.
 

Συνημμένα

Ο καημενος τη φωναζε... Αλλα αφου ειναι για το καλο της τοτε ετσι πρεπει να γινει για να ξαναειναι μαζι. :)
 
Δεν εχω κατι νεοτερο για τη μικρη μας. Απλα να συμπληρωσω οτι η θεραπεια της ολοκληρωθηκε, δηλ επι 5 ημερες πηρε την αντιβιωσης της οπως εγραψα κ παραπανω, αλλα δυστυχως η κατασταση πανω κατω η ιδια παρεμεινε.. Κοιμαται αρκετη ωρα μεσα στην ημερα, μπανακι τωρa με τηζεστη δεν ηθελε να κανει. Θα επαναλαβω την αντιβιωση οπως μου ειχε συστησει ο γιατρος σε καποιες μερες-σε 15 συγκεκριμενα απο τοτε που σταματησα- μπας κ δουμε διαφορα. Κριμα ειναι να τη βλεπω κοιμισμενη,ξυπναει ευτυχως καποιες φορες κ τοτε ο αντρας της κ η κορη της τρελαινονται κ χαλουν τον κοσμο. Αυτο ειναι πολυ γλυκο!:D

καποιος που να εχει να προτεινει κατι αλλο υπαρχει;.
 
Δεν το είχα δει το post λόγω απουσίας μου, τώρα το είδα. Άννα από τη στιγμή που έχει γίνει καλιέργεια από το γιατρό και ακολουθείς τις οδηγίες του δεν μπορούμε να προτείνουμε κάτι διαφορετικό. Αναφέρθηκε σε προηγούμενη απάντηση από τον Χάρη το να δίνεις προβιοτικά. Συμφωνώ και μπορείς αν δεν το έχεις κάνει ήδη να ρωτήσεις το γιατρό σου και να δώσεις προβιοτικά. Θα βοηθήσουν στο διάστημα αυτό ανάμεσα στις θεραπείες ώστε να ισοροπήσει η εντερική χλωρίδα. Καλή ανάρρωση σας εύχομαι.
 
επανερχομαι στο θεμα επειδη τα πραγματα δεν ειναι πολυ καλα. Τι εννοω:
οπως ειχα γραψει κ σε αλλα ποστς τηννταιζυ επειδη τον τελευταιο καιρο τα πηγαινε καλα με τον αρσενικο τα ειχα βαλει μαζι.χτες ομως παρατηρησα οτι κ αυτος την τσιμπουσε.
μετο που ειδα τη συμπεριφορα του αρσενικου αμεσως τον αλλαξα κ εμεινε η νταιζυ μονη της. Ποτε ξανα δεν ηταν οπως παλια η νταιζυ με την εννοια οτι επειση ειχε αυτον τον ιο(κωλοβακτηριδια) ηταν απαντα φουσκωμενη κ κοιμοταν συχνα, παρολη την αντιβιωση πυο ειχε παρει τοτε. Αλλα τουλαχιστον ητνα καλα σχετικα.σημερ απου πηγα να την παρατηρησω ομως δε μου φανηκε η κακομοιρα καθολου καλα. Καταρχην με το που τρωει κανει σαν να θελει να πεταξει το φαγητο της η σαν να θελει να ταισει καποιον ενω δεν χει. Δηλ σαν να την ενοχλει κατι απο μεσα της. Επισης οταν αναπνεει ακουγεται σαν δυσπνοια. Κ γενικα ειναι πολυ καταπονημενη κ ον λιγον τι ξεπουπουλιασμενη...
σκεφτομαι οτι ειναι ακαρεα της τραχειας. Θα την παω αυριο η μεθαυριο σε γιατρο απλως ηθελα τη γνωμη σας. Παραθετω κ ενα βιντεο κ οποιος μπορει κ ξερει ας μου πει τη γνωμη του.η κακομοιρα δνε την ειχα παρατηρησει κεγω αυτον τον καιρο επειδη συνεχεια τρεχω κ διαβαζω για τις εξετασεις μου..

απο μακρυνα μολις σημερα τα αλλα πουλακια που εχω αλλα δεν ξερω γιατι αν ειναι κατι μεχρι χτες τον αρσενικο τον ειχα με την νταιζυ οποτε πολυ πιθανον να εχει κολλησει κ αυτος κατι..
 

Συνημμένα

Back
Top