Ασθένειες Είναι άρρωστο...πώς μπορώ να βοηθήσω:

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Aris 2014
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Aris 2014

PB New Member
Εγγραφή
29 Ιουν 2014
Μηνύματα
47
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλημέρα σε όλους!
έχω τον Άρη,9μηνών κ μέχρι χθες όλα καλά, παίζαμε,τον έβγαλα φωτο, βγαίνει από το κλουβί κ πετάει μεσα στο σπίτι΄Τον έχω μέσα γιατί έξω έχει πολύ κρύο. Είναι δίπλα στο παράθυρο να βλέπει φως.
Σήμερα ξύπνησα κ κοιμόταν ακόμα, κλασσικά φουσκωμένος κ ακεφος... Τον έπιασα κ δεν είχε καν το κουράγιο ν αντισταθεί... Τον κρατάω στην αγκαλιά μου τώρα που γράφω κ κοιμάται. Δεν θα ρωτήσω τι έχει, διάβασα άλλα ποστ, ειδα την καρίνα που όλοι ρωτάνε κ τις κουτσουλιές, δεν βλέπω κάτι περίεργο... Είναι απίστευτα ήσυχος κ κοιμάται. Όταν καθόταν στο κλαδί σαν να έτρεμε κάποιες φορές...όση ώρα τον έχω πάνω μου δεν παρατηρώ κάτι...άλλαξε ο καιρός κ κάνει πολύ κρύο πάλι αλλα στο σπιτι είναι καλή η θερμοκρασία,όση είχα κ πριν... Τι μπορώ να κάνω...


κ οσο σας τα εγραφα αυτα, εκανε κατι κινησεις σαν λόξυγκα, εβγαλε 2κραυγουλες κ πέθανε... Μολις τωρα, στην αγκαλια μου...
μεγαλος ο πονος. Γιατι. Γιατι...
 
Καλημέρα σε όλους!
έχω τον Άρη,9μηνών κ μέχρι χθες όλα καλά, παίζαμε,τον έβγαλα φωτο, βγαίνει από το κλουβί κ πετάει μεσα στο σπίτι΄Τον έχω μέσα γιατί έξω έχει πολύ κρύο. Είναι δίπλα στο παράθυρο να βλέπει φως.
Σήμερα ξύπνησα κ κοιμόταν ακόμα, κλασσικά φουσκωμένος κ ακεφος... Τον έπιασα κ δεν είχε καν το κουράγιο ν αντισταθεί... Τον κρατάω στην αγκαλιά μου τώρα που γράφω κ κοιμάται. Δεν θα ρωτήσω τι έχει, διάβασα άλλα ποστ, ειδα την καρίνα που όλοι ρωτάνε κ τις κουτσουλιές, δεν βλέπω κάτι περίεργο... Είναι απίστευτα ήσυχος κ κοιμάται. Όταν καθόταν στο κλαδί σαν να έτρεμε κάποιες φορές...όση ώρα τον έχω πάνω μου δεν παρατηρώ κάτι...άλλαξε ο καιρός κ κάνει πολύ κρύο πάλι αλλα στο σπιτι είναι καλή η θερμοκρασία,όση είχα κ πριν... Τι μπορώ να κάνω...


κ οσο σας τα εγραφα αυτα, εκανε κατι κινησεις σαν λόξυγκα, εβγαλε 2κραυγουλες κ πέθανε... Μολις τωρα, στην αγκαλια μου...
μεγαλος ο πονος. Γιατι. Γιατι...
πολυ κρίμα...
 
Πολύ λυπάμαι Άρη, όταν υπάρχει αιφνίδιος θάνατος, το μυαλό μας πάει σε δηλητηρίαση ή καρδιακό, αν και ό,τι και να πούμε, ταξίδεψε το καημένο.
Σε καταλαβαίνω, κρίμα και για το πουλάκι και για την θλίψη σου.
 
κ οσο σας τα εγραφα αυτα, εκανε κατι κινησεις σαν λόξυγκα, εβγαλε 2κραυγουλες κ πέθανε... Μολις τωρα, στην αγκαλια μου...
μεγαλος ο πονος. Γιατι. Γιατι...

Λυπάμαι πραγματικά... άσχημες στιγμές... αλλά πιστεύω πως θα έπρεπε να γράψεις κάτι σχετικά εδώ και να ζητήσεις βοήθεια... Μέρες νωρίτερα. Δεν ξέρω αν θα μπορούσαμε να σας βοηθήσουμε αλλά σίγουρα θα κάναμε τη συλλογική προσπάθειά μας.
Όπως και να 'χει... Οφείλουμε να μαθαίνουμε από τα λάθη μας και να συνεχίζουμε να κινούμαστε με σύνεση, γνώση και εμπειρίες προς τα νέα σχέδια.
Σχέδια που πρέπει να κάνουμε για να υπάρχει ενδιαφέρον και διάθεση.
Ξέρω πως λυπάσαι... Πιθανόν να σου λείπει... αλλά υπάρχει συνέχεια που πρέπει να ακολουθήσεις.
Θα περιμένω τα νέα σου σχέδια σε σχέση με τα πτηνά...
 
σας γραφω κ δεν τον εχω αφησει απο την αγκαλια μου, δεν εγραψα κατι πιο πριν γιατι δεν ειχε προβλημα, ηταν ζωντανος, δεν ειχε αλλαξει τιποτα περα απο το οτι κελαηδουσε λιγοτερο απο τον Δεκεμβριο... Ειχε σταματησει σχεδον,1-2-3 φορες την ημερα...
τι να πω... Τον εψαξα να δω απο κατω, δεν βλεπω κατι.. Μαλιστα προσπαθουσα ν ανεβασω φωτο αλλα δυστυχως επρεπει ν αλλαξει το μεγεθος κ δεν μπορουσα να το κανω με το 1 χερι
Τι να πω, ηταν συντροφια, ηταν πολλα...
Δηλητηριαση, απο τι; Ετρωγε συσκευασμενη τροφη κ μετα φρουτα κ λαχανικα καλα πλυμμενα... Εχθες συγκεκριμενα εφαγε αυγο απο αυτο που εφαγα κ εγω κ ανοιξα καινουρια τροφη Ορλουξ κ κελαιδινη... Ετρωγε απο συγκεκριμενη ταιστρα που του ειχα οταν πετουσε εξω στο δωματιο...

Ευχαριστω πολυ ολους για την συμπαρασταση σας... Τα καλα λογια... Καταλαβαινετε...
 
Χρειάζεται πολύ καλή και τακτική παρατήρηση της συμπεριφοράς του για να μπορείς να "φανταστείς" τις αλλαγές της υγείας του.
Όλα τα πτηνά από ένστικτο κρύβουν τις αρρώστιες τους... μια και κάθε ένδειξη αδυναμίας αποτελεί σημάδι και θα προκαλέσει την επίθεση... Των θηρευτών του.
Για να αποφύγουν λοιπόν τέτοιες καταστάσεις, κρύβουν κάθε αδυναμία και όταν την εκδηλώνουν είναι πολύ αργά...
Σίγουρα αν υπήρχε "ένα έμπειρο μάτι", θα διάβαζε κάποια από τα σημάδια... Που σίγουρα εμφανίζονται... κυρίως τις τελευταίες μέρες.
 
δεν εχω εμπειρια, ειναι η 2η φορα που εχω καναρινι ομως επειδη ηταν η συντροφια μου εδω που ειμαι, περνουσα πολλες ωρες μαζι του κ εδινα βαση στον χαρακτηρα κ συμπεριφορα του, καταλαβαινα πολλα, σιγουρα καποιος εμειρος θα ειχε καταλαβει, δεν αντιλεγω...
 
Φίλε, η απώλεια ''ξεπερνιέται'' η γίνεται λιγότερο επώδυνη, όταν αντικατασταθεί η χαμένη συντροφιά μας.
Ο φίλος σου πέρασε καλά μαζί σου και τώρα ξεκουράζεται στον αθέατο κόσμο των πνευμάτων.
Ψάξε να βρεις ένα άλλο, ώστε να σε βοηθήσει να το ξεπεράσεις και να διοχετεύσεις σε κείνο την αγάπη και την ενέργειά σου, όντας λίγο ''σοφότερος'' στη διαχείρηση πουλιών και πιο προσεκτικός σε τυχόν σημάδια η ενδείξεις ασθένειας.
 
Υπήρχε κάποιος λόγος που έτρωγε κόκκινη αυγοτροφή ή "βιταμίνη" ;
 
ειχα αναφερει οτι δεν κελαηδαει τοσο πολυ απο τον Δεκεμβριο κ μου ειπε ο κυριος που μου το εδωσε οτι μαλλον επειδη τον βγαζω εκτος κλουβιου σταματησε κ οτι τα αρσενικα θελει να ειναι σε κλειστο χωρο.στο κλουβι δηλαδη, αυτα... Ευχαριστώ.. Ναι το προσεχα πολυ κ παρατηρουσα πολυ...ηταν συγκατοικος, συνταξιδιωτης...ηταν η καλυτερη παρεα...

οχι, απλα την ειχα παρει στην αρχη αυτην

Δε δείχνει και ιδιαίτερα αδιάθετος...
καθολου... Εχθες ηταν πειραχτηρι, ερχοταν εκει που καθομουν κ τσιμπουσε, εδινε τσιμπιες στο στομα... Πραγματικα δεν καταλαβα να εχει προβλημα, στις 22.00 εκλεισα το φως, ειχε μπει μονος του στο κλουβι για υπνο
 
Ενημερώσου γύρο απο την κατοχή και την διατροφή τους,ώστε να μην κάνεις λάθη. Ετσι θα περιορίσεις κατά πολύ τις πιθανότητες να σου αρρωστήσει ο επόμενος φίλος σου. Αν έχεις τρόπο να στείλεις κάποιον σπίτι μου να πάρεις ένα Αχάτη, θα στον χαρίσω με μεγάλη ευχαρίστηση.
 
πιστεψε με, καθομουν κ διαβαζα απο την αρχη ολα τα θεματα στο φορουμ κ μαλιστα με κοροιδευαν που απαντουσα σε θεματα παλια καποιων ετων... Μπορεις να το δεις κ εσυ αυτο... Ειχα ενημερωση απο εδω,ρωτουσα τον εκτροφεα που μου το εδωσε κ στο πετ σοπ που αγοραζα τη συσκευασμενη τροφη κ εκει ρωτουσα για ο,τι μου φαινοταν περιεργο... Ειχα ρωτησει κ αυτο το ασπρο που φαινεται στο φτερωμα του αν ειναι καποια αρρωστεια... Ειχα καταντησει ισως λιγο υπερβολικη (Γυναικα ειμαι, Αρης λεγοταν το καναρινι)... Ευχαριστώ πολυ... Δυστυχως εγω βρισκομαι στην αλλη ακρη της Ελλαδας τωρα κ συ εισαι Αθηνα... Νομιζω πως μονο ετσι θα τον ξεχασω τον Αρη...
 
Ελισάβετ μου πραγματικά λυπάμαι! Το έχω ζήσει κι εγώ και όλοι μας εδώ μέσα και σε καταλαβαίνουμε... ☹

ειχε μπει μονος του στο κλουβι για υπνο
Την πόρτα την είχες κλείσει για να κοιμηθεί το βράδυ;
 
Ελισάβετ μου πραγματικά λυπάμαι! Το έχω ζήσει κι εγώ και όλοι μας εδώ μέσα και σε καταλαβαίνουμε... ☹


Την πόρτα την είχες κλείσει για να κοιμηθεί το βράδυ;
εχθες κ προχθες οχι

Ευχαριστω Αλικη
 
η ωρα που σηκωνομαι ειναι στανταρντ κ πολλες φορες φορες κοιμοταν οταν ξυπνουσα... Ειχε που συγκεκριμενα μερη που πηγαινε... Ειχαμε περασει πολλες ωρες μαζι κ δεν ειχα κατι που θα μπορουσε να χτυπησει, ασε που ακουγα οταν εβγαινε, δε νομιζω να χτυπησε... Κατι αλλο συνεβαινε ισως κ γι αυτο δεν κελαιδουσε απο τα μεσα Δεκεμβρη
 
Ελισάβετ , από την πρώτη ματιά μου γεννήθηκε το ερώτημα που σου έθεσε, στο #12 , ο κ. Μάκης. Ισχύει; Εάν ναι, μην ψάχνεις τίποτα άλλο...
 
Back
Top