Ασθένειες Είναι άρρωστο το μικρό περιστέρι;

Λοιπόν αν τα πουλάκια δεν φτάσουν πάνω κάτω στο ίδιο μέγεθος πάντα θα τρώει μόνο το μεγάλο και το μικρό θα πεθάνει... καλύτερα δώστου με την σύριγγα μην φοβάσαι απλά λίγο λίγο και ασε να το καταπίνει μονο του για να μην πνιγεί και μετά λιγο νερό για να πάει κάτω το φαΐ :) επίσης αν δεις να έρχεται η μανα να ταΐσει μπορείς να πάρεις χωρίς να σε δει το μεγάλο και να αφήσεις μονο το μικρό στην φωλιά ώστε να το ταΐσει και μετα ξανα βάλτο να φάει αυτο την επόμενη φορά έτσι θα ρυθμίζεις το φαγητό που θα δίνει η μάνα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Δεκαοχτουράκια – περιστεράκια

Μεγαλώνουν μια χαρά με exact. Πρέπει να γεμίζει 3-4 φορές τη μέρα ο πρόλοβός τους με κρέμα.
https://community.petbirds.gr/threads/Βρήκατε-έναν-νεοσσό.23218/
Αφου δεν βρισκει Κ5 δεν μπορει να βοηθησει στο ταισμα με αυτο;
 
Δεν νομίζω οτι γιατρεύτηκε με ένα τάισμα αλλα γιατί όχι φρυγανιά; στην ουσία είναι στάρι που εγινε αλεύρι μετα ψωμί και τελος φρυγανιά (σε νεοσσούς δεν έχω δώσει φρυγανιά αλλα δεν μου φαίνεται κακό)
 
Δεν νομίζω οτι γιατρεύτηκε με ένα τάισμα αλλα γιατί όχι φρυγανιά; στην ουσία είναι στάρι που εγινε αλεύρι μετα ψωμί και τελος φρυγανιά (σε νεοσσούς δεν έχω δώσει φρυγανιά αλλα δεν μου φαίνεται κακό)

Eιναι το στομαχι ενος νεοσσου σε θεση να τραφει με τα διογκωτικα και τα λοιπα συστατικα που περιεχουν οι φρυγανιες του εμποριου;
 
σωστό και αυτό... Δώσε σπασμένους και μουλιασμένους σπόρους (π.χ. ρύζι, στάρι, καλαμπόκι, φακές,)με την σύριγγα καλήτερα
 
Μαρια λες οτι καλως ταισε φρυγανια σε νεοσσο; Ειχαμε πραγματικη εικονα του πουλιου; Περασε η δυσπνοια με ενα ταισμα με φρυγανια;
Δεν λέω αυτό, υπάρχει ολόκληρη συζήτηση πιο πριν Ανέστη, αν διαβάσεις τις προηγούμενες σελίδες.
 
δεν διαβασα ολα τα ποστ λογω ελλειψης χρονου, αλλα καταλαβα οτι προκειτε για ταισμα νεοσσοτ😛
εκ πειρας να σου πω, πως ενας σπιτικος χυλος για σποροφαγα ειναι φρυγανια, το ασπραδιαπο τα αυγο βρασμενο, μηλο χωρις την φλουδα γιατι δεν περναει πολλες φορες απο τη συριγγα... Τα αλεθεις να γινουν μια αλειφη... Αν θες μπορεις να βαλρις κι ενα -δυο γραμμαρια σπιρουλινα. Το τοποθετειςστο ψυγειο...
Παιρνεις απο το μιγμα και προσθετεις αποστειρωμενο ζεστο νερο ετσιωστε η κρεμα για τον νεοσσο να ειναι αυστηρααα 39 βαθμους κελσιου... Ουτε παραπανω, ουτε παρακατω ...
Ανοιγεις το στομα και δινεις την τροφη στο λαρυγγα
Καλυτερα χρησιμοποιησε συριγγες για αρχη του ενος γραμμαριου...
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Back
Top