Ασθένειες Είναι άρρωστο το parrotlet μου ή είναι έτσι λόγω αλλαγής φτερών;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης marialok
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

marialok

PB New Member
Εγγραφή
3 Δεκ 2022
Μηνύματα
41
Πόλη
αθηνα
Καλησπέρα! Το parrotlet μου παρατήρησα σήμερα ότι ήταν φουσκωμένο δεν είχε διάθεση και μισό έκλεινε τα μάτια ενώ έβαζε και το ραμβος του στα φτερά του σαν να θέλει να κοιμηθεί..έτρεμε και λιγο..έκανε και ένα μικρό σπασμό κάποιες φορές..τον πηγα στον κτηνίατρο ο οποίος με βάση τα ακροάστηκα το φτέρωμα και τις κοτσιλιες μου είπε ότι η έλλειψη διάθεσης οφείλετε στο ότι χάνει φτερά..καθώς είπε οτι οι κοτσιλιες είναι φυσιολογικές το στήθος του θρεμμένο και τα ακροάστηκα του μια χαρά.. μου έγραψε κάποιες βιταμίνες που θα βάζω σταγόνες στο νερό και αυτό ήταν..αλλά εξακολουθώ να ανησυχώ
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Καλημέρα. Ποιο είναι το όνομα του κτηνιάτρου που το πήγες; (επιτρέπεται να το αναφέρεις). Γνωρίζεις αν έχει εμπειρία σε πτηνά;
Βέβαια το τελευταίο μου ερώτημα μάλλον είναι κάπως άστοχο, μια και ακροάστηκε το πουλί και είδε και τις κουτσουλιές του στο μικροσκόπιο.

Θα έλεγα να περιμένεις λίγες ημέρες, και να παρακολουθείς το πουλάκι, κι αν δεις ότι η κατάστασή του δυσχεραίνεται, τότε το πηγαίνεις ξανά σε γιατρό.
 
Η εικόνα του πουλιού που περιγράφεις δείχνει ένα άρρωστο πουλί εκτός και αν περνάει πολύ βαριά πτερορροια. Έχει χάσει υπερβολικά μεγάλο αριθμό φτερών;
Γνωρίζεις αν έχει εμπειρία σε πτηνά;
Πολύ σημαντική ερώτηση είναι και καθόλου άσχετη, το ότι είδε την κουτσουλια και άκουσε το πουλί δεν σημάνει ότι ξέρει να βλέπει κουτσουλιές και ξέρει να ακούει, νομίζω καταλαβαίνετε τι εννοώ. Οι περισσότεροι έχουμε πέσει τουλαχιστον μία φορά σε γιατρούς που δεν γνωρίζουν από άλλα ζωάκια και αντί να το πουν ρισκάρουν τις ζωές τους.
 
@meniam @ianos Σας ευχαριστώ πολύ που μου απαντήσατε..σήμερα θα την πάω σε άλλο κτηνίατρο γιατί αυτός απλά κοίταξε εξωτερικά την κοτσιλια και ενώ το πουλάκι είναι σε αυτή την κατάσταση πιστεύω ότι έχει κάτι πιο σοβαρό από το ότι χάνει φτερά..εγώ πιστεύω ότι έχει χτυπήσει το ένα φτερό της ο σπασμός που ανέφερα γίνεται σε εκείνη την πλευρά..μόλις την εβγαλα έξω και την χάϊδευα παρατήρησα ότι όταν περνάω το χέρι μου από εκείνο το φτερό εκείνη τραντάζεται ενώ και χθες παρατήρησα όταν προσπαθούσε να πετάξει από το ένα κλαδί στο άλλο άνοιγε μόνο το ένα..εξωτερικά όμως το φτερό δεν φέρει κάποιο χτύπημα
[automerge]1670052603[/automerge]
Αυτός είναι ο σπασμός που παρατηρώ στην μια πλευρά κάθε φορά φαίνεται στο τέλος του βίντεο
 
@vasdav21 πες σε ποιον κτηνίατρο πήγες, επιτρέπεται και θα βοηθήσεις και άλλα μέλη να ξέρουν πού να πάνε και που όχι. Βλέπω είσαι Αθήνα; Από ότι λένε οι περισσότεροι η καλύτερη είναι η κυρία Δουκάκη στον Πειραιά.
 
Δες την λίστα πτηνιατρων. Συμφωνώ με την Μένια @meniam, την Δουκακη στον Πειραιά ξέρω κ την συστήνω. Είναι εξαιρετική.
 
Είμαι σχεδόν σίγουρη ότι έχει χτυπήσει το φτερό της..λέτε να τα καταφέρει; Θα την πάρω σήμερα πάλι σε άλλο κτηνίατρο
 
Δες την λίστα πτηνιατρων. Συμφωνώ με την Μένια @meniam, την Δουκακη στον Πειραιά ξέρω κ την συστήνω. Είναι εξαιρετική.
Οι δύο πρώτοι του νότιου τομέα Αθηνών ξέρουμε αν είναι ακόμα σε ενεργεία? Επειδή τους έχει μέσα και διάβασα στα σχόλια ότι ο ένας έχει πάρει σύνταξη
 
@vasdav21 ψυχραιμία χρειάζεται. Καλώς εχόντων των πραγμάτων, θα τα καταφέρει. Ενημέρωσέ μας για τις εξελίξεις.
[automerge]1670055425[/automerge]
Δεν ξέρω αν είναι εν ενεργεία Ευγενία. Μπορεί να ξέρει άλλο μέλος.
Εγώ την Δουκακη έχω επισκεφτεί μόνο κ επειδή την ξέρω , την προτείνω.
 
Αυτός είναι ο σπασμός που παρατηρώ στην μια πλευρά κάθε φορά φαίνεται στο τέλος του βίντεο
Είμαι η μόνη που δεν βλέπω βίντεο? Βλέπω την συζήτηση από το #1 αλλά βίντεο δεν βλέπω και την έχω ανοίξει την συζήτηση και από την εφαρμογή και από τον πλοηγό
 
Τώρα3295A6A7-28DC-4070-A26B-BAF7BF414F16.webp
[automerge]1670055502[/automerge]
Αν δείτε στην εικόνα έβγαλε και ένα φτερό προς τα έξω το οποίο μπορεί να είναι το σπασμένο
 
@Eugene21 έχεις δίκιο δεν υπάρχει βίντεο. @vasdav21 είναι φωτογραφία στο ποστ σου.
[automerge]1670055717[/automerge]
Ν φαίνεται ένα φτερό που εξέχει πολύ. Υπάρχει αιμορραγία;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@vasdav21 ξέρω ότι μπορείς να το ανεβάσεις στο YouTube κ να επισυνάψεις τον σύνδεσμο. Εγώ που δεν χρησιμοποίησα το ΥΤ κατέβασα την εφαρμογή video panda compress από το play store κ έτσι μείωσα την χωρητικότητα του κ μπόρεσα να το ανεβάσω.
[automerge]1670060113[/automerge]
@vasdav21 έκλεισες ραντεβού με πτηνιατρο; Ίσως εάν εξηγούσες ότι είναι επείγον μπορούσαν να τον δουν κ σήμερα. Θα το είχα σε ζεστό περιβάλλον.
 
Τελικά πράγματι έχει ένα μικρό κάταγμα στο φτερό της και την πονάει..μου είπε βέβαια ότι δεν μπορεί να μπει νάρθηκας και ότι θα επουλώσει μόνο του και μου έγραψε μια αντιβίωση enroxyn
 
Back
Top