Αναπαραγωγή Είναι άσπορο η ένσπορο το αυγό;

Στέλιος Β.

PB New Member
Εγγραφή
8 Φεβ 2015
Μηνύματα
241
Πόλη
Σαλαμίνα
Καλησπέρα παιδιά και καλό μήνα :)
Όπως σας έχω ξαναπεί έχω δύο καναρίνια (ένα αρσενικό και ένα θηλυκό)
Πρώτου τα βάλω μαζί η κανάρα είχε κάνει ένα σπασμένο αυγό ασπορο στο πάτο του κλουβιου...
Όταν τα ένωσα έκανε και δεύτερο μέσα στην φωλιά το οποίο βρέθηκε σπασμένο και αυτό έξω από την φωλιά... (τα πέταξα και τα δύο)
Αργότερα έκανε και τρίτο μέσα στην φωλιά,το οποίο μετά από λίγες μέρες το βρήκα έξω από την αυτήν (χωρίς να έχει σπάσει) και τις το ξαναεβαλα μέσα στην φωλιά της...
-Πιστεύετε ότι το αυγό αυτό είναι άσπορο;
Παρόλα αυτά έχω και μια άλλη απορία...
Τα καναρίνια που και που τα παρατηρώ να μαλωνουν(κυρίως η θηλυκια το αρσενικό και σπάνια το αρσενικό την θηλυκια) :-(
, παρόλο που είναι και τα δύο πυρωμενα...
-Τι μπορεί να φταίει γι αυτό;
Μήπως δεν έχουν γνωριστεί πολύ καλά ακόμα και πρέπει να τα χωρίσω ;
Μήπως η θηλυκια είναι 'κολημενη' στα αυγά της και δεν θέλει να ζευγαρωσει;
Ή μήπως τρέχει κάτι άλλο;
Θα ήθελα λόγο την πείρας σας στο θέμα των καναρινιων την βοήθειά σας... :)
 
Το ο,τι δεν "περπατάει" καλά το ζευγάρι των καναρινιών είναι νομίζω φανερό...
Το αν το αυγό που απέμεινε είναι ένσπερμο (δεν θα με εκπλήξει αν δεν είναι) είναι δευτερεύουσας σημασίας...
Γιατί πάνω από όλα μετράει η "ισορροπία" των δυο πτηνών... Που πιθανόν χάλασε κάτω από κακές για τη διαδικασία συνθήκες γνωριμίας...
Τι κάνεις τώρα. Γιατί αυτό είναι το ζητούμενο ώστε να μην πάει και η επόμενη γέννα χαμένη...
Θα σου πω τι θα έκανα εγώ... κι εσύ εκτιμάς και πράττεις όπως νομίζεις καλύτερα αφού διαβάσεις και άλλες γνώμες που θα γραφούν... Πριν τελικά το αποφασίσεις.
Θα χρησιμοποιούσα λοιπόν το διαχωριστικό ώστε να μείνουν τα πουλιά κοντά αλλά να αισθάνεται και να βλέπει το ένα το άλλο.
Όταν η κανάρα ξεκινούσε τη διαδικασία και την προετοιμασία της "δεύτερης" φωλιάς θα έκανα την πρώτη απόπειρα...
Αν η κανάρα κρατούσε με την ίδια διάθεση σε απόσταση τον αρσενικό θα έβαζα το χώρισμα και θα δοκίμαζα την επόμενη ημέρα.
Πιστεύω πως για τα συγκεκριμένα πουλιά είναι νωρίς... Οι καταστάσεις σε πίεσαν να τα ενώσεις (το ίδιο θα έκαναν πολλοί)... αλλά νομίζω πως είναι θέμα χρόνου να αλλάξει η τροπή της κατάστασης.
Θα πρέπει να θυμόμαστε όλοι πως το πρώτο χέρι σε αυτή τη διαδικασία το έχουν αποκλειστικά τα θηλυκά μέλη, και αυτά αποφασίζουν το χρόνο της τεκνοποίησης ή στην περίπτωσή μας της ωοτοκίας...Αυτό σε μεγάλο βαθμό αποτελεί ένα ακόμη θαύμα της φύσης...
Επίσης είμαι πεπεισμένος πως πολύ σύντομα θα στρώσουν τα πράγματα και επιτέλους θα σταματήσει να σε τρώει η αγωνία...
 
-Πιστεύετε ότι το αυγό αυτό είναι άσπορο;
Μετά από πόσες μέρες από τότε που τα ένωσες το έκανε; Έχει σημασία..

Μήπως δεν έχουν γνωριστεί πολύ καλά ακόμα
Πες μας πως έκανες την γνωριμία τους; Δλδ αν είχες τη θηλυκιά και της πέταξες μέσα τον αρσενικό είναι λογικό να αντιδράει έτσι! Αν πάλι έγινε σωστά η γνωριμία τότε ίσως να μην ταιριάζουν σαν ζευγάρι.. Να μην έχουν χημεία που λέμε... :)

Θα πρέπει να θυμόμαστε όλοι πως το πρώτο χέρι σε αυτή τη διαδικασία το έχουν αποκλειστικά τα θηλυκά μέλη, και αυτά αποφασίζουν το χρόνο της τεκνοποίησης ή στην περίπτωσή μας της ωοτοκίας...
:D👍D👍
 
Αν έχεις δει βάτεμα, χώρισε τον αρσενικό.
Δεν έχω δει βατεμα...
Το ο,τι δεν "περπατάει" καλά το ζευγάρι των καναρινιών είναι νομίζω φανερό...
Το αν το αυγό που απέμεινε είναι ένσπερμο (δεν θα με εκπλήξει αν δεν είναι) είναι δευτερεύουσας σημασίας...
Γιατί πάνω από όλα μετράει η "ισορροπία" των δυο πτηνών... Που πιθανόν χάλασε κάτω από κακές για τη διαδικασία συνθήκες γνωριμίας...
Τι κάνεις τώρα. Γιατί αυτό είναι το ζητούμενο ώστε να μην πάει και η επόμενη γέννα χαμένη...
Θα σου πω τι θα έκανα εγώ... κι εσύ εκτιμάς και πράττεις όπως νομίζεις καλύτερα αφού διαβάσεις και άλλες γνώμες που θα γραφούν... Πριν τελικά το αποφασίσεις.
Θα χρησιμοποιούσα λοιπόν το διαχωριστικό ώστε να μείνουν τα πουλιά κοντά αλλά να αισθάνεται και να βλέπει το ένα το άλλο.
Όταν η κανάρα ξεκινούσε τη διαδικασία και την προετοιμασία της "δεύτερης" φωλιάς θα έκανα την πρώτη απόπειρα...
Αν η κανάρα κρατούσε με την ίδια διάθεση σε απόσταση τον αρσενικό θα έβαζα το χώρισμα και θα δοκίμαζα την επόμενη ημέρα.
Πιστεύω πως για τα συγκεκριμένα πουλιά είναι νωρίς... Οι καταστάσεις σε πίεσαν να τα ενώσεις (το ίδιο θα έκαναν πολλοί)... αλλά νομίζω πως είναι θέμα χρόνου να αλλάξει η τροπή της κατάστασης.
Θα πρέπει να θυμόμαστε όλοι πως το πρώτο χέρι σε αυτή τη διαδικασία το έχουν αποκλειστικά τα θηλυκά μέλη, και αυτά αποφασίζουν το χρόνο της τεκνοποίησης ή στην περίπτωσή μας της ωοτοκίας...Αυτό σε μεγάλο βαθμό αποτελεί ένα ακόμη θαύμα της φύσης...
Επίσης είμαι πεπεισμένος πως πολύ σύντομα θα στρώσουν τα πράγματα και επιτέλους θα σταματήσει να σε τρώει η αγωνία...
Γιάννη τα ένωσα γιατί πίστευα ότι θα ήταν καλύτερα αφού και τα δύο ήταν πυρωμενα...
Τώρα όπως και να χει θα ακολουθήσω την συμβουλή σου και θα τα χωρίσω...
Όμως όπως έχω πει δεν έχω τα καναρίνια σε διπλή ζευγαρωστρα αλλά σε μόνη...
Να αγοράσω μια διπλή και να τα βάλω μέσα με το χώρισμα (αν ναι μπορείς να μου πεις πότε πρέπει να τα βάλω σε αυτήν) ή να τα βάλω σε δύο ξεχωριστά κλουβια το ένα δίπλα στο άλλο;
Μετά από πόσες μέρες από τότε που τα ένωσες το έκανε; Έχει σημασία..


Πες μας πως έκανες την γνωριμία τους; Δλδ αν είχες τη θηλυκιά και της πέταξες μέσα τον αρσενικό είναι λογικό να αντιδράει έτσι! Αν πάλι έγινε σωστά η γνωριμία τότε ίσως να μην ταιριάζουν σαν ζευγάρι.. Να μην έχουν χημεία που λέμε... :)


:D👍D👍
Αλίκη τα καναρίνια τα είχα σε δύο ξεχωριστά κλουβια το ένα δίπλα στο άλλο για αρκετές μέρες (περίπου μια εβδομάδα)
 
Αν τα οικονομικά σου σου επιτρέπουν αγορά ζευγαρώστρας με χώρισμα θα είναι τέλεια... αν όχι.. Περιορίζουμε τις ανάγκες σ΄αυτά που έχουμε... Πάντως με 20 ευρώ βρίσκεις άνετα κινέζικες..
 
Ωραία αν θα τους κάνει καλό θα αγοράσω μια... (οι διαστάσεις 60χ40χ40 είναι καλές 😉
Πότε θα πρέπει να τα βάλω μαζί στην καινούργια τους ζευγαρωστρα;
 
το θυληκο οκ αλλα πως καταλβες οτι ο αρσενικος εινάι πυρωμενος;
 
Ωραία αν θα τους κάνει καλό θα αγοράσω μια... (οι διαστάσεις 60χ40χ40 είναι καλές 😉
Πότε θα πρέπει να τα βάλω μαζί στην καινούργια τους ζευγαρωστρα;
Μια χαρά είναι... καλή συνέχεια!
 
το θυληκο οκ αλλα πως καταλβες οτι ο αρσενικος εινάι πυρωμενος;
Τον κοίταξα από κάτω και ήταν κόκκινος...
Μια χαρά είναι... καλή συνέχεια!
1)Και πότε θα τους βάλω μαζί;
2)Με την φωλιά και το αυγό που έχει τώρα η θυληκια;
 
1)Και πότε θα τους βάλω μαζί;
2)Με την φωλιά και το αυγό που έχει τώρα η θυληκια;
Με το αυγό αν κάθετε και το κλωσά δεν θα κάνεις τίποτε. Τα παρακάτω θα τα κάνεις αν το αυγό είναι άσπερμο..
Με το χώρισμα ανάμεσα φωλιά στη μεριά της κοπελιάς και τράβηγμα του χωρίσματος όταν αρχίσει το κανονικό χτίσιμο της φωλιάς.
Να μας ενημερώνεις...
 
θα
Με το αυγό αν κάθετε και το κλωσά δεν θα κάνεις τίποτε. Τα παρακάτω θα τα κάνεις αν το αυγό είναι άσπερμο..
Με το χώρισμα ανάμεσα φωλιά στη μεριά της κοπελιάς και τράβηγμα του χωρίσματος όταν αρχίσει το κανονικό χτίσιμο της φωλιάς.
Να μας ενημερώνεις...
Γιάννη φοβάμαι να κάνω ωοσκοπηση στο αυγό για να μην το σπάσω...
Μπορώ να κάνω κάτι άλλο;
 
θα

Γιάννη φοβάμαι να κάνω ωοσκοπηση στο αυγό για να μην το σπάσω...
Μπορώ να κάνω κάτι άλλο;
Σε αυτή την περίπτωση μόνο υπομονή μερικές μέρες ακόμη σου μένουν ως επιλογή... Δε χάνεται δε κι ο κόσμος..
 
Σε αυτή την περίπτωση μόνο υπομονή μερικές μέρες ακόμη σου μένουν ως επιλογή... Δε χάνεται δε κι ο κόσμος..
Υπομονή για ποιο πράγμα;

Αν έχεις δει βάτεμα, χώρισε τον αρσενικό.
Σταύρο δεν έχω δει ακόμα βάτεμα...
Τι με συστήνεις εσύ;
🙂
 
Υπομονή για ποιο πράγμα;
Υπομονή να περάσουν μερικές μέρες ακόμη και να δούμε αν θα βγει κάτι από το αυγό "έκπληξη" που έχεις...
Γιατί μετά από τόση ταλαιπωρία αν σκάσει μύτη νεοσσός, δεν θα είναι έκπληξη;
😀
 
θα
Γιάννη φοβάμαι να κάνω ωοσκοπηση στο αυγό για να μην το σπάσω...
Παρατηρω πως πολλα μελη του φορουμ εχουν το ιδιο προβλημα. Η ωοσκοπηση για μενα ειναι πολυ σημαντικη, αφου μπορεις να αντιληφθεις γρηγορα μια ασπορη γεννα, οποτε και δεν αφηνεις την καναρα να κουραζεται κλωσσοντας ασπορα αυγα..
Τον φακο της παρακατω φωτογραφιας, τον εχω παρει απο περιπτερο και μαλιστα παμφθηνα.. Και συχνα συνανταω σε μεγαλα περιπτερα παρομοιους φακους. Πιστευω θα βοηθησει πολυ και εσενα και μελη με την ιδια ανησυχια αφου ο συγεκριμενος φακος χωραει απο τα καγκελα και εφαπτεται ακριβως στο αυγο, με αποτελεσμα να βλεπεις καθαρα το εσωτερικο του απο τις πρωτες μερες αλλα και να μην χρειαζεται να βγαζεις τη φωλια στρεσαροντας ετσι την καναρα..
Καλη επιτυχια στην αναπαραγωγη σου κιολας, απλα κατα τη γνωμη μου, ακομα κι ενσπορο να ειναι το αυγο, τα πραγματα θα ειναι δυσκολα μετα τη γεννηση του νεοσσου..Αφου οι γονεις δε δεχονται τα αυγα (τα πετανε απ τη φωλια), θα δεχτουν και θα φροντισουν τυχον νεοσσους οπως πρεπει; Αυτη ειναι η ανησυχια μου.. Μακαρι να σου πανε ολα καλα :)
 

Συνημμένα

  • 20150302_165956-1.webp
    20150302_165956-1.webp
    2,7 KB · Προβολές: 61
Παρατηρω πως πολλα μελη του φορουμ εχουν το ιδιο προβλημα. Η ωοσκοπηση για μενα ειναι πολυ σημαντικη, αφου μπορεις να αντιληφθεις γρηγορα μια ασπορη γεννα, οποτε και δεν αφηνεις την καναρα να κουραζεται κλωσσοντας ασπορα αυγα..
Τον φακο της παρακατω φωτογραφιας, τον εχω παρει απο περιπτερο και μαλιστα παμφθηνα.. Και συχνα συνανταω σε μεγαλα περιπτερα παρομοιους φακους. Πιστευω θα βοηθησει πολυ και εσενα και μελη με την ιδια ανησυχια αφου ο συγεκριμενος φακος χωραει απο τα καγκελα και εφαπτεται ακριβως στο αυγο, με αποτελεσμα να βλεπεις καθαρα το εσωτερικο του απο τις πρωτες μερες αλλα και να μην χρειαζεται να βγαζεις τη φωλια στρεσαροντας ετσι την καναρα..
Καλη επιτυχια στην αναπαραγωγη σου κιολας, απλα κατα τη γνωμη μου, ακομα κι ενσπορο να ειναι το αυγο, τα πραγματα θα ειναι δυσκολα μετα τη γεννηση του νεοσσου..Αφου οι γονεις δε δεχονται τα αυγα (τα πετανε απ τη φωλια), θα δεχτουν και θα φροντισουν τυχον νεοσσους οπως πρεπει; Αυτη ειναι η ανησυχια μου.. Μακαρι να σου πανε ολα καλα :)
Ευχαριστώ Ειρήνη για την ευχή σου κι εγώ αυτό εύχομαι σε εμένα και σε όλους...
Υπομονή να περάσουν μερικές μέρες ακόμη και να δούμε αν θα βγει κάτι από το αυγό "έκπληξη" που έχεις...
Γιατί μετά από τόση ταλαιπωρία αν σκάσει μύτη νεοσσός, δεν θα είναι έκπληξη;
😀
Γιάννη όντως θα είναι μεγάλη έκπληξη...
Ααα και μια ερώτηση ακόμα...
Υπάρχει περίπτωση να μην τα βρουν καθόλου τα δύο καναρίνια και μετά από την ''καλυτερη'' γνωριμία τους στην διπλή ζευγαρωστρα;
Πως μπορώ να τα βοηθήσω να τα βρουν; (αν μπορώ να κάνω κάτι...)
 
Γιάννη όντως θα είναι μεγάλη έκπληξη...
Ααα και μια ερώτηση ακόμα...
Υπάρχει περίπτωση να μην τα βρουν καθόλου τα δύο καναρίνια και μετά από την ''καλυτερη'' γνωριμία τους στην διπλή ζευγαρωστρα;
Πως μπορώ να τα βοηθήσω να τα βρουν; (αν μπορώ να κάνω κάτι...)
Ζωντανοί οργανισμοί... καμία πρόβλεψη.
Συνήθως όμως ηρεμούν σχετικά γρήγορα τα πράγματα...
Βλέπεις στα ζώα επικρατεί τακτικά η "λογική" προκειμένου να διαιωνίσουν το είδος τους και να μεγαλώσουν τα μικρά τους...

Παρατηρω πως πολλα μελη του φορουμ εχουν το ιδιο προβλημα. Η ωοσκοπηση για μενα ειναι πολυ σημαντικη, αφου μπορεις να αντιληφθεις γρηγορα μια ασπορη γεννα, οποτε και δεν αφηνεις την καναρα να κουραζεται κλωσσοντας ασπορα αυγα..
Τον φακο της παρακατω φωτογραφιας, τον εχω παρει απο περιπτερο και μαλιστα παμφθηνα.. Και συχνα συνανταω σε μεγαλα περιπτερα παρομοιους φακους. Πιστευω θα βοηθησει πολυ και εσενα και μελη με την ιδια ανησυχια αφου ο συγεκριμενος φακος χωραει απο τα καγκελα και εφαπτεται ακριβως στο αυγο, με αποτελεσμα να βλεπεις καθαρα το εσωτερικο του απο τις πρωτες μερες αλλα και να μην χρειαζεται να βγαζεις τη φωλια στρεσαροντας ετσι την καναρα..
Καλη επιτυχια στην αναπαραγωγη σου κιολας, απλα κατα τη γνωμη μου, ακομα κι ενσπορο να ειναι το αυγο, τα πραγματα θα ειναι δυσκολα μετα τη γεννηση του νεοσσου..Αφου οι γονεις δε δεχονται τα αυγα (τα πετανε απ τη φωλια), θα δεχτουν και θα φροντισουν τυχον νεοσσους οπως πρεπει; Αυτη ειναι η ανησυχια μου.. Μακαρι να σου πανε ολα καλα :)
Τον ίδιο φακό χρησιμοποιώ κι εγώ.. είναι τόσο φτηνός που δεν συμφέρει να αλλάξεις μπαταρίες αλλά να πάρεις καινούργιο...
Για τα υπόλοιπα της ωοσκόπησης όμως Ειρήνη... ειλικρινά δεν ξέρω αν κερδίζουμε κάτι...
Δε μπορώ να φανταστώ πως η διακοπή της επώασης 4-5 μέρες νωρίτερα... Θα μεταφραστεί σε "εκτροφικό" κέρδος.
Ίσως το μόνο που ελαττώνεται είναι η αγωνία μας...
 
Ισως εχεις δικιο.. Προσωπικα βεβαια πιστευω πως το να εχεις τη δυνατοτητα να δεις απο την 5η μερα αν το αυγο ειναι ασπορο ή οχι ειναι εξαιρετικά ευνοικο και ωφελιμο για την εκτροφη αφου ουσιαστικα απαλλασεις την καναρα ακομη και 10μερες νωριτερα απο το ασκοπο κλωσσημα αυγων..
 
Ισως εχεις δικιο.. Προσωπικα βεβαια πιστευω πως το να εχεις τη δυνατοτητα να δεις απο την 5η μερα αν το αυγο ειναι ασπορο ή οχι ειναι εξαιρετικά ευνοικο και ωφελιμο για την εκτροφη αφου ουσιαστικα απαλλασεις την καναρα ακομη και 10μερες νωριτερα απο το ασκοπο κλωσσημα αυγων..
Θα τα πετάξεις από την πέμπτη ημέρα ή θα αφήσεις δυο τρεις μέρες για ασφάλεια;
Στην πρώτη γέννα αργούν κάποια πουλιά να ξεκινήσουν τις θερμοκρασίες επώασης... Θα τα πετάξουμε;
Αλήθεια... Δεν μπορώ να δω "κέρδος"..
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Back
Top