Αναπαραγωγή Είναι άσπορο η ένσπορο το αυγό;

Θα τα πετάξεις από την πέμπτη ημέρα ή θα αφήσεις δυο τρεις μέρες για ασφάλεια;
Στην πρώτη γέννα αργούν κάποια πουλιά να ξεκινήσουν τις θερμοκρασίες επώασης... Θα τα πετάξουμε;
Αλήθεια... Δεν μπορώ να δω "κέρδος"..
Δεν μιλαω απαραιτητα για την πρωτη, αλλα κυριως για 2η ακομη και 3η γεννα.. Τοτε πιστευω δεν υπαρχει περιθωριο να αφηνεις την καναρα να κλωσσαει ασκοπα 14μερες, οσο πλησιαζει μαλιστα η ζεστη του καλοκαιριου..
 
Δεν μιλαω απαραιτητα για την πρωτη, αλλα κυριως για 2η ακομη και 3η γεννα.. Τοτε πιστευω δεν υπαρχει περιθωριο να αφηνεις την καναρα να κλωσσαει ασκοπα 14μερες, οσο πλησιαζει μαλιστα η ζεστη του καλοκαιριου..
Κι εκεί για μένα δεν πολυ-αλλάζουν τα πράγματα...
Αν έχει προηγηθεί γόνιμη γέννα... Τι να την κάνεις την ωοσκόπηση; ...
Αν όχι. Γυρνάμε στα ίδια.
 
Πρώτα απ'όλα για τον φίλο μας να πω πως καλό θα ήταν να τα χωρίσει κι αφού δεν έχει ακόμα ζευγαρώστρα να φέρει κοντά τα δύο κλουβιά να βλέπονται και στην επόμενη γέννα να χρησιμοποιήσει την ζευγαρώστρα. Τώρα για το ταίριασμα ή όχι του ζευγαριού όπως είπε και ο κ. Γιάννης η φύση θα βρει τον δρόμο της και θα ηρεμήσουν τα πουλάκια αφού τους δώσουμε κι εμείς τον κατάλληλο χρόνο. Πολλές φορές μπορεί να υπάρχουν τσακωμοί κι αφού έχει προηγηθεί βάτεμα. Τα πουλάκια μας είναι κι αυτοί ζωντανοί οργαννισμοί με τις ιδιαιτερότητες και τις περιέργιές τους (προτίμηση φωλιάς, θυληκά δεν δέχονται το αρσενικό μετά το βάτεμα κι άλλα πολλά παράξενα) αλλά δεν μπορούμε και δεν πρέπει για κανένα λόγο και ιδικά για την δική μας ευχαρίστηση να τα πιέζουμε σε καταστάσεις που δεν τις επιβάλλουν οι ίδιοι οι οργανισμοί τους. Και επειδή μάλλον βγήκα εκτός θέματος να σου πω κι εγώ πως η ωοσκόποιση είναι ένα εργαλείο στα χέρια κάθε εκτροφέα αλλά και υπομονή στο χόμπυ μας είναι μια αρετή που θα πρέπει να μας διακατέχει, γι'αυτό λοιπόν αφού φοβάσαι να κάνεις ωοσκόποιση απλά θα πρέπει να περιμένεις γιατί κανένας μας όσο έμπειρος κι αν είναι δεν μπορεί να σου πει μπροστά από μια οθόνη τι συμβαίνει μέσα στο αυγουλάκι
 
@EiriniKt @misalouris εγώ δεν τον έχω βρει πουθενά αυτόν τον φακό... ☹ που το βρήκατε;

@Στέλιος Β. Εγώ προσωπικά πιστεύω ότι το αυγό είναι ασπορο αλλά περίμενε να κλείσει 14 μέρες το αυγουλακι. Όπως και να έχει πιστεύω έχει γίνει λάθος γνωριμία, μιας και μια εβδομάδα δεν είναι καθόλου αρκετή.. Αφού περάσουν οι μέρες αν το αυγό είναι ασπορο τότε βάζεις το ζευγαράκι στη νέα ζευγαρωστρα και κάνεις διατροφική προετοιμασία μέχρι να πυρωσουν και να τα βρουν. Αν πάλι είναι με νεοσσό τότε η μεταφορά θα γίνει αφού μεγαλώσει ο μπομπιρας! 😉
 
Είσαι ΘΕΟΣ! ❤️️️️ Ήθελα να πάρω από πετ σοπ με 10 ευρώ το ζωάδι! 😛 Ευχαριστώ Μίσα! :*
Αυτή είναι η πολύ ακριβή εκδοχή του...
Ψάχνω να βρω αυτά που αγοράζω εγώ...2-3 σε αυτή την τιμή...
 
καλησπέρα.. Δεν είναι καλύτερα να βγαίνει το χώρισμα από την ζευγαρώστρα όταν δούμε πως το αρσενικό ταίζει το θηλυκό? δεν είναι σημάδι πως ταίριαξαν; Ρώταω στην περίπτωση που υπάρχει τάισμα αλλά η κανάρα δεν χτίζει ακόμα φωλιά.. Ευχαριστώ.
 
καλησπέρα.. Δεν είναι καλύτερα να βγαίνει το χώρισμα από την ζευγαρώστρα όταν δούμε πως το αρσενικό ταίζει το θηλυκό? δεν είναι σημάδι πως ταίριαξαν; Ρώταω στην περίπτωση που υπάρχει τάισμα αλλά η κανάρα δεν χτίζει ακόμα φωλιά.. Ευχαριστώ.
Είναι μια καλή ένδειξη...
Δοκιμάζεις κι αν δεις καβγάδες... Ξανά το διαχωριστικό στη θέση του..
Αν όχι... Να μας ζήσουν...
 
ευχαριστώ για την απάντηση.. Είδα το αρσενικό μου που την τάιζε, εκείνη δεν είναι έτοιμη και έτσι τα αφήνω ακόμα.. Πέρσυ μου έκαναν μόνο άσπορα.. Με είχατε συμβουλέψει να κουρέψω το αρσενικό, προσπάθησα με πρόσοχή όσο μπορούσα και το έκανα. Θα τους δώσω και φέτος ευκαιρία, γνωρίζονται καλά από περσυ. είναι σε εξωτερική ζευγαρώστρα και τα προετοιμάζω εδώ και καιρό. Ευχαριστώ
 
Ελπίζω από δω να είναι μεγαλύτερη η βοήθεια που θα πάρεις.. υποθέτω πως σου απάντησα σε κάποια άλλη σελίδα κοινωνικής δικτύωσης...
 
μόνο αυτή τη σελίδα παρακολουθώ, δεν έχουμε μιλήσει πουθενά αλλού..χαιρομαι που μαθαίνω, . Ευχαριστώ.
 
Καλησπέρα παιδιά...
Σήμερα είχα σκοπό να χωρίσω τα δύο πουλάκια σε δύο ξεχωριστά κλουβια μέχρι να πάρω την ζευγαρωστρα...
Πριν λίγο όμως είδα και αυτό το αυγό σπασμένο με μια τρύπα... ( Έξω από την φωλιά) το οποίο το πέταξα όπως είχα κάνει και με τα προηγούμενα αυγά...
Το θέμα τώρα είναι μήπως άλλαξαν κάπως τα πράγματα καθώς δεν θα είναι κολλημένη η θηλυκια στην φωλιά της... Υπάρχει καμία συμβουλή από μέρου σας;
Ααα το αυγό μου φάνηκε ασπορο...
 
Καλησπέρα παιδιά...
Σήμερα είχα σκοπό να χωρίσω τα δύο πουλάκια σε δύο ξεχωριστά κλουβια μέχρι να πάρω την ζευγαρωστρα...
Πριν λίγο όμως είδα και αυτό το αυγό σπασμένο με μια τρύπα... ( Έξω από την φωλιά) το οποίο το πέταξα όπως είχα κάνει και με τα προηγούμενα αυγά...
Το θέμα τώρα είναι μήπως άλλαξαν κάπως τα πράγματα καθώς δεν θα είναι κολλημένη η θηλυκια στην φωλιά της... Υπάρχει καμία συμβουλή από μέρου σας;
Ααα το αυγό μου φάνηκε ασπορο...
Χαλάς την υπάρχουσα φωλιά και την επανατοποθετείς αύριο από την άλλη πλευρά του κλουβιού.
Ελπίζω τη ζευγαρώστρα να την έχεις σύντομα διαθέσιμη γιατί όσο πλησιάζει η μέρα που θα ξεκινήσει να φτιάχνει τη φωλιά της τόσο δυσκολότερη θα γίνει η μετακίνησή τους.
 
Χαλάς την υπάρχουσα φωλιά και την επανατοποθετείς αύριο από την άλλη πλευρά του κλουβιού.
Ελπίζω τη ζευγαρώστρα να την έχεις σύντομα διαθέσιμη γιατί όσο πλησιάζει η μέρα που θα ξεκινήσει να φτιάχνει τη φωλιά της τόσο δυσκολότερη θα γίνει η μετακίνησή τους.
Να σου θυμίσω Γιάννη πως η κανάρα μου είχε φτιάξει φωλιά στον πάτο του κλουβιου...
 
Να σου θυμίσω Γιάννη πως η κανάρα μου είχε φτιάξει φωλιά στον πάτο του κλουβιου...
Καλά κάνεις και το θυμίζεις.. καθάρισε όλο το υλικό... συγκυριακά μπορείς να πλύνεις και το κλουβί.
 
Καλά κάνεις και το θυμίζεις.. καθάρισε όλο το υλικό... συγκυριακά μπορείς να πλύνεις και το κλουβί.
Άρα χαλάω την φωλιά, πετάω το νήμα, πλενω το κλουβί και μετά μέχρι να πάρω την διπλή ζευγαρωστρα;
 
Back
Top