Γενικά Είναι αγοράκι ή κοριτσάκι το κοκατίλ μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MyriamK
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

MyriamK

PB Member
Εγγραφή
16 Απρ 2008
Μηνύματα
876
Πόλη
Berlin
Παιδιά "την Figoline" την έχω 7 χρόνια. Μου την πούλησαν για θηλυκό. Τα μάγουλά της είναι πιο ανοιχτόχρωμα όντως από το άλλο κοκατίλ..Λέτε τελικά να είναι Αυτός και όχι αυτή; Αν είναι αρσενικός εξηγούνται πολλά..Από συμπεριφορά είναι πιο ηρεμο πουλί, αλλά και πιο έξυπνο από το άλλο..Φωνάζει, σφυράει και παίζει..
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια..

ΥΓ: "οσον αφορά στο πως μου ήρθε το όνομα, ρωτήστε τη μάνα μου. Τον αρσενικό τον έιχα πει Φίγκο γιατι το λοφίο του έμοιαζε με τα μαλλιά του γνωστού ποδοσφαιριστή της ΡΕΑΛ τότε.. ΛΟΛ😱
 

Συνημμένα

  • P3130312.webp
    P3130312.webp
    8,2 KB · Προβολές: 196
εγω παντος τον εχω για αγοραρο!
και αμα σφθριζει και κελαηδαει δυνατα ειναι σιγουρα!
 
δεν μου έφτανε το σοκ που πέρασα με το κουνέλι μου, που το είχα για αγόρι τώρα πρέπει να χωνέψω ότι η κοπελιά είναι αγόραρος...Αχ τι έχω πάθει..
Ευχαριστώ για τη βοήθεια παίδες!
 
Kai emena mou fenete gia Arseniko...

Omos an mporeis kita ligo tin oura tou/tis kai ta ftera...an ta poupoula exoun mikra strogila kitrina simadakia tote prepei na ne thiliko...tetia poupoula exoun mono thilika h mora...
cocoa2hz3.th.jpg
globerxx3.th.jpg

An h oura kai kato meros tou somatos exei mikres kitrinrs gramoules tote einai thiliko (h moro)...kita tin fotografia:
cockatiel3aw5.th.jpg
 
Σ'ευχαριστώ Πωλίνα για τις φωτό.Αυτό δεν το ήξερα. Γενικά αυτό το περλέ το έχει στο κεφάλι αν την δεις απο κοντά.. Θα κοιτάξω αύριο πιο προσεχτικά την ουρά της, αλλά δε νομίζω ότι έχει.
 
Tipota Miriam,...to mono pragma pou mperdevei einai ta kitrina poupoula stin oura ;(Genika ta megala arsenika exoune katamauri oura)...Mporei na einai apo xroma tou pouliou omos...
 
Tipota Miriam,...to mono pragma pou mperdevei einai ta kitrina poupoula stin oura ;(Genika ta megala arsenika exoune katamauri oura)...Mporei na einai apo xroma tou pouliou omos...

οχι παντα. τα pied οπως αυτο ειναι νορμαλ αν εχουν και κιτρινα φτερα στην ουρα... 😉 επισης τα αρσενικα εχουν σχεδον κατακιτρινο λοφιο χωρις πολλα σκουρα φτερα στο λοφιο.
 
Ναι Ανέστη αλλά του αλλουνού το λοφίο είναι Γκρι! 😀 Λες να είναι θηλυκό; λολ
"οχι πλάκα κανω, αφού η ουρά του είναι ολόμαυρη σχεδόν
 

Συνημμένα

  • tail.webp
    tail.webp
    20,9 KB · Προβολές: 123
πολυ ομορφος αλλα και παλι αγορακι θα πω... :D

ο αλλος ειναι σιγουρα αρσενικος... Το λοφιο δεν ειναι το πρωτο που κοιτας αλλα συνηθως στα αρσενικα ειναι πιο κιτρινο απ'οτι στο δικο σου... Νομιζω και της πωλινας το αρσενικο εχει λιγο σκουρο λοφιο... 😉
 
Nai, Anesti, to diko mou exei kitrino prasino lofio... (xromatos ilias)...Den exoune ola ta arsenika Katharo kitrino lofio...Omos kai stis duo fotografies to kefali ton poulion einai arketa kitrino kai apokliete na einai Thilikes! Kai ta mavoulakia fenontai poli kathara...

Poli orea xromata exoun ta poulakia sou Myriam!
 
Kai emena mou fenete gia Arseniko...

Omos an mporeis kita ligo tin oura tou/tis kai ta ftera...an ta poupoula exoun mikra strogila kitrina simadakia tote prepei na ne thiliko...tetia poupoula exoun mono thilika h mora...
cocoa2hz3.th.jpg
globerxx3.th.jpg

An h oura kai kato meros tou somatos exei mikres kitrinrs gramoules tote einai thiliko (h moro)...kita tin fotografia:
cockatiel3aw5.th.jpg

pwlina twra pou eida tis foto sou koitaksa ton zaxo kai eida oti sta dyo gkri ftera pou exei eswtwrika exoun kitrines voules(ta ipoloipa ftera tou einai kitrina), episis den kelaidaei katholou mono ena sigkekrimeno ixo kanei kati san tsour.arxizw na pisteuw telika oti einai thiliko!😎
 
pwlina twra pou eida tis foto sou koitaksa ton zaxo kai eida oti sta dyo gkri ftera pou exei eswtwrika exoun kitrines voules(ta ipoloipa ftera tou einai kitrina), episis den kelaidaei katholou mono ena sigkekrimeno ixo kanei kati san tsour.arxizw na pisteuw telika oti einai thiliko!😎


πολυ πιθανο αλλα επειδη ειναι αρκετα μικρος μαλλον πρεπει να περιμενεις τη δευτερη πτεροροια για να εισαι σιγουρος. Σε πολλα πουλια δεν ειναι ξεκαθαρο το φυλο απο τα φτερα τους με την πρωτη αλλαγη μονο... 😉
 
nai alla den mporw na katalavw giati den sfyrizei i telos pantwn na knei kapio diaforetiko kelaidima apo auto to aplo tsour? olla osa exw dei se petshop i sto youtube kanoun diaforous ixous, autos tipota, exw prospathisei na ton mathw alla tzifos
 
Νομιζω ειναι πολύ ξεκάθαρο και ευκολο να αναγνωρίσεις τα αρσενικά από τα ξεκαθαρα έντονα χρωματισμένα μάγουλα (οταν έχουν ωριμάσει).
 
Χριστιαννα συμφωνοι αλλα δεν ειναι το ιδιο ξεκαθαρο σε ολα το ποσο εντονα ειναι τα μαγουλα και επισης καποια θηλυκα οπως το δικο μου ειχε αρκετα κοκκινα μαγουλα... αν πας στο προφιλ μου στο αλμπουμ Περλα-Σισσυ θα τη δεις. Γενικα το λοφιο και τα μαγουλα πιστευω πως ειναι συμπληρωματικα στοιχεια για την αναγνωριση του φυλου μετα απο τις κατω πλευρες της ουρας και των φτερων...
 
Anesti, molis tora katalava oti exeis to trito alvoum sto profol sou! Poso kero ixes to Cockatiel? Sti fotografia mou fenete san ena mikro arseniko...O Riki mou tin emiaze poli otan itane 6 minon...Meta alakse ftera kai pire to fisiko tou xroma...
 
myriam τοσα χρονια που τον/την εχεις, δεν θα ειχε κανει εστω και ενα αυγο; Μεσα του τα κραταει;
 
myriam τοσα χρονια που τον/την εχεις, δεν θα ειχε κανει εστω και ενα αυγο; Μεσα του τα κραταει;

7 χρόνια Δέσποινα.. Δεν ήξερα αν αναπαράγονται ευκολα.. Δεν είναι και απαραίτηο ότι θα έκανε αυγά..😕 Αφού δεν έχω βάλει ποτέ φωλιά..
 

Σχετικά θέματα

Back
Top