Γενικά Είναι αγοράκι ή κοριτσάκι το κοκατίλ μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MyriamK
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
δεν χρειαζεται να βαλεις φωλια για να κανει αυγο... Αν ηταν θα το εκανε και κατω.σαν τις κοτες...
 
Anesti, molis tora katalava oti exeis to trito alvoum sto profol sou! Poso kero ixes to Cockatiel? Sti fotografia mou fenete san ena mikro arseniko...O Riki mou tin emiaze poli otan itane 6 minon...Meta alakse ftera kai pire to fisiko tou xroma...


το βρηκα στο δρομο λιγο αρρωστο με αβιταμινωση και μαδημενο κεφαλι ηταν σχεδον φαλακρο... Το πηγα στον κτηνιατρο και εγινε καλα και εξημερωθηκε και καθοτανε ολη την ημερα πανω μου. 🙂 μετα οταν πηρα και το Φοιβο δεν μπορουσα να τα κρατησω ολα και το κοκατιλ το εδωσα σε μια πολυ καλη μου φιλη και περναιε πολυ καλα! Η ουρα και τα φτερα της ειναι καθαρα θηλυκου με βουλες και μικρες γραμμες. Το ειχα 6 μηνες και φαινοτανε σχετικα μικρο σε ηλικια... Πιστευω μαλλον το πεταξανε γιατι ειχε αρρωστησει επειδη δεν το φροντιζανε σωστα... 😡 επισης εχει το περλε στα φτερα στην πλατη που μενει μονο στα θηλυκα ετσι. μπορει να το εχουνε και καποια νεαρα αρσενικα αλλα περλε μενουνε μονο τα θηλυκα... 😉
 
San ti Maira mou! Gia ftera sti plati pantos proti fora akouo...Tora ti xroma exei? Tin exeis dei teleytea? An itane poli mikri tote pou tin vrikes, ta ftera prisis kai tin oura mporei na miazei sti thilikia parapano apo 6 mines... Apla kai to kefalaki tis exei poli entona xromata gia mikro thiliko... Telos panton! Pio vasiko oti einai kala tora!
 
δεν χρειαζεται να βαλεις φωλια για να κανει αυγο... Αν ηταν θα το εκανε και κατω.σαν τις κοτες...

Meriki kanoune sto pato tou klouviou kathe mina...meriki den kanoune katholou xoriz folia! Einai ola sto xaraktira tou pouliou...
 
San ti Maira mou! Gia ftera sti plati pantos proti fora akouo...Tora ti xroma exei? Tin exeis dei teleytea? An itane poli mikri tote pou tin vrikes, ta ftera prisis kai tin oura mporei na miazei sti thilikia parapano apo 6 mines... Apla kai to kefalaki tis exei poli entona xromata gia mikro thiliko... Telos panton! Pio vasiko oti einai kala tora!

η αληθεια ειναι οτι εχω δυο μηνες να τη δω...☹ οταν την ξαναδω θα σου πω... Αλλα αυτο ισχυει οτι τον χρωματισμο perle (σαν πιτσιλωτα στην πλατη) τον εχουν μονο τα ανηλικα θυληκα η αρσενικα και στα ενηλικα μονο τα θηλυκα. Η Περλα μου ειναι perle εξου και το ονομα της... 😉
 
Λοιπόν ξανακοίταξα στην ουρά της, δεν υπάρχει ίχνος περλέ χρωματισμού. Δυο μακριά φτερά σκούρα και τα υπόλοιπα κίτρινα... Επειδή η συμπεριφορά της είναι "dominant" είναι κυρίαρχος του παιχνιδιού, προφανώς είναι Αγόραρος. Δεν αλλάζω πάντως το ονομα. Δεν πειράζει.χαχα
Πάντως η ασχετοσύνη των πετ σοπ χτύπησε για άλλη μια φορά.. Επέμενε ο κύριος τότε ότι έιναι θηλυκό.
 
παρτους τωρα κ δυο κοπελες!:D
 
Το εχουν πάθει κι αλλοι! Ξεπερασε το. Και εμενα τελικα ο Γιωργος ο παπαγαλος μου είναι μαλλον Γιωργία! Δεν πειραζει ομως... Καλή καρδιά!
 
Αγγελε ασπρα με γκρι δεν ειναι αυτα που αναφερονται στο θεμα; Υπαρχουν και φωτος στα παλιοτερα ποστ. Εννοεις καποια αλλα; 😕
 
αυτα που ειναι στα προϊγουμενα ποστ εχουν και κιτρινο οδικος μου ειναι μονο ασπρα μαγουλα και στα φτερα εκι που αυτα εχουν κιτρινο αυτος εχει ασπρο το υπολιπο γκρι...η ουρα απο μεσα μερια ειναι μαυρι... Επισης κελαδιαει πολυ... Θελω να του παρω και αυτουνου παρεουλα γιαυτο ρωταω...
 
An ena aspro-gri Cockatiel exei aspro kefali - einai arseniko. an gri thiliko.

Mono an den einai kathara Whiteface Cockatiel (an einai mikto to xroma tou) tha exeis diskolies...
 

Συνημμένα

  • White%20face%20gray%20adult%20sheba%20new.webp
    White%20face%20gray%20adult%20sheba%20new.webp
    13,2 KB · Προβολές: 138
  • WhiteFaceGrayBabyZeena.webp
    WhiteFaceGrayBabyZeena.webp
    18,1 KB · Προβολές: 101
Πάντως παιδιά και εγώ το ίδιο έπαθα. Στο pet shop κοίταξαν τα φτερά από κάτω και με διαβεβαίωσαν ότι είναι αγόραρος..Αλλά ίσως φταίει ότι ήταν μωρό όταν το πήρα οπότε φτερώρια γιόκ ακόμη.. Τώρα μετά από 3 χρόνια έκανε 2 αβγά στο πάτο του κλουβιού.. Η αλήθεια είναι ότι μια απογοήτευση την έπαθα. Αλλά του άλλαξα το όνομα. Από Iago έγινε Yasmin...
 
ευχαριστω πολυ παιδια... Θα φτιαξω ενα πιο μεγαλο κλουβι(γιατι αυτο ειναι στογκιλο και εδω εμαθα οτι δεν ειναι βολικο για τα πουλια)και θα παρω αργοτερα και μια θηλυκια...
 
Tον δικο μου Αfrican Gray SEBAX τον εχω για αρσενικο. Δεν ειμαι ομως σιγουρος γιατι σ' αυτους τους παπαγαλους η διαγνωση του φυλου των γινεται με DNA μου εχουν πει. Τωρα ειναι 2 ετων. Το μελλον θα δειξει.
 
πηρα και αλλο κοκατιλ(για θηλυκο το εχω), αυτος που την πηρα μου ειπε πως ειναι 2-3 μηνων... Εχει τα χαρακτηριστικα του θηλυκου στα χρωματα... Ποτε θα ξερω αν τα χρωματα αυτα ειναι επιδη ειναι μικρο ή θηλυκο;
 
Αγγελε μετα την πρωτη ισως και δευτερη πτεροροια του. Το δαχτυλιδι του αν φοραει τι γραφει;
 

Σχετικά θέματα

Back
Top